KÇK
Veliaj i jep “Gjelit” 100 milionë lekë që t’i rregullojë “zyrën” tigrit dhe luanit
Erion Veliaj vazhdon përsëri të japë tendera të majmë për Kopshtin Zoologjik të Tiranës. Si duket nuk i mjaftuan 7.4 miliardë lekë të vjetra për rikonceptimin e kopshtit dhënë ndaj kompanive “ED KONSTRUKSION”, “G.P.G. COMPANY”, “ALBA KONSTRUKSION” dhe “VEKO”. Madje...
GENER-2 e Bashkim Ulaj “kullufit” 12 milion euro shtesë për skarpatet e Kardhiq-Delvinë
Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë dalin jashtë kontrollit. Vetëm pak ditë më parë firma GENER-2 e Bashkim Ulajt ka “kullufitur” tenderin e rradhës për këtë rrugë. Nuk bëhet fjalë për disa miliona “të vogla” por për plot 12 milionë euro pa...
Spitali “ushtarak” kujtohet befas se i ka mbaruar ushqimi, i jep Nikolin Jakës me emergjencë 130 milionë për ta blerë
Një rast tepër flagrant ka ndodhur së fundmi nëpërmjet një tenderi për gatimin e vakteve dhe shpëndarjen e ushqimit në ish-spitalin ushtarak, i njohur zyrtarisht si Spitali Universitar i Traumës në Tiranë. Duket se “befas” stafi i këtij spitali është...
Erseka si “pulë që pjell florinj”, 21 milion euro tender për 17 km rrugë
Nuk e dinim miq që Erseka qenka një “pulë që pjell florinj”. Themi kështu pasi rezulton se për të ndërtuar vetëm 17 kilometra rrugë, do të harxhohen plot 21 milion euro. Nëse bëjmë një llogari të thjeshtë kjo do të...
Ekskluzive/ Erion Veliaj përdor fëmijët e çerdheve dhe kopshteve të Tiranës si “kavie” për PFIZER dhe Janis Karathanon
Sipas një denoncimi të një prindi, rezulton se Erion Veliaj nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme të Çerdheve dhe Kopshteve të Bashkisë Tiranë është duke i përdorur fëmijët si burim informacioni për kompaninë private “PFIZER” dhe oligarkun e shëndetësisë Janis Karathano. Një...
Gerta e Shëndetësisë “ia luan” prapë Tit Patushit, i “fal” 1.4 miliardë lekë në tenderin ku 6 firma ofruan më pak
Ogerta Manastirliu, tipja që aktualisht ulet në kolltukun e Ministres së Shëndetësisë, duket se vazhdon përsëri t’i ketë qejf dhuratat që i bën Petrit Patushit. Ky i fundit është pronar i kompanisë AGRI CONSTRUCTION (Ish ARECO), e cila është “zhdëpur”...
Nikolin Jaka “shtrin tentakulat” dhe në aviacion, 1 milion euro tender për pastrimin e ALBCONTROL
Nikolin Jaka duket se përfitimet më të mëdha i merr nga tenderat e pastrimit. Kjo pasi nëse i hedh një sy tenderave të fundit me këtë objekt, Jaka rezulton ndër përfituesit e parë me kompaninë e tij SORI-AL. Por nëse...
Bashkia Shijak bën tenderin e asgjësimit të pulave me grip, fitues shpallet një restorant  
I erdhëm dhe kësaj dite miq! Shpesh dyshohej se deri diku kishte mundësi që shpendët e ngordhura nga Gripi i Pulave në vend që të groposeshin siç e këkon ligji, kishin përfunduar në fakt në ndonjë fabrikë përpunimi mishi apo...
Polici Bilbil Memaj gati për SPAK, mbush xhepat e Nikolin Jakës me 255 milionë për ushqim e gatim
Akademia e Sigurisë Tiranë është një institucion që në thelb përgatit dhe nxjerr nga bankat e saj policët e të ardhmes. Natyrisht ndër vlerat themelore të kësaj akademie dhe që natyrisht çdo polic i ardhshëm duhet të ketë, janë ndër...
Pasi shoferi iu gjet me plumb në kokë, Pirro Vengu i jep tenderin e majmë paraardhësit të tij
Vetëm pak ditë më parë një ngjarje e pazakontë tronditi opinionin. Shoferi i drejtorit aktual të Autoritetit Portual Durrës, u gjet pa jetë me një plumb në kokë brenda makinës së punës dhe shumë larg banesës së tij. Por megjithatë,...
Tenderi “Xhiro e fundit”/ Morgu merr me qira 3 fuoristrada të 2022 për 100 milionë lekë
Çudirat shqiptare janë vërtetë të pafundme. Jo vetëm një por shumë më tepër mund të gjenerohen çdo ditë në këtë vend të bekuar të quajtur Shqipëri. Njëra prej tyre e cila me siguri është e denjë për rekordet Guiness është...
Ironia/ Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, sigurim luksi punonjësve në tenderin pa konkurrencë
Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare i drejtuar nga Ervin Mete, duket se vetëm me misionin e tij nuk merret. I krijuar në vitin 2006, Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) është institucion publik, i pavarur nga ekzekutivi, përgjegjës për rregullimin dhe mbikëqyrjen...
Avokati i Popullit “ia fut popullit”, pret 40 milionë “me gërshërë” për blerje fuoristrade tek Porsche Albania
Avokati i Popullit është një institucion që me letra presupozohet se mendon për popullin. Ju si thoni, a mendon vërtetë për të? Epo tenderi në vazhdim kemi frikë se do tregojë pikërisht të kundërtën. Se jo vetëm Avokati i Popullit...
Bledi Çuçi “i bën respektin” Grigor Jotit, 300 milionë lekë për të blerë bojë printeri
Nuk ngelet mbrapa shokëve as etë Bledi Çuçi, ministri i Brendshëm që deri pak kohë më parë i bënte reklamë vajit të palmës, i njohur gjërësisht për pasojat e tij në sëmundjet kardiovaskulare apo deri edhe kanceroze. Gjithsesi përtej kësaj,...
Erion Veliaj harxhon 1.3 miliardë për të blerë bitum te firma me ofertën më të lartë
Ujku, ujku, por ndërkaq urithi të bën gjëmën... Kështu është një shprehje popullore, e përshtatur me situatën. Nëse këto ditë të gjithë janë fokusuar të afera e inceneratorëve dhe në arrestimet e kërkuara së fundmi nga SPAK, dikush tjetër në...
Agjencia e Blerjeve të Përqëndruara shpall fituese pa konkurrencë firmën e dënuar për vjedhje tenderash
Shpesh herë ju kemi sjellë në vëmendje kompaninë Sinani Trading. Kjo kompani dikur quhej “M. B. KURTI" SHPK. Shemsi Sinani, ish-administratori i kësaj kompanie ka qenë i akuzuar dhe më pas është dënuar nga gjykata për përfitime të tenderave fiktivë...
Këshilli i Qarkut Tiranë “me shpatë në dorë”, 500 milionë lekë Nazif Bajramit ndonëse 5 firma ofruan vlerë më të vogël  
Çudira shqiptare është pak për të thënë për rastin e një tenderi tepër të dyshimtë të organizuar nga Këshilli i Qarkut Tiranë. Ky institucion ka si kryetar Aldrin Dalipin, i cili duket se ka filluar të imitojë Veliajn përsa i...
Tomi i AKEPIT “mbyt në miliona” BNT ELECTRONICS në tenderin pa konkurrencë
Ja prapë Tomi miq. Po, po, ai vetë. Tomi i AKEP-it. Zotëria duket se nuk lodhet kurrë kur vjen puna të organizojë procedura tenderash të dyshimta. Njërin prej tyre ua paraqitëm vetëm pak ditë më parë, por si duket SPAK-ut...
Bashkia Shkodër “lëshon dorën”, 150 milionë për artikuj ushqimorë në tenderin pa garë
Nuk është e thënë që abuzimet me tenderat të bëhen vëtëm nga institucionet qëndrore apo nga Bashkia Tiranë. Duket se as Bashkia Shkodër nuk ngelët mbrapa kur vjen puna për t’i gjetur vendin milionave që qarkullojnë nga taksat e shqiptarëve....
Nuri Belba i Bashkisë Prrenjas i “fal” 115 milionë Luan Kaprit ndonëse dha ofertën më të lartë
Tenderat janë vërtetë një problem i madh për mënyrën sesi përdoren për të shpërdoruar paratë e popullit shqiptar. Ndonëse taksat janë të larta dhe askush në qeveri nuk ka ndërmend t’i ulë, këto para që u merren shqiptarëve duket se...
Abuzimi i Veliajt me njoftimet e taksave, 60 milionë për të printuar në letër informacionin që të gjithëve u del online
Gjatë viteve të fundit qeveria në pushtet është mburrur shpesh se ka futur në përdorim teknologjinë dhe marrjen e shërbimeve online, duke evituar në këtë mënyrë vonesat, rradhët apo deri edhe tek kursimi i letrës së printuar. Por rezulton se...
Tomi Frashëri i AKEP mbush xhepat e Grigor Jotit me qindra milionë lekë në tenderin me vlerë sa 99% e fondit limit
Ju kujtohet shprehja e famshme “Jepi Tomi”? U bë disa kohë në fakt që nuk është përdorur më për shkak se AKEP ka qëndruar disi në hije kohët e fundit përsa i përket tenderave. Por duket se Tomi Frashëri, kryetari...
Veliaj nuk i ndahet lekut, abuzim prej 270 milionë lekësh me varret e kryeqytetit
Erion Veliaj vazhdon të kryejë më së miri detyrën e tij të shpërndarjes së parave publike sa në një anë, në tjetrën. Por problemi qëndron në faktin se këto “shpërndarje lekësh” lart e poshtë, nuk shkojnë për të mirën e...
Pensionistët mezi shtyjnë muajin, “MARINA BAY LUXURY RESORT” merr 250 milionë lekë tender nga Sigurimet Shoqërore
Gjithmonë e më shumë numri i tenderave të çuditshëm në Shqipëri  po rritet në mënyrë të shpejtë. Sasitë e parave që qarkullojnë në këto lloje tenderash ka marrë përmasa të frikshme. Mirëpo nëse deri tani jemi mësuar të shohim kryesisht...
Pas denoncimit nga JOQ, Tan Agolli dhe Alfio Rrotani “ngelen thatë”, anulohet tenderi dhe SPAK fillon procedimin
Pas denoncimit ekskluziv të JOQ Albania të një tenderi abuziv të Fondit Shqiptar të Zhvillimit me artikullin e datës 27.01.2022, duket se SPAK i vënë para provave të pakundërshtueshme ka filluar procedimin. Bëhet fjalë për një tender tepër të çuditshëm...
Veliaj vazhdon “traditën”, miliona lekë tender firmës që garoi e vetme dhe ofroi sa 95% e fondit limit
I qetë dhe pa zhurmë, ndoshta duke shfrytëzuar situatën aktuale të luftës në Ukrainë, Erion Veliaj ka vazhduar të “merret” me tenderat e tij të dyshimtë. Bashkia Tiranë organizon siç dihet një numër tepër të madh tenderash në vlera të...
Skandali/ Celibashi i KQZ kapet ”me presh në duar”, vërtetohet mashtrimi me tenderin për dhomat e fshehta të votimit
Ilirjan Celibashi është aktualisht Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve. Siç dihet në datë 6 mars 2022 do të mbahen zgjedhjet e pjesshme për kryetar bashkie në Shqipëri. Për këtë arsye po bëhen përgatitjet e nevojshme për realizimin e këtij procesi të...
Këshilli i Lartë i Prokurorisë “qëras” me 70 milionë Dulakët në tenderin pa konkurrencë me vlerë sa 99.4% e fondit limit
Çudirat vazhdojnë të dashur miq! Janë aq të shumta sa nuk bëhet fjalë për një në ditë por për disa brenda ditës. Jemi mësuar që tenderat e dyshimtë të jepen kryesisht nga institucionet shtetërore apo bashkitë. Por në rastin konkret...
Ervis Beberi i ARRSH i fal 125 milionë ish-deputetit të PS për “të dhënë mend”
Përsëri Evis Berberi! Duket se institucioni i tij ARRSH nuk di të ndalet në dhënien e tenderave sa të çuditshëm aq edhe të dyshimtë. Bëhet fjalë për Autoritetin Rrugor Shqiptar i cili ka vendosur të hapë një procedurë prokurimi që...
Tenderi skandaloz me 800 milionë lekë i ECO-TIRANA, Veliaj dhe Mazniku gati për pranga
Tenderi që do t’ju paraqesim sot është vërtetë skandaloz dhe nëse në Shqipëri do të funksiononin siç duhet organet e hetimit dhe drejtësia, Veliaj dhe Mazniku do të përfundonin në pranga. Por ju e dini që kjo nuk do të...
Pasi Gentian Sula mori miliarda tendera me AGIKONS, e shoqja harxhon miliona nga taksat e shqiptarëve për evente mondane
AGIKONS është një ndër kompanitë që ka përfituar më shumë tendera nga institucionet e shtetit shqiptar. Dhe këtu nuk flasim për shifra të vogla, por për vlera që shkojnë ne nivele miliardash. Një pjesë të konsiderueshme të tenderave kjo kompani...
Veliaj i lë të gjithë pa fjalë, “gostit” Nazif Bajramin me 700 milionë për kopshtin dhe çerdhen e Shkozës
Erion Veliaj përditë e më tepër nuk rresht së na habituri me numrin e madh të tenderave të dyshimtë që jep nëpërmjet institucionit që drejton. Siç mund të merret me mend lehtë, Bashkia Tiranë është njëri ndër institucionet e pushtetit...
Bashkia Tiranë dhe Lushnje i japin brenda ditës 2 miliardë lekë Ludmilla Ngjeliut për tuba
Ekziston një kompani e cila quhet ALEN – CO e cila për habi të të gjithëve rezulton të ketë fituar dy tendera të ndryshëm nga dy bashki të ndryshme brenda të njëjtës ditë. Nuk bëhet fjalë për “thërrime” por për...
Veliaj lë pa fjalë ariun, ia blen reçelin tek i dënuari për korrupsion
Erion Veliaj pasi nuk ka lënë të madh e të vogël pa habitur me tenderat e tij, së fundmi duket se ka lënë pa fjalë edhe vetë ariun e Kopshtit Zoologjik. Vetëm pak ditë më parë ju informuam në lidhje...
Manastirliu i jep 1.2 miliardë AGIKONS të Gentian Sulës, megjithëse ofroi qindra milionë më shumë se të tjerët  
Tenderat në fushën e shëndetësisë janë ato të cilët i japin mundësi oligarkëve të ngjyejnë mjaftueshëm mirë “kafshatën” e tyre. Por problemi qëndron në faktin se kafshata në fjalë ngjyhet me paratë publike të shqiptarëve, të cilët presin në fakt...
Bashkia Tiranë harxhon 330 milionë lekë për të analizuar të dhënat e veta
Bashkia Tiranë duket se nuk ka më se për çfarë t’i harxhojë paratë publike dhe shpik tendera nga më të çuditshmit. Duket se kjo është një periudhë në të cilën ky institucion po harxhon para “me grushta”, pasi thuajse çdo...
Lali Lekut i ikën “tepeleku”, 2 miliardë lekë për rikonstruksionin e gjimnazit “Partizani”
Lali leku nuk di të ndalet, por kësaj rradhe duket se i ka “ikur” vërtetë tepeleku. Kjo pasi rezulton se bashkia Tiranë do të harxhojë rreth 2 miliardë lekë për të rikonstruktuar shkollën e mesme ‘Partizani” në Tiranë. Një shifër...
Abuzimet e Manastirliut/ 92 milionë lekë pa garë firmës GEN-ALB-FARMA me ofertë sa 97% e fondit limit
Ditë për ditë po ju paraqesim tendera njëri pas tjetrit të cilët në rastin më të mirë mund të cilësohen si të dyshimtë e në rastin më të keq abuzim e vjedhje e hapur e parave të shqiptarëve. Fusha e...
Tenderi gallatë/ Veliaj harxhon 6 miliardë lekë për 2 kilometra pedonale në Liqenin e Farkës
Të gjithë thonë se Lul Basha fle gjumë, por në fakt duket se më shumë po fle gjumë SPAK. Madje duket se ky institucion ka rënë në gjumin letargjik të dimrit. E pra, në vend që këtë ta bëjë arusha...
“Nami” tek Posta Shqiptare/ Ervin Bushati i jep 1 miliardë lekë tender firmës që dha ofertën më të lartë nga të gjithë   
Posta Shqiptare tashmë nën drejtimin e Ervin Bushatit duket se nuk po i lë mangut asgjë epokës së paraardhësit të tij, Laert Duraj. Siç mund ta kujtoni, Duraj nuk ka lënë “kazëm e lopatë” pa futur në paratë e këtij...
Ekskluzive/ Kuzhinier Alfio që mori 500 milion tender nga FSHZH, është shef kuzhine tek restoranti i Tan Agollit në Hamallaj
Një skandal i përmasave vërtet të mëdha zbulohet ekskluzivisht nga Joq Albania. Nëpërmjet këtij artikulli do të shikoni se si paratë e dhëna nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit përfundojnë përsëri në duart e Dritan Agollit që është njëkohësisht edhe Drejtori...
Dritan Agolli qëras me 500 milionë lekë kuzhinier Alfion për t’i treguar se çfarë hanë shqiptarët
Hë mo, meme e gatshme ë? Në fakt jemi ende duke fshirë lotët nga e qeshura, pasi ky rast tenderi është aq i paparë sa për të vënë duart në kokë e për të vrapuar si i goditur nëpër Tiranë....
Kush janë fuoristradat që po terrorizojnë Tiranën?
Të jesh sot qytetar i Shqipërisë është bërë tepër e vështirë, jo vetëm për shkak të rritjes së përditshme të çmimeve, por edhe për shkak të rritjes së taksave apo pagesave të faturave mujore të ujit, energjisë elektrike etj. Por...
Berberi i ARRSH “i pret paratë me gërshërë”, 9 milionë euro firmës ALBAVIA ndonëse 3 të tjerë ofruan më pak
Evis Berberi është aktualisht drejtori i përgjithshëm i Autoritetit Rrugor Shqiptar, i njohur shkurt si ARRSH. Ndonëse ka pak kohë në krye të kësaj detyre, duket se nuk e ka aspak problem të vazhdojë “trashëgiminë” e Ergys Verdhos përsa i...
Erion Veliaj harxhon 85 milionë për t’i blerë bukë me reçel luanit dhe ariut të Kopshtit Zoologjik
Erion Veliaj, kryetari aktual i Bashkisë Tiranë duket se nuk i mbaron kurrë “bëmat” e tij. Ato janë të shumta, që nga keqtrajtimi barbar i shitësve ambulantë që shesin për një copë bukë në rrugë e deri tek fjalori banal...
Këshilli i Lartë Gjyqësor bën rrush e kumbulla 30 milionë lekë për të printuar
Çudira shqiptare është një term që i përshtatet më mirë se kudo realitetit të përditshëm në Shqipëri. Kjo pasi çudirat ndodhin thuajse në të gjitha fushat apo aspektet e jetës së përditshme në këtë vend. Çudirat i sheh kudo, në...
Acari pushton vendin, ujësjellësi i Durrësit harxhon 80 milionë për mirëmbajtje programesh kompjuteri
Jemi në dimër dhe dihet se kjo periudhë shoqërohet me temperatura tepër të ulëta deri në acar dhe temperatura negative. Por nq vend që ujësjellësi i Durrësit të marrë masa konkrete për izolimin dhe mirëmbajtjen e tubacioneve nga ngrirja, harxhon...
Dallaveret PD-PS, Voltana Ademi i jep nipit të Sadri Abazit 800 milionë në tenderin pa konkurrencë
I keni parë gjithë ato protesta në TV? Ku njerz të ndryshëm dalin në shesh për të protestuar kundër njërës apo tjetrës parti? Natyrisht është e qartë se në një pjesë të mirë të rasteve, ata janë të nxituer nga...
Veliaj “dënd” me miliona inxhinieren që i vunë eksploziv me telekomandë në tenderin ku të gjithë ofruan njësoj
Erion Veliaj nuk rresht së na habituri me “bëmat” e përditshme. Çudirat e tij janë “të pafundme”, sidomos kur bëhet fjalë për procedurat e tenderave. Por këtë rradhë duket se këto çudira kapin një tjetër nivel. Kjo pasi në tenderin...
“Çunave të Ndraghetës” nuk u rri menderja në një vend, shpërdorojnë 1 miliardë në tenderin e dyshimtë
E kush mund të jenë “Çunat e Ndraghetës” veçse Erion Veliaj dhe Arbian Mazniku? Të dy drejtuesit e Bashkisë Tiranë janë përmendur shpesh në lidhje me organizatën mafioze “NDRANGHETA” për shkak të ECO TIRANA. Kjo e fundit është një shoqëri...
Skënder Brataj “tërmet” milionash firmës EUROMED, i jep tenderin pa konkurrencë me ofertë 94% të fondit limit
Skënder Brataj, drejtori aktual i Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore, duket se në vend që të përmirësojë shërbimin e urgjencës për qytetarët, “gostit” me miliona lart e poshtë “peshkaqenët” e farmaceutikës në Shqipëri. Jo vetëm kaq, por i jep tender...
Tre firma ofruan më pak/ Emiriana e Durrësit “fryn xhepat” e Pjetër Trashaj të ALBGARDEN, 170 milionë për gjelbërim  
Qoka këtu, qoka aty. Dhe “filmi” nuk ka fund kurrë të dashur miq. Është për t’u habitur por tenderat në këtë vend thuajse i fitojnë gjithmonë të njëjtat kompani. Aq sa mund të quhet se tashmë shteti është shndërruar në...
Blendi Gonxhja “i bën qokën” Lali Lekut, i jep 150 milionë pa konkurrencë mikut të tij dhe të Endri Fugës
Me sa duket “qokat” vazhdojnë të bëhen mes njerëzve të “Rilindjes”. Natyrisht kjo nuk është e vështirë të mendohet për sa kohë që “qokat” me tenderat kanë kohë që realizohen jo vetëm mes tyre por edhe mes pushtetit dhe eksponentëve...
Çudirat e DPSHTRR, tenderin për raftet e zyrave e fiton firma që ofroi dyfish
Ditë e re, tender i ri. Janë aq të shumtë tenderat e dyshimtë në këtë vend, sa përditë mund të gjesh disa tendera të tillë. Problemi qëndron se nuk janë vetëm 2-3 institucione të cilat i organizojnë këto tendera me...
Drejtoria e Burgjeve vazhdon “avazin”, 400 milionë firmës së dënuar për vjedhje me tenderat
Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve vazhdon pa ndalur “avazin” e saj. E kemi paraqitur shpesh herë rastin kur ky institucion i ka dhënë dhe vazhdon të japë tendera për kompaninë Sinani Trading. Ju duket emër i njohur? Nuk e keni...
Pirro i Portit Durrës nuk i ndahet lekut, 130 milionë me një dorë Bukurosh Koçit
Pirro Vengu është drejtuesi aktual i Autoritetit Portual Durrës. Kemi paraqitur shpesh herë tendera të dyshimtë të organizuar nga ky institucion i drejtuar nga Vengu. Natyrisht vlen të përmendet se shifrat e këtyre tenderave nuk kanë qenë një “fjalë goje”,...
Armando Subashi harxhon 130 milionë për blerje kontejnerësh në tenderin “me flamur të kuq”
Pushteti vendor në Shqipëri organizon tendera të majmë, kjo tashmë dihet prej kohësh. Shifrat janë të niveleve të larta jo vetëm sa i përket vlerave për çdo tender por edhe për sasinë e madhe të peocedurave të realizuara nga bashkitë...
Ujësjellësi i Tiranës bën “rrush e kumbulla” 320 milionë për rikonstruksion rrjeti
Tirana prej vitesh e vuan mungesën e ujit 24 orë, ndonëse shumë është thënë dhe shumë është paguar nga xhepat e qytetarëve. E megjithatë duket se përsëri “kuçedra” ka nevojë të ngopet me miliona që të lëshojë pakëz ujë për...
Lali Leku blen 350 mijë euro Mercedes Maybach S580, me “pensionin e mamit”
Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, apo i njohur ndryshe në popull si Lali Leku, duket se vazhdon përsëri “të përfitojë” nga pensioni i së ëmës. Kjo pasi rezulton se Veliaj tashmë përdor një makinë super luksoze të tipit Mercedes...
Bashkia Tiranë “gostit” klientët e Veliajt me 350 milionë për blerje zgarash e pusetash
Erion Veliaj vazhdon përsëri të shfaqet në “horizontin” e tenderave të dyshimtë që të shpien direkt e në zyrën e SPAK. Ndoshta duke shfrytëzuar rastin se SPAK duket se “ka frikë” ta hetojë, Veliaj dhe Bashkia Tiranë vazhdojnë përditë të...
Erion Veliaj harxhon 25 milionë për të blerë dërrasat që i mungojnë
Lali Leku aka Erion Veliaj, është kryetari i Bashkisë Tiranë. Ka shumë persona që e shajnë dhe disa më pak që e lavdërojnë. Por përtej kësaj, a mendoni se lali Leku i ka dërrasat mangut? Ju mund të keni mendime...
Çudirat e Ogertës, tenderin për dentistët e fiton firma që shet motorë
Hë mo? Si jeni? Sa çudira keni dëgjuar ditën e sotme? 5, 15 apo më tepër? Janë aq shumë çudirat që ndodhin në këtë vend të bekuar saqë tashmë janë bërë aq rutinë sa rrezikojnë të na duken normale. Sidoqoftë,...
“Rilind” Linda e AKSHIT, mbush me 150 milionë xhepat e firmës CCS në tenderin abuziv
Mirlinda Karçanaj, e njohur ndryshe si Linda e AKSHIT është tashmë një personazh tepër i njohur. Jo thjesht sepse del në tenderat e denoncuar nga JOQ Albania, por sepse shifrat që ajo dorëzon në xhepat e oligarkëve janë të niveleve...
SKANDAL/ ARRSH ‘qeth’ popullin! SPAK i verbër, Berberi i jep Ram Gecit 10 MLN €
Një skandal të përmasave galopante kemi konstatuar ditët e fundit me prokurimet publike në Autoritetin Rrugor Shqiptar nën drejtimin e Evis Berberit. Bëhet fjalë për një tender ku rreth 3 muaj më parë është shpallur fitues në vlerën 6,2 MLN...
Matjani Llan Toçi mbush xhepat edhe në Shëndetësi! 800.000 € nga drejtori i Spitalit Dibër
Nëse nuk e keni lexuar nga ne, mund t’ju ketë zënë veshi fjalë që të gjithë oligarkët e kompanive të ndërtimit, qëllimi i vetëm që i kanë hyrë kësaj fushe është pastrimi i parave nga aktivitetet e paligjshme dhe të...
‘Qethësi’ i ARRSH i jep 2.2 MLN € nga taksat tona FUSHËS! 600.000 € dëm Buxhetit të Shtetit!
Evis Berberi, titullari i ri i ARRSH, pas periudhës së suksesshme mbretëruese të Ergys Verdhos paraardhësit të tij tejet në zotë në zhvatjen e parave të shqiptarëve, duket se po e konkurron denjësisht. Berberi po e përfaqëson denjësisht mbiemrin e...
SPAK, i servirur në pjatë Ergys Verdho i KESH! Tender 55 MLN për ashensorë në Shëndetësi
Sot rikthehemi sërish miq të dashur me çudirat nga fusha e Shëndetësisë e ndërthurur me aftësinë impresionuese të titullarëve të stërvitur mirë të shtetit shqiptar për të vjedhur nga paratë publike. Në këtë artikull do të lexoni çmendurira të prokurimeve...
Tenderi i dyshimtë i Veliaj, 400 milionë për PC STORE që ofroi sa 99% e fondit limit
Bashkia Tiranë siç kemi përmendur disa herë është njëri ndër institucionet e pushtetit lokal që shpenzon më shumë fonde se thuajse të gjitha bashkitë e tjera. Këto shpenzime realizohen nëpërmjet tenderave të cilët jo rrallë janë më së paku të...
Shëndetësia thela për oligarkët | 1.9 MLD Currit, 1 MLD Gent Sulës së Kodrës së Diellit, 250 MLN Shahinit
Këtë artikull mbi denoncimin e ngrënies së parave publike nga oligarkët e fuqishëm të vendit, do ta nisim që në vitin 2018, ku qeveria miratoi rikonstruksionin e Spitalit të Kukësit me fond 1.9 MLD Lekë. Fitues i kësaj procedure prokurimi...
Erion Veliaj bën “rrush e kumbulla” 600 milionë, për të asfaltuar një rrugë fshati
Lekë kudo, shpenzime kudo… Thuhet se po vjen një krizë dhe se priten rritje çmimesh për një sërë produktesh dhe shërbimësh, por ama duket se ky fakt nuk i step pushtetarët lokalë shqiptarë që të harxhojnë sasira të mëdha në...
Krimi ka shpërthyer kudo, Ministria e Brendshme harxhon 60 milionë për fushë kalçeto
Çudira shqiptare miq! Po e gjejmë shpesh herë veten duke e thënë këtë, por fatkeqsisht tenderat e tillë janë shtuar me hapa galopantë. Vetëm në ditët e fundit kemi qenë dëshmitarë të një sërë krimesh duke përfshirë këtu edhe tragjedinë...
A është “Ben Tigri” zv. kryeministri që pastron paratë e pista të Ndraghetës?
Ditën e sotme një konflikt në dukje banal ndodhi në Parlament ku deputeti Salianji akuzoi ish zv. Kryeministrin Erion Braçe se emri i tij dilte në përgjimet e prokurorisë italianë për mafiozët e organizatës Ndragheta në lidhje me pastrimin e...
Masakra e Erion Veliajt me tenderin e Liqenit të Thatë, 5 kompani ofruan më pak se fituesi
Tenderat e Bashkisë Tiranë janë tepër interesantë. Jo thjesht për mënyrën tepër të dyshimtë se si organizohen por edhe për mënyrën se si ndonëse përpiqen të hiqen sikur janë procedura të rregullta, në fakt parregullsitë qëndrojnë njëra mbi tjetrën. Bashkia...
Shpresa Joanidhi i ngul kthetrat fort, kap 5.5 miliardë tender nga Dritan Agolli
Ju kujtohet Shpresa Joanidhi? Biznesmenia e cila bashkë me disa të tjerë u arrestua dhe u akuzua në vitin 2019 nga prokuroria si e përfshirë në një skemë të mirëfilltë mashtrimi me TVSH dhe evazion fiskal? Joanidhi ka qenë gjithashtu...
Nuk përmbahet Salillari, “përlan” 500 milionë nga Bashkia Himarë me ofertë sa 95% e fondit limit
Një tjetër peshkaqen i tenderave në punët infrastrukturore duket se nuk i është ndarë “avazit” të fitimit të tenderave të dyshimtë nga institucionet qëndrore apo lokale të Shqipërisë. Pëllumb Salillari me kompaninë e tij Salillari ka “përlarë” gati gjysmë miliardi...
Pjesë e listës së oligarkëve të Shëndetësisë që SPAK duhet të hetojë/ 1.7 MLN € për Artur Kadarenë e BIOMETRIC
Artur Kadareja, një emër tejet i lakuar nga mediat për abuzimet me Fondet Publike, “e ka nxjerrë kokën sërish” sapo ka nuhatur tenderat e shëndetësisë që po shpërndahen tani që ministrja dhe titullarët e saj me në krye Enkel Jotin,...
Nuk ngopet Ilir Beqaj, kullufit qindra milionë nga Linda e AKSHIT bashkë me Grigor Jotin  
Kaq e pati dhe Ilir Beqaj. U mundua disa kohë të përmbahej e të mos përfitonte më shifra të “llahtarshme” nga taksat tona, por si duket u mërzit shpejt. Pas një farë kohe në qetësi, ai rifillon fuqishëm të marrë...
ALBPETROL i jep qindra milionë tender firmës së bosit të kokainës “Leka 2007”
Vitet kalojnë, reforma në drejtësi trumpetohet sikur po bën namin por në fakt tenderat vazhdojnë t’i fitojnë kompanitë që kanë lidhje me krimin. Njëra prej tyre është firma “Leka 2007” e cila deri në datë 28.02.2018, ka qenë në pronësi...
Todhe i FLORFARMA merr 30 MLN Lekë nga taksat e shqiptarëve, ish-berberi i Gramoz Ruçit po bën kërdinë
Miço Todhe i FLORFARMA, ish-berberi i Gramoz Ruçit që ka bërë namin me tenderat e Shëndetësisë ka nisur t’i hedhë sytë nga qeverisja vendore, pasi aty luhet leku i madh. Përveç shëndetësisë gjetur mik edhe në pushtetin lokal. Tenderi i...
Tak-tak SPAK?! Ish-kryetari i PS në Kukës i fut në xhep 38 MLN Lekë Jovan Bojdanit duke SHKELUR ligjin!
Nëse drejtori i Spitalit të Kukësit, Azem Elezaj do të thirrej përballë drejtësisë për të dhënë shpjegime për një tender abuziv të dhënë së fundmi Jovan Bojdanit dhe Leonard Terpos të BNT, nuk do të kishte tjetër veçse: Ashtu m’u...
Pas denoncimit nga JOQ, Erion Veliaj ndryshon fituesin te Liqeni i Farkës por tenderi ka prapë probleme
Erion Veliaj, apo ndryshe lali me një sërë sinonimesh nga mbrapa, si përshembull lali Leku, ka vazhduar përsëri me tenderat e dyshimtë.  Në datë 15.09.2021 Joq Abania publikoi një denoncim në lidhje me një tender të organizuar nga Bashkia Tiranë...
SKANDALI I PAPRECEDENTË/ Sokol Topçiu i fal një çadër FARMANET, Rama i fal lekët e popullit!
Është bërë skemë e aplikuar tek qeveria tashmë reklamimi i oligarkëve të shëndetësisë dhe promovimi i tyre publikisht. Pak ditë më parë pamë Erion Veliajn teksa bënte partneritet në sy të popullit me administratorin e Petrit Vasilit tek rrjeti i...
Gjykatat e quajnë hajdut, Ilir Beqaj merr “një qerre” me miliona nga gruaja e Gentian Sulës së AGIKONS
Ilir Beqaj është një ndër ata individë që krahas diplomës së shkollës (supozojmë se e ka), zotëron edhe një “diplomë” të një niveli tjetër. Bëhet fjalë për certifikimin dhe “diplomimin” si hajdut fondesh publike nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë si...
Kush fshihet pas Delta Pharma?! Kompania që luan me “të fortët” e Shëndetësisë në tenderat publikë
E kishit menduar ndonjëherë se një kompani përfituese e një vlere të vogël si operator i vetëm në tenderat publikë, mund të eliminonte në garën e prokurimeve, kompani që kanë nga pas mbështetje politike dhe lidhje të forta qeveritare? Në...
Gjykata e Shkodrës i “fal” ATOM COMPUTERS miliona lekë në tenderin e dyshimtë  
Çudira shqiptare miq! Nga ato që në Shqipëri nuk është se janë edhe aq të rralla. Por në vetvete rasti në vijim është disi i çuditshëm. Themi kështu pasi bëhet fjalë për një institucion që supozohet të bëjë drejtësi. Por...
Erion Veliaj blen 250 milionë lekë dru, sa 99.9% e fondit limit të tenderit
Përsëri Bashkia Tiranë! Ky indtitucion nuk na zhgënjen sërish në lidhje me tenderat e dyshimtë që organizon. Tashmë është bërë “e modës” që kjo bashki të organizojë tendera që kanë së paku 2 karakteristika të përbashkëta, mungesë totale të konkurrencës...
Klodian Allajbeu i fal popullit 30 Mijë Lekë të vjetra, i zhvat 120 MLN Lekë të tjera me ndihmën e drejtor Kelit
Kohët e fundit në media është reklamuar shumë propaganda e SPAK me “të lodhurit” e tenderave publikë, ata që kapen me shkelje në procedurat e prokurimeve me vlera qesharake përsa i përket miliardave që u jepen oligarkëve me një dorë...
SKANDALI me TENDERAT/ Të PËRFSHIRË edhe Veliaj me Maznikun! Kur do arrestohen?! 600 MLN 23-vjeçares
Ditën e sotme SPAK “me dorë të hekurt” me ata që nuk u njihen as emrat dhe janë thjesht disa zhvatës lokalë, bëri “kërdinë” në mediat rilindase sikur kishte zhvilluar një mega-operacion korrupsioni. Ajo për çfarë behej fjalë në fakt...
“Mielli i bardhë” plas sheshit në Durrës, por drejtori i portit harxhon 100 milionë për realizime dixhitale
Pirro Vengu është drejtori aktual i Autoritetit Portual Durrës. Në këtë port gjithmonë e më tepër janë shtuar rastet e kapjes së drogërave të rënda si heroinë e kokainë. Nuk bëhet fjalë për sasi të vogla por sasi të mëdha...
Godet sërish Jovan Bojdani, Enkel Joti i jep 74 MLN Lekë dhe “i heq qafe” oligarkët me një të rënë lapsi
Oligarku më i madh i Shëndetësisë është padyshim Enkel Joti! E pas e ndjekin “të vegjlit” që komandohen nga ai. Titullari i QSUT, krahu i djathtë i Ramës në pisllëqet që bëhen me paratë publike në Shëndetësi e ka hapur...
“Tirana Parking” e Veliajt, i jep 165 milionë lekë pa konkurrencë firmës që ofroi 98% të fondit limit
Tenderat e dyshimtë janë shtuar shumë kohët e fundit. Jo se nuk kanë qenë më parë, por si duket me fitimin e mandatit të tretë nga e njëjta forcë politike, askush nuk ka më frikë. Ajo që vihet re është...
PYETJE SPAK: E njeh Faik Currin?! Vetëm Balluku i ka mbushur xhepat oligarkut me 5 MILIARD LEKË
Çdo sektor i shtetit ku derdhen para publike ka oligarkun e tij “përfaqësues” i cili qëndron mbi të tjerët, përsa i përket shumave të ndryshme të përfituara nga tenderat publike apo favorizimeve ekstreme që i bëhet nga titullarët e Shëndetësisë....
Rikthehet Oligarkja e Shëndetësisë Vilma Nushi | Enkel Joti i bën peshqesh 50 MLN Lekë të nipit Endritit
Ju kujtohet oligarkja e fuqishme e Shëndetësisë që Rama i bënte qoka në biznes? Ajo që ka përfituar koncesionin e Check-up dhe ka marrë ka marrë 6.5 milionë euro nga shteti për shërbime që nuk i ka kryer?! Epo pikërisht...
Erion Veliajt nuk i dalin 7 miliardë për Kopshtin Zoologjik, i jep 1 miliard shtesë Paqsor Buzit me shokë
Kopshti Zoologjik ka qenë një ndër tërheqjet turistike më të dashura për qytetarët e Tiranës në të kaluarën. Por ndonëse është premtuar shumë për rikonstruksionin e tij, ka kaluar shumë kohë dhe ende nuk po përfundon. Mjafton të përmendet se...
Erion Veliaj shpenzon 54 milionë lekë për t’u treguar shqiptarëve rrushin dhe kumbullat
Erion Veliaj siç dihet është drejtuesi aktual i Bashkisë së Tiranës. Ky institucion në vetvete organizon një numër të madh procedurash prokurimi. Është e kuptueshme që këto procedura kanë qarkullim të lartë fondesh që varion nga disa miliona në disa...
Basha vendos në krye të Fierit Agron Kapllanaj, vëllai i tij përfitues i tenderave të majmë nga PS
Në një veprim disi të papritur që qarkulloi kryesisht në mënyrë periferike në lajmet e ditës së sotme ishte fakti që Lulzim Basha caktoi në krye të PD së Fierit Agron Kapllanaj. Ky i fundit është përmendur shumë herë si...
Njihuni me Jovan Bojdanin, oligarkun që ka ngrënë brutalisht paratë e shqiptarëve dhe ecën i lirë
Nëse jeni mësuar se emrat e përhershëm të oligarkëve të Shëndetësisë abuzuesve më të mëdhenj një Buxhetit të Shtetit, sot do t’ju tregojmë një rast nga i cili edhe nëse jeni vetë i fushës, do mbeteni gojë-hapur. Pikërisht kështu, pasi,...
KESH bleu energji 6 herë më shtrenjtë 6.4 MLN €! Oligarkët që hëngrën MILIARDAT e Energjisë| EMRAT
Me datë 17 Tetor u shënua dita e fundit e ankandit online të shpallur nga OSHEE për blerjen e energjisë për periudhën 13-17 Tetor, një ankand i ndarë në tre pjesë që kapi vlerën rreth 6.4 MLN € energji. Furnizuesi...
Agimi “i burgjeve” i jep 180 milionë pa konkurrencë Qefalisë dhe të dënuarit për korrupsion
Kur shikon tendera të tillë, nuk je i sigurt se kush fle më shumë gjumë, Lulzim Basha apo SPAK. Themi kështu pasi tendera të tillë si ky që po ju paraqesim, janë tepër të dyshimtë në shumë aspekte. Së pari...
Posta Shqiptare i jep 600 milionë tender firmës ELEKTROSEK me ofertë sa 99.5% e fondit limit
Posta Shqiptare është njëri ndër ato institucione shqiptare që është lakuar më së shumti për sa i përket tenderave të dyshimtë. Jo vetëm kaq por tenderat e dyshimtë të këtij institucioni janë në vlera tepër të konsiderueshmë që variojnë nga...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit