Teknologji
Kujdes! Ky aplikacion po ju vjedh mesazhet nga WhatsApp dhe Facebook
Një aplikacion i ri mund të vjedh mesazhet nga WhatsApp dhe Facebook. Dhe për këtë kompanitë e sigurisë kirbenetike kanë ngritur alarmin. Bëhet fjalë për aplikacionin “SafeChat” që tashmë nuk ndodhet në Play Store, pasi u zbulua aktiviteti dashakeqës. Megjithatë...
Kujdes! Inteligjenca artificiale mund të identifikojë fjalëkalimet nga tingulli i tastjerës
Studiuesit thonë se kanë krijuar një sistem që mund të zbulojë secilin tast që shtypet në një tastierë, vetëm bazuar nga regjistrimet e tingullit që lëshon, shkuan Guardian. studiuesit shtypën secilin nga 36 tastet në një MacBook Pro, përfshirë shkronjat...
Tik-Tok vjen me masa të reja për përdoruesit evropian
TikTok, platforma e rrjeteve sociale me pronësi kineze, ka prezantuar një numër të veçorive të reja për përdoruesit evropian, me të cilat synon përmirësimin e përputhshmërisë me rregulloret në ardhje të Bashkimit Evropian. Gjatë së premtes, firma prezantoi masat e...
Ndryshime në WhatsApp, ja çfarë ndodh nëse merrni mesazhe nga numrat e panjohur
WhatsApp njoftoi se është duke nxjerrë një përditësim të ri sigurie për t’i bërë përdoruesit të ndihen të sigurt kur marrin një mesazh nga një numër i panjohur. Sipas WaBetaInfo, përditësimi i ri po lëshohet përmes programit beta të Google...
Një e treta e kompanive në Belgjikë përdorin Inteligjencë Artificiale për punësim
Kompanitë në Belgjikë përdorin gjithnjë e më shumë inteligjencën artificiale për punësim, kështu që ky numër në këtë vend është regjistruar të jetë një e treta e gjithë kompanive. Sipas hulumtimit të bërë nga kompania e burimeve njerëzore “Manpower”, rreth...
Nuk do ta besoni, por iPhone i 2007-s shitet për 190,000 dollarë
Ndërsa dalin modelet e reja të telefonave iPhone-ve është e pritshme që vlera e më të hershmëve të bjerë dhe mund t’i gjejmë ato me çmim shumë më lirë. Por, kjo nuk ka ndodhur me  Iphon-in e 2007, i cili...
Njerëzit kanë kontaktuar me diçka që vjen nga një tjetër sistem diellor
Alienët ekzistojnë? Kjo është një pyetje që vazhdon prej vitesh dhe akoma nuk ka një përgjigje konkrete. Por, zbulimi fundit nga  Profesori Avi Loeb i Universitetit të Harvardit dhe ekipi i tij ngre edhe më shumë dyshime se alienët mund...
CEO i një firme në Indi shkarkon 90% të stafit dhe i zëvendëson me ‘chatbot AI’
Teknologjia po përfshinë botën reale me ritme shumë të shpejta dhe robotët po zëvendësojnë  njerëzit në shumë profesione. Së fundmi, shefi ekzekutiv i një startup teknologjik indian ka pushuar nga puna 90 për qind të stafit  dhe i ka zëvendësuar...
Twitter do të padisë Metën për aplikacionin e tij rival “Threads”: Mashtrimi nuk është i mirë!
Twitter ka kërcënuar se do të padisë "Meta Platforms"  për platformën e saj të re Threads. Meta, e cila lançoi Threads të mërkurën dhe ka regjistruar më shumë se 30 milionë regjistrime pasi lejon lidhjen me përdoruesit e Instagramit, duket se do...
Facebook prezanton aplikacionin që do të rivalizojë Twitterin
Facebook do të prezantojë këtë javë aplikacionin që do të rivalizojë Twitterin. Ky aplikacion do të quhet “Threads” dhe do të lidhet direkt me Instagramin. Mendohet se paneli i kontrollit të këtij aplikacioni duket i ngjashëm me atë të Twitter....
Tregoni kujdes! Ky virus ju vjedh të dhënat bankare
Ekspertët e sigurisë në SHBA kanë ngritur alarmin për përdoruesit e telefonave Android, pasi një virus që vjedh të dhënat bankare po qarkullon në këtë sistem operativ. Sipas ekspertëve të “ThreatFabric”, bëhet fjalë për virusin e quajtur “Anatsa” që mund...
Rrini në Instagram deri në mesnatë? Aplikacioni vjen me një risi, do të vendosë disa kufizime
Nuk ju zë gjumi dhe veprimi i parë që ju shkon në mendje është të bëni “scroll” në “Instagram”? Kjo është gati të ndryshojë, falë përditësimit më të fundit. Meta ka njoftuar dy mjete të reja për të ndihmuar adoleshentët...
Whatsapp vjen me një tjetër risi, do ta bëj komunikimin edhe më praktik
Whatsapp tashmë vjen me një përditësim të ri, ku, përveç mesazheve zanore dhe teksteve, mund të dërgojmë mesazhe me anë të videos. Mesazhet me video do të zgjasin maksimumi 60 sekonda, dhe procedura është mjaft e lehtë. Në bisedë, klikoni ...
Media britanike ngre alarmin: Instagrami është një ‘supermarket’ për pedofilët!
Media britanike, Wall Street Journal, ka ngritur alarmin për përdoruesit e Instagram. Në një studim të publikuar disa  orë më parë në bashkëpunim me Universitetit Stanford dhe Universitetit të Massachusetts Amherst, media shprehet se algoritmet e Instagramit promovojnë pedofilët. Sipas...
Ja cili është aplikacioni më i preferuar nga kriminelët!
Privatësia në Telegram është e sigurt, edhe kur bëhet fjalë për të kryer transaksione të paligjshme. Kjo është arsyeja se pse Telegram është shndërruar në dark web e ri – shkruan Financial Times. Telegram është një nga aplikacionet e mesazheve...
Whatsapp bën një ndryshim të papritur
Aplikacioni WhatsApp për pajisjet iOS dhe Android duhet të marrë një veçori të re së shpejti. Është një veçori e re që do t’i lejojë përdoruesit të raportojnë mesazhe të caktuara në këtë platformë në vend të bisedave të tëra....
Iphone 13 me risi të jashtëzakonshme, do ‘komunikojë’ me satelitët
IPhone 13, i cili pritet të dalë në treg së shpejti nga Apple do të vijë me risinë që nuk do e kishte menduar askush. Mësohet se teknologjia e këtij telefoni do të lejojë të lidhet me satelitët, duke lejuar përdoruesit...
Iphone do të skanojë fotot abuzuese që u vijnë fëmijëve, paralajmërohen prindërit
iPhone do të dërgojë një sinjalizim, nëse një fëmijë do të marrë apo do dërgojë foto që konsiderohen si seksuale. Ky paralajmërim do të dërgohet tek prindërit e fëmijëve, nëse llogaritë e tyre janë të lidhura me njëra-tjetrën. Apple njoftoi...
Disa modele të modemit Wi-Fi mund t’ju hakojnë të dhënat
Sipas një hetimi të fundit, disa pajisje modem që shpërndajnë internet nuk janë të sigurta dhe rrezikojnë përdoruesit nga sulmet kibernetike. “The Mirror” raporton se miliona njerëz mund të hakohen në shtëpitë e tyre për shkak të modemit të vjetëruar...
iPhone 12 do të ketë 4 modele, çmimi do të nisë nga 649$
Seria e iPhone 12 do të ketë 4 modele, ashtu si asnjëherë më parë në historinë e Apple. Me kaq shumë telefona në tregun teknologjik, pjesëtarët e rinj të familjes së Apple do të vijnë në kombinime të ndryshme memorieje...
Konfirmohen kushtet për miratimin e teknologjisë 5G në Maqedoni
Operatorë vendorë, kompanitë e interesuara dhe qytetarë deri më datë 20 të këtij muaji, kur skadoi afati, kanë dorëzuar mendime dhe vërejtje deri tek Agjencia për Komunikime Elektronike (AKE) lidhur me dhënien e planifikuar të lejeve për shfrytëzimin e radiofrekuencave...
Kina totalisht tjetër nivel! Hap spitalin e parë me robotë “inteligjentë” me shpejtësi 5G
Kina ka ndërtuar spitalin e parë 'inteligjent' të koronavirusit, i cili përfshin iinfermierë robotë me shpejtësi 5G që ofrojnë kujdes për pacientët 24 orë. Gjashtë lloje të ndryshme të robotëve kanë marrë poste për të zvogëluar ngarkesën e rëndë të mjekëve...
Facebook eksperimenton me Hobby, aplikacioni vetëm për foto që sfidon Pinterest
Facebook ka lëshuar një aplikacion të ri, i cili tani për tani po garon me Pinterest-in, tashmë të famshëm dhe të suksesshëm. Facebook njoftoi vitin e kaluar se një ekip do të punonte për të krijuar në mënyrë eksperimentale për...
Ky është vendi që po blen gjithmonë e më shumë makina të përdorura mbi 20-vjet
Spanjollët po blejnë gjithnjë e më shumë makina të përdorura, ndërsa tregu i zero-kilometërshave po bie. Vitet e kaluara ka pasur një rritje të fortë në shitjet e makinave të përdorura në disa vende evropiane, ku veçon Spanja. Konsumatorët në...
Samsung kthehet pas, na prezanton me telefonin që përthyhet
Ceremonia Oskar këtë vit erdhi me shumë surpriza, por jo të gjitha kanë të bëjnë me botën e filmit. Teknologjia është një tjetër sektor në të cilën ajo na habiti. Një reklamë 30-sekondëshe nga Samsung gjatë shfaqjes ishte mjaft surprizuese....
Lajm i mirë për ata që duan të blejnë celuarë, Samusng ul ndjeshëm çmimet
Samsung ka lajmëruar sëfundmi se do të hedhë në treg serinë e celularëve Galaxy S20. Këta smartfonë nuk janë aspak të lirë, por lajmi i mirë është se nëse doni të kurseni para dhe nuk do të keni nevojë të...
Koronavirusi shkatërron Apple, nxitoni për iPhona pasi shumë shpejt mund të mos ketë më
Qendra e fabrikimit të Apple, Kina, po vuan dhe gjithçka do të bëhet më keq nëse koronavirusi vazhdon të përhapet. Kjo pasi fabrikat Foxconn, që prodhojnë Iphone dhe Airpods janë duke shtyrë periudhën e tyrë të mbylljes. Kjo zgjatje do...
Ngadalësoi enkas celularët, Apple gjobitet me 25 milionë euro
Gjiganti i pajisjeve teknologjike më të shitura në treg është gjobitur me 25 milionë euro. Apple mori këtë gjobë pasi akuzohet për ngadalësimin e qëllimshëm të modeleve më të vjetra të iPhone pa i informuar konsumatorët. Gjoba u vendos nga...
Alarmi: Mos i karikoni celularët në vendet publike, po ju shkatërrojnë pajisjet
Ekspertët po paralajmërojnë gjithmonë e më shumë përdouesit e smartfonëve, që të mos karikojnë celularët e tyre në vend e publike, përfshirë edhe baret apo lokalet e ndryshme ku mund të uleni për një pije. Gjithçka për faktin se smartfoni...
Video epike, a do t’i rezistojë legjenda Nokia 3310 shpërthimit?
Në kohën e smartphone, shumë ende vajtojnë legjendarin Nokia 3310, i cili njihet si një nga telefonat celularë më të qëndrueshëm ndonjëherë. Një youtuber vendosi të kontrollojë nëse mund t’i mbijetojë shpërthimit ose nëse do të vazhdojë të ketë jetë...
Nissan Leaf udhëton 370 kilometra pa shofer
Makina pa shofer e Nissan ka qenë në gjendje të ecë 370 kilometra në Mbretërinë e Bashkuar. Ky është udhëtimi më i gjatë dhe më i ndërlikuar në vend deri më tani, ndërsa industria e automobilave është në garën për...
Vëllai i Pablo Escobar sjell smartfonin më të ri: Do vrasim Samsung!
Vëllai i bosit të drogës Pablo Escobar ka prezantuar një smartfon të ri me reklamat në televizion që tregojnë modele me veshje intime. Ato thyenin telefona samsung me vare dhe shëtisnin me një karrocë supermarketi. Roberto de Jesus Escobar Gaviria...
Kuptimi i veçantë në vende të ndryshme të botës, i gjestit tipik italian
Gjestikulacioni me gishta të bashkuar, në pjesë të ndryshme të botës ka kuptime të ndryshme. Vendi i parë nga lindi ky lloj gjesti është Italia. Në këtë vend, ky gjest është një shprehje e pyetjes: Ç’kërkon? Dihet që kultura italiane...
Emojit që i keni përdorur gabim deri në këtë moment, mësoni kuptimin e vërtetë të tyre
Emojit janë bërë vërtetë një pjesë e pandashme e jetës sonë të përditshme. Flasim dhe shprehim emocione e shpeshherë i përdorim dhe si çelës për të dalë nga situata të vështira. Epo ato janë bërë vërtetë një pjesë e rëndësishme...
Google, Facebook, Instagram e Twitter marrin masa drastike për koronavirusin
E gjithë bota është nën ankth dhe panik për shkak të "koronavirus" që ka prekur mijëra persona dhe që ka shkaktuar vdekjen e dhjetra të tjerëve. Ndërkohë që në media bëhet thirrje për tu mbrojtur nga ky virus vdekjeprurës, në...
Parlamenti Europian voton ligjin: Të gjitha kompanitë të prodhojnë të njëjtin karikues
Parlamenti Europian ka votuar pro detyrimit të kompanive që prodhojnë celularë, që të nxjerrin në treg karikues uniformë për të gjitha pajisjet. Ky vendim, i cili do të prekë vetëm vendet që janë pjesë e BE-së, do të bëjë që...
Hapni sytë: Nga sot WhatsApp nuk do të funksionojë në këta celularë
Për shkak të sistemeve operative të vjetra, WhatsApp do të ndalojë së funksionuar në miliona modele të iPhone dhe Android. Aplikacioni më i madh i mesazheve nuk do të jetë më i disponueshëm në versionet 2.3.7 dhe më të vjetër...
Kinezët kanë thuajse gati spitalin kundër koronavirusit
Kanë kaluar shumë pak ditë dhe thuajse ka përfunduar tërësisht ndërtimi i spitalit ku pritet të kurohen pacientët e prekur nga koronavirusi në Kinë. Me mijëra punëtorë kanë punuar çdo ditë pa ndërprerje, natë e ditë, për të përfunduar sa...
Transgjinorë, gishtat e italianëve e shumë të tjera, këto do të jenë emojit e reja që do të shtohen
Një gamë e gjerë emojish të reja po bëhen gati të vendosen në telefonat tuaj. Bëhet fjalë për plotë 117 emoji, shumica e të cilave kanë për të qenë vërtetë fantastike. Disa prej tyre janë kërkuar nga vetë përdoruesit, e...
Kujdes nga ky mesazh në WhatsApp, po tentojnë t’ju hackojnë
Mjafton një SMS dhe pak pakujdesi dhe llogaria juaj WhatsApp përfundon në duar të gabuara. Alarmi u nxit nga Policia Postare, e cila në profilet e saj sociale zbuloi përhapjen e një mashtrimi të ri që përdor sistemin e mbrojtjes WhatsApp. Por...
E tregojnë studimet, fotot me filtra në Instagram janë më të dështuarat
Të përdorni flitrat e Instagramit për të realizuar fotot do t’iu sjellin më pak “pëlqime”. Kjo është sipas një studimi të kohëve të fundit ku është vërtetuar që një foto me filtra si kurora me lule apo fytyra e maces,...
Tinder shton “butonin panikues”, nga sot vihet në funksion
Tinder shton “butonin panikues” që lejon ndjekësit të njoftojnë policinë nëse ndiehn në rrezik gjatë një takimi. Ky buton do të jetë i disponueshëm në USA nga 28 Janari, pra nga sot. Tinder do të njoftojë se kur do të...
“Bugatti” shfaqet si “bishë” madhështore në mes të dëborës, thjesht i paparë
Nuk janë të shumtë shoferët që mezi e presin ardhjen e dimrit, pasi ngricat ua vështirësojnë tej mase drejtimin e automjeteve. Imagjinoni se çfarë vështirësish krijon bora dhe akulli në rrugë. Por jo të gjithë e kanë bezdi këtë stinë....
Instagram heq në fshehtësi një opsion që përdorej nga shumë persona
Një zyrtar në Facebook (në pronësi të Instagram) ka konfirmuar se Instagram po heq ikonën IGTV nga maja e ndërfaqes kryesore të saj. Sipas zyrtarit, shumë pak njerëz përdorin këtë buton dhe në vend të kësaj, shumica e tyre shikojnë...
Motorola “ngjall” telefonin e parë, sjell super-smartfonin e ri të palosshëm
Pas vonesave të lançimit, super telefoni i palosshëm i Motorolës, “Razr” më në fund do të hidhet në treg në 6 shkurt për 1,499 dollarë. Porositë nisin në 26 janar. Razr përbën praktikisht një ripërtëritje të dizajnit klasik dhe ikonik,...
WhatsApp bën ndryshimin e radhës, opsioni i ri do t’u pëlqejë të gjithëve
Dark Mode është opsioni më i mirë që ka nxjerrë ndonjëherë Instagram-i dhe Messenger-i. Ky opsion të errëson pamjen e telefonit dhe në këtë mënyrë mbrojmë sytë nga drita që depërton, njëkohësisht ruhet edhe bateria e telefonit. Këtë opsion deri...
NATO-ja sjell spiunin e ri, droni i paparë që përshkon botën pa pasur nevojë për karburant
“Po të ekzistonte ky dron më 2014, nuk do të ishte aneksuar Krimea” , thotë shefi i NATO-së, Jens Stoltenberg. Me këtë, ai tregon fuqinë e spiunit të ri të NATO-s. Global Haëks është droni i ri spiun i Nato-s,...
Aplikacioni që po përdorin shumë shqiptarët përgjon bisedat dhe kontrollon fotot tuaja
Të gjithë ata që në telefonat e tyre të mençur e kanë të instaluar aplikacionin “TikTok”, duhet ta fshijnë menjëherë pasi që ka të meta të shumta të sigurisë. Aplikacioni i famshëm “TikTok”që për shumë kohë të shkurtër arriti të...
Anije ushtarake apo jaht superluksoz? Kjo është “bisha” e fundit që do të pushtojë ujërat
Në dete e oqeane qarkullojnë shumë superjahte, të cilët çdo vit përmirësohen. Vetëm pak ditë pasi arkitektja italiane e mjeteve lundruese, Elena Nappi, zbuloi projektin e saj të një jahti që shndërrohet në një nëndetëse, një tjetër projekt i jashtëzakonshëm...
Mercedes sjell “bishën” nga e ardhmja, një AVTR që drejtohet pa timon
“Daimler Benz”, kompania që zotëron makinën e famshme “Mercedes”, paraqiti një model të ri te panairi CES i Las Vegasit. Makina e quajtur “AVTR”, (Advanced Vehicle Transformation) është një prototip që mund të tregojë se si do të duken makinat...
Nga sot WhatsApp nuk do të funksionojë më në këta celularë
Prej ditës së sotme, 31 dhjetor 2019, WhatsApp do të eliminohet nga një numër i madh smarfonësh. Aplikacioni i njohur i mesazheve nuk do të funksionojë më në disa telefona. Nga ora 23:59 e ditës së sotme, pra më 31...
Benzi prezanton “bishën” GLC Coupe, i fuqishëm, luksoz, fantastik në timon
Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive. Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”. Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot 503...
Turqia prezanton “bishën” e saj, Erdogan: Nuk pyesim askënd
Turqia prezantoi prototipin e automobilit vendas, të zhvilluar nga Grupi i Iniciatviës së Automobilit të Turqisë (TOGG). Ceremonia u realizua me pjesëmarrjen e shumë zyrtarëve të lartë, përfshirë presidentin Recep Tayyip Erdoğan, krerët e projektit, inxhinerë, ekspertë dhe të ftuar...
Vogëlushi 12-vjeçar donte një “Aventador”, Lamborghini i bën realitet ëndrrën
Ëndrra e 12-vjeçarit Xander ishte që të zotëronte një Lamborghini Aventador. Ndërsa babai i tij Sterling nuk mund të përballonte një makinë kaq luksoze. Në këtë mënyrë ai vendosi të krijojë një prej tyre duke përdorur një printer 3D. Dhe...
Instagram merr vendime drastike, heq përfundmisht filtrat e kirurgjisë plastike
Instagram ka bërë ndryshime të mëdha. Sëfundmi rrjeti social ka hequr nga përdorimi filtrat e kirurgjisë plastike. Lajmi është bërë i ditur nga mediat e huaja, të cilat shkruajnë se ky ndryshim është bërë për shkak se Instagram do të...
Ky është smartfoni më i shitur në të gjithë globin
iPhone XR u nxor në treg shtatorin e kaluar. Sëfundmi u zbulua se është telefoni më i shitur në të gjithë globin në tremujorin e fundit të vitit 2019. Ky iPhone zë 3% të tregut dhe mbetet telefoni më i shitur çdo tremujor që nga viti...
Nga droga tek tenologjia, Escobar-ët sjellin smartfonin më të ri në treg
Nga Escobar, tashmë mund të kemi dhe smfartphone të palosshëm të quajtur fold 1. Kompania është themeluar nga Roberto Escobar, vëllai i famëkeqit Pablo. Familja e ish-drejtuesit të kartelit famëkeq Medellin ka njoftuar se “Escobar inc” po përgatitet të nisë...
“Bisha në aksion”, modeli 911 i Porsche kapet duke bërë drift në borë
Modeli 911 i kompanisë “Porsche” është kapur si asnjëherë më parë duke bërë drift me gomat e pasme në dëborë. Vetura mësohet të jetë e modifikuar. Deri më tani nuk është bërë e ditur përformanca që ofron ose çmimi që...
E paparë/ Mjeshtrat krijojnë Fiat Uno me 8 rrota
“Garazhi 54”, një kanal në YouTube në Rusi, ka publikuar një video të një Fiati me tetë rrota. Për këtë ide, ata janë frymëzuar nga puna e një automekaniku në Indonezi. Mjeshtrit nga “Garazhi 54”, për ta bërë me tetë...
30 vite pas rënies, shitet në ankand me çmim marramendës vetura e Çausheskut
Një fuoristradë 4X4, e prodhuar në Rumani dhe që i përkiste Nicolae Çausheskut u shit në ankand për 40 mijë euro. Makina është shitur 30 vjet pas rrëzimit të ish-diktatorit komunist. Lajmi është bërë i ditur nga administrata fiskale, pa...
Brenda avionit me suitën më të shtrenjtë në botë, s’do ta besoni sa kushton një biletë vajtjeje
Nëse mendoni se udhëtimi në klasin e parë me avion është një luks, atëherë duhet të shihni me patjetër "The Residence" të linjës Etihad në Abu Dhabi. Suita e tyre është më e veçanta duke e kaluar udhëtimin në avion...
WhatsApp do të ndalojë së funksionuari, kontrolloni nëse celularët tuaj do të jenë të penalizuar
WhatsApp ka njoftuar se në disa telefona nuk do të funksionojë më ky aplikacion. Kjo do të thotë se smartphone e vjetër nuk do të kenë më qasje. WhatsApp, kompani që është në pronësi të Facebook, ka konfirmuar se do...
Kap 100km/h për 3.8 sekonda, Audi RS Q8 thyen rekord në pistë
Prodhuesi gjerman i veturave luksoze, Audi, e ka zgjeruar gamën e modeleve sportive në kategorinë SUV , duke publikuar modelin RS Q8. Kjo veturë e ka thyer rekordin për kohën më të shpejtë në pistën “Nurburgring” për kategorinë e veturave...
Themeluesi i rrjetit të fuqishëm jep alarmin: Hiqni urgjent WhatsApp nga telefonët
Themeluesi i Telegramit, Pavel Durov ka bërë një deklaratë të fortë për rrjetin gjigant të mesazheve, Whatsapp. Në një postim të gjatë në kanalin e tij, Durov synoi aplikacionin kryesor të mesazheve në botë, i cili ka plot 1.5 miliardë përdorues...
“Ulërimë”, ky është “bukuroshi” i fundit i Mercedes Benz
Nëse ndiheni sikur as 2020 Mercedes GLS 450 dhe as versioni 580 nuk janë mjaft të shpejtë, atëherë varianti i markës së re Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC + mund të jetë ajo që ju kërkoni. Kjo falë motorit të tij...
Prezantohet “tërbimi” i momentit, super-bisha pa xham të përparmë e të sipërm
McLaren ka prezantuar supermakinën e radhës që kushton 1,7 milionë dollarë, por që nuk ka çati. McLaren Elva është thjesht një makinë e hapur që nuk ka as xham të përparmë. Gjithësesi, klienti që është i interesuar mund të shtojë...
Audi prezanton “bishën” e 2020, për 3.8 sekonda kap 100km/h
Audi ka zbuluar pamjet e modelit S8 për vitin 2020. Ky model do të bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Shouin e Los Anxhelosit. E pajisur me një motor 4.0-litërsh e versionit V8, vetura është e aftë të...
Kompania Motorola hedh në treg Razr-in e ri
Kompania e telefonave celularë Motorola ka prezantuar për të gjithë përdoruesit e saj smartphone-in e ri, Razr. Razr über cool ishte i preferuari i të gjithëve (sigurisht pas Nokia 3310). Sidoqoftë, me shtimin e telefonave inteligjent, telefoni i thjeshtë flip,...
Instagram merr veprimin drastik që i frikësoheshim të gjithë!
Javën që vjen, Instagram do të ndërmarrë veprimin që i frikësoheshim të gjithë! Like-t në foto do të zhduken! Ato do të jenë të dukshme vetëm për personin që ka postuar foton dhe jo për ndjekësit e tij. Kjo iniciativë...
Walmart arrin marrëveshjen me Teslën rreth zjarreve të paneleve diellore
Walmart ka hedhur një proces gjyqësor që akuzoi Tesla për shkelje të kontratës dhe neglizhencë të rëndë pasi sistemet e paneleve diellore në çati në shtatë dyqanet e shitjes me pakicë  kanë marrë zjarr. Është arritur një marrëveshje dhe përcaktimi...
Shopping ads vijnë në home feed të You tube dhe rezultatet e kërkimit
Ka një lloj të ri reklame që vjen në YouTube. Google njoftoi sot fillimin e reklamave Pazar në YouTube, i cili lejon markat të reklamojnë produktet dhe shërbimet e tyre menjëherë në rezultatet e kërkimit dhe në home feed në...
Ford ndërtoi një Mustang elektrik që po n’a çmend.
Ford dëshiron që bota të marrë parasysh planet e saj për automjetet elektrike. Dhe cila mënyrë më e mirë sesa të ndërtoni një Mustang krejt elektrik me nje manual transmetimi six speed? Dhe kjo n’a ka zemëruar këtu, sepse është...
Scanwell Health fillon testet e smartphone për UTI
Kompanitë vazhdojnë të rafinojnë mjete dixhitale të diagnostikimit për kujdesin shëndetësor në shtëpi me një kapëse të shpejtë. E fundit për të filluar është një test në shtëpi për infeksione të traktit urinar nga fillimi me bazë në Los Angeles,...
Shopify zgjerohet në email marketing
  Shopify vazhdon të zgjerohet përtej platformës së saj thelbësore të tregtisë elektronike me një produkt të ri të quajtur Shopify Email. Shefi i produkteve të Shopify Craig Miller dhe drejtori i produktit për teknologjinë e marketingut Michael Perry dhane...
Robotët delivery tani gjejnë derën tuaj të përparme
Studiuesit në MIT kanë zhvilluar një metodë të re të navigimit për robotët që mund të jenë shumë të dobishëm për gamën e kompanive që punojnë në shpërndarjen autonome. Shkurt, ekipi ka punuar se si një robot mund të kuptojë...
Keqinformimi funksionon më mirë sesa “censura”
Një rritje në mbikëqyrjen e mediave sociale, kërkime pa garanci të pajisjeve të udhëtarëve në kufi dhe përhapja e vazhdueshme e keqinformatave janë ndër arsyet pse SH.B.A.-ja ka rënë në renditjen e lirisë së internetit. Megjithëse Freedom House tha që...
Twitter pezullon llogaritë e lidhur me Hamas dhe Hezbollah
  Twitter pezulloi disa llogari të lidhura me Hamas dhe Hezbollah gjatë fundjavës, pasi u kërkua vazhdimisht ta bënte këtë nga një grup bipartizan i Përfaqësuesve të Sh.B.A. Ligjvënësit — Josh Gottheimer (D-NJ), Tom Reed (R-NY), Max Rose (D-NY) dhe...
Xiaomi lëshon Mi Watch, klonin e Apple Watch për 185 $
Xiaomi, e cila garon me Apple për pozitën e lartë në tregun e veshur, sot e bëri konkurrencën pak më interesante. Gjigandi kinez i elektronikës ka lancuar orën e parë inteligjente të quajtur Mi Watch që duket jashtëzakonisht e ngjashme...
Bioterapia Coda po zhvillon një kurë për dhimbjen
Nëse studiuesit, drejtuesit dhe investitorët që qëndrojnë pas Coda Bioterapeutikës vazhdojnë në rrugën e tyre, një ditë së shpejti mund të ketë një kurë për dhimbjen. Bashkëthemeluar nga studiuesit Joseph Glorioso, nga departamenti i mikrobiologjisë dhe gjenetikës molekulare të Universitetit...
Tani pyesim Excelin
Microsoft sot njoftoi një azhurnim në Excel që sjell pyetje të gjuhës natyrale në mjetin e spreadsheet. Në dispozicion tani për Office Insiders, kjo karakteristikë e re ju lejon të bisedoni me Excel ashtu si jeni duke biseduar me një...
Adobe lëshon Aero, aplikacionin e saj për autorizim AR
  Ambiciet e Adobe rreth realitetit të shtuar (AR) nuk janë sekrete - ka shumë mundësi për ndërtimin e mjeteve të duhura të projektimit për zhvilluesit e AR, për të gjitha. Në ngjarjen Max të vitit të kaluar, kompania së...
Tani mund të provoni versionin e bazuar në internet të Microsoft Visual Studio
Në fillim të këtij viti, në konferencën e saj për ndërtimin e zhvilluesve, Microsoft njoftoi se po punonte në një version të bazuar në internet të IDE-së së tij Visual Studio. Në atë kohë, Visual Studio Online hyri në një...
Adobe tani mund të publikojë në TikTok
Adobe po lëshon sot një mori të azhurnimeve për mjetet e ndryshme të prodhimit të videos Cloud Creative sot. Në pjesën më të madhe, këto synojnë profesionistët (ose të paktën YouTubers). Premiere Rush, megjithatë, është pozicionuar gjithmonë si mjeti i...
Illustrator në iPad në vitin 2020
Adobe do të sjellë një nga programet e saj të imazheve dhe grafikëve në klasën e desktopit në iPad: Illustrator, i cili është vendosur të fillojë ne 2020, njoftoi kompania sot në konferencën e saj vjetore MAX. Vitin e kaluar,...
Hakerët mund të vjedhin përmbajtjen e kutive të postës elektronike Horde me një klik!
Një studiues i sigurisë ka gjetur disa dobësi në softuerin e postës elektronike të hapur me burim të hapur Horde që lejojnë hakerët të vjedhin gati-padukshëm përmbajtjen e kutisë së një viktime.  Horde është një nga sistemet më të popullarizuara...
Apple TV + tani jeton, një vit falas për blerjet e reja në iOS, Apple TV dhe Mac.
Apple ka filluar shërbimin e saj të subscribe me video, duke vënë në dispozicion një bibliotekë të larmishme dhe të konsiderueshme të përmbajtjes menjëherë për pajtimtarët. Për të hyrë në shërbim, duhet të regjistroheni për një subscription prej 4,99 $...
EHang dhe ecuria e tij…
Ndërmarrja autonome kineze e lëvizjes ajrore EHang ka paraqitur pranë KSHZ-së dokumentet e kërkuara për të dalë publik në Sh.B.A në shkëmbimin e NASDAQ, me një ofertë fillestare publike 100 milion dollarë. Kompania, e cila ka bërë demonstrime fluturuese me...
Si do proçedojë startupi satelitor Kepler?
Kepler Communications, startupi me bazë në Toronto që është i përqendruar në zhvillimin dhe vendosjen e satelitëve me madhësi të këpucëve për të ofruar shërbime telekomunikuese, po hap regjistrimin për ata që janë të interesuar të marrin kompletet e tyre...
Google blen Fitbit
Thashethemet janë të vërteta. Një javë pasi doli fjala që Google planifikoi të blinte Fitbit, kompanitë kanë konfirmuar blerjen në një postim në blog të autorizuar nga pajisja Google SVP, Rick Osterloh. Ndeshja përfundimisht mund të rezultojë e dobishme për...
Largohen shkrimtarët e Deadspin
  Shkrimtarët Laura Wagner, Kelsey McKinney, Tom Ley, Lauren Theisen, Patrick Redford, Albert Burneko dhe Chris Thompson të gjithë lajmeruan ne twitter sot se ata kanë dhënë dorëheqjen nga Deadspin, faqja e përqendruar në sporte në pronësi të G /...
Spotify lëshon një aplikacion të dedikuar fëmijëve
Në një lëvizje për të rritur abonimet familjare në aplikacionin e tij, Spotify këtë mëngjes njoftoi nisjen e një aplikacioni të dedikuar fëmijeve, i cili u lejon fëmijëve tre e lart të dëgjojnë muzikën e tyre, online dhe offline, si...
Apple TV + , falas me një subscribe për studentët
Përpara fillimit të së premtes të shërbimit të ri të transmetimit të Apple, Apple TV +, kompania njoftoi një marrëveshje pako Apple Music / Apple TV + që synon posaçërisht për ta bërë shërbimin më të përballueshëm për subscribers-at e...
Ky robot mbështetet në reflekset njerëzore për të mbajtur ekuilibrin
Aq sa do të donim të mendonim se po hyjmë në një epokë të robotëve autonome, ata në të vërtetë janë akoma mjaft të pafuqishëm. Për t'i mbajtur ata të mos bien gjatë gjithë kohës, reflekset e shpejta të një...
Twitter ndalon reklamat politike
Drejtori i Përgjithshëm Jack Dorsey sapo njoftoi, përmes tweet-it, se Twitter do të ndalojë të gjitha reklamat politike - megjithëse me "disa përjashtime" si regjistrimi i votuesve. "Ne besojmë se arritja e mesazheve politike duhet të fitohet, jo të blihet," tha...
Gjigandët teknikë nuk bëjnë mjaftueshëm për të luftuar mashtrimet
Ka një vit që Komisioni Evropian mori një bandë gjigantësh adtech së bashku për të derdhur bojë në një Kod Vullnetar të Praktikës për të bërë diçka - si një hap i parë për të ndaluar përhapjen e keqinformatave në...
Whats App padit NSO Group
WhatsApp ka ngritur një padi në gjykatën federale duke akuzuar prodhuesin izraelit të mbikëqyrjes së lëvizshme NSO Group për krijimin e një shfrytëzimi që u përdor qindra herë për të hakuar në telefonin e synuar. Proçedimi gjyqësor, i ngritur në...
Vazhdon vdekja e ngadaltë e Flash, Google fillon t’a heq atë nga kërkimi.
Vdekja e Flash ka një kohë të gjatë që po ndodh … Për vite me radhë kemi dëgjuar që është në rrugëdalje, por kush nga ne nuk ka gjetur një video apo widget të gabuar Flash në muajin ose dy...
AirPods Pro vendosin standartin e ri
"Këto kufje 250 dollarë veshësh janë të këndshëm." Kjo është gjëja e parë që unë i shkrova një bashkëpunëtori pas kutisë dhe provës në AirPods të ri. Pasi i veshi nëpër rrugët e qytetit të Nju Jorkut, në metro dhe...
NHS pagers zbulojnë të dhëna mjekësore
Një pajisje radio amatore e ekspozuar në internet dhe e zbuluar nga një studiues i sigurisë po mblidhte në kohë reale  të dhëna mjekësore dhe informacion shëndetësor të transmetuar nga spitalet dhe ambulancat nëpër qytete të Sh.B.A-së. Pajisja , e...
Kujdes më përditësimin e fundit të Apple/ Siri vazhdon t’ju ‘përgjojë’, ja si ta ndaloni
Përditësimi i fundit i sistemit operues të Apple mund lejojë që Siri të regjistrojë bisedat që bëhen me të. Kështu, punonjësit e Apple mund t’i dëgjojnë nëse nuk ua hiqni si të drejtë. Apple ka rikthyer punonjësit për të rishikuar...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit