Kosovë
Aksident i rëndë në Podujevë, lëndohen 3 persona
Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur mbrëmjen e sotme në fshatin Lluzhan të komunës së Podujevës. Si pasojë e këtij aksidenti të lënduar janë tre persona. Në aksidentin në fjalë janë përfshirë dy vetura, ndërsa dëme të mëdha materiale...
U aksidentua për vdekje gjatë kthimit në Kosovë, çfarë postoi 26-vjeçari shqiptar para tragjedisë?
Një i ri nga Peja ka humbur jetën sot në një aksident me makinë në Hungari, duke u kthyer për në Kosovë. Lajmin për vdekjen e tij e kanë dhënë familjarët e të ndjerit Liridon Mustafa. Liridoni jetonte prej vitesh...
Po vinte nga Austria në Kosovë, vdes në aksident trafiku i riu nga Peja
Në një aksident të rëndë që ka ndodhur në Hungari, ka mbetur i vdekur Liridon Mustafa, një i ri nga Kosova i cili jetonte në Graz të Austrisë. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Kastriot Ajvazi,...
“M’vjen keq që po i fus hundët n’kurvllëkun e partive!”-Çun Lajçi reagon ashpër ndaj PDK-së dhe Driton Selmanaj
Aktori dhe shkrimtari, Çun Lajçi ka reaguar ashpër ndaj Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe deputetit të LDK-së Driton Selmanajt, për mos përkrahjen e rezolutës për ndalimin e referendumit serb. Lajçi në një postim në Facebook i parashtroi dy pyetje...
Polici e kthen mbrapa serbin që mësyn të votoj në jugun e Mitrovicës (Video)
Gjatë ditës së sotme një grup serbësh nga pjesa veriore e Mitrovicës janë nisur për të votuar përmes postës, në pjesën jugore të qytetit. Njëri nga ta tha se duan të votojnë në referendum përmes postës që gjendet në këtë...
Babë jam pa fjalë”: Djali i komandantit të UÇK-së reagon pasi krerët e shtetit s’i përmenden 10 dëshmorët e UÇK-së në Reçak
Dje më 15 janar janë bërë 23 vjet nga Masakra e Reçakut. Liderët e vendit, Vjosa Osmani, Albin Kurti e Glauk Konjufca, morën pjesë në një ceremoni të organizuar në përkujtim të 45 viktimave të kësaj masakre. Në fjalimet e...
Policia ndjek veturën, brenda gjen rreth 5 kg drogë
Sot rreth orës 07:20, Sektori Qendror për Hetimin e Narkotikëve-DHTN pas pranimit të informatave përmes rrugëve operative, se disa persona (me veturë)  janë duke transportuar substancë të dyshuar narkotike, kane realizuar një plan taktik në koordinim me patrullën policore të...
Vazhdon rritja e rasteve me COVID-19 në Kosovë
Është publikuar raporti 24 orësh i Ministrisë së Shëndetësisë ku janë regjistruar edhe 771 raste të reja me COVID-19. 119 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit dhe nuk ka pasur asnjë rast të vdekjes. Ky është raporti i...
Flet dhëndrri i Ermalit, tregon si ishte rrahur dhe si vdiq 26 vjeçari
Visar Rexha, dhëndrri i Ermalit Delijat, ka treguar detajisht si erdhi deri te vdekja e 26 vjeçarit mitrovicas, shkruan “Jepi zë”. Përmes një postimi, Rexha, ka shkruar se Ermali ishte sulmuat fizikisht në befasi nga një person i cili ka...
Autobusët e “Barileva Turist” transportojnë serbët e Kosovës për të votuar në referendum
Mbrëmë u raportua se operatorë ekonomikë të Transportit nga Kosova do të angazhohen sot për transportin e serbëve të Kosovës në Serbi, për të votuar në referendum. Njëri nga këta operatorë ekonomikë sipas Gazetës Sinjali është “Barileva Turist” që ka...
Autoblindat e Njësisë Speciale vazhdojnë të qëndrojnë në Veri
Forcat policore të Kosovës me mjete të blinduara janë vendosur në rrugën Mitrovicë- Leposaviq. Njësitë speciale janë vendosur në vendin e njohur si “Dudi Kerrsh”. Njësia Speciale po monitoron aty situatën, një ditë pasi Kosova ndaloi mbajtjen e referendumit serb...
Serbët e Gorazhdecit protestojnë kundër vendimit për referendum
Qytetarët e mbledhur kanë qëndruar në qendër të Gorazhdecit për rreth një orë, ndërsa e gjithë ngjarja është monitoruar nga pjesëtarë të Policisë së Kosovës. Gjatë protestës ka pasur një debat të ashpër mes banorëve vendas dhe policëve të Kosovës,...
Vuçiq: Vendimi i Kosovës që serbët të mos votojnë do të ketë pasoja të mëdha
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pas votimit në referendumin e organizuar nga Serbia për ndryshimet kushtetuese në fushën e drejtësisë, foli edhe për zhvillimet në Republikën e Kosovës, ku Kuvendi miratoi një rezolutë kundër mbajtjes së këtij referendumi brenda vendit. Siç...
Serbët mblidhen edhe në Klinë, kërkojnë të votojnë referendumin
Një numër i madh i serbëve të Kosovës janë mbledhur sot para vendvotimeve ku votojnë çdo herë, për referendumin e Serbisë, i cili nuk u lejua të mbahet. Tubime të tilla për të votuar, pati edhe në qytetin e Klinës,...
I riu nga Mitrovica që vdiq dje, para një muaji kishte falur familjen e sulmuesit
Ermal Delija, i riu nga Mitrovica, i cili mbrëmë humbi jetën si pasojë e lëndimeve që kishte marrë në muajin tetor pas rrahjes nga një person, para një muaji, më 17 dhjetor, ai ishte parë në xhaminë e Shipolit te...
Qindra serbë të Kosovës udhëtojnë drejt Serbisë për të votuar në referendum
Me qindra qytetarë serbë të Kosovës po kalojnë kufirin në Serbi për të marrë pjesë në referendumin për ndryshimin e Kushtetutës. Në orët e para të mëngjesit në Mitrovicën e Veriut është mbajtur një protestë e serbëve, drejtuar nga kreu...
Përfundon tubimi i serbëve, policia: Kaloi pa incidente
Një grup serbësh janë mbledhur në Mitrovicën Veriore për të kundërshtuar mosmbajtjen e referendumit serb në Republikën e Kosovës. Policia ka konfirmuar se tubimi i tyre ka përfunduar dhe aty nuk është shënuar ndonjë incident. Zëdhënsi i Policisë Rajonale të...
Ndodh në Prishtinë, vetura futet brenda lokalit
Një vetaksident ka ndodhur mbrëmë pas orës 24:00 në rrugën C në Prishtinë, ku një person me veturën e tij ka hyrë në një lokal. Aksidenti mësohet se ka ndodhur për shkak të mospërshtatjes së shpejtësisë me kushtet në rrugë....
Serbët protestojnë në Mitrovicë, kërkojnë mbajtjen e referendumit
Serbët në veri të Mitrovicës po e shprehin pakënaqësinë e tyre për moslejimin e mbajtjes së referendumit edhe në Kosovë. Një numër i tyre të prirë edhe nga kryetari i Listës Serbe Goran Rakiq, kanë nisur një protestë. Në këtë...
Lajm i hidhur: Vdes i riu Ermal Delija, pasi u rrah deri në gjendje kome
Para pak çastesh ka vdekur i riu nga Mitrovica, Ermal Delija. Ermali ishte rrahur nga disa të rinj para disa muajsh ku i ishin shkaktuar lëndime të mëdha, për çka mbeti disa javë në koma. Pasi ishte zgjuar nga koma,...
S’ka referendum në Kosovë, serbët votojnë në Novi Pazar, Rashkë e Vranjë
Komisioni Zgjedhor i Serbisë sonte, pas ndalimit nga institucionet e Kosovës që të mbahet referendumi në shtetin tonë, ka vendosur që votuesit nga Kosova mund të votojnë në vendvotimit në Kurshumli, Novi Pazar, Rashkë dhe Vranje. Serbët e Kosovës do...
Shtohen masat e sigurisë/ KFOR-i dhe Policia në rrugë
Sot në Kuvendin e Kosovës u miratua rezoluta kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Republikën e Kosovës. E pas kësaj, në orët e vonshme të së shtunës patrulla të shumta të Policisë së Kosovës dhe KFOR-it janë parë rrugëve...
“Kosova duhet ta padisë Serbinë për gjenocid”
Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur”, me rastin e ditës së përkujtimit të gjenocidit në Kosovë, ka ndezur qirinj në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat në Kosovë. Organizatorët thanë se padija ndaj Serbisë është obligim ligjor që...
Ja pse Driton Selmanaj abstenoi në rezolutën kundër referendumit të Serbisë
Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ishte i vetmi i pranishëm në sallën e Kuvendit që abstenoi kur u miratua rezoluta që të mos lejohet mbajtja e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës. Ai përmes një postimi...
Kurti falënderon deputetët për rezolutën: Nuk do t’i shkelim parimet tona
Kryeministri i vendi, Albin Kurti, i ka falënderuar deputetët për votimin pro miratimit të rezolutës kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë. Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se Kosova nuk do t’i shkel parimet...
Njësia Speciale niset drejt Mitrovicës, në gatishmëri për ditën e nesërme
Forca të shtuara të Njësisë Speciale të Kosovës janë nisur në drejtim të Mitrovicës. Burime të klankosova,brenda policisë bëjnë më dije se Njësia Speciale do të rrijë në gjendje gatishmërie për ditën e nesërme kur Serbia mban referendumin kushtetues e...
Votimi i Rezolutës kundër Referendumit, reagon presidentja Osmani
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu ka reaguar menjëherë pas votimit të Rezolutës kundër Referendumit serb në Kosovë në Kuvendin e Kosovës. Ajo nëpërmjet një statusi në Facebook ka mirëpritur konsensusin e grupeve parlamentare që morën pjesë në votim. Osmani-Sadriu shprehet...
Driton Selmanaj, i vetmi deputet që abstenoi për rezolutën që ndalon mbajtjen e referendumit të Serbisë në Republikën e Kosovës
Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën kundër organizimit të referendumit serb në Kosovë. Për miratimin e kësaj rezolute kanë qenë 76 vota për, asnjë kundër dhe një abstenim. Driton Selmanaj i LDK-së, i vetmi deputet që abstenoi për rezolutën që...
Policia jep detaje për zjarrin në “Dardani”, konfirmohet lëndimi i një personi
Agron Borovci, nga Zyra për Informim e Policisë i tha Ekonomia Online se nga dyshohet që nga zjarri ose tymi të jenë prekur edhe tri vetura përreth kamionit. Ai ka konfirmuar se një person është lënduar nga zjarri. “Rreth orës...
Sekuestrohen 46 kartela grafike dhe 28 aparate për prodhimin e kriptovalutave
Me datë 13.01.2022, Sektori i hetimeve të stacionit policor ne Suharekë, në bashkëpunim me ekipin e KEDS dhe zyrtarët e Doganës së Kosovës, në fshatin Bllac të Suharekes , kanë gjetur dhe sekuestruar 28 aparate për prodhimin e kriptovalutave dhe...
E habitshme: Ishte 6-muajsh gjatë luftës por Gjykata e Hagës i dërgoi ftesë
Musa Lekaj, i riu nga Komuna e Deçanit ka bërë të ditur se ka pranuar ftesë për t’u intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë. Në një postim në Facebook, Lekaj ka bërë të ditur se është ftuar...
658 raste të reja me coronavirus në Kosovë
Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 6.008 testime, 658 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Sot...
Zjarr në Dardani: Lëndohet një person, digjen një kamion dhe tri vetura
Një kamion është kapluar nga zjarri në lagjen “Dardania” në Prishtinë. Sipas dëshmitarëve nga zjarri që ndodh në një parking në këtë lagje janë dëmtuar edhe 3. Ata thonë se lëndime ka marrë shoferi i kamionit. Në vendin e ngjarjes...
Krimineli serb flet me krenari për Reçakun: Ishte aksion i ekzekutuar në formë të përsosur
Krimineli serb, Goran Radosavljeviq ka rihapur plagët e familjarëve të të vrarëve në Reçak pikërisht në 23-vjetorin e këtij akti barbar nga forcat serbe, duke thënë se ajo që ndodhi atje ishte një aksion i ekzekutuar në mënyrë të përsosur....
Vaki kosovare: Një vit pasi vdiq iu ngrit aktakuza
Një vit pasi kishte vdekur L.K. i ishte ngritur aktakuza për vjedhje të shërbimeve nga Prokuroria Themelore e Gjakovës. L.K. kishte vdekur më 14 nëntor të vitit 2019, ndërkaq aktakuza i ishte ngritur më 24 nëntor të vitit 2020. Në...
Djali i të mbijetuarit të masakrës së Reçakut: Kujtimet e fëmijërisë janë mes atyre varreve
Nazif Shabani, i biri i Ramë i Shabanit , i mbijetuari i vetëm i masakrës së Reçakut ka rrëfyer sot për këtë masakër edhe pse thotë se asokohe ishte vetëm dy vjeçar. Shabani tregoi se si në këtë masakër iu...
Ambasadori amerikan: Masakra e Reçakut ishte një akt vrasës i qëllimshëm
Ambasadori i ri i Amerikës në Kosovës, Jeff Hovenier në 23-vjetorin e Masakrës së Reçakut ka thënë se askush nuk duhet të harrojë e aq më pak të mohojë se çka ndodhi në Reçak, 23 vite më parë. Hovenier tha...
23 Vjet nga masakra e Reçakut, dëshmi e shtetit kriminal serb
Sot (e shtune 15 janar) mbushen 23 vjet nga masakra e Reçakut, një nga ngjarjet më të tmerrshme që Serbia në krye me kriminelin Sllobodan Millosheviç ia shkaktuan Kosovës, popullit shqiptarë të pafajshëm. Ishte mëngjesi i hershëm i datës 15...
Policia e Kosovës: Personat e ndaluar i kthyem mbrapa në Serbi, kamionët me material zgjedhor janë në Doganë
Policia e Kosovës ka lëshuar komunikatë në lidhje me arrestimin e mbrëmshëm të zyrtarit serb që tentoi të fusë në Kosovë material zgjedhor për mbajtjen e referendumit.Policia ka njoftuar se të arrestuarit janë liruar ndërsa kamionët me material zgjedhor janë...
Për të katërtën herë, alarm i rremë për bombë në stacionin e autobusëve në Prishtinë
Në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë sërish është ngritur alarmi me dyshimin për një bombë. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Alarmi ka qenë i rremë, sepse dikush e ka harruar çantën, e...
Lirohen serbët e arrestuar në Merdare, Petkoviq: Shefi i OSBE-së s’ma hapi as telefonin
Është liruar nga Policia koordinatori serb që tentoi të fuste ilegalisht në Kosovë materiale për referendumin e së dielës. Kështu ka thënë drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq. Përveç koordinatorit Marko Jankoviq, Petkoviq...
Qeveria “mobilizohet” për ditën kur mbahet referendumi- Shumë pjesëtarë të Policisë ftohen që të dielën të dalin në punë
Të dielën më 16 janar do të mbahet Rreferendumi në Serbi, ku qytetarët serb përmes një PO-je ose JO-je do të vendosin për ndryshimet Kushtetutese të këtij vendi. Aktualisht krerët e shtetit kosovar si Presidentja, kryeminsitri dhe kryetari i Kuvendit...
Ndodh edhe kjo: E paraburgosura ia vë flakën dyshekëve në qeli
Policia e Kosovës për rajonin e Ferizajt ka njoftuar për një rast ku një femër në qendër të mbajtjes ia ka vënë zjarrin dyshekëvedhe mbulojave në qeli. Njësiti i zjarrëfikësve kanë dalur në vendin e ngjarjes dhe e kanë shuar...
Gjendet i vdekur një burrë në shtëpinë e tij
Të premtën pasdite një burrë është gjetur pa shenja jetë në shtëpinë e tij në fshatin Kllabukarë të Novobërdës. Policia njofton se vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes rreth orës 15:30. Më tutje me...
Ja kur fillon rënia e çmimeve të naftës
Çmimet aktuale të naftës dhe derivateve të saj janë më të lartat të regjistruara ndonjëherë në Kosovë. Kështu shprehet Fadil Berjani, kryetar i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, i cili deklaron se në fund të muajit janar do të nisë...
Ragmi Mustafa fton shqiptarët e Luginës së Preshevës që ta bojktojnë referendumin serb
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa, u ka bërë thirrje shqiptarëve që ta botojnë referendumin e Serbisë që mbahet të dielën.Referendumi i Serbisë për centralizim të hekurt të gjyqësorit i caktuar datë 16 shkurt 2022,...
Aksident i rëndë në Arllat, vetura godet këmbësorin
Pak minuta më parë ka ndodhur një aksident i rëndë në fshatin Arllat, në rrugën Pejë-Prishtinë ku vetura e ka goditur një person. Aksidentin e kanë konfirmuar edhr nga Policia e Kosovës. “Në ora 19:20, policia është njoftuar për një...
Aksidenti në Kosovë bëhet hit në internet (Video)
Videoja e një vetaksidenti me veturë të tipit BMW në Veternik të Prishtinës është bërë virale në rrjetet sociale. Vozitësi, i cili është i vetëm në makinë, fillon të vozisë me një shpejtësi marramendëse, duke tejkaluar disa vetura në një...
E mbushi veturën me para të shtetit, Halit Gërbeshi u bë drejtor në kohën e Qeverisë Kurti
Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Spitalit të Përgjithshëm në Ferizaj, Halit Gërbeshi, është larguar përkohësisht sot nga kjo pozitë. I njëjti u ndalua nga Policia e Kosovës, pasi ka keqpërdorur detyrën zyrtare, duke e furnizuar veturën e tij me...
Hekuran Murati me një njoftim të rëndësishëm për pensionistët
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka njoftuar se ka ekzekutuar pagesat për pensionet përgjatë së premtes. Murati një gjë të këtillë e ka njoftuar nëpërmjet llogarisë zyrtare të tij në ‘Facebook’, teksa ka njoftuar edhe për numrin...
Vrasja në Llaushë, aprovohet kërkesa e avokatit nga Mitrovica që të dyshuarit t’i bëhet ekzaminim psikiatrik
Elvir Imeri, avokati i të dyshuarit për vrasjen e para pak ditëve në Llaushë të Skenderajt, thotë se Gjykata Themelore e Mitrovicës ia ka aprovuar propozimin e tij dhe ka urdhëruar Institutin e Psikiatrisë Forenzike që të kryejë ekzaminimin psikiatrik...
Mbishkrimi “UÇK” vendoset në tabelat e një fshati me banorë serbë, Petkoviq del me kërkesë qesharake
Mbishkrimi “UÇK” është vendosur të premten në tabelën e rrugës pranë fshatit Pasjan në Kosovë, ku jetojnë serbët.Kjo siç duket ka irrituar të ashtuquajturën zyre serbe për Kosovë, të cilët kanë dalë me një komunikatë për këtë rast. Ata vlerësojnë...
Lista Serbe shpreson në mbajtjen e referendumit
Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq u ka thënë të premten gazetarëve në Beograd se ende shpreson dhe i beson Bashkimit Evropian se do të mundësojë mbajtjen e referendumit për ndryshimet në Kushtetutën e Serbisë në fushën e drejtësisë në...
Nesër Kuvendi mban seancë të jashtëzakonshme, kjo është pika e vetme e rendit të ditës
Kuvendi i Kosovës do të mbajë të shtunën seancë të jashtëzakonshme, ku në rend të ditës është vetëm një pikë. Sipas njoftimit të Kuvendit, deputetët do të mbajnë “diskutim në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues...
Tahiri: QUINT u deshtë të kërkojnë nga Serbia që ta heq Kosovën nga Kushtetuta e saj
Ish-krynegocjatorja për bisedime në mes Kosovë dhe Serbisë, Edita Tahiri, ka reaguar për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë.Tahiri ka reaguar përmes një postim në rrjetin social “Facebook”. “Shtetet e Quint-it u deshtë të kërkojnë nga Serbia që ta heq...
Këto vende do të mbesin pa rrymë ditëve në vazhdim
15.10.2021 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Ferizaj 1. Nga NS 35/10kV Shtime do të ndërprehet: LP 10kV Rashinca (kodi: 41046001) në dy termine nga ora 09:30 deri 10:30 dhe nga ora 11:00 deri 12:00 Vendet: fshatrat: Davidovc, Gjugjaj...
Gjykata merr vendim kundër të dyshuarit për vrasjen e baxhanakut në Podujevë
Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për Krime të Rënda, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, për caktimin masës së paraburgimit prej një muaji, ndaj të pandehurit F.B., i cili po dyshohet se ka privuar nga jeta baxhanakun e...
Vidhen zyrat e BIK-ut në Kamenicë
Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se hajnat kanë vjedhur e demoluar zyret e tyre në Kamenicë. Në lidhje me këtë BIK-u njoftimin e bëri përmes një postimi në rrjetin social Facebook. “Këshilli i Bashkësisë Islame në Kamenicë...
Thirrja e Quint’it që të lejohet referendumi serb mbështetet edhe nga Washingtoni
Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar në faqen zyrtare kërkesën e ambasadave të QUINT-it për lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë. Zyra për media e Departamentit amerikan të shtetit e ka publikuar deklaratën e përbashkët mbi Referendumin...
Rritje e frikshme e rasteve të reja me Covid në Kosovë
Në Kosovë në 24 orët e fundit janë regjistruar 585 raste pozitive me koronavirus nga 6,589 testime të kryera. Kurse, sipas raportimit të autoriteteve të shëndetit në vend nuk është regjistruar asnjë rast fatal. Sot janë shëruar 57 qytetarë, kurse...
Rakiq: QUINT’i dhe BE po kërkojnë mbajtjen e referendumit, ta shohim a do ta mbajnë fjalën të dielën
Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka folur për media pas takimit me presidentin Aleksander Vuçiq ku ka thënë se beson që BE-ja do ta përmbushë premtimin e saj të dielën që referendumi i Serbisë të mbahet në Kosovë. “Ne...
Kroacia u jep nënshtetësi dy kosovarëve që luftuan për çlirimin e saj
Arif Krasniqi dhe Shemsedin Morina kanë marrë shtetësinë kroate, si shenjë respekti për kontributin e tyre si ushtarë në luftën e fundit në Kroaci. Kjo gjë u realizua sot në Ambasadën e Kroacisë në Kosovë. Në këtë ngjarje mori pjesë...
Aksident i rëndë në Podujevë
Një aksident trafiku ka ndodhur në rrugën Prishtinë-Podujevë, mesditën e sotme. Aksidenti ka ndodhur në fshatin Gllamnik të Podujevës. Në pamjet e publikuara nga mediat lokale atje, shihet se dëmet materiale janë të mëdha. Në vendin e ngjarjes ka dalë...
Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të një shteti tjetër në territorin tonë
Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, është deklaruar në lidhje me mbajtjen e referendumit serb në Kosovë. Ai tha se është të papranueshme mbajtjen e referendumit të një shteti tjetër në territorin tonë. Reagimi i plotë: Lidhja Demokratike e Kosovës e...
PDK dhe AAK mbështesin Qeverinë për moslejimin e referendumit serb
Partitë opozitare, PDK dhe AAK, kanë dalë kundër lejimit të mbajtjes së referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë. Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se mbajtja e referendumit është shkelje direkte e sovranitetit të vendit dhe si i tillë...
Arrestohet drejtori i Spitalit, dyshohet se mbushte veturën naftë me para të shtetit
Është arrestuar Drejtori i Spitalit të Ferizajt, me dyshime për keqpërdorim. Këtë e ka njoftuar Prokuroria Themelore në këtë komunë duke bërë të ditur se ndalimi i tij është bërë nën dyshimin e kryerjes së veprës penale “Keqpërdorim i pozitës...
Thirrja për referendumin serb: Këshilltari i Kurtit i reagon ambasadorit gjerman
Këshilltari i kryeministrit Kurti, Jeton Zulfaj, i ka reaguar ambasadorit gjerman, Jorn Rohde pasi ai ka shpërndarë në Twitter thirrjen e QUINT-it që serbët të lejohen të votojnë në referendumin e organizuar nga Serbia. Zulfaj me anë të reagimit ka...
Kapen edhe 3 hajna në Mitrovicë, u zunë duke vjedhur
Policia e Kosovës në Mitrovicë ka arrestuar tre persona në flagrancë përderisa të njëjtit ishin duke kryer një vjedhje në një shtëpi. Sipas policisë, arrestimi është bërë mbi dyshime të arsyeshme dhe prova të siguruara se tre të dyshuarit me...
Masat e reja anti Covid: Vjen lajmi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë
Pas festave të fundvitit, vendi ynë po përballet me një numër në rritje të rasteve të reja me Covid-19 dhe atyre me variantin Omicron. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka paralajmëruar për përkeqësim të situatës duke bërë thirrje emergjente për...
Vdes veterani i UÇK-së, Alush Krasniqi
Ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovë (UÇK), Alush Krasniqi nga fshati Drenoc i Malishevës. Krasniqi ka punuar si mësimdhënës në shkollën “Visar Krasniqi” në vendlindje dhe i kishte mbetur edhe një vit pune deri në pensionim. I...
Ish-drejtori i policisë, paraqitet si dëshmitar në Speciale
Ish, drejtori i Policisë, Rashit Qalaj po dëshmon në Gjykatën Speciale.Ai do të dëshmojë në rastin e Haradinajt dhe Gucatit që po akuzohen për pengim të drejtësisë. Dëshmia e tij do të jepet pasi që në kohën e rrjedhjes së...
ZPS-ja kërkon që Pjetër Shalës t’i vazhdohet paraburgimi, akuzohet për krime lufte
Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS), ka kërkuar nga gjykata që Pjetër Shalës që po akuzohet për krime lufte t’i vazhdohet masa e paraburgimit. Sipas prokurorisë, vazhdimi i paraburgimit ndaj tij mbetet i nevojshëm. Kjo është bërë e ditur përmes...
Pejë: I vdiq foshnja gjatë shtatzënisë, kërkon t’i kryhet autopsia
Një burrë nga Peja, ka raportuar në polici se bashkëshortja e tij, gjatë shtatzënisë ka humbur foshnjën. Sipas policisë, me vendim të prokurorit do të kryhet autopsia e fëmijës, për tu gjetur shkaktari i vdekjes. Ndërsa, në raportin 24 orësh...
QUINT-i i kërkon Kurtit t’i lejojë serbët e Kosovës të votojnë në referendum si në të kaluarën
Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian i kanë bëre thirrje Qeverisë së Kosovës që t’i lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në referendumin kombëtar të Serbisë. “Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Kosovës që...
Vetura merr flakë në autostradën Prishtinë – Prizren
Një veturë është djegur në autostradën Prishtinë – Prizren, përkatësisht afër Duhles. Janë publikuar pamje ku shihet vetura e skajuar në autostradë dhe duke u djegur. Nuk dihet nëse ka pasur të lënduar nga ky aksident.[video width="576" height="256" mp4="https://admin.joq-albania.com/cachedWeb/imagesNew/2022/01/05GG7-1.mp4"][/video]
“Skllav, vrasës, provokator i Novi Sadit”, Sali Berisha përplaset ashpër me Imer Mushkolajn
Përplasje e ashpër është zhvilluar mes ish-kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha dhe analistit Imer Mushkolaj në emisionin ‘Debat Plus’. Berisha e ka konsideruar të dhunshme ndërhyrjen e policisë ndaj mbështetësve të tij derisa ishin në një protestë paqësore te selia...
Provokojnë rëndë serbët në Mitrovicë, shpalosin një flamur gjigant afër urës së Ibrit
Në provokim i rëndë për shqiptarët ka ndodhur sonte në Mitrovicën e Veriut. Një flamur i Serbisë me gjatësi 25o metra është shpalosur në qendër të këtij qyteti, shumë pranë Urës së Ibrit.Fotografinë e ka publikuar në Facebook shefi i...
Vëllai i Ramiz Lladrovcit nervozohet me PDK-në: Nuk do të jem anëtar, as votues i kësaj partie
Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, është nervozuar me subjektin që përfaqëson vëllai i tij, por edhe vetë deri sot. Vëllai i kryetarit ka thënë se nga sot nuk do të jetë më as anëtar, e as...
Dy persona shtien me armë zjarri në drejtim të policëve në Podujevë
Dy persona kanë shtënë me armë zjarri para pak minutash në fshatin Dobërdol të Podujevës. Nga Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës deklarojnë se gjithçka ka ndodhur pasi që Policia e Kosovës po ndiqte disa persona që kishin hyrë...
Kosovën e pret rritja e dytë më e madhe ekonomike në rajon më 2023, sipas Bankës Botërore
Kosova do të jetë shteti i dytë në rajon sa i përket rritjes më të madhe ekonomike deri në vitin 2023, sipas Bankës Botërore. Pas rimëkëmbjes së madhe në vitin 2021, ekonomia globale sërish është ngadalësuar, për shkak të shfaqjes...
Zëdhënësi i Speciales: Veseli u transferua në Hagë pas vizitës në Kosovë më 11 janar
Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, Michael Doyle, përmes platformës online “Zoom”, ka thënë se pas vizitës në Kosovë, Kadri Veseli është transferuar në Hagë më 11 janar. Gjatë konferencës për medie të mbajtur të enjten,...
Veterani i UÇK-së i çon “selam” ministres Gërvalla
Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla u ka ndaluar që krerëve të UÇK-së në Hagë të iu dërgohen pako me gjëra esenciale përmes kësaj ministrie. Të paktën kështu ka deklaruar, vajza e Jakup Krasniqit, Gresa Krasniqi, e cila edhe...
Rusia i reagon ashpër Kosovës pasi shpalli “non-grata” zyrtarin rus të UNMIK-ut
Rusia i ka reaguar Kosovës për shpalljen “non-grata” të zyrtarit rus, Andrej Antonov. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharove në konferencën e saj javore për media, ka thënë se Kosova po ndërmerr akte “ekstremiste” dhe “provokuese”. “Ky shpërthim...
“Në sy të gruas dhe vajzës 5-vjeçare më ka gjuajt”, rrëfimi i qytetarit që u plagos në Prizren, vetëm pse i ra borisë
Një mosmarrëveshje në komunikacion përfundoi me plagosje e Bekim Gashit, më 10 janar në Prizren. I dyshuari për këtë “Tentim vrasje” është Lekë Veseli, i cili me vendim të gjykatës ndodhet në paraburgim, raporton Gazeta Sinjali. Sipas gjykatës, deri te...
I mbushur me mish dhe suxhuk, autobusi kosovar kthehet nga doganierët hungarezë?
Mërgimtarë nga Kosova që janë nisur për në Gjermani, me kompaninë “Try Tours, janë duke pritur tash e sa orë në kufirin Serbi – Hungari. Të paktën kështu ka thënë Faton Haxhaj, i cili është njëri nga udhëtarët e këtj...
Ky është kosovari që dyshohet se vrau baxhanakun mbrëmë
Mentor Kajtazi mbeti i vrarë në Pakashticë të Podujevës Rastin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Mentor Kajtazi ka mbetur i vdekur mbrëmë në fshatin Pakashticë të Podujevës, pas të shtënave me armë. Për...
Ky është 30-vjeçari që mbeti i vrarë mbrëmë nga baxhanaku
Një 30-vjeçar është vrarë aksidentalisht pasditen e së mërkurës në një fushë malore në fshatin Pakashticë të Podujevës. I vrarë ka mbetur Mentor Kajtazi nga fshati Dumnicë. Siç kanë thënë familjarë e tij, varrimi i Mentorit do të bëhet sot...
Skitarët që u shpëtuan mbrëmë në Brezovicë u ndihmuan edhe nga serbët lokalë
Mbrëmë Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës kanë shpëtuar një grup të skitarëve në Brezovicë. Në ndihmë të tyre kanë dalë edhe dy bjeshkatarë lokalë serbë të Shtërpcës. Ky shërbim ka njoftuar se pas dërgimit të koordinatave nga të humburit...
1 muaj paraburgim për Leotrim Gashin, zyrtarin e MKRS-së që dyshohet se pranoi ryshfet
Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti për Krime të Rënda, ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit Leotrim Gashi për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer...
Vrasja në mes baxhanakëve dyshohet se ndodhi nga pakujdesia
Një vrasje e rëndë ka ndodhur mbrëmë në fshatin Pakashticë në Podujevë. Vrasja në këtë rast u raportua të ketë qenë në mes familjarëve, saktësisht dy baxhanakëve. Nga Policia e Kosovës në detajet e fundit është theksuar se vrasje nga...
ZRRE pritet të publikojë tarifat e reja të rrymës në muajin shkurt
Shtrenjtimi i energjisë elektrike dhe rikthimi i bllok-tarifave janë vetëm disa kërkesa që Zyra e Rregullatorit të Energjisë në Kosovë (ZRRE) është duke i shqyrtuar për strukturën e re tarifore. Të dhënat e detajuara rreth kësaj strukture, ZRRE paralajmëron se...
Një herë Asociacioni, tash referendumi, Kurti e Borell përplasen publikisht për herë të dytë
Çështja e organizimit të referendumit të Serbisë në Kosovë ka shënuar edhe përplasjen e dytë të hapur në mes të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtit dhe shefit të politikës së BE-së dhe kryengociatorit, Josep Borell, pas përplasjes së...
Milaim Zeka tregon për punën në RTK: Kam kontratë, po veç shkoj pi kafe në mëngjes e dal
Gazetari Milaim Zeka ka treguar se ka kontratë aktive në Radio Televizionin e Kosovës, por se i mungojnë kushtet për punë.Zeka thotë se çdo mëngjes shkon në punë e pi një kafe dhe largohet, pasi nuk ka vend për tu...
Ndodh edhe kjo: Vozitësi tenton ta shkelë policin
Forca të shumta të Policisë janë parë rreth mesnatës në rrugë të ndryshme të Prishtinës. Sipas kallxo.com kjo ka ndodhur për shkak të një incidenti ku një vozitës ka tentuar ta shkelë me veturë pjesëtarin e Policisë që ishte në...
Mashtroi murgun duke i marrë 100 mijë franga, dënohet kosovari në Zvicër
Prej vitesh, një 43-vjeçar shqiptar nga Kosova, vizitonte një murg plak të një manastiri të Zugut në Zvicër. Ai sajonte gënjeshtra dhe shfrytëzonte në mënyrë të paturpshme mirëbesimin e murgut. Tani, mekaniku shqiptar nga Kosova është dënuar për mashtrim. Duke...
Familja arrin kontaktin me të akisidentuarin që ishte në autobus
Të mërkurën, Ardit Halilaj ka shkruar në një grup në Facebook ku ka kërkuar ndihmë për gjetjen e familjarit të tij i cili ishte udhëtar i autobusit që u rrotullua në Serbi. Halilaj kishte shkruar se e ka telefonuar familjarin...
34 vjeçari vrau baxhanakun në Pakashticë, si ndodhi ngjarja tragjike
Një vrasje ka ndodhur dje në fshatin Pakashticë të Komunës së Podujevës. I vrarë ka mbetur një 30-vjeçar me inicialet M.K, derisa si i dyshuar për vrasje është arrestuar një 34-vjeçar me inicialet F.B. Mediat në Kosovë raportojnë se viktima...
Gjysmë të ngrirë, gjenden qytetarët që humbën rrugën për shkak të borës së madhe në Brezovicë
Dje rreth orës 17:35 Shërbimi i Kërkim Shpëtimit të Kosovës ka pranuar një thirrje për ndihmë nga një grup i ski-bjeshkatarëve vendas, të cilët kishin humbur në mjegull dhe stuhi në afërsi të qendrës skitare “Brezovicë”. Pas kësaj, Shërbimi i...
13-vjeçarja shqiptare bëhet nënë, bashkëjeton me një 16-vjeçar
Një 13-vjeçare të mërkurën ka lindur një vajzë në gjendje të mirë shëndetësore në Klinikën e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Rr.H. solli në jetë vogëlushen nga bashkëjetesa me një 16-vjeçar me dijeninë e aprovimin e prindërve të...
Vritet 30-vjeçari në Podujevë, policia arreston autorin e ngjarjes
Një 30-vjeçar me iniciale M.K është vrarë në fshatin Pakashticë të Podujevës në Kosovë. Sipas njoftimit të policisë është arrestuar menjëherë autori i dyshuar i ngjarjes me iniciale F.B, 34-vjeçar. Në vendin e ngjarjes janë sekuestruar dy armë të gjuetisë....
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit