Bota
Hiqej si gruaja e zyrtarit të lartë/ Kapet mashtruesja e hoteleve, hante, pinte dhe largohej pa paguar
Një shtetase sllovake, e cila hiqej si gruaja e një zyrtari të lartë britanik, ka rënë në prangat e policisë helene. Mediat fqinje raportojnë se Maria Geleticova, duke përdorur emra të tjerë strehohej në hotele bashkë me qenin e saj...
Pamje të frikshme/ Momenti kur një kabull elektrik godet një burrë që po rrinte në stacionin e trenit
Një inspektor biletash në Indi është goditur nga një tel me rrymë elektrike, që i ra papritur ndërsa ishte duke qëndruar në një stacion treni. Ngjarja e rëndë është kapur nga kamerat e sigurisë. Sikurse shihet edhe nga video që...
Iran/ Dëshmi tronditëse të mjekëve: Policët i qëllojnë femrat në sy dhe në organet gjenitale
Rrëfimet e mjekëve në Iran për sulmet e forcave të sigurisë ndaj grave që protestojnë kundër regjimit janë tronditëse.  Sipas mediave të huaja mjekët dhe infermierët, të cilët trajtojnë protestuesit në fshehtësi për të shmangur arrestimin, vunë re se forcat...
Macron merr vendimin: Prezervativë falas në farmaci për të rinjtë nga 18-25 vjeç
Presidenti francez, Emmanuel Macron, përmes një shënimi në facebook, ka njoftuar se prezervativët do të vihen në dispozicion falas në farmaci për të rinjtë nga 18 deri në 25 vjeç, në vitin 2023. Ky vendim vjen si një përpjekje për...
Me lot në sy Celine Dion jep lajmin e trishtë: Vuaj nga një sëmundje e pashërueshme!
Këngëtarja me famë botërore Celine Dion zbuloi se vuan nga një sëmundje e pashërueshme. Nëpërmjet një videoje në instagram, ajo tregoi se vuan nga çrregullimi neurologjik Stiff Person Syndrome (SPS). Këngëtarja 54-vjeçare iu drejtua fansave të saj me lot në...
Pamje të rënda/ 28 vjeçarja vdes duke bërë palestër
Një 28-vjeçare nga Ekuadori ka humbur jetën, ndërsa ishte duke u ushtruar në palestër. Në videon që po bën xhiron e rrjetit, shihet që Betsy Dayana Jaramillo Ramírez ka pësuar arrest kardiak dhe menjëherë është përplasur me fytyrë në tokë....
Kërcënoi arkëtaren me granatë false dhe vodhi paratë/ Befason koloneli grek: Do paguaja shpenzimet e varrimit të nënës
Koloneli 53 vjeçar grek, i cili ështe autor i vjedhjes së një filiali banke në Argiroupolo, Greqi, nën kërcënimin e një granate dore false do të dalë sot para hetuesisë. I shoqëruar nga avokati i tij grabitësi, sipas informacioneve të...
Theri me thikë një oficer policie, ekzekutohet protestuesja në Iran
Autoritetet në Iran kanë ekzekutuar një protestues, i cili ishte dënuar me vdekje për therjen me thikë të një anëtari të forcave të sigurisë dhe bllokimin e një rruge në Teheran. Lajmim e ka bërë të ditur agjencia e lajmeve...
“Kush mbjell erë, korr stuhi”/ Greqia i përgjigjet kërcënimit më të fundit turk
Athina i është përgjigjur me tone të ashpra retorikës së vazhdueshme agresive të Ankarasë. Kujtojmë se dy ditë më parë Turqia i kërkoi Greqisë që të çmilitarizojë ishujt e Egjeut. Selia e diplomacisë greke në njoftimin e saj thekson se...
Polici plagosi 16-vjeçarin/ Romët përleshen me policinë në Selanik, shkatërrojnë biznese dhe dhunojnë qytetarë
Prej disa ditësh Selaniku është kthyer në një arenë përleshjesh mes romëve dhe policisë. Kjo për shkak të plagosjes së një 16-vjeçari rom nga një polic. I riu kishte shkuar për të furnizuar me karburant makinën dhe kishte ikur pa...
Tmerr në Florida/ 36 vjeçari bën seks me qenin në rrugë, tenton arratisjen dhe prish zbukurimet e Krishtlindjeve jashtë kishës
Një lagje në Clearwater, Florida, është tronditur nga sjellja e çmendur e një burri, i cili ka bërë seks me një qen në rrugë dhe më pas ka shkatërruar edhe dekorimet e Krishtlindjeve vendosur jashtë një kishe lokale. Sipas mediave...
Refuzuan t’i jepnin gjakun e një të vaksinuari kundër covid, prindërit humbasin përkohësisht kujdestarinë foshnjës
Një gjykatë në Zelandën e Re i hoqi përkohësisht kujdestarinë e një foshnjeje, prindërve të tij, pasi këta të fundit refuzojnë që ai t'i nënshtrohet një operacioni të rëndësishëm për shpëtimin e jetës. Ata kanë frikë se foshnja mund të marrë...
U gjobitën se nuk kishin bërë vaksinën kundër Covid, Greqia rimburson 60-vjeçarët që e bënë më vonë
Personat mbi 60-vjeç, në Greqi, të cilët refuzuan të merrnin dozat e vaksinës kundër Covid janë gjobitur. Ky ishte rregull i vendosur disa muaj më parë. Por tashmë ata që u gjobitën dhe i bënë më pas dozat e vaksinës...
Ukrainë/ Kamioni përplaset me autobusin me ushtarë, 16 viktima dhe 6 të plagosur
Një kamion është përplasur me një autobus në Donestk, të Ukrainës. Si pasojë kanë humbur jetën 16 persona dhe janë plagosur 6 të tjerë duke përfshirë edhe ushtarë rusë. Kamioni i cili është përplasur transportonte një grup ushtarësh në lagjen...
Forbes/ Georgia Meloni, gruaja e shtatë më e fuqishme në botë. Ja kush e zë vendin e parë
Sipas listës vjetore të krijuar nga revista Forbes, kryeministrja italiane Georgia Meloni është gruaja e shtatë më e fuqishme në botë. Si çdo vit edhe sot është prezantuar lista e femrave më të fuqishme në planet, në të cilën Meloni...
Përplasen dy trenë në Barcelonë, plagosen 155 persona
155 persona u plagosën lehtë, mëngjesin e sotëm, në Barcelonë kur dy trena u përplasën në stacionin Montcada i Reixac. Autoritetet thonë se pesë pasagjerë janë dëmtuar rëndë dhe ndodhen në spital, ndësa 150 të tjerë kanë marrë dëmtime të...
Burri kap prej flokësh gruan dhe e përplas në trotuar/ Ja çfarë thotë kur kalimtarët tentojnë ta shpëtojnë
Greqia është vendi më pranë Europës edhe sa i përket mentalitetit të qytetarëve, por as këtu rastet e dhunës ndaj grave nuk mungojnë. Një incident i dhunës në familje ka shkaktuar zemërim dhe tronditje në Ishullin e Kretës mesditen e...
Indonezia ndalon seksin jashtë martesor
Parlamenti i Indonezisë miratoi të martën një kod të ri penal që ndalon seksin jashtë martesës me një dënim deri në një vit burg, pavarësisht shqetësimeve që ligjet mund të trembin turistët nga brigjet e saj tropikale dhe të dëmtojnë...
Mbreti Charles e pëson sërish, e qëllojnë për herë të dytë me vezë
Në harkun e pak javëve mbreti Charles III është goditur dy herë me vezë nga populli i tij. Ai ishte duke shijuar një shëtitje në qendër të qytetit Luton kur një person afrohet dhe i hedh një vezë. Siç raportojnë...
Rrëzohet avioni luftarak turk, shpëton mrekullisht piloti (FOTOT)
Një avion luftarak F-5 që i përkiste ekipit të shfaqjes ajrore turke Stars u rrëzua, mesditën e sotme, në rajonin Iconium të Turqisë. Mediat e huaja, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes së Turqisë, bëjnë me dije se piloti arriti të...
“Kush mbjell erë, korr stuhi”/ Ministri truk kërcënon hapur Greqinë: Një natë do veprojmë!
Turqia adreson kërcënime të reja drejtë Greqisë, mëngjesin e ditës së sotme. Ishte ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, i cili është shprehur se “kush mbjell erë, korr stuhi”. Me rastin e konferencës për shtyp me homologun rumun në...
“Më dogji me kryq se isha i pushtuar nga demonët”/ 23-vjeçari tregon torturat e priftit në Trikala
A Një 23-vjeçar me probleme shëndetësore nga Trikala, në Greqi, denoncon një prift, i cili akuzohet për mbledhje fondesh false, nxjerrje mijëra euro përmes tyre, për tortura dhe shantazh psikologjik. I riu duke folur për trikalaneës.gr ka deklaruar se kleriku...
SHBA/ 14 të rinj vdesin nga gripi, spitalet presin numrin më të madh të pacientëve në një dekadë
Shtetet e Bashkuara po përjetojnë nivelet më të larta në një dekadë të shtrimeve në spital si pasojë e gripit. Lajmin e ka bërë të ditur drejtoresha e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), Rachel Walensky. Raportohet se...
E rëndë në Gjermani/ Burri plagos me thikë dy fëmijë, ishin duke shkuar në shkollë
Dy fëmijë janë sulmuar me thikë në Gjermani. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e ditës së sotme. Dy fëmijët, nxënës të shkollave fillore, ishin duke shkuar për në shkollë kur u plagosën. Ishin kalimtarët ata që kanë lajmëruar policinë...
Arrestohet grabitësi i bankës në Greqi, ishte kolonel aktiv i ushtrisë
Një kolonel aktiv i ushtrisë së Greqisë është grabitësi i një filiali banke në Argyroupoli. I pajisur me granatë dore dhe maskë kirurgjikale ai hyri në bankë mëngjesin e ditës së sotme, nga ku arriti të merrte edhe një shumë...
Kolumbi/ Tre të vdekur dhe njëzet të zhdukur, dheu i kodrës zë poshtë autobusin e mbushur me qytetarë
Të paktën tre persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë deklarohen të zhdukur, si pasojë e një rrëshqitje dheu në Kolumbinë veriperëndimore. “Nëntë persona u shpëtuan, tre janë të vdekur dhe vlerësohet se më shumë se 20 persona janë të...
Shpërthen cisterna e karburantit në aeroportin rus, dëmtohen dy bombardues/ 3 të vdekur dhe 6 të plagosur
Tre persona humbën jetën dhe gjashtë të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi një cisternë karburanti shpërtheu në një aeroport rus pranë qytetit Ryazan, në juglindje të Moskës. Sipas raporteve të mediave të huaja ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e...
Hyri në det për të marrë lopatat e këmbëve, 26-vjeçarja ndërron jetë pas përplasjes nga skafi
Një 26 vjeçare nga Kalifornia, e cila kishte hyrë në det për të marrë lopatat e këmbëve, humbi tragjikisht jetën pasi u përplas nga një skaf. Aksidenti viktimë e të cilit mbeti e reja me Natalia Andrea Larranaga Fajardo ka...
Jepet alarmi në Britani! 7 fëmijë vdesin nga infeksionet bakteriale në fyt
Autoritetet shëndetësore të Britanisë janë në gatishmëri për shkak të rritjes së numrit të fëmijëve që vdesin nga streptokoku A,  infeksion bakterial, simptoma kryesore e të cilit është dhimbja e fytit. Vdekja e një djali 12-vjeçar është e para e regjistruar në këtë moshë ka shqetësuar...
Fitore për “revolucionin e shamisë” në Iran/ Nuk ka më polici morali
Prokurori i Përgjithshëm i Iranit, Mohammad Jafar Montazeri , njoftoi heqjen e policisë së moralit. Vendimi është marrë nga autoritetet kompetente siç raporton agjencia iraniane e lajmeve Isna. Kjo është një pikë kthese në vend, pasi në fakt po rishikohet...
Tronditëse në Belgjikë! Burri vret gruan shtatzanë dhe fëmijën e tyre 5 vjeçar
Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Belgjikë, pasi një burrë 33-vjeçar ka vrarë gruan e tij shtatzanë, 28-vjeç dhe fëmijën pesë vjeç. Ngjarja tragjike ka ndodhur në Thurmont. Burri është paraqitur në komisariat në orën 6:30 të...
Greqi/ Pas zjarreve masive në ishullin Evia nuk ndalen tërmetet
Vazhdon aktiviteti sizmik në Evia, me dy tërmete që kanë ndodhur mesditën e së shtunës në jug të ishullit brenda pak minutash. Në veçanti, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, tërmeti i parë me magnitudë 3.9 Rihter ka...
E konfirmon OKB: Shtatë student dënohen me vdekje në Mianmar
Junta ushtarake në Mianmar ka dënuar me vdekje të paktën shtatë studentë, duke e çuar në 139 numrin e të burgosurve në pritje të ekzekutimit. Lajmin e ka bërë të ditur Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e...
Putin i thotë ‘PO’ negociatave për Kievin, por ka disa kushte/ A do t’i pranojë Ukraina?
Vetëm duke plotësuar disa kushte Moska do të pranojë të negociojë me SHBA-në, Ukrainën dhe aleatët perëndimorë për t'i dhënë fund luftës 10 mujore. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili shpiegoi se "vija...
Ambasadat ukrainasë në Evropë marrin “pako të përgjakshme”, ishin të mbushura me sy kafshësh të vrara
Disa ambasada ukrainase në Evropë kanë marrë 'pako të përgjakshme', të mbushura sy kafshësh të vrara, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko. Nikolenko sqaroi se këto pako, të cilat ishin zhytur në një lëng me ngjyrë...
Putin: Sulmet ndaj infrastrukturës së Ukrainës, të pashmangshme dhe të nevojshme
Presidenti rus, Vladimir Putin i tha kancelarit gjerman, Olaf Scholz se mbështetja e Gjermanisë dhe Perëndimit për Ukrainën ishte katastrofike dhe i bëri thirrje Berlinit të rimendonte pozicionin e tij. Ky diskutim u bë gjatë telefonatës së tyre të parë...
Ukrainë/ Artilieria ruse granaton Kherson-in, tre të vdekur
Tre persona humbën jetën dhe shtatë u plagosën në 24 orët e fundit nga bombardimet e forcave ruse të rajonit Kherson, në jug të Ukrainës. Lajmin e ka bërë të ditur guvernatori i rajonit, Yaroslav Yanushevich, i cili tha se...
Zbulohet mashtrimi tatimor 2.2 miliardë euro, hetime në 14 vende të Europës
Prokuroria Publike Evropiane ka urdhëruar kryerjen e hetimeve në 14 shtete anëtare të BE-së, për mashtrimin ndërkufitar të TVSH-së, në vlerën 2.2 miliardë euro. Operacioni u zhvillua në Belgjikë, Qipro, Francë, Gjermani, Greqi, Hungari, Itali, Lituani, Luksemburg, Holandë, Portugali, Rumani,...
Vdes kanibali japonez që vrau dhe hëngri studenten ‘si shprehje dashurie’
Issei Sagawa, i quajtur "kanibali japonez" për vrasjen dhe ngrënien e një studenti holandez në Paris në vitin 1981, ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare. Krimi i tij kishte shkaktuar tmerr në të gjithë botën. Sagawa vdiq nga pneumonia dhe...
Tempulli tajlandez mbetet bosh, murgjit ‘pozitivë’ për drogë
Një tempull tajlandez ka mbetur pa asnjë murg pasi të gjithë rezultuan pozitivë në testet e drogës dhe u dëbuan. Katër murgj, përfshirë abatin u detyruan të largoheshin nga tempulli pasi testet e urinës treguan prova të drogave të paligjshme....
Alarmohet qeveria! Presidentit, Ministrisë së Mbrojtjes dhe bazës ajrore spanjolle u mbërrijnë letra-bomba
Presidenti i qeverisë spanjolle, Pedro Sanchez, Ministria spanjolle e Mbrojtjes dhe baza ajrore Torrejón de Ardoz ishin marrësit e tre letrave-bomba, përveç dy të dërguara dje, një në ambasadën e Ukrainës në Spanjë dhe tjetra tek një kompani armësh që...
La lopët të ‘bredhin’ rrugëve, burri dënohet me 6 muaj burg
Një gjykatë në shtetin perëndimor indian të Gujarat ka dënuar me gjashtë muaj burg një burrë që kishte lënë bagëtinë e tij të ecnin në rrugë. Prakash Jairam Desai u shpall fajtor për lënien e lopëve në rrugë dhe rrezikimin...
Një mik i familjes mbretërore zbulon sekretin: Elizabeth luftoi me kancerin deri ditën e fundit të jetës
Mbretëresha Elizabeth duket se nuk pati një jetë aq të lehtë e të shëndetshme sa dukej. Së fundmi është zbuluar se mbretëresha luftoi fshehurazi me kancerin. Një mik i familjes tha se mbretëresha kishte kancer në palcën kockore. Dhimbjet e...
Pas humbjes së Uellsit ndaj Iranit, ndërron jetë tifozi uellsian
Një tifoz i Uellsit që udhëtoi në Katar për Kupën e Botës ka vdekur. Kevin Davies, nga Pembrokeshire, u sëmur pasi bëri udhëtimin 3300 milje në vendin e Lindjes së Mesme me djalin dhe miqtë e tij për të parë...
Skeleti i një dore ‘të çuditshme’ gjendet në plazhin brazilian
Një skelet dore është zbuluar këtë javë në Brazil nga një çift që ishte në plazh. Leticia Gomes Santiago dhe i dashuri i saj Devanir Souza po bënin një shëtitje në plazh kur u përplasën me skeletin në rërë. Dyshja filmuan...
Mbeti 9 muaj në shtëpi, bodybuilder-i tregon pasojat e steroideve në trupin e tij
Një bodybuilder ka zbuluar dëmet e rënda që steroidet i kanë bërë trupit të tij, pasi kaloi nëntë muaj brenda në shtëpi me puçrra të dhimbshme. Dave Hartrey, 24 vjeç, nga Waterford, Irlandë, po i lutet mjekëve për ndihmë pasi...
E papritur/ Spanja kthen mbajtjen e maskës me detyrim, ç’po ndodh me Covid-19?
E besoni dot? Spanja do të rikthejë vendosjen e maskës me detyrim për qytetarët që do të përdorin shërbimin e transportit publik. Autoritetet spanjolle kanë vendosur të mbajnë në fuqi vendimin e vendosjes së maskës deri në muajn mars të...
Modelja e kolme nuk lejohet të hipë në avion: Më thanë je e shëndoshë, s’ka vend për ty!
Një modele e kolme është ndaluar të hipë në avionin e Qatar Airways për në Brazil, sepse ajo ishte shumë e madhe për  sediljen e saj. Influencuesja e mediave sociale, Juliana Nehme, 38 vjeç, ka akuzuar tani kompaninë ajrore të Lindjes...
Lindi me gjysmën e trupit për shkak të Çernobilit, 25-vjeçari: Mamaja më braktisi, nuk donte të rriste një përbindësh
Tim Mason, një 25-vjeçar të cilit i mungon pjesa e poshtme e trupit dhe një krah për shkak të rrezatimit të Çernobilit thotë se mamaja e tij e ka braktisur që në lindje. Mamaja e 25-vjeçarit u ekspozua ndaj rrezatimit...
U burgos gabimisht për 20 vjet, burri shpërblehet me 45 milionë dollarë
Një burrë që kaloi 20 vjet pas hekurave për krime që nuk i kreu, tani është shpërblyer me 45 milionë dollarë. Në vitin 1991, Roger 'Dean' Gillispie u dënua për rrëmbim dhe përdhunim të dy motrave binjake 22-vjeçare dhe të...
Humbën 200 kg kanabis të sekuestruar, policia: E kanë ngrënë minjtë
Policia në Indi ka fajësuar minjtë për shkatërrimin e afro 200 kg kanabis të sekuestruar nga trafikantët dhe të mbajtur në stacionet e policisë. Në gjykatë u tha se minjtë janë kafshë të vogla dhe ata nuk kanë frikë nga...
Mbreti u lut për reshje shiu, përmbytje të mëdha në Arabinë Saudite
Mbretëria e Arabisë Saudite është goditur nga përmbytjet pasi mbreti i vendit u lut për shi. Mbreti Salman bin Abdulaziz Al Saud u kishte bërë thirrje vendasve të Arabisë Saudite që të luten për shi në fillim të kësaj jave. https://twitter.com/Brave_spirit81/status/1595782892789313537?s=20&t=Wal0cHgX-N7yGZ2-mypnMw Për shkak të...
Gino 22-vjeç shpallet qeni më i vjetër në botë
Qeni i quajtur Gino, 22 vjeç, është emëruar zyrtarisht si "qeni më i vjetër që jeton" nga Rekordet Botërore Guinness. Gino lindi më 24 shtator 2000 dhe u adoptua në vitin 2002 nga Alex Wolf nga Shoqëria Humane e Kolorados në Boulder...
Gruaja ndahet nga burri, ai shpenzoi paratë që ajo kishte kursyer për të bërë operacion gjoksin
Një nënë e tetë fëmijëve i ka dhënë fund martesës së saj drejtpërdrejt në radio, pasi i shoqi e vuri në lojë duke i thënë se kishte shpenzuar paratë që ajo po kursente për të bërë operacion gjoksin, për rregulluar...
Personat që pijnë “bar” kanë më shumë mundësi të sëmuren nga mushkëritë sesa ata që pijnë duhan
Studiues të ndryshëm kanë gjetur prova që sugjerojnë se pirja e marijuhanës shkakton më shumë sëmundje të mushkërive sesa cigaret e zakonshme.   Hulumtimi, i cili u botua kohët e fundit në “Radiology”, një revistë e Shoqatës Radiologjike të Amerikës...
Njihuni me “Shefin”, ariu më i fortë në botë që i mbijetoi shtypjes nga treni dhe është babai i 70% të këlyshëve të zonës
Një ari mashkull me peshë rreth 270 kilogram që endet nëpër një park kombëtar në Kanada, ka marrë pseudonimin “Shefi” për shkak të madhësisë dhe reputacionit të tij mbresëlënës. Ariu i madh mendohet të jetë rreth 20 vjeç dhe besohet...
Një kinema në Zvicër zëvendëson karriget e zakonshme me krevate dopio për të parë filmat
A keni ëndërruar ndonjëherë për një kinema në dhomën tuaj të gjumit? Epo, një kinema në Zvicër i është afruar shumë ëndrrës suaj duke hapur një “dhomë gjumi VIP” me krevate dopio në vend të sediljeve tradicionale. "Dhoma e gjumit...
Protesta të dhunshme në fabrikën më të madhe të iPhone në Kinë, njerëzit rrihen në rrugë
Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në fabrikën më të madhe të iPhone në Zhengzhou, Kinë. Në pamjet e publikuara në media dhe rrjete sociale mund të shihet momenti kur disa punonjës thyejnë kamerat e sigurisë dhe dritaret e fabrikës ku punojnë si...
Lindin binjakët nga embrione të ngrira 30 vjet më parë
Një çift ka mirëpritur binjakët e lindur nga embrionet që kanë qëndruar të ngrira për 30 vjet. Foshnjat binjake kanë lindur në shtetin amerikan të Tenesit nga embrione të ngrira më shumë se 30 vjet më parë. Besohet se ky...
Macja bëhet virale duke bërë “selfie”
Një mace gri nga Arizona veriore bën “selfie” mjaft mbresëlënëse. Dhe tashmë është bërë një sensacion interneti, sigurisht! Macja bukuroshe me emrin Manny është quajtur "macja selfie" pasi fotot që ajo me sa duket i bën vetes duke përdorur një...
Misteri! Një tufë delesh ecin në formë rrethi prej 12 ditësh pa u ndalur
Një tufë delesh në Kinën veriore prej 12 ditësh janë duke ecur në formë rrethi e duke ndjekur njëra-tjetrën. Tufa e madhe e deleve ecin njëra pas tjetrës në mënyrë rrethore pa u ndalur prej 12 ditësh. Duke folur për...
Faturat e larta të energjisë, kryefamiljari vendos: Ngrohje 1 herë në javë, ndriçim me elektrik koke
Ndërsa kriza e kostos së jetesës vazhdon të ndikojë në jetët e miliona njerëzve çdo ditë, një kryefamiljar ka bërë përpjekje ekstreme për të kursyer para këtë dimër. Në Londër Chavdar Todorov, 53 vjeç, ka marrë disa masa ekstreme në...
Policia vret dy djem në Iran, njëri 9 dhe tjetri 14-vjeç
Dy djem janë qëlluar për vdekje nga forcat e sigurisë gjatë protestave antiqeveritare në Iranin jugperëndimor të mërkurën. Mediat shtetërore kanë raportuar se shtatë persona u vranë nga persona të armatosur me motoçikleta në një "sulm terrorist" në Izeh. Sipas BBC...
Shtyhet fluturimi për në Londër, nuk u mbyll perdja mes klasit të biznesit dhe ekonomisë
Një fluturim i British Airways u vonua për shkak të një problemi me një perde që ndan klasin e biznesit dhe atë ekonomik. Fluturimi nga Sevilja në Spanjë për në Londër Gatwick ishte duke u nisur vonë shkak të mjegullës dhe dukshmërisë së...
Tentoi të lyejë makinën sipas video-ve në YouTube, burri “mahnitet” nga rezultati
Një burrë që u përpoq të lyente makinën e tij Skoda Octavia prej 800 paund pasi pa një video, kuptoi se kishte bërë një gabim të madh kur pa “rezultatin”. Përdoruesi i TikTok Forestpompey25 u përpoq t'i jepte makinës së...
Çiklisti nuk i hapi rrugën, shoferi me “Jaguar” e përplas bashkë me biçikletën
Një Jaguar i zi me vlerë 47,000 £ ka shtypur një biçikletë të shtrenjtë, duke e bërë copë-copë. Ngjarja e frikshme ka ndodhur në kryqëzimin e Kilburn High Road dhe Brondesbury Road, Londër pasi shoferi i Jaguar kishte debatuar me...
Elefanti i ndërpret raportimin gazetarit, e “ngacmon” me feçkë
Kafshët janë një nga qeniet më kurioze por ndonjëherë kureshtja e tyre mund të jetë gazmore. Gazetari Alvin Kaunda në Kenia po fliste për mbrojtjen e kafshëve para një tufe elefantësh kur njëri prej tyre e shpërqendroi dhe e bënte...
Rusia mohon sulmin me raketa në Poloni: Provokim i qëllimshëm, rrënojat nuk janë nga armët tona
Më herët u raportua se raketat ruse kanë rënë në Poloni, vend anëtar në NATO duke vrarë 2 persona. Menjëherë pas këtij lajmi ka reaguar edhe Moska e cila i etiketon raportet e raketave të  lëshuara si "provokim të qëllimshëm"....
Raketat ruse bien në shtetin e NATO-s, vriten dy persona
Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane ka deklaruar mbrëmjen e sotme se raketat ruse kanë vrarë dy persona në Poloninë anëtare të NATO-s. Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka thirrur një takim urgjent për të diskutuar sigurinë kombëtare. NATO ka...
Çmimet e larta, gruaja shet unazën e martesës për të paguar faturën e dritave
Shumë vende të botës po përballen me një krizë energjitike që është shoqëruar me rritjen e çmimit të faturave që njerëzit duhet të paguajnë. Një grua britanike është detyruar të shesë unazën e saj të martesës për të paguar faturat...
Po bënte zhytje nën det, tre sirenat shpëtojnë burrin nga mbytja
Një treshe sirenash kanë shpëtuar një burrë nga mbytja pasi ai humbi ndjenjat gjatë zhytjes së tij në Kaliforni. Pablo Avila, djali i tij dhe një mik kishin zgjedhur të zhyteshin nën det gjatë një udhëtimi në Catalina Island të...
Filmoi veten duke ngrënë supë me lakuriq nate, arrestohet mësuesja
Një YouTuber tajlandeze është arrestuar pasi filmoi veten duke ngrënë një tas supe të bërë me një lakuriq nate. Mësuesja Phonchanok Srisunaklua, shkaktoi zemërim javën e kaluar pasi ajo publikoi një video teksa shfaqej duke ngrënë supën me lakuriq nate....
Jusufi 11-vjeçar kap pikët më të larta të inteligjencës, kalon edhe Ajnshtajnin
Jusuf Shah arriti të kapë 162 pikë në testin e inteligjencës, që është rezultati maksimal për moshat nën 18 vjeç dhe e vendos atë në majën e njerëzve më të zgjuar në botë. Sa për ide, Stephen Hawking besohet të...
I riu mbledh 170 mijë USD nëpërmjet Tik-Tok që punonjësja e moshuar e marketit të dilte në pension
Një i ri i quajtur Devan Bonagura ka mbledhur 172,000 dollarë për një punonjëse të moshuar të një supermarketi Walmart përmes Gofundme. E moshuara ishte e detyruar të punonte për të shlyer kredinë e shtëpisë. I riu ndau një video...
Mamaja detyron vajzën 9-vjeçare që të bëhet operacion për t’u dukur më e bukur
Një nënë nga Japonia i ka kërkuar vajzës së saj nëntëvjeçare që t'i nënshtrohet një operacionin për ta bërë atë të duket "e bukur". Rucchi(emri i nënës) tha se qepallat e dyfishta janë një tipar i fytyrës që shumë njerëz...
Edukatorja pushohet nga puna, shefat i panë fotot sensuale me bikini në Instagram
Yeimmy Ilias Isaza, një edukatore nga Barranquilla, Kolumbi me  400.000 ndjekës në Instagram është pushuar nga puna pasi shefat e ish-shkollës së saj panë fotot e saj në Instagram. Drejtuesit e shkollës thuhet se u tmerruan pasi panë fotot e...
Gruan me aftësi të kufizuara e përzënë nga hoteli: Më thanë nuk dukesh si e verbër
Një grua e verbër thotë se është detyruar të largohet nga hoteli ku po qëndronte pasi stafi nuk mendonte se ajo ‘ishte e verbër’ dhe se qeni i saj nuk ishte një qen i vërtetë udhërrëfyes. Angharad Paget-Jones, 29 vjeç,...
Goditi komshien me sallam në supermarket, dënohet me burg 27-vjeçarja
Një grua është deklaruar fajtore dhe dënuar me burg pasi ka goditur me një sallam komshien e saj në supermarket. Maneka Garner, 27 vjeç, nga Ohio u përball me komshien Precious Jackson, 37 vjeç dhe vajzën e saj, 7 vjeç,...
Nuk përballon dot faturat e energjisë, 51-vjeçari izolon shtëpinë e tij me kartona
Një baba i vetëm është detyruar të izolojë shtëpinë e tij me kartona pasi faturat e tij të energjisë u rritën në më shumë se 1,000 £ në muaj. Nigel Cleall, 51 vjeç, i cili jeton në një apartament me dy dhoma...
Djali i lindur në orën 11:11 më 11.11.2011 feston sot 11 vjetorin
Një djalë i lindur më 11 nëntor 2011, ora 11.11  sot mbush 11 vjeç. Daniel Saunders e quan veten me fat që ka lindur në këtë datë dhe orë. Djali nga Bishop's Stortford, Hertfordshire, do të marrë gjithashtu 11 dhurata...
Burrat thyejnë këmbët për t’u zgjatur disa cm më shumë, paguajnë deri në 240,000 £ për operacionin e rrezikshëm
Në ditët e sotme me mijëra njerëz po iu drejtohen ndërhyrjeve të dhimbshme që premtojnë zgjatjen e gjatësisë trupore nëse ata janë të gatshëm të paguajnë deri në 240,000 £. Kirurgët në SHBA dhe Turqi po ofrojnë një operacion estetik që ndryshon...
Studimi: Notat e studenteve të bukura u përkeqësuan kur mësimi kaloi online
Sipas një studimi të ri, notat e studenteve të bukura ranë gjatë pandemisë Covid-19 kur mësimi u zhvendos në internet. Studiuesi Adrian Mehic mblodhi të dhëna nga një universitet inxhinierik suedez për të testuar teorinë e tij nëse pamja ndihmonte në...
Bitcoin me vlerë 3.3 miliardë dollarë gjenden brenda një kanaçeje kokoshkash
Një sasi e madhe kriptomonedhash janë zbuluar në një kanaçe kokoshkash pas një bastisjeje nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA. Mbi 50,676 bitcoin, me vlerë rreth 3.36 miliardë dollarë në kohën e zbulimit, u fshehën në pajisje të ndryshme të...
Artisti kanadez bën kolltukë të vegjël nga nga lloje të ndryshme ushqimesh
Një artist i ri i quajtur Gab Bois nga Montreal, Kanada ka realizuar disa kolltukë të vegjël nga lloje të ndryshme ushqimesh. Qëllimi i punës së tij është të mjegullojë linjat midis reales dhe të simuluarit. Ai kompozon në mënyrë...
“Le t’i çrrënjosë ky brirë, morrat e flokëve dhe të mjekrës”, kjo është fjalia më e vjetër në botë
Fjalia më e vjetër në botë, e shkruar 3700 vjet më parë është një lutje për të hequr morrat e flokëve dhe mjekrës. Kjo fjali është gdhendur mbi një objekt prej fildishi që është përdorur si krehër në lashtësi. Fjalia...
Elefantët bëhen ‘tapë’ me pije alkoolike, flenë me orë tëra në pyll
Një tufë elefantësh kanë pirë një pije tradicionale alkoolike dhe kanë rënë në gjumë të thellë për orë të tëra. Njerëzit e një fshati në Odisha, Indi kur shkuan në pyll për të përgatitur 'mahua', një pije tradicionale e vendit, zbuluan...
Vajza i telefonon së ëmës e shqetësuar pas tërmetit në Itali por ajo nuk përgjigjet, kishte vdekur 2 muaj më parë
E telefonoi pasi mësoi për tërmetin e fortë që ra mëngjesin e sotëm në Marke pranë Ankonës, por kur pa që e ëma nuk po i përgjigjej telefonit, filloi të shqetësohej. Në atë moment vajza vendosi të lajmëronte urgjencën e...
E pazakontë në aeroport, pasagjeri fsheh pistoletën brenda një pule
Oficerët e sigurisë në një aeroport në Florida të Jugut, SHBA kanë gjetur një pistoletë të fshehur brenda një pule në valixhen e një udhëtari. Administrata e Sigurisë së Transportit ka postuar në rrjetet sociale dhe mediat, foto të armës...
“Trend” i ri në Angli! Hiri i të vdekurve hidhet nga qielli me dron
Një kompani funerale në Mbretërinë e Bashkuar po shpërndan hirin e njerëzve të vdekur mbi tokë dhe det duke përdorur një dron. Kompania Co-op Funeralcare do t'u ofrojë të afërmve të të vdekurve mundësinë që hiri i tyre të shpërndahet...
Familja fsheh vajzën 8-vjeçe për 7 vjet brenda në shtëpi
Nëna dhe gjyshërit e një vajze tetë vjeçare po hetohen pasi prokurorët dyshojnë se ata kanë mbyllur në shtëpi vajzën për shtatë vjet. Që kur ishte më pak se një vjeç, vajza dyshohet se është mbyllur në shtëpinë e gjyshërve...
Nuk dëshiron të jetë i pastrehë, 54-vjeçari aplikon për eutanazi
Një burrë nga Kanadaja ka aplikuar për eutanazi sepse nuk dëshiron të jetë i pastrehë. 54-vjeçari Amir Farsoud po aplikon për t'i dhënë fund jetës së tij nën kuadrin e eutanazisë regresive të Kanadasë. Farsoud, i cili jeton në St...
Studimi/ Ngritja e më pak peshave mund të çojë në rritje më të madhe të muskujve
  Një studim i ri novator ka treguar se si mund të rrisni muskujt duke kaluar vetëm gjysmën e kohës që kaloni tani në palestër. Studimi, i autorizuar nga profesori i Universitetit Edith Cowan, Ken Nosaka, zbuloi se kontraktimet ekscentrike...
Njihuni me binjaket e ngjitura Lupita dhe Carmen, njëra është aseksuale ndërsa tjetra ka një të dashur
Carmen dhe Lupita Andrade, 22 vjeç, janë ngjitur përgjatë mureve të gjoksit të tyre. Ato kanë dy krahë, por vetëm një këmbë secila, me Carmen që kontrollon këmbën e djathtë dhe Lupita që menaxhon të majtën. Kjo gjë nuk e...
Gruaja më e gjatë në botë udhëton për herë të parë me avion
Gruaja më e gjatë në botë ka udhëtuar me avion për herë të parë në jetën e saj pasi Turkish Airlines përshtati një avion për akomodimin e saj. Rumeysa Gelgi, e cila është 2 m e 15 cm u emërua...
Ora “Apple” i shpëton jetën gruas që u varros e gjallë nga burri
Një orë Apple thuhet se i ka shpëtuar jetën një gruaje që u varros e gjallë pasi u godit me thikë në gjoks nga burri i saj në Washington. Policia mbërriti në shtëpinë e 42-vjeçares Yong Sook pasi operatorët e...
Kobra e kafshoi në krah, 8-vjeçari i ngul dhëmbët dhe e vret
Një djalë tetë vjeçar indian ka vrarë një kobër që ishte mbështjellë rreth krahut të tij dhe e kishte kafshuar. Djali i njohur si Deepak, u sulmua nga gjarpri në fshatin Pandarpadh në rajonin qendror Chhattisgarh të Indisë. Kobra mbështolli...
Burri i akuzuar se u shpërndau fëmijëve ëmbëlsira me marijuanë për Halloween, e bëri sepse “i mbaruan karamelet”  
Sipas policisë një burrë nga Çikago është arrestuar pasi u shpërndau fëmijëve për Halloween karamele gome në formë ariu që mund të ishin kontaminuar me kanabis, pasi pretendoi se "i mbaruan karamelet e vërteta". Jarod Feilen, 25 vjeç, u identifikua...
Danieli fliste në chat prej një viti me “Irenën”, më pas zbuloi se ishte një burrë 64-vjeçar dhe vari veten
Danieli, 24 vjeç, nga Forli, Itali, kreu vetëvrasje në shtator 2021 pas një romance virtuale me një vajzë pas së cilës dyshohet se fshihej një burrë 64-vjeçar. Prindërit tani duan drejtësi. Burri bisedoi me Danielin për një vit dhe hiqej...
Dy nxënës amerikanë vrasin mësuesen e spanjishtes sepse u vuri notë të keqe
Dy nxënës të shkollës së mesme të Iowa-s vranë mësuesin e tyre të spanjishtes vitin e kaluar si hakmarrje për marrjen e një note të keqe.   Dokumentet zbulojnë një motiv të mundshëm në këtë rast për herë të parë...
Sportisti 33-vjeçar rus Alexander Pisarev, vdes pasi “hëngri shalqi të helmuar” me gruan
Sportisti i MMA-së (arte marciale të përziera), Alexander Pisarev, ka ndërruar jetë tragjikisht në moshën 33-vjeçare. Pisarev u gjet i vdekur në banesën e tij në Moskë nga babai i tij më 30 tetor. Mediat e huaja thonë se rusi...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit