Vec e jona
Rishfaqet Paqsor Buzi, “kullufit” 850 milionë edhe pse dha ofertën më të lartë
“Peshkaqeni” Paqsor Buzi është rikthyer përsëri që të “kullufisë” paratë e shqiptarëve. Pasi ka fituar një numër tepër të madh tenderash nga qeverisja socialiste, Buzi ndejti një farë kohë në qetësi. Por me sa duket uria për paratë e shqiptarëve...
Allajbeu & Karathanos rropën mbi 200 MLN € koncesione, i japin rrogë 30 MLN Lekë/muaji “sekseres”
Vjedhjet që zyrtarët e lartë të shtetit bëjnë nëpërmjet tenderave me fondet publike janë të shumta, por për t’i kamufuluar këto vjedhje dhe shpëtuar hetimeve, ata punësojnë tek kompanitë “fituese” të afërmit e tyre. Një rast i ngjashëm është ai...
GJOKA “rrok” 4 milionë euro nga Klevis Jahaj në tenderin abuziv
Klevis Jahaj është aktualisht drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës-Kanalizimeve. Rezulton se ky institucion paska një numër të lartë fondesh të cilat në vend që t’i vendosë në ndihmë të përmirësimit të furnizimit me ujë të shqiptarëve, kujdeset...
Kristian Shkreli bën namin me tendera, i jep 540 MLN firmës që ofroi më shumë
Përditë në këtë vend u bëka nami me tenderat. Këtë e shohim kudo, qoftë në institucione vendore e qoftë në institucione qëndrore. Duket se paratë e shqiptarëve mblidhen vetëm për të shkuar në xhepat e politikanëve dhe oligarkëve dhe më...
ARRSH vazhdon vjedhjet për Elbasan-Qafë Thanë, 27 MLN euro për Agim Kolën
Ditët e fundit janë hapur një sërë tenderash për ndërtim rrugësh në Shqipëri. Sigurisht nuk mund të mungonte fakti se këto tendera janë të dyshimtë ashtu siç është i diskutueshëm edhe fituesi i secilit prej këtyre tenderave. Vetëm pak ditë...
40 vjeçari rreh pa mëshirë 13 vjeçarin, e bën për spital
Një ngjarje e rëndë mësohet se ka ndodhur në Shkodër rreth fundit të muajit maj. Një person i qajtur Elvis Fikaj, me moshë rreth 40 vjeç, është filmuar duke dhunuar dhe rrahur një fëmijë të mitur në moshën 13-vjeçare. Sipas...
Pse disa media po tentojnë të nxijnë figurën e recepsionistit të vrarë nga pronari?
Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme ndodhi një ngjarje e paprecedent që minon sigurinë e turizmit në Shqipëri. Pronari i një hoteli në Dhërmi, të quajtur paradoksalisht “Greccia”, vrau dhe zhduku trupin e punonjësit që kishte...
Fusha “kullufit” 26 MLN euro për 5200 metra rrugë
Shkëlqim Fusha “godet” përsëri dhe jo pak por plot 26 milionë euro me TVSH për vetëm 5200 metra linearë rrugë. Sikur të mos mjaftonin miliardat që ka përfituar rregullisht ndër vite nga pushteti vendor dhe ai qëndror, kompania FUSHA vazhdon...
Raqka i Korçës blen 116 MLN lekë pajisje elektronike, gjysma e pjesëmarrësve ofruan zero lekë
Sotiraq Filo, kryetari aktual i Bashkisë Korçë, duket se ka filluar përsëri të organizojë tendera në emër të institucionit që drejton. U duk se për një farë kohe Bashkia Korçë po “rrinte urtë” dhe nuk po merrej shumë me tendera,...
Anila Denaj i fal 2.5 miliardë Yzedin Bozhajt dhe Eral Myftarajt
Anila Denaj siç dihet është momentalisht ministrja e Bujqësisë dhe zhvillimit Rural. Ashtu si edhe “kolegët” e saj të tjerë në krye të institucioneve qeveritare, zonja në fjalë shpërndan paratë e taksapaguesëve shqiptarë në drejtim të xhepave të oligarkëve të...
Ermal Beqiri dhe Beqaj bëhen bashkë, gllabërojnë 850 MLN nga AKSHI
Përtej zhurmës në media nga njëra apo tjera palë e politikës, fakt është se kur vlen puna te paratë të gjithë janë “miq e shokë”. Rezulton se kompania FASTECH e akuzuar në media nga eksponentë të politikës se është e...
Ilir Xhakolli i Pogradecit vjedh dhe me eskavatorin
Ilir Xhakolli, Kryetari i Bashkisë Pogradec, vazhdon i qetë të organizojë tendera të cilat më së paku janë të dyshimtë. Nëpërmjet pushtetit që i jep posti, Xhakolli ka organizuar një tjetër procedurë prokurimi. Kësaj radhe bëhet fjalë për blerjen e...
Aksident në Sauk, makina përplas vajzën me biçikletë
Një aksident ka ndodhur pak momente më parë në Sauk të Tiranës. Dëshmitarët nga vendngjarja raportojnë se një automjet u përplas me një biçikletë të cilën e drejtonte një vajzë. Nga pamjet duket vajza e shtrirë përtokë pranë biçikletës. Rreth...
AKSHI i jep 500 MLN të tjera kompanisë së lidhur me Ilir Beqaj
Ilir Beqaj ndoshta në pamje të parë mund të duket sikur po “vuan” duke bërë varavingo në zyrat e SPAK, por në të vërtetë Rilindja vazhdon t’i mbushë atij xhepat plot me miliona lekë nga taksat e shqiptarëve. Në rastin...
Rahim Spahiu i Dibrës shpërdoron 190 MLN për kanalet vaditëse
Rahim Spahiu është aktualisht Kryetari i Bashkisë Dibër. Ky pozicion i jep mundësinë që të bëjë edhe ndonjë “dorë” lekësh, pasi ka mundësinë që të organizojë tendera të ndryshëm. Këto tendera gjoja bëhen në të mirë të popullit, por faktet...
“Sa gjynah, qenka gocë”, aksident i rëndë te Plepat në Durrës
Një aksident i rëndë ka ndodhur pak më parë në Durrës, në afërsi të Plepave. Mësohet se janë përplasur 3 automjete, por nuk ka një informacion të saktë në lidhje me numrin e të plagosurve apo gjendjen e tyre. Nga...
Gjykata Kushtetuese blen pa garë 5 makina të reja për 190 MLN
Gjykata Kushtetuese në vend që të japë shembullin e saj në lidhje me zbatimin e ligjit, duket së është bërë pjesë e tenderave të dyshimtë. Ky institucion ka organizuar një procedurë prokurimi me numër reference REF-02086-04-19-2024 që ka si objekt...
Aldorjana, policja 21-vjeçare nga Mirdita që u vetëflijua sot
Aldorjana Loshi është efektivja 21-vjeçare që i dha fund tragjikisht jetës së saj me armën e shërbimit. Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme në Rrugën “Todi Shkurti”, pranë një kompleksi, ku 21-vjeçarja nga Mirdita jetonte. Mësohet se e reja...
Fisnik Qosja i Kavajës i skualifikon të gjithë, përveç atij që ofroi 100% të fondit limit
Fisnik Qosja është kryetari aktual i Bashkisë Kavajë. Ndonëse “me letra” i përket krahut të djathtë, në realitet rezulton se sillet njësoj si “të majtët”. Pra duke organizuar procedura prokurimi të dyshimta që kanë si qëllim final marrjen e “valixhes...
“Marionetë” Albana i fal koncensionarit Karathanos 300 MLN nga lekët e popullit
Janis Karathanos me kompaninë e tij PEGASUS, zotëron një koncesion në vlerë rreth 130 milionë euro për shërbimin laboratorik të spitaleve universitare, rajonale, dhe atyre bashkiake të Sarandës e Lushnjës. E megjithatë duket se përsëri nuk është i ngopur me...
Erion Veliaj i jep burrit të Ina Zhupës 3.2 milionë euro tender
Erion Veliaj duket se po kërkon në mënyrë të dëshpëruar për aleatë në një situatë ku SPAK po heton skandalet e 5 drejtorëve të Bashkisë Tiranë, inceneratorin etj,. Themi kështu pasi Veliaj i ka dhënë burrit të Ina Zhupës së...
Makina e tonazhit të rëndë për pak shkakton dy aksidente të mëdha
Të gjithë ata që udhëtojnë shpesh me makinë kanë vënë re se në rrugët e vendit hasen shumë makina të tonazhit të rëndë. Shpesh ato jo vetëm bëhen pengesë për trafikun por rrezikojnë edhe të shkaktojnë aksidente të rënda. Një...
Papërgjegjshmëri totale në autostradë, e mitura kërcen mbrapa Dum-Dumit
Një qytetar nga Durrësi ka mbetur pa fjalë kur ka parë ditën e sotme një skenë me të vërtetë të rrezikshme. Ai ka qenë në hyrje të autostradës Durrës-Tiranë kur ka parë një mjet të njohur ndryshe si Dum-Dum, në...
Fusha dhe Arbër Abazi bëhen bashkë, 900 MLN për pastrimin e plazheve në Jug
Shatërvanët me miliona vazhdojnë të “shpërthejnë” anembanë vendit. Kjo natyrisht mund të realizohet kryesisht me tenderat e dyshimtë që institucionet shqiptare u japin oligarkëve. Së fundmi, dy prej “peshqve” më të mëdhenj që kanë përfituar miliona pa fund nga paratë...
Makinat e rënda bëjnë gara në aksin Thumanë-Kashar
Një ngjarje që mund ta shohësh vetëm në Shqipëri, ka ndodhur në aksin në ndërtim Thumanë-Kashar. Banorët kanë parë me tmerr se si makineritë e rënda në vend që të punojnë, bëjnë gara shpejtësie me njëra-tjetrën. Rasti është skandaloz akoma...
Anila Denaj vjedh 270 MLN nga lekët e popullit dhe ia jep pa garë Albert Metanit
Anila Denaj është aktualisht ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. Ky post i ka dhënë mundësinë të realizojë tendera të dyshimtë edhe në fushën e bujqësisë. Në vend që paratë e buxhetit të shtetit të shkojnë në ndihmë të fermerëve...
Mazniku i ka dhënë tender restorantit të gruas së tij dhe të Endri Fugës
Arbjan Mazniku, është aktualisht Ministër i Shtetit për Pushtetin Vendor, që prej shtatorit të vitit 2023. Para kësaj date ai ka mbajtur postin e Nënkryetarit të Bashkisë Tiranë duke filluar nga viti 2015. Rezulton se pikërisht gjatë periudhës kur ai...
Emiriana e Durrësit i jep 190 MLN për mbjellje pemësh, firmës që ofroi më shumë
Emiriana Sako prej kohësh duhet të ishte subjekt i hetimeve të SPAK për shumë e shumë tendera të dyshimtë dhe abuzivë që ka dhënë që prej momentit që ka ardhur në detyrë. Por për çudi zonjës në fjalë nuk i...
Benet Becit i “ëmbëlsohen” tenderat, jep 470 MLN pa garë për varrezat
Benet Beci ndoshta ditën shfaqet me Ramën dhe shokët e tij duke shpërndarë video propagande, por “natën” duket se ka filluar t’i ëmbëlsohen tenderat. Themi kështu pasi rezulton se kryetari i Bashkisë Shkodër ka realizuar një tender të dyshimtë me...
“Do vini të bëjmë një q*rje andej?”, burri ngacmon 15-vjeçaret në rrugë
Rastet e meshkujve maniakë janë shtuar shumë së fundmi. Nuk dihet nëse ka lidhje me vapën apo me mungesën e shtëpive publike, por fakt është se ngacmimet e tyre po i vuajnë jo vetëm vajzat dhe gratë por edhe minorenet....
Spitali Durrës jep 350 MLN pa garë për EUROMED & O.E.S DISTRIMED
Fusha e shëndetësisë duhet thënë se po rezulton një minierë e vërtetë ari për të gjithë ata që abuzojnë me tenderat. Nëpërmjet tenderave në mjekësi shumë persona janë bërë miliarderë duke vjedhur nga të gjitha anët paratë e shqiptarëve të...
Eliona Demaliaj gostit “peshkaqenin” Arbër Teqja me 95 MLN për mbetjet spitalore
Eliona Demilaj është aktualisht drejtoresha e Spitalit Obsetrik Gjinekologjik “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë. Duket se edhe pse është denoncuar disa herë nga ana jonë për tenderat skandalozë që ka dhënë në krye të këtij institucioni, Demaliaj vazhdon të mos i...
Ndodh në Tiranë/ Çalamani vjedh kaskën e motorit të parkuar dhe vazhdon rrugën i qetë
Një ngjarje sa qesharake aq edhe e çuditshme ka ndodhur në Tiranë pak javë më parë. Pronari i një motori të parkuar, ka “shqyer sytë” kur ka parë se si një kalimtar çalaman i ka vjedhur kaskën si pa të...
Video e re, djali dhunoi edhe sot nënën pranë fëmijëve të shkollës në Tiranë
Një tjetër video ka mbërritur në redaksinë e JOQ në lidhje me dhunën e ushtruar nga djali ndaj nënës së moshuar në lagjen Allias të Tiranës. Sipas dëshmitarëve, ngjarja ka ndodhur ditën e sotme para shkollës 9-vjeçare “Bajram Curri”. Pamjet...
Pas “show” të Ramës, Veliaj vjedh 60 MLN të tjera për Kopshtin Zoologjik 2 vjet pas inaugurimit
Erion Veliaj vazhdon të vjedhë i qetë paratë e qytetarëve të Tiranës, pavarësisht shfaqjeve të Ramës në publik se gjoja do godasë korrupsionin. Lali Droga, i cili lejoi pastrimin në masë të parave të drogës në Tiranë, fakt për të...
Roma krenohet me Koloseun, Shijaku me plehrat
Përditë në redaksinë e Joq Albania vijnë pamje të trishta nga situata higjenike nga qytete të ndryshme të vendit. Pavarësisht miliardave që hidhen nëpër tenderat e pastrimit, fakti tregon se plehrat janë kudo dhe askush nuk i pastron, të paktën...
Benet Beci i Shkodrës jep 140 MLN firmës që nuk dha ofertën më të ulët
Benet Beci përtej videove propagandistike që shfaq kudo nën shoqërinë e Ramës, nga pas “kuintave” merret edhe me tendera të cilat më së paku mund të quhen të dyshimtë. I tillë duket edhe një tender me objekt “Loti I-rë: Blerje...
Burgaxhiu Uka hap profil të ri në Tik-Tok dhe pozon me zezakun
Xhemal Uka është një i burgosur shqiptar nga Puka i cili ndodhet aktualisht në një burg në Francë. Siç ju kemi përmendur edhe më parë, Uka ndonëse në burg, ka hapur disa profile në Tik-Tok nëpërmjet të cilave bullizon shumë...
Zetori rrokulliset në Kurbin, vdesin drejtuesi dhe pasagjeri
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në 10 prill të këtij viti në Fushë-Kuqe të Kurbinit. Një zetor që drejtohej nga 60-vjeçari Ismajl Ismaili befas doli nga rruga dhe u rrokullis poshtë një kanali duke shkaktuar vdekjen e tij dhe...
Polici privat nxjerr organin te Piramida dhe e lan me zorrë para kalimtarëve
Një ngjarje me të vërtetë absurde që natyrisht mund të ndodhë vetëm në Shqipëri, është filmuar nga një qytetar pranë Piramidës në Tiranë. Qytetari ka parë me tmerr se si një nga rojet private me uniformë që me shumë mundësi...
Denoncimi: Tirana kishte 5 drejtorët, Pogradeci ka 3 zv. kryetarët
Në redaksinë e Joq Albania ka mbërritur një denoncim nga disa banorë të Pogradecit në lidhje me disa leje për lokale në plazh që ka dhënë Bashkia Pogradec. Ata shprehen se nëse Bashkia Tiranë kishte 5 drejtorët, Bashkia Pogradec ka...
Hervin Fora gllabëron 860 milionë nga Qendra e Transfuzionit
Hervin Fora është njëri prej oligarkëve të shëndetësisë që ka grumbulluar para thuajse të pafundme nëpërmjet fitimit të shumë tenderave të dyshimtë të dhënë nga insitutionet e shëndetësisë gjatë viteve të fundit. Por duket se paratë e përfituara prej tij...
Ekskluzive/ Erinda Fino e Lalit i dha 140 MLN burrit të vartëses së saj
Lali Droga, apo Lal Mashtruesi, që për çudi nuk i kanë përfunduar akoma të pasmet në ndonjë qeli burgu, duket se i ka mësuar mjaft mirë drejtoreshat dhe drejtorët e tij që tenderat e bashkisë t’ua japin njerëzve të lidhur...
Një i çmendur në Vlorë tenton të godasë fëmijët me thikë
Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës. Sipas një qytetari që ka dërguar një video pranë redaksisë sonë, një person i paidentifikuar ka tentuar të qëllojë me thikë disa fëmijë. Nuk dihet...
“Kipe Sulua” i Kamzës harxhon 85 milionë për të mbjellë pemë
Rakip Suli, apo ndryshe “Kipe Sulua” i Kamzës, ka bërë rrush e kumbulla plot 85 milionë lekë për të mbjellë pemë në Kamëz. Jo se Kamza nuk e meriton të ketë pemë, por mënyra se si është organizuar tenderi është...
Erinda Fino e Lalit gati për SPAK, jep 140 MLN pa garë për makina elektrike
Erinda Fino është pasuesja e Eglantina Zere në krye të Tirana Parking, institucion në varësi të Bashkisë Tiranë. Kjo e fundit vetëm pak ditë më parë u bë pjesë e skandalit të drejtorëve të Bashkisë Tiranë të akuzuar për tendera...
Kol sallami dhe Abaz sponsori do ngrenë 5 kulla 17-katëshe tek Diga e Liqenit
Dy vite më parë JOQ Albania ka raportuar ekskluzivisht ndërtimin e një blloku kullash tek diga e Liqenit Artificial. Nëse deri më sot zona e liqenit ka qenë “tempulli” i relaksit për banorët e Tiranës të cilët në pisk të...
Ersekari Erion Isai i fal 700 MLN pa garë Beharit të BOLV OIL  
Erion Isai, ersekari që është aktualisht në krye të Bashkisë Kolonjë, ka realizuar një tender kryekëput të dyshimtë. Ai i ka falur plot 700 milionë lekë të vjetra me TVSH pronarit të BOLV OIL, Behar Çukaj. Këto para nga xhepat...
Emiriana e Durrësit gostit me 360 MLN Shpëtim Varakun e betonit
Emiriana Sako edhe një herë tjetër është personazh i rubrikës sonë të tenderave të dyshimtë. Ndonëse një farë kohe ndejti disi në qetësi, Sako duket se ka filluar përsëri të “hedhë valle” me paratë e qytetarëve durrsakë. Në rastin e...
Lindita e Kuvendit bën rrush e kumbulla 121 milionë, fiton firma që dha më shumë
Lindita Nikolla, kryetarja aktuale e Kuvendit të Shqipërisë, ka realizuar një tender të dyshimtë nëpërmjet institucionit që ajo drejton. Bëhet fjalë për një tender ku fituese është shpallur kompania që ka dhënë ofertën më të lartë. Më konkretisht procedura mban...
“Plas” nafta në Lezhë, Pjerini harxhon 700 milionë pa garë
Pjerin Ndreu i Bashkisë Lezhë, sigurisht që nuk kishte si të qëndronte pas “shokëve” për abuzimet me tenderat. Kryetari në fjalë rezulton të ketë bërë rrush e kumbulla plot 700 milionë lekë të vjetra me TVSH për të blerë karburant....
Shkon të blejë telefon tek dyqani “ONE„ por ngel pa fjalë nga ajo çfarë pa
Një qytetar nga Shkodra ka mbetur pa fjalë pasi ka hyrë në një dyqan të kompanisë telefonike “ONE” në këtë qytet. Ai ishte duke parë për të blerë një telefon nga ato që shiten brenda dyqanit kur befas është përballur...
“Muli” i Gjirokastrës i jep “GEGËS” 270 MLN pa garë, 100% sa fondi limit
Flamur Golemi, i njohur ndryshe si “Muli” i Gjirokastrës, ka organizuar një tender të denjë për SPAK. Procedura që do shikoni në vijim, është nga ato që të “paketojnë” me pranga dhe të bëjnë gati direkt për në qeli. Zotëria...
Festimja e Bulqizës “mjeshtëron” vjedhjet, jep 65 milionë pa garë
Kryetarja aktuale e Bashkisë Bulqizë, Festime Mjeshtri, duket se ka mjeshtëruar mirë aftësinë për të vjedhur paratë e qytetarëve të Bulqizës. Dhe këtë natyrisht nuk mund ta bënte ndryshe veçse nëpërmjet tenderave. Figuron se zonja në fjalë ka organizuar një...
Financoi pagat e opozitës, Rilindja kompenson me 1 MILIARD Lekë oligarkun Janis Karathanos
A e dinit se momentalisht Janis Karathano është “kumbari” numër 1 i Foltores?! Oligarku i shëndetësisë ka fituar miliarda lekë me tenderat e shëndetësisë falë ministrave rilindas ndër vite të cilët kanë shërbyer si sekserë të ndarjes së parave të...
Ofruan shifrën më të lartë, Dallëndyshe Bici i fal 500 MLN Yzedin Bozhajt me shokë
Dallëndyshe Bici duket se së fundmi ka filuar të merret edhe me tendera. Përtej skandaleve pa fund që shoqërojnë Agjencinë Shtetërore të Kadastrës, tashmë i janë shtuar edhe skandalet e tenderave abuzivë. Rezulton se Dallëndyshja ka shpallur fitues për 500...
Eltar Deda i ALBPETROL jep 2.4 miliardë pa garë në tenderin “që mban erë”
Ish-deputeti socialist Eltar Deda është aktualisht administratori i shoqërisë shtetërore ALBPETROL SH.A. Duke qenë në këtë pozicion, nuk e ka aspak të vështirë të shpërdorojë fondet e shtetit nëpërmjet kryerjes së tenderave të dyshimtë. Në rastin që do t’ju paraqesim...
Turistja angleze shkon për plazh në Durrës, i riu i afrohet dhe i nxjerr organin gjenital  
Ndonëse propaganda e rilindjes nuk lë media britanike dhe europiane pa blerë  me para që kushedi se nga e kanë origjinën, përsëri realiteti i turizmit në Shqipëri është mjaft larg asaj që paraqitet në artikujt e sponsorizuar. [video width="724" height="1280"...
7 firma ofruan më pak, Josif Gorrea i Divjakës shpërdoron 940 MLN
Bashkia Divjakë hyn në ato bashki që nuk para bën tendera të mëdha, ama kur i bën, i luan “fenë”. Rezulton se kryetari i saj, Josif Gorrea, ka shpërdoruar plot 940 milionë lekë të vjetra me TVSH në një tender,...
Goni i Spitalit Elbasan gostit Hamz Islamaj me 413 milionë
Drejtori i Spitalit Elbasan, Agron Gaxho, duket se nuk ka asnjë pengesë nga autoritetet ligj zbatuese për të vazhduar i qetë rrugëtimin e tij drejt shpërdorimit të fondeve publike. Në rastin e sotëm do të shikojmë që institucioni i drejtuar...
Pasi ngeli pa tëmth, Veliaj mashtron dhe për ditën e Bajramit
Erion Veiaj nuk i lë mashtrimet as për ditën e Bajramit. Në një dalje bajate propagandistike tek një qendër sociale në Tiranë, ai vërtetoi edhe një herë se gjithçka që bën e ka thjesht për shfaqje e propagandë. Kryetarin pa...
Lali “Tëmthi” i jep 105 milionë Dacit për të blerë mish për luanin
Erion Veliaj apo i njohur së fundmi në popull me nofkën Lali “Tëmthi”, vazhdon pa asnjë shqetësim nëpërmjet institucioneve në varësi të tij, që të organizoje tendera të dyshimtë ku vjedhjet janë pa limit. Në rastin konkret Veliaj nëpërmjet Agjencisë...
Polici i AMP Shkodër dhunon komshiun e moshuar për pronën
Një qytetar i moshuar nga Shkodra ka denoncuar pranë redaksisë sonë një akt dhune nga një efektiv i Agjencisë së Mbikqyrjes Policore në Shkodër. I moshuari 73-vjeçar ka shpjeguar pranë redaksisë së Joq të gjithë kalvarin e vuajtjeve të tij...
Lali “Tëmthi„ i lë punëtorët e tij të mbyten në pluhur
Një video skandaloze ka mbërritur ditën e sotme në redaksinë e Joq Albania ku dallohen kushtet çnjerëzore në të cilët punojnë punëtorët e Bashkisë Tiranë. Mësohet se një kamion kishte hedhur inerte në rrugë dhe punëtorët e bashkisë kishin shkuar...
Pa ngrohur akoma karrigen, Alma CANI i jep “O.E.S DISTRIMED” 2 MLN euro pa garë
Alma Cani është prej pak ditësh drejtuesja e re e QSUT. E megjithatë pa e ngrohur akoma mirë karrigen, rezulton se ka dhënë një tender të dyshimtë dhe pa garë tek një nga piranjat më të mëdha të fondeve të...
Rakip Suli vazhdon vjedhjet, 140 MLN për mish e vezë atij që dha më shumë
Rakipi i Kamzës vazhdon përsëri të vjedhë me lopatë. Tashmë nuk bëhet fjalë për ndonjë punë ndërtimore por për ushqime. Rakip Suli do të harxhojë plot 140 milionë lekë të vjetra me TVSH për të blerë mish dhe vezë. Jo...
Tiku i Skraparit shpërdoron 300 MLN në tenderin ku 6 firma ofruan më pak
Bashkia Skrapar mund të quhet një bashki e vogl megjithatë kryetari i saj Adriatik Mema duket se nuk i humbet rastet për të përfituar një dorë të mirë lekësh. Këtë fare mirë mund ta bëjë duke organizuar tendera të dyshimtë...
Veliaj i jep 150 MLN pa garë “ITE GROUP” të Sokol Zotkaj
Erion Veliaj jo vetëm që nuk ka përfunduar ende pas hekurave ashtu si shumë nga drejtorët e tij, por vazhdon përsëri të japë i qetë tendera të dyshimtë. Bëhet fjalë për një procedurë që mban numrin e referencës REF-96023-02-21-2024 dhe...
Vodafone & One na vjedhin përditë, hajduti me çizme Denar Biba fle gjumë më keq se Basha
Denar Biba, pavarësisht se mbiemrin e ka të ngjashëm me “gocën” e patës, nuk ka asnjë lidhje me zogun në fjalë. Ndoshta me ndonjë zog të ndonjë lloji tjetër dhe mund të ketë, por kjo duhet verifikuar. Gjithsesi Biba në...
Qytetari kap “mat” Blendi Gonxhen, tregon se si i shpërdoron fondet e ministrisë
Një qytetar që ka dashur të qëndrojë anonim, ka dërguar një mesazh denoncues pranë redaksisë sonë. Ai shprehet se ka arritur të gjejë se si i shpërdoron fondet Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit. Kjo e fundit prej pak kohësh...
“Rithemelimi” kursen Klodian Allajbeun, nuk kërkon hetim për Laboratorët dhe Dializën
Klodian Allajbeu duket se çuditërisht është kursyer nga “Rithemelimi” i partisë Demokratike pasi dy koncesione të fituara prej tij në një vlerë prej rreth 28 milionë euro, janë hequr nga objekti i hetimit të Komisionit hetimor të Kuvendit në shëndetësi....
AKSHI i jep 6 milionë euro Ermal Beqirit të SOFT & SOLUTION
Mirlinda Karçanaj vazhdon e qetë aktivitetin e saj të shpërndarjes së parave të shqiptarëve në xhepat e oligarkëve. Prej kohësh institucioni që ajo drejton është bërë i famshëm për organizimin e tenderave të dyshimtë të cilët janë të denjë për...
Për sa milionë euro u shit “Rithemelimi” tek Klodian Allajbeu?
Klodian Allajbeu duket se çuditërisht është kursyer nga “Rithemelimi” i partisë Demokratike pasi dy koncesione të fituara prej tij në një vlerë prej rreth 28 milionë euro, janë hequr nga objekti i hetimit të Komisionit hetimor të Kuvendit në shëndetësi....
200 MLN pa garë për rezonancën, Spitali Elbasan “i luan fenë” tenderit
Spitali Elbasan nën drejtimin e Agron GAXHO, vazhdon të vjedhë pa kriter. Ky spital është denoncuar shpesh në lidhje me tenderat e dyshimtë që ka bërë gjatë viteve e megjithatë askush nuk duket se e ka vrarë mendjen për të...
“Çmendet” psikiatria e Vlorës, tender 500 milionë për të ruajtur pacientët
Në këtë kohë të çmendur që po jetojmë të gjithë, sigurisht që nuk mund të ndodhte që edhe me tenderat të bëhej e njëjta gjë. Natyrisht nuk kishte si të mos ndodhte kjo as në Spitalin Psikiatrik “Ali Mihali” Vlorë....
Zgjedhjet mbaruan, asnjë politikan nuk shtron më iftar
Vjet me rastin e zgjedhjeve lokale, nuk ngeli politikan pa shtruar pothuajse përditë iftar për besimtarët myslimanë. Madje fotot e postuara nga politikanët për këtë rast, u bënë aq bajate sa përfunduan deri ne banalitet. Rrjetet sociale u bombarduan nga...
Mirlinda e AKSHIT vazhdon vjedhjet “me lopatë”, 450 MLN për Gentjan Likaj
Mirlinda Karçanaj duket se është harruar nga SPAK dhe për rrjedhojë vazhdon e qetë dhe e pa shqetësuar të organizojë vjedhje të hapura të parave publike nëpërmjet tenderave të organizuara nga institucioni që ajo drejton. Kështu, rezulton se AKSHI ka...
Investigimi i JOQ në 2022 zbuloi vjedhjet galopante të Evis Qethësit dhe zarit të tij Begajt
Që në vitin 2022, JOQ Albania ka investiguar vjedhjet galopante që Berberi kryente me zarin e tij Valter Begajn në kurriz të popullit. Pas disa vitesh rrjepje të fondeve publike e taksave të popullit dyshja janë vënë në pranga. Cili...
Elton Arbana shpërdoron 650 MLN, ia jep firmës me ofertën më të lartë
Bashkia Shijak mund të duket në pamje të parë si një bashki e vogël e pa shumë para, por në fakt “pas kuintave” i bën gjëmën parave publike. Kryetari i saj, Elton Arbana, rezulton se ka shpërdoruar plot 650 milionë...
Fisnik Qosja i jep 440 MLN firmës me ofertën më të lartë
Kryetari i Bashkisë Kavajë, në vend që të punojë sa më shumë për të përmirësuar jetesën e qytetarëve të Kavajës, e ka mendjen të vjedhë me lopatë. Madje vjedhjet e tij bëhen aq hapur sa as që e merr mundimin...
Hajdari i Kuçovës i jep 110 MLN për dekor firmës me ofertën më të lartë
Kreshnik  Hajdari, kryetari aktual i Bashkisë Kuçovë, ka organizuar një tjetër tender të dyshimtë. Kësaj radhe marifeti është gjetur tek dekori i qytetit ku me një të rënë të lapsit janë harxhuar mbi 110 milionë lekë të vjetra me TVSH....
Rruga e ‘pushtuar’ nga balta! Qytetari nga Rrogozhina: Nuk kemi si të shkojmë në shtëpi
Edhe pse në vitin 2024, infrastruktura vijon të mbetet problemi kryesor i shqiptarëve anë e mbanë vendit. Së fundmi një qytetar, banues në fshati Lekaj të bashkisë Rrogozhinë denoncon pranë redaksisë së JOQ Albania situatën shqetësuese. Rruga që e çon...
Pas publikimit në ‘KAPE’, gjendet “Range Roveri” i humbur në Tiranë
Para 3 ditësh pranë “Kape.net” u denoncua rasti i vjedhjes së një makinë te tipit ”Range Rover” në zonën e njohur si “Vorri Bomit” në Tiranë. Ngjarja ndodhi rreth herët në mëngjes dhe pronarët thanë se dy djem janë larguar...
“Ngjallet” Vilma Nushi, kap 105 MLN me ofertën më të lartë
Vilma Nushi pasi priti e priti mirë e mirë duket se ka filluar të zgjohet nga gjumi dhe të fitojë përsëri tendera të dyhsimtë. Në rastin më të fundit, nëpërmjet kompanisë që dikur ka qenë pronare dhe sot drejtohet me...
Pasi miratoi bastet që do shkatërrojnë familjet, Rama pozon me priftin
Bastet u rikthyen përsëri në Shqipëri pas kalimit të votimit në Kuvend pak ditë më parë. Ndonëse është shtuar nga pas fjala “online” ku gjoja pretendohet se nuk do të jetë më situata e mëparshme, në thelb do të jetë...
Veliaj nuk kursen as ushqimin e fëmijëve, shpërdoron 900 milionë
Që Erion Veliaj është i paskrupullt këtë nuk e vë njeri në dyshim. Por që të shkonte deri aty sa të vidhte edhe me paratë e ushqimit të fëmijëve të çerdheve e kopshteve, vështire se mund të mendohej. Por ja...
Vjedhje spektakolare/ Universiteti Elbasan i jep 8 miliardë hajdutit
Universiteti Aleksandër Xhuvani Elbasan i ka dhënë plot 8 miliardë lekë të vjetra me TVSH një hajduti. Kjo është realizuar nëpërmjet një tenderi shumë të dyshimtë që mban numrin e referencës REF-92089-12-26-2023 dhe ka si objekt “Ndërtim i godinës së...
Kthehen pas paratë e dhuruara për TV Atdheu
Është ky mesazhi nga GoFundMe që i ka mbërritur në telefon sot të gjithëve atyre që vendosën të kontribuuonin për krijimin e TV Atdheut. Mbi 3000£ ishte shuma e mbledhur nga qytetarët për krijimin e TVA. Do u kthehen kontributet...
“Kanë shpërthyer ujërat e zeza në një pallat në Fresk, ka infeksione dhe korrent”
Problematikat në kryeqytet janë të shumta dhe raportohen çdo ditë. Së fundmi, nnjë qytetar i Freskut denoncon pranë JOQ Albania se prej 4 ditësh në hyrjen e pallatit të tij, janë bllokuar tualetet e katit të parë. Kjo gjendje ka...
Loina Prifti e IDENTITEK i jep tender pa garë djalit të Aleksandër Meksit
IdentiTek është kompania që aktualisht merret me prodhimin dhe shpërndarjen e letërnjoftimit elektronik dhe pasaportës biometrike për shtetasit shqiptarë. Statusi i saj është shoqëri aksionere dhe është në varësi të qeverisë. Aktualisht administrohet nga Loina Prifti të cilës jo pak...
Hajdutët e AKSHIT i japin 2.4 miliardë hajdutëve të Vodafone
Hajdutët e AKSHIT më në krye “shefen e madhe” Mirlinda Karçanaj, i kanë dhuruar plot 2.4 miliardë lekë hajdutëve të Vodafone në një tender tepër abuziv. Ironia është e bukur pasi paratë që AKSHI u vjedh shqiptarëve ia jep ca...
“Shtylla e tensionit në Pogradec ka një vit e thyer, mbahet vetëm nga telat e energjisë”
Një shtyllë tensioni është rrëzuar në fshatin Gështenjas të Pogradecit duke u kthyer në rrezik potencial për sigurine e banorëve. Një elektricist nga Pogradeci ka denoncuar për JOQ Albania se shtylla e tensionit ka një vit që është e përthyer...
Enea Karakaçi i OSHEE gostit motrën e Vilma Nushit me 600 milionë
Vilma Nushi nuk ndalet. Edhe pse duket sikur për një periudhë kohe ndejti në heshtje duke mos marrë shumë tendera si më parë, tashmë ajo është rikthyer përsëri fuqishëm. Nëpërmjet kompanisë që me letra figuron në emër të motrës dhe...
Arben Gjata shpërdoron 800 MLN në tender, edhe pse 11 firma ofruan më pak
Arben Gjata është mjeku i cili doli para kamerave pasi operoi Edi Ramën nga apandesiti. Por përveç kësaj duket se merret edhe me tendera. Dhe jo tendera dosido, por tendera në vlera të frikshme. Duke qenë rektor i Universitetit të...
Nuk ndalet Nikolin Jaka, merr 1 milion euro nga Veliaj
Nikolin Jaka duket se i është rikthyer fuqishëm tenderave në vlera të larta. Pas një periudhe relativisht të qetë ku ai thuajse humbi, tashmë nuk lë më t’i shpëtojë asnjë tender. Nëse vetëm pak kohë më parë ai mori rreth...
“Plas mishi sheshit” në Librazhd, fituesi i tenderit ofron sa 100% e fondit limit
Çdo ditë e më tepër vazhdojnë të organizohen tendera të dyshimtë me paratë e popullit. Vjedhjet janë të panumërta dhe nga të gjitha fushat. Por kur shikon se vjedhjet bëhen edhe tek ushqimet, të vjen për të vënë duart në...
Karakaçi i OSHEE gostit Grigor Jotin me 450 milionë të tjera
Enea Karakaçi, administratori aktual i OSHEE, ka gostitur me plot 450 milionë lekë të tjera Grigor Jotin e INFOSOFT. Kohët e fundit institucionet në varësi të Belinda ballukut kanë shpërdoruar miliarda lekë në tendera tepër të dyshimtë, por për çudi...
Ligji i Basteve të Ramës/ Fillon aktivizimi i elementëve kriminalë nëpër lagje
Diskutimi për projektligjin e basteve online i shtuar së fundmi nëpër kanale mediatike të sponsorizuara nga Rilindja, ka filluar të aktivizojë elementët kriminalë nëpër lagjet e Shqipërisë. Individë me të shkuar të dyshimtë kanë filluar të investojnë që tani në...
Shefi i policisë Shkëlzen Metushi bashkëpunëtor me krimin, hoqi kamerat para vrasjes
Krimi bashkëpunon me policinë! Çfarë duhet thënë më shumë se kaq që të marrësh plaçkat kryesore me shpejtësi, të mbushësh valixhen e të ikësh me vrap nga të të hanë këmbët? Është e pabesueshme, por në vitin 2024 duket se...
Qytetari nga Vlora për djegien e plehrave: Shtëpitë mund të marrin flakë, tymi na pushtoi
Një qytetar i bashkisë së Vlorës ka denoncuar situatën problematike me plehrat, duke ironizuar se falë “inceneratorëve”, ato përpunohen në mënyrën e duhur. Teksa na dërgon pamjet e djegies së plehrave, ai thekson se po rrezikohen banesat që ndodhen afër....
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit