Maqedoni
Për herë të parë në histori Maqedonia pritet të udhëhiqet përkohësisht nga një shqiptar
Pas mbledhjes së sotme të Bashkimit Demokratik për Integrim, është vendosur që Talat Xhaferi të nominohet si kandidat për kryeministër teknik deri në zgjedhjen e Qeverisë së re. Këtë e ka konfirmuar Bujar Osmani, duke thënë se BDI propozon Talat...
Raportohet se Talat Xhaferi do të jetë kryeministër i Maqedonisë së Veriut
TalatXhaferi do të jetë Kryeministër i Maqedonisë së Veriut nga 28 janari. Kështu raporton televizioni RTV 21 në Shkup. Ende nuk është e konfirmuar.
Të arrestuarit për vrasjen e Vanja Gjorçeskës ndodhen në burgun e Shkupit
I ati dhe të dyshuarit tjerë për rrëmbimin dhe vrasjen e Vanja Gjorçeskës (14) nuk janë pritur mirë nga të burgosurit tjerë në burgun e Shkupit. Drejtori i burgut, Filip Andov nuk konfirmoi e as demantoi informacionet se nuk janë...
Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë
Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, mbajti një fjalim në manifestimin qendror në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare në Shkup, duke theksuar rëndësinë e trashëgimisë së Shën Kliment Ohriski dhe rolin e gjuhës maqedonase në nivel...
Ruskovska: Kolegët në Turqi për ekstradimin do të kenë parasysh se është vrarë edhe një fëmijë 14 vjeçar
Në një deklaratë të fundit, ish-kreu i Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, Vilma Ruskovska, ka bërë thirrje për të evituar politizimin e rastit të dy vrasjeve në Shkup. Duke theksuar rëndësinë e çështjes, ajo përmendi se...
Mitreska: Në Maqedoni e Veriut duhet një qasje gjithëpërfshirëse për financimin e tranzicionit të gjelbër
Në Konferencën e Dytë Rajonale të Liderëve të Mjedisit dhe Biznesit, e mbajtur në Serbi, zëvendësguvernatorja e Bankës Popullore, Ana Mitreska, ka shprehur nevojën për investime të konsiderueshme në tranzicionin e gjelbër dhe ka theksuar rëndësinë e një qasje gjithëpërfshirëse....
Lëvizja BESA: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot
Në një deklaratë nga Lëvizja BESA ka kritikuar Qeverinë aktuale të Maqedonisë së Veriut për prioritetin e saj të dyshimtë ndaj sektorit të kazinove, duke lënë mënjanë investimet e nevojshme në infrastrukturën rrugore shqiptare. Partia akuzon se derisa Maqedonia e...
LEN: Rezultatet e testimit PISA janë dëshmia e falimentimit të arsimit
Lidhja Europiane për Ndryshim (LEN) shpreh shqetësimin në lidhje me rezultatet e fundit të testimit ndërkombëtar PISA në Maqedoninë e Veriut. Sipas rezultateve, vendi ka rënë në rangun e 10 vendeve të fundit nga 81 vendet ku është kryer testimi,...
OBRM-PDUKM: Për shkak të mosndëshkimit, ka ndodhur një vrasje e dyfishtë
OBRM-PDUKM mëngjesin e sotëm ka deklaruar se struktura politike dhe policore e LSDM-së e ka inkurajuan Palevskin që të përhapë këtë atmosferë toksike dhe të mbjellë urrejtje – për shkak të mosndëshkimit, ka ndodhur vrasja tragjike e dyfishtë. “Strukturat politike...
Pendarovski: Shën Klimenti le të jetë mësim për shoqërinë tonë
Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së krishterë të Shën Klimentit të Ohrit, i dërgoi një mesazh urimi kreut të Kishës Ortodokse Maqedonase – Kryepeshkopatës së Ohrit, z. Stefan, Kryepeshkop i Ohrit dhe të gjithë besimtarët të besimit ortodoks....
Mexhiti: Bashkëngjitja me opozitën është interes i ASH-së, koalicion deri në vitin 2030
Kryetari Lëvizjes Demokratike Izet Mexhiti tha se në emër të koalicionit Lidhja Europiane për Ndryshim publikisht disa herë ka ftuar Aleancën për Shqiptarët ti bashkëngjitet frontit opozitar. “Ky nuk është ad-hok koalicion, por koalicion që do të funksionojë minimum deri...
Shoferit të Palevskit i caktohet masa e paraburgimit
Gjykatësi i procedurës paraprake nga Gjykata penale Shkup e ka pranuar propozimin e Prokurorisë dhe ka shqiptuar 30 ditë paraburgim për shoferin i cili e ka transportuar Lupço Palevskin – Pallçon nga Serbia, për në Turqi. Pallço është i dyshuari...
LAMM: Për shkak të reshjeve të borës ndalohet qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Manastir-Resnje
Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë njofton se për shkak të reshjeve të borës, është duke u vendosur ndalim për qarkullimin e automjeteve të rënda në qafën “Gjavato”. “Nga ora 18:35 në rrugën kryesore A-3, Manastir-Resnje në qafën malore “Gjavato”, për shkak...
Nëna e Vanjës: Nuk mund ta besoj se ajo është në varr, tashmë më ka mbetur të kujdesem vetëm për vajzën tjetër
Zorica Gjorçevska, nëna e vajzës së vrarë ka folur rreth ngjarjes në familjen e tyre duke thënë se me babain e fëmijëve nuk kanë pasur konflikte dhe nuk është në dijeni të gjendjes financiare të tij. Ajo ka thënë se...
Spasovski: Do të ketë kallëzim penal për personin që e ka çuar Palevskin nga Serbia në Turqi
Minsitri i punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, informoi se avokati i Ljupço Palevski, i cili u mor në pyetje dje pasdite, është ende në stacion policor dhe pas përfundimit të marrjes në pyetje, shërbimet do të vendosin për hapat e...
Qeveria miratoi Ligjin për falje
Qeveria në mbledhjen e djeshme e ka shqyrtuar dhe përcaktuar tekstin e Propozim ligjit për falje, i propozuar nga Ministria e Drejtësisë. Siç bëri të ditur shërbimi për media i Qeverisë, shkaqet për miratimin e Ligjit të ri për falje,...
Tre persona janë ndaluar në Shkup, pasi kanë kërcënuar se do të grabisin një bastore sportive
Punjonjësit e policisë nga NJSHSH Çair i kanë ndaluar në komisariat 35 vjeçarin M.D., 33 vjeçari P.K dhe 36 vjeçari A.I., të gjithë nga Shkupi, lajmëron MPB. Ata dyshojnë se rreth orës 22:25 të datës 12.06.2023 në një lokal bastesh...
Babai planifikoi edhe rrëmbimin e vajzës tjetër? Në ditën fatale Vanja shkoi e vetme në shkollë, shpëtoi motra
Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut dhe prokuroria zbuluan më shumë detaje tronditëse për vrasjen e tmerrshme të vogëlushes Vanja Gjorçevska dhe Pançet Zhezovski, të cilat tronditën vendin dhe rajonin. Tashmë dihet se të dyshuarit e kapën...
Baumgartner: Rruga që duhet ndjekur RMV është ajo drejt BE-së
Ambasadori francez Cyril Baumgartner tha mbrëmë se rruga që duhet ndjekur Maqedonia e Veriut është ajo drejt Bashkimit Evropian. “Rruga që duhet ndjekur është ajo drejt këtij BE-së, ku ju presim, ku shpresojmë për ju, ku dëshirojmë për ju”, tha...
Pendarovski: Nuk është momenti në këto kohë të trishta të flasim për mandat të dytë për president
Presidenti Stevo Pendarovski sot tha se nuk po mendon për mandat të dytë në kohë kaq të trishta. “Pyetja e kolegut tuaj ishte nëse po shqyrtoj një mandat të dytë. Unë thashë se nuk mendoj, dhe të them të drejtën,...
Arrestohet në Maqedoni kosovari që dyshohet për vrasjen e një shqiptari në Ekuador
Remzi Azemi nga Kosova është arrestuar nga policia e Maqedonisë së Veriut, pasi ishte shpallur në kërkim në Ekuador për vrasje. Sipas burimeve nga mediat e huaja, transmeton “Euronews”, Azemi ishte i dyshuari kryesor për vrasjen e shqiptarit Ilir Hidri,...
Ndalohet një 27-vjeçar nga Kriva Pallanka, dyshohet për vrasje
Pjesëtarët e Departamentit të Policisë Kriminale – Sektori për Krime të Përgjithshme dhe të Dhunshëm, në bashkëpunim me SPB Kumanovë – SPB Kriva Pallankë, dje kanë ndaluar S.D. (27) nga Kriva Pallanka. Ai dyshohet se ka kryer veprën penale “vrasje”...
Pendarovski: Korrupsioni është problemi më i madh për qytetarët
Presidenti Stevo Pendarovski ka marrë pjesë në Forumin e Hapur dy ditor kundër Korrupsionit, organizuar nga Qendra Maqedonase për Bashkëpunim Ndërkombëtar, në kuadër të Programit Qytetarët Kundër Korrupsionit dhe Programit Rajonal të Rrjetit Kundër Korrupsionit (SELDI). Në fjalimin e tij,...
Kush është Lupço Palevski, i dyshuari për vrasjen e 14-vjeçares në Shkup?
I ekspozuar në media, aktiv në politikë dhe biznesmen i dyshuar, kështu mund të përshkruhet profili i Lupço Palevskit – Palço, i dyshuar për vrasjen e 14-vjeçares, Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçarit, Pançe Zhezhovski nga Velesi. Palevski ishte aktiv...
Janevska: Maqedonia është në fund të renditjes ku matet shkrim-leximi gjuhësor dhe matematikor i nxënësve
Politikat arsimore, nëse mund të quhen ashtu, të cilat në vitet e kaluara i zbatuan Qeveria e LSDM-së dhe BDI-së, përjetuan kolaps të plotë, tha kryetarja e Komisionit për Arsim dhe Shkencë të OBRM-PDUKM-së, Vesna Janevska. Sistemi arsimor në vend,...
Ahmeti i bindur: Më 28 janar do të ketë kryeministër shqiptar
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka paralajmëruar se nga 28 janari i vitit të ardhshëm në RMV do të ketë kryeministër shqiptar, duke e zbatuar marrëveshjen e koalicionit të partisë së tij dhe LSDM-së. Këto komente Ahmeti i bëri nga...
Shkupi ishte qyteti i dytë më i ndotur në Evropë sot në mëngjes
Sot në mëngjes Shkupi u rendit i dyti në mesin e qyteteve më të ndotura në Evropë sipas platformës “IQAir” , e cila monitoron ndotjen e ajrit në kohë reale. Me një indeks të cilësisë së ajrit prej 154, ndotja...
Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit
Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e mbytur apo ka vdekur nga një plagë plumbi, tha se është fjala për një plagë plumbi....
30 ditë paraburgim për katër të dyshuarit për vrasjen e Vanjës dhe Pançes
Gjyqtari në procedurë të mëparshme caktoi 30 ditë paraburgim për katër të dyshuarit për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorevska dhe 74-vjeçarit Pançe Zhezhovski nga Velesi, pas marrjes në pyetje të mbrëmshme në Gjykatën Themelore Penale të Shkupit. Në...
Arrestohet në Turqi Ljupço Palevski, i dyshuar për vrasjen e dyfishtë
I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë. Informacionet e para thonë se Palevski është arrestuar në aeroport në Turqi. Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka njoftuar se do...
Kris arma në Kumanovë, ka të plagosur
Të shtëna me armë zjarri raportohen pasditen e sotme në qendër të Kumanovës. Lajmin e kanë konfirmuar edhe nga SPB Kumanovë, nga ku detaje më të hollësishme kanë paralajmëruar pas përfundimit të hetimeve. Nga Spitali i Përgjithshëm i Kumanovës kanë...
Amerika sanksionon ish-zv kryeministrin e Maqedonisë së Veriut
SHBA ka njoftuar sot se kanë vendosur nën sanksioni politikanin maqedonas Koço Angjushev, një ish-zëvendëskryeministër i Maqedonisë së Veriut, duke e konsideruar si përgjithësisht të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion...
Babai i Vanjës mohon të jetë i përfshirë në vrasjen e vajzës
Aleksandar Gjorçevski, babai i 14-vjeçarit Vanja, i cili u rrëmbye dhe u vra, ka dhënë deklaratë para prokurorit në Prokurorinë Themelore Publike në Shkup. Sipas informacioneve fillestare, ai mohon përfshirjen në rastin e rëndë të rrëmbimit dhe vdekjes brutale të...
MPB Maqedoni: “Tentimi për rrëmbim” në Karbinci është bërë për qëllime politike
Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) mohon informacionet e përhapura rreth një tentative për rrëmbim të një të mituri në oborrin e shkollës në komunën e Karbincit. Në një deklaratë zyrtare nga MPB, thuhet se ka pasuar një raportim zyrtar...
Paunov: Persona të panjohur kanë tentuar të rrëmbejnë fëmijët nga një shkollë në Karbinci
Sot ka pasur një tentativë të re për rrëmbimin e fëmijëve, këtë herë nga oborri i shkollës. Ngjarja ka ndodhur në shkollën fillore “Strasho Pinxhur” në komunën e Karbincit. Kështu ka bërë të ditur sot kryetari i komunës, Viktor Paunov....
Paraburgim edhe për Palevskin, të dyshuarin që ndodhet në arrati
Autoritetet e Maqedonisë së Veriut kanë lëshuar fletëarrest ndërkombëtar për Ljupço Palevskin, të të dyshuarin e vrasjes së 14 vjeçares Vanja Gjorçevska dhe berberit 74 vjeçar Pançe Zhezhovskit, i cili ndodhet në arrati. Po ashtu ndaj tij me procedurë urgjente...
Rënie në rezultatet e Maqedonisë së Veriut në PISA 2022
Në një përpjekje për të analizuar rezultatet e Programit Ndërkombëtar të Vlerësimit të Studentëve (PISA) 2022, Maqedonia e Veriut shënon një rënje të dukshme në të gjitha tre lëndët kryesore: matematikë, lexim dhe shkencë. Sipas të dhënave, në matematikë Maqedonia...
Bubevski: Sot presim kallëzimin e parë penal, ata përballen me të paktën 10 vjet burgim
Prokurori Gavril Bubevski në programin e mëngjesit të “TV Nova” sërbe tha se të dyshuarit për vrasjen e adoleshentes Vanja dhe parukierit Pançe Zhezhovski kërcënohen me dhjetë vjet burgim, si dhe me burgim të përjetshëm. Sipas tij, sot priten kallëzimet...
LEN: Ka ardhur koha që BDI-në ta dërgojmë në pension
Lidhja Europiane për Ndryshim përmes një komunikate thekson se më 9 maj nuk do të kremtohet vetëm Dita e Evropës dhe fitorja kundër fashizmit, por edhe fitorja siç shprehen nga LEN, kundër këtij regjimi të korruptuar antieuropian dhe antiqytetar, “Ndonëse...
Paraburgoset i ati i Vanja Gjorçevskës
I ati i 14 vjeçares Vanja Gjorçevska, Aleksandar Gjorçevski pas Gjykatës Penale ku ndodhej para gjykatësit në procedurë paraprake, do të përfundojë në paraburgim në burgun e Shuto Orizares. Gjyakta Penale e pranoi propozimin e Prokurorisë për caktimin e paraburgimit...
Paketa e re e masave: Pensionistët me pensione më të ulëta do të marrin 15 mijë denarë për 5 muaj
Me pakon e re të masave kundër krizës, e krijuar nga Qeveria e LSDM-së, ndahen 36 milionë euro për mbështetje financiare për 187.000 pensionistë me pensione më të ulëta. Nga LSDM thuhet se pensionistët me pensione më të ulëta deri...
U shpall fletarrest ndërkombëtar për Ljupço Palevskin
Edhe zyrtarisht është dhënë fletarrest ndërkombëtar për Ljupço Palevskin i cili dyshohet për vrasjen e 14 vjeçares Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74 vjeçarin Pançe Zhezhovski nga Velesi. Për rastin në fjalë, është arrestuar Aleksandar Gjorçevski, i ati i 14...
Maqedonia e Veriut shpall zgjedhjet, qeveria teknike pritet të drejtohet nga një kryeministër shqiptar
Drejtuesit e partive politike në Maqedoninë e Veriut ranë dakord të hënën për datën e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare që do të mbahen në 2024. Në një takim të thirrur nga Kryeministri dhe kryetar i Lidhjes Social Demokrate, Dimitar Kovaçevski,...
Xhaferi: Autoritetet ta zbardhin deri në fund rastin me Vanjën
Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot i shprehu ngushëllime familjes së 14-vjeçares Vanja dhe porositi që organet kompetente ta zbardhin rastin deri në fund. “Arsyeja, përgjegjësia për fjalën e thënë dhe përmbajtja nga përhapja e dezinformatave duhet të mbizotërojë në...
Mësuesit e 14-vjeçares që u gjet e vdekur: Na fal, mësuesit nuk dinë ta zgjidhin këtë detyrë
Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në periferi të kryeqytetit maqedonas. Për vrasjen makabër ka reaguar edhe shkolla ku 14-vjeçarja po ndiqte mësimet. Në postimin...
Dalin pamjet e makinës së djegur dhe vendit ku u gropos 14-vjeçarja
Në fshatin Brazdë, në gjysmë të rrugës për në aeroportin sportiv të Stenkovec, janë gjurmët e makinës së djegur të atyre që vranë 14 vjeçaren, Vanja Gjorçevska. Vendi mund të arrihet vetëm nga një rrugë me baltë, të cilën pak...
Pavle Trajanov: Zgjedhjet pa qeveri teknike
Deputeti Pavle Trajanov nga Bashkimi Demokratik njoftoi se në takimin e sotëm të lidershipit ka avokuar që zgjedhjet pa qeveri teknike, Maqedonia të jetë një njësi zgjedhore dhe raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të mbahet në të...
Gjithçka që dihet deri tani për vrasjen e dyfishtë
Maqedonia është tronditur nga një ngjarje e rëndë ku kanë mbetur të vrarë dy persona, ndërsa kryersi i vrasjes së dyfishtë është person i njejtë i cili sipas ministrit të punëve të brendshme, Oliver Spasovski, ka ikur nga Maqedonia dhe...
Spasovski: Monstra Lupço Palevski e kreu vrasjen e Vanjës, pas tre ditëve është arratisur nga Maqedonia
Ljupço Paleski-Palço është organizatori kryesor i dy kidnapimeve, i cili sipas informacioneve fillestare të MPB-së ka qenë edhe vrasësi i Vanja Gjorçevskës. Këtë e theksoi ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, i cili të arratisurin e cilësoi si monstër....
Kush janë personat e ndaluar për vrasjen e dyfishtë
Maqedonia është tronditur nga vrasja e dyfishtë dhe për këtë të gjithë janë duke pritur një epilog për të kuptuar çka ka qenë arsyeja e vrasjes dhe si ka ndodhur e gjithë ngjarja, edhe pse ka paqartësi në informim nga...
Spasovski: Monstra që ka kryer vrasjen nuk është në Maqedoni
Ministri për punë të brendshme, Oliver Spasovski para gazetarëve ka thënë se vrasjet janë kryer nga njerëz të njejtë por nuk lidhen me njëra tjetrën. Vrasja e të miturës Vanja Gjorçevska është kryer për arsye financiare, duke e kidnapuar vajzën...
Berberi nga Velesi dhe vajza nga Shkupi dyshohet se janë vrarë nga persona të njëjtë, zbulohet motivi
Të njëjtit persona që dyshohen për vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorqevska nga Shkupi, dyshohen edhe për vrasjen e berberit 74-vjeçar nga Velesi, Pançe Zhezhovski. “Prokurorët publikë nga Prokuroria Themelore Publike Shkup dhe nga Prokuroria Themelore Publike Veles kanë kryer kontroll...
Gjenden dy të vdekur në Maqedoni, një ndër ta edhe e kërkuara Vanja Gjorçevska
Vanja është gjetur e vdekur, gjithashtu dhe një burrë 74 vjeçar. Prokuroria Publike njoftoi se sot në periferi të Shkupit u gjet trupi i pajetë i të miturës V.GJ., e cila ishte raportuar si e zhdukur më 27.11.2023, kurse në...
Fajon: Është e vërtetë që Maqedonia humbi shumë kohë
“Ky vit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për zgjerimin. I bëj thirrje të gjithë aktorëve politikë, aktorëve përgjegjës, partive politike që të bëjnë përpjekje për ndryshimet kushtetuese, mbi të gjitha në interes të qytetarëve. Është përgjegjësi ndaj njerëzve, dhe tani është...
Është arrestuar një person nga Shkupi dyshohet që i ka vënë flakën një veture
MPB njofton se më datë 03.12.2023 në ora 03.30 në zonën e Qendrës, zyrtarë policorë nga Njësiti për Ndërhyrje të Policisë në SPB Shkup kanë privuar nga liria A.G.(21) nga Shkupi. Ai dyshohet se paraprakisht ka shkaktuar zjarr në zonën...
Nikoloski: Kompania e preferuar e qeverisë Markovski do të fitojë 63 mijë euro në ditë
Qeveria po thyen rekorde në vjedhje, kompania e preferuar e qeverisë Markovski do të fitojë 63 mijë euro në ditë nga vetëm 10 buldozerë nga REK Manastir, tha në një konferencë për media nënkryetari i OBRM-PDUKM-së, Aleksandar Nikoloski. Partia opozitare...
OBRM-PDUKM: Ultra skandal i ri i qeverisë – fitoi sistem për monitorimin e komunikimeve
Në një njoftim të shpallur nga OBRM-PDUKM, qeveria e Maqedonisë është akuzuar se ka implementuar një sistem për monitorimin e komunikimeve në hapësirën e internetit, duke përfshirë të gjithë qytetarët, pa marrë miratimin e nevojshëm nga Ministria e Brendshme. Sipas...
Arrestohen disa persona nga Tetova, pasi u kapën në flagrancë
Sot (02.12.2023) në fshatin Radiovcë, Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB Tetovë – Reparti Policor Zherovjan, kanë privuar nga liria L.R.(26) nga fshati Siniçanë Tetovë, J.S.(20) nga fshati Selcë Tetovë dhe L.S.(19) nga fshati Selcë Keç, Tetovë. “Ata u kapën duke...
Aksidetohet një veturë me migrantë në afërsi të Strumicës, ka të lënduar
Dje në rrugën rajonale Valandovë – Strumicë ka ndodhur një aksident trafiku në mes të mjetit motorik të pasagjerëve “Audi A8” me targa të Gjevgjelisë, në të cilin janë transportuar migrantë të paligjshëm, dhe një veture “Volkswagen Turan” me targa...
Spasovski: Pesë persona janë arrestuar në lidhje me zhdukjen e 14-vjeçares Vanja
Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, gjatë vizitës në objektet e rindërtuara të SPB Kumanovë, u pyet për ecurinë e rastit të të miturit të zhdukur. “Në periudhën e kaluar janë marrë një sërë masash të hetimit penal, për...
Aksident në Tetovë: Automjeti përplas ariun, familja në automjet ka pësuar lëndime të lehta
Qendra për Menaxhim me Kriza njofton se mbrëmjen e djeshme ka ndodhur një aksident në rrugën Tetovë-Neproshten, ku një veturë ka goditur një ari të vogël, që sipas QMK-së, po kalonte rrugën bashkë me një arushë të madhe dhe dy...
Arrestohet një person në Veles, dyshohet për vjedhje
MPB njofton se me datë 01.12.2023 në ora 12.10 në Veles, zyrtarë policorë nga SPB Veles e kanë privuar nga liria I.V.(21) nga Velesi. Ai dyshohet se ka marrë disa objekte nga objekti i një personi juridik. Sendi i vjedhur...
Këtë vit janë regjistruar 46 raste të reja me HIV/AIDS
Këtë vit në Maqedoni janë regjistruar 46 raste të reja me HIV/AIDS, 10 më shumë se vitin e kaluar, 2022, njoftoi Instituti për Shëndet Publik. Shumica e të sapodiagnostikuarve janë të rinj. 20 e morën infeksionin përmes transmetimit heteroseksual, ndërsa...
Rënie prej 9,8% në numrin e lindjeve në tremujorin e tretë
Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, në tremujorin e tretë të vitit 2023 numri i lindjeve të gjalla është 4453 fëmijë dhe krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë është më i ulët për 9,8%....
Kapen 500 euro të falsifikuara
Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të falsifikimit të parave në Maqedoninë e Veriut. Bëhet fjalë për bankënotë 500 euro, e cila ishte përdorur në një këmbimore nga një 60-vjeçar. “Zyra e jashtme për punë kriminalistike...
Gjendet pistoletë në oborrin e një shkolle në Tetovë
Një i punësuar në një shkollë fillore në Tetovës dje derisa punonte në oborr, ka gjetur pistoletë, pas çka ka paraqitur në SPB Tetovë, njoftuan sot nga policia 1¹e Tetovës. “Dje (30 nëntor) në ora 16:45 në SPB Tetovë është...
Fillon mbledhja e mbeturinave në Tetovë, punonjësit e “Higjienës komunale” ndërprenë grevën
Punonjësit e NP “Higjiena komunale” në Tetovë e kanë ndërprerë grevën dhe kanë filluar t’i mbledhin mbeturinat, të cilat në tre ditët e fundit u grumbulluan pranë kontejnerëve në qytet. Punonjësit e “Higjienës komuale” të cilët të martën filluan grevë...
Muhamed Zekiri dënohet me dy vjet e gjashtë muaj burg për “keqpërdorim të detyrës zyrtare”
Ish-sekretari i përgjithshëm i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Muhamed Zekiri, është dënuar me me dy vjet e gjashtë muaj burg, për veprën penale “keqpërdorim të pozitës dhe autorizimit zyrtar”. Në leximin e aktgjykimin, gjykatësja tha se në këtë dënim...
Arrestohet një vjedhës në Kumanovë, kapet në flagrancë
MPB Maqedoni njofton se sot (01.12.2023) në ora 03:40, zyrtarë policorë nga SPB Kumanovë kanë privuar nga liria S.D (28) nga Kumanova. “Në bulevardin “Revolucioni i Tetorit” në Kumanovë i arrestuari është kapur duke tentuar të marrë sende nga një...
Tanja Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë vendimtare që RMV të ecë para në rrugën drejt BE-së
Zv.kryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon, deklaroi sot se ndryshimet kushtetuese janë vendimtare që Maqedonia e Veriut të ecë përpara në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe bëri thirrje që të gjitha partitë politike t’i mbështesin...
Sot vazhdon Këshilli i Ministrave të OSBE-së në Shkup, pritet të merren vendime të rëndësishme
Sot përfundon takimi ministror i OSBE-së i mbajtur në Shkup. Sipas rendit të ditës, sot do të mbahet seanca plenare përfundimtare, e më pas do të mbahet konferenca përfundimtare për media me kryesuesin, ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë...
Gjashtë fëmijë të zhdukur në tre vitet e fundit në Maqedoni nuk janë gjetur ende
Në tre vitet e fundit, gjashtë fëmijë nën moshën 14 vjeç të zhdukur në Maqedoninë e Veriut nuk janë gjetur ende. Sipas MPB-së, bëhet fjalë për fëmijë nga Prilepi, Gjevgjelia, Kumanova, Shtipi dhe dy fëmijë nga Shkupi, për të cilët...
Shkupi në mesin e dhjetë qyteteve më të ndotura në botë
Ajri i ndotur ka përfshirë mbrëmë kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, ndërsa ndotja ka vazhduar edhe sot në mëngjes. Sipas të dhënave në faqen e IQAir, nga ora 6 e mëngjesit të sotëm, Shkupi është në vendin e 9-të në...
Ngriti flamurin shqiptar në shkollë, përfundon në polici nxënësi nga Velesi
Një nxënës i një shkolle të mesme në Veles, ka përfunduar në polici pasi është denoncuar nga drejtori i shkollës. Problemi ka qenë se ai ka shpalosur flamurin shqiptar në oborr të shkollës. “Sot (30.11.2023) në ora 10.00 në SPB...
Të hënën do të mbahet takimi i liderëve të partive politike
LSDM njofton se takimi i paralajmëruar në mes liderëve të partive politike, do të mbahet të hënë në ora 12:00. Pasi kryeministri Dimitar Kovaçevski, tha se takimi do të mbahet në ora 12:00, reaguan nga OBRM-PDUKM duke thënë se Hristijan...
Banorët e Çashkës vazhdojnë protestën para Komunës kundër paraleles shqipe
Dhjetëra banorë të Komunës Çashkë të Velesit po protestojnë para objektit të komunës duke kërkuar shfuqizimin e vendimit për hapjen e paraleles shqipe për klasën e parë në shkollëm fillore “Todor Janev” të kësaj komune. Protesta u zhvendos para objektit...
Automjeti i MPB-së përfshihet në një aksident në Shkup
MPB njofton se dje ka ndodhur një aksident në Shkup, në të cilën është lënduar një polic. “Më datë 29.11.2023, në SPB Shkup është raportuar se në kryqëzimin e rrugës “Ljubljanska” dhe Bulevardit “Ilinden” në Shkup, ka ndodhur një aksident...
Digjet një veturë në Shkup, shkaktohen dëme materiale
Sot (30.11.2023) në SPB Shkup është raportuar se në ora 00:16 në rrugën “Vladimir Polezhinovski” ka rënë zjarr në automjetin e pasagjerëve “Alfa Romeo” me targa regjistrimi të Manastirit në pronësi të shtetasit O.N. nga Manastiri. Një ekip i Brigadës...
Sot fillon zyrtarisht Takimi Ministror i OSBE-së në Shkup, kjo është agjenda
Maqedonia e Veriut është nikoqire e Këshillit të 30-të Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë – OSBE, ku marrin pjesë rreth 1000 delegatë nga 57 vende anëtare të Organizatës dhe vende partnere. Në hapje, sipas agjendës, fjalën...
Blinken: SHBA do të mbështesë Maqedoninë e Veriut në hapat e saj të ardhshëm për anëtarësim në BE
Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot pasdite në Shkup ka takuar sekretarin e shtetit të SHBA-së Antony Blinken. Në takim, Kovaçevski dhe Blinken edhe një herë theksuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe diskutuan për mbështetjen e vazhdueshme që Shtetet e...
Tomovski: Pakoja e masave anti-krizë, ryshfet para zgjedhjeve
Nga opozitarja OBRM-PDUKM thonë se pakoja e masave të përgatitura nga Qeveria e Kovaçevskit dhe Ahmetit nuk është gjë tjetër veçse një pako për ryshfet të lirë parazgjedhore që vjen vetëm pak muaj para zgjedhjeve të dyfishta parlamentare dhe presidenciale....
Besimi: Përkrahja për kategorinë më të ndjeshme është qëllimi i pakos së re të masave anti-krizë
Kriteri kryesor në krijimin e masave nga pakoja e nëntë e masave anti-krizë ishte përkrahja për kategoritë më të ndjeshme dhe krijimi i masave më të targetuara, të cilat janë 662 milionë euro, prej të cilave 81 milionë euro janë...
SPB-Veles: Foshnja që vdiq, është dërguar pa shenja jete në Qendrën për Ndihmë Urgjente në Negotinë
Nga Sektori për Punë të Brendshme në Veles thonë se sipas raportimit nga Qendra për Ndihmë Mjekësore, foshnja që vdiq nga Negotina, është dërguar për ndihmë mjekësore, pa shenja jete. “Dje në orën nëntë në DPB Negotinë, nga ana e...
Fillon procedura për zgjedhjen e prokurorit të ri publik
Kuvendi i RMV-së sot e publikoi shpalljen për prokurorin e ri publik të shtetit në Gazetën Zyrtare dhe në dy gazeta ditore, pasi të hënën deputetët votuan vendimin për emërimin e prokurorit të ri publik. Mandati i prokurorit aktual të...
Ndalohet një punonjëse në Spitalin e Tetovës, ka inçizuar pacientë në mënyrë të paautorizuar
SPB Tetovë njofton se dje më 28 nëntor është ndaluar një e punësuar në Spitalin Klinik të Tetovës për shkak të dyshimit se ka inçizuar një paciente në mënyrë të paautorizuar. “Pjesëtarë të policisë të SPB-Tetovë, dje (28- nëntor) rreth...
Blinken sot pasdite pritet të arrijë në Shkup
Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, sot pasdite pritet të arrijë në Shkup, ku do të marrë pjesë në Këshillin e 30-të Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë – OSBE, i cili mbahet nga sot deri më...
Qeveria maqedonase miraton marrëveshjen për projektimin e rrugës Tetovë-Prizren
Marrëveshja për projektimin e rrugës Tetovë-Prizren është mirtuar nga ana e Qeverisë së Maqedonisë. Kjo është bërë e ditur nga ana e zëvendëskryeministrit të Qeverisë Maqedone, Artan Grubi. Në llogarinë e tij në Facebook, Grubi tha se realizimi i këtij...
Ndërron jetë vajza e ish-deputetit shqiptar, u godit nga makina
Është ndarë nga jeta në një moshë të re, vajza e ish-deputetit, Vangjel Tavo. Eva Tavo ka humbur jetën në një aksident rrugor të ndodhur në Tetovë. Vajza e ish-deputetit është përplasur nga një makinë në rrugën industriale në Tetovë....
Policia e Maqedonisë: Është arrestuar personi që vendosi flamurin e Shqipërisë afër kryqit në Kodrën e Diellit
MPB Maqedoni njofton se policët e SPB Tetovë mbrëmjen e djeshme (28.11.2023) rreth orës 23:30, pas ndërmarrjes së masave operative, kanë identifikuar dhe ndaluar 33-vjeçarin J.A. nga Reçica e Vogël e Tetovës. Siç thonë nga MPB, ai dyshohet se nga...
Koalicionin Lidhja Evropiane për Ndryshim nënshkruan deklaratën e koalicionit në Tetovë
Në suaza të manifestimit të festës së flamurit kombëtar koalicioni i partive Lëvizja Besa, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike, të njohur me koalicionin Lidhja Evropiane për Ndryshim (LEN) sot ka nënshkruar deklaratën e koalicionit nga Tetova. Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet...
Zyberi: Nuk është mirë që në tre muajt e fundit të braktis funksionin e Avokatit të Popullit për tu bërë kryeministër
Avokati i Popullit, Naser Zyberi tha se para 10 ditëve është takuar me kreun e BDI-së për të diskutuar kandidatin për kryeministrin e parë shqiptar në RMV, në 100 ditët e fundit të kësaj Qeverie. Zyberi në një deklaratë për...
Protestojnë ukrainasit e Maqedonisë: Lavrov përfaqëson shtetin terrorist
Shoqata e Ukrainasve nga Maqedonia “Lesja Ukrainka” shpreh revoltë në lidhje me paralajmërimin e vizitës së ministrit rus për punë të jashtme, Sergej Lavrov, ku planifikohet që të marrë pjesë në takimin e Organizatës për siguri dhe bashkëpunim në Europë...
Borrell vjen në Shkup, por nuk do të bisedoj me Lavrovin
Shefi i diplomacisë evropiane, Joseph Borell tha sot se do të udhëtojë në Shkup për takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), por nuk do të bisedojë me ministrin e Jashtëm rus, Sergej Lavrov. Borell në konferencën...
Kovaçevski: Rreth 105.000 nxënës dhe 15.000 studentë do të marrin ndihmë shtetërore
Kryeministri Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se në pakon e re anti-krizë do të përfitojnë rreth 105.000 nxënës dhe 15.000 studentë. “Për masën anti-krizë ndaj nxënësve janë ndarë gjithsej 14,3 milionë euro. Nxënësit e shkollave fillore,...
Institucionet shëndetësore në Maqedoni do të punojnë pa ndërprerje gjatë takimit ministror të OSBE-së
Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se vendimi që 29 dhe 30 nëntori të jenë ditë jo pune për të gjithë të punësuarit në administratën shtetërore dhe publike në Shkup për shkak të mbajtjes së takimit të 30-të ministror të...
Bislimoski: KRRE në pesë vitet e ardhshme do t’i kontrollojë llogaritjet për çmimin e energjisë
Sipas ndryshimeve të fundit të Ligjit për Energjetikë, furnizuesi universal me energji elektrike në tregun e rregulluar “EVN Houm” ka obligim të llogarisë çmimin e energjisë elektrike që do të vlejë nga 1 janari i vitit të ardhshëm në tregun...
Ndalohet qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Gostivar – Kërçovë
Në mëngjesin e sotëm është vendosur ndalesë për qarkullimin e mjeteve të rënda në rrugën Gostivar-Kërçovë nëpër kalimin malor të Strazhës. Siç informojnë nga LAMM, ndalimi është vendosur nga ora 08:30. Komunikacioni në rrugët tjera shtetërore zhvillohet pa ndërprerë nëpër...
Aksident i rëndë në hyrje të Sarajit
Një aksident i rëndë ka ndodhur para pak çastesh në hyrje të Sarajit më saktësisht tek semaforat ku lidhet autostrada Shkup-Tetovë. Sipas informacioneve jozyrtare nuk dihet nëse ka persona të lënduar, policia është në vendin e ngjarjes dhe po heton...
Kostadinovska-Stojçevska: Ndryshimet në Ligjin për lojërat e fatit janë investim në kuadrin profesional në kulturë
Ministrja e Kulturës Kostadinovska-Stojçevska ka bërë një thirrje për miratimin e disa ligjeve të bllokuara në Kuvendin e Maqedonisë, duke përfshirë Ligjin për përdorimin e gjuhës maqedonase dhe ndryshimet në Ligjin për lojërat e fatit. Ajo ka shprehur shqetësimin për...
Vidhen mbi 550 kilogramë marijuanë nga një fabrikë në Çegran të Tetovës
Më datë 26.11.2023 rreth orës 23:00 në Policinë e Gostivarit është raportuar se në fabrikën e marihuanës për qëllime mjekësore në Atar në fshatin Çegran të Gostivarit, tre persona kanë sulmuar fizikisht një punonjës si roje dhe kanë marrë para....
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit