JOQ News
Franca u bën thirrje qytetarëve: Respektoni rregullat anti-covid dhe mbani maska
Qeveria franceze ka bërë thirrje për një rritje të shkallës së vaksinimit për Covid-19 , vetëm disa ditë para sezonit të festave. Autoritetet u kanë bërë thirrje gjithashtu qytetarëve francezë që të "riveshin maskat e tyre në transportin publik "....
Aksident me vdekje në Elbasan, makina përplas një këmbësor
Një aksident tragjik ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan. Mësohet se në segmentin rrugor Elbasan -Kombinati Metalurgjik një automjet ka përplasur për vdekje një qytetar. Nga informacionet e deritanishme bëhet e ditur se ka humbur jetën 45-vjeçari Genci Fero. Policia...
Getinjo godet sërish: Kallashnikovi u shpik nga një njeri i Kosovës
Reperi i njohur Getinjo qëndrimin e tij në shtëpinë e Big Brother Vip Kosova po e përdor për të shpalosur njohuritë e tij. Pasi tha pak ditë më parë se toka është e rrafshët, këtë herë ai ka treguar origjinën...
Hakerat iranianë i vendosin “kryqin” Yuri Kim: Një iku, shumë të tjerë do shkojnë
Hakerat iranianë kanë reaguar në lidhje me largimin e ambasadores amerikane Yuri Kim nga Shqipëria. Në një postim në rrjetin social "Telegram", grupi i hakerave të Homeland Justice kanë postuar një foto të ambasadores amerikane bashkë me kryeministrin Edi Rama,...
Ariu i murrmë mbërrin në Austri pas 44 orësh, shkel për herë të parë në 24 vjet në tokë dhe bar
Pas afërsisht 44 orësh në rrugë, në një udhëtim nëpër shtatë vende të ndryshme, ariu i murrmë Mark më në fund ka mbërritur në BEAR SANCTUARY Arbesbach(qendra e arinjve në Austri). Pas më shumë se 20 vjetësh në një kafaz...
Ekzekutoi kushërinjtë për kanabis në 2020, pas dy vitesh në arrati vetëdorëzohet vrasësi Daniel Pepaj
Në 2020 në malin e fshatit Vrith në Malësinë e Madhe, Vilsoni dhe Klementi, u gjetën të pajetë në mesditën e 8 tetorit, pranë një parcele me drogë. Të dy viktimat ishin qëlluar me nga një plumb pas shpine, ku...
Inflacioni zbret në 7.9 për qind/ Çmimet e transportit dhe të ushqimeve pësuan një rënie të lehtë
Spas institutit të Statistikave, norma e inflacionit arriti muajin e kaluar 7.9%, nga 8.3% që ishte në tetor që përkon edhe me nivelin më të lartë të këtij treguesi në më shumë se dy dekada. Që sipas TopChannelprej tetorit të...
Zbardhen dokumentat/ “Ahmetaj brodhi botën dhe fjeti në hotele me 5 yje me paratë e Klodian Zotos”
Arben Ahmetaj , i njohur si Tigri, dyshohet se ka shijuar një jetë luksoze të sponsorizuar nga bosi i inceneratorëve, Klodian Zoto. Të dhëna të pakundërshtueshme kanë mbërritur në SPAK nga një gazetar ivenstigues ku tregohet se Klodian Zoto ka...
Alarmi për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në Tiranë rezulton fals, brenda valixhes ka rroba
Sot në Drejtorinë e Kufirit dhe Migracionit në Laprakë u ngrit alarmi për bombë. Në derën e insitucionit u gjet një valixhe që në fillim u raportua se ishte lënë aty qellimisht. Ndërkohë pas  kontrollit të kryer nga ekspertët dhe forcat e xhenios,...
Po çonin drogën në Greqi/ Arrestohet 3 persona në Përmet, kishin 70 kg kanabis në makinë
Maria Çaushi, Sotir Rroshi dhe Fernando Toska, janë tre të arrestuar për veprën penale të shitjes së lëndve narkotike.  Ata janë prangosur në orë e para të mëngjesit në aksin Ersekë-Tre Urat, teksa ishin duke transportuar 70 kilogramë kanabis sativa....
Bordi i Transparencës ul çmimin e naftës… me 2 lekë!
Bordi i Transparencës  me në krye Delina Ibrahimajn dhe Belinda Ballukun vijojnë të tallen sërish me shqiptarët. Së fundmi është njoftuar se çmimi i naftës do të shitet 2 lekë më pak, nga 198 lekë në 196 lekë për litër....
Vidhen të dhënat bankare të shqiptarëve, u gjetën në CD e databazës së pagave
Pas skandali të publikimit të të dhënave të shqiptarëve, tashmë sipas ORA NEWS janë rrezikuar edhe të dhënat bankare që kanë të bëjnë direkt me shumat monetare që shtetasit disponojnë në bankat e ndryshme në vend. Në një vend ku...
Në Drejtorinë e Kufirit gjendet një valixhe, dyshohet për bombë
Grupe të shumta xheniere dhe policore kanë mbërritur në Drejtorinë e Kufirit dhe Migracionit në Laprakë. Fillimisht u raportua se në derën e drejtorit Saimir Boshnjaku është lënë një çantë dore, për të cilën dyshohet se mund të ketë lëndë...
Shqiptarët me gomone në Angli, Franca nis patrullimet në kanalin e La Manche
Shqiptarët janë kombësia më e madhe e efugjatëve që shkojnë në Britaninë e Madhe për një ekonomi më të mirë. Shpesh  se bandat sshqiptare të krimit po përdorin kalimet e Kanalit për të sjellë punëtorë për fermat e kanabisit. Shqiptarët janë...
E FUNDIT/ Qytetarët gjejnë të vetëvarur 61-vjeçarin, brenda një biznesi
Është gjetur i vetëvarur nga kalimtarët një 61-vjeçar, i cili i ka dhënë fund jetës së tij në një subjekt privat. Njoftimi është bërë nga policia e Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në rrugën dytësore Tiranë-Durrës. Tiranë/Informacion paraprak Më datë 09.12.2022,...
Plas arma mes shqiptarëve në Lion të Francës, policia jep detajet e ngjarjes
Një shtetas shqiptar dyshohet se ka mbetur i plagosur gjatë natës në një lagje të Lionit. Ai u qellua me një armë me silenciator, nga një bashkëkombasi i tij. Mediat franceze bëjnë me dije se autori, një 27-vjeçar shqiptar tashmë...
Kush janë oligarkët që financojnë Rilindjen?!
Ilirjan Celibashi i KQZ pas 8 muajsh nga zgjedhjet qendore vendosi gjobitjen e partive kryesore politike të Shqipërisë për fshehje të financimeve në zgjedhjet e 25 Prillit 2021. Partia Socialiste u gjobit me 55 Milion Lekë, Partia Demokratike me 7...
Pezullohet Izmir Smajlaj/  Kreu i Federatës së Atletikës dhe sekretari, dyshohet se mashtruan
Atleti Izmir Smajlaj është pezullua përkohësisht nga Njësia e Integritetit të Atletikës (AIU), së bashku me dy zyrtarë të lartë të trupit të atletikës së në Shqipëri. Pezullimi është bërë pasi dyshohet për shkelje të Kodit të Sjelljes së Integritetit...
Ka përkrahur dhe ndihmuar vrasësin me pagesë, merret nën hetim e dashura e Nuredin Dumanit
Vajza me inicialet M.H., dashura e Nuredin Dumanit e cila dyshohet se ka përkrahur dhe ndihmuar vrasësin me pagesë në aktivitetin e tij kriminal është marrë në hetim nga SPAK.  OraNews shkruan se SPAK ka vendosur të marrë më shumë...
Një orë më parë kishte hyrë live në Facebook, kjo është 50 vjeçarja që vdiq në aksident tragjik në Sarandë
Etleva Bejko, është 50-vjeçarja e cila ka mbetur viktimë e aksidentit tragjik në Qafë-Muzinë, Sarandë. Ajo ishte nisur nga Greqia për tek familjarët e saj, kur makina që ajo drejtonte, doli nga rruga dhe pas disa rrokullisjesh, përfundoi në një...
7 mijë azilantë shqiptarë/ Sekretarja britanike kërkon përshpejtimin e kthimit të tyre në Shqipëri
Autoritetet britanike po nxitojë të kthejnë në Shqipëri më shumë se 7 mijë emigrantë. Referuar shifrave shqetësuese të hyrjes së emigrantëve të paligjshëm, Britania duket se nuk dëshiron të shpenzojë më shumë para për të mbajtur shqiptarët në territorin e...
Akademia e Shkencave: Shqiptarët ngjajnë gjenetikisht me grekët, jo me turqit
Një studim i bërë së fundmi nga Akademia e Shkencave bën me dije se popullata shqiptare ka lidhje AND-je edhe me pjesën veriore të Greqisë. Studiuesi Ilia Mikerezi shprehet për ABC se në nivelin molekular nuk është vërtetuar një gjë...
Avokatët kërkuan arrest shtëpie ose shtrim në spital, Gjykata jep vendimin për Gerti Shehun
Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e arrestit me burg për Gerti Shehun, i riu që goditi me grusht  dhe la të gjakosur në fytyrë kryetarin e opozitës, Sali Berishën, në nisje të protestës së 6 dhjetorit në bulevardin “Dëshmorët...
Aksidentohet automjeti me targa greke në Qafë-Muzinë, humb jetën shoferja 50-vjeçare
Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Qafën e Muzinës. I aksidentuar ka mbetur mjeti me targa greke. Automjeti ka dalë nga rruga teksa kalonte në rrugë dhe është rrokullisur disa herë nga lartësia. Nga aksidenti ka humbur jetën fatkeqësisht...
Kaos në Shkup, alarm për bombë në shtatë shkolla dhe qendra tregtare
Ditën e sotme pas orës 9:00 në Shkup janë raportuar disa alarme për bombë. Në adresën  e e-mailit të shtatë shkollave të mesme në Shkup është dërguar kërcënim me eksploziv. Urgjentisht pas marrjes së denoncimit, punonjësit e policisë kanë marrë...
Arrestohen 2 të rinjtë shqiptarë në Itali, fshehën drogën nën tapetin e ‘Audit’
Policia italiane ka arrestuar dy shqiptarë të cilët janë kapur me drogë në autostradën del Sole. Të rinjtë janë kapur duke udhëtuar me një mjet tip 'Audi' me 2 kg hashash. Mësohet se shqiptarët janë rreth 30 vjeçarë të lindur...
Sulmoi disa persona me shkop bejsbolli dhe thikë, dënohet me burg shqiptari në Britani
Argjend Canaku është një 23 vjeçar shqiptar në Britani i cili pas një sherri me disa persona, është dënuar me 22 muaj burg nga drejtësia angleze. Ai sulmoi një grup personash me shkop bejsbolli dhe me thikë, teksa ka hyrë në një...
Duhen 30 mijë EURO për operacionin/ Të shpëtojmë jetën e Arbrit, 25-vjeçari ka nevojë për ndihmë
Është vetëm 25 vjeç, por Arbri ka nevojë për ndihmën e të gjithë shqiptarëve, pasi vuan nga një sëmundje e rëndë. Kushëriri i tij, tregon përmes rreshtash se Arbri,  prej dy vitesh vuan nga një lloj tumori, Glioma, që prek...
Tensionet në Mitrovicë/ Pas policëve, persona të maskuar sulmojnë dy gazetarë kosovarë (VIDEO)
Tensionet në veri të Kosovës janë gjithnjë në rritje. Një tjetër precedent dhunë dhe sulmi është regjistruar ndaj gazetarëve kosovarë. Kallxo.com raporton se dy gazetarë të kësaj medie janë sulmuar nga persona të maskuar në  afërsi të Shkollës Teknike në...
Modelja ndez imagjinatën: Nëse Brazili fiton Kupën e Botës 2022, unë do të pozoj nudo
Kupa e Botës 2022 në Katar ka sjellë ngjarje që kanë bërë bujë, teksa së fundmi deklarata e një modele bombastike ka ndezur imagjinatën e brazilianëve. Themi këtë pasi Modelja paraguaiane, Larisa Rikuelme, ka premtuar se do të pozojë nudo...
“Deri vonë ishit shtet i dështuar”/ Media greke tallet me Ramën: Edhe emigrantët janë të orientuar drejt Europës, më shumë sesa ti!
“Greqia nuk ka fqinjë të lehtë! Të paktën këtë tregon doktrina kombëtare e vëllazërisë. Por fqinjësia e mirë kërkon dy palë të sinqerta dhe në të kaluarën jo shumë të largët, kujtojmë se Greqia u tërhoq nga mentaliteti vjetër i...
Sulmoi Berishën/ Gerti Shehu del sot në gjyq, Prokuroria dhe policia e marrin në pyetje
Gerti Shehu, i cili sulmoi me grusht ish-kryeministrin Sali Berisha, pritet të dalë sot përpara gjykatës. 31-vjeçari pritet të njihet sot me masën e sigurisë kundër tij, pas ngjarjes së rëndë që ai shkaktoi tre ditë më parë. Prokuroria ka...
61- vjeçari elbasanlli s’pyet për urdhër mbrojtjeje, dhunon psikologjikisht gruan
Rastet e dhunës në familje nuk kanë të ndalur në Shqipëri. Në Elbasan, një 61- vjeçar është arrestuar pasi ka dhunuar psikologjikisht gruan e tij. Kjo e fundit sipas njoftimit zyrtar nga policia ishte në urdhër mbrojtjeje. I arrestuari është...
Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Më paguaj!
Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim kohe dhe pasioni, por një djalë e ka zbatuar këtë ide fjalë për fjalë. Ai ka krijuar një tabelë në Excel për të dokumentuar saktësisht shpenzime për shpirtin e tij binjak....
Sekretari i DASH tur në Ballkan dhe Belgjikë, por anashkalon vetëm Shqipërinë
Këshilltari i Departamentit të Shtetit  të SHBA, Derek Chollet do të zhvillojë një tur në Ballkan, por ai dhe delegacioni i tij nuk do të ndalen në Shqipëri. Sipas njoftimit publik të DASH, Chollet do të vizitojë Kosovën, Serbinë, Bosnjë...
Drejtonin një grup trafikimi kokaine dhe kanabisi, arrestohen shqiptarët
Në Itali janë arrestuar disa shqiptarë të cilët akuzohen për trafik droge, veçanërisht për kokainë dhe kanabis. Detajet e operacionit do të bëhen të ditura në vijim, ndërsa agjentët morën masa dhe prova për ekzekutimin e urdhrave për burg. Hetimi...
Britania, Italia dhe Japonia nisin punën për krijimin e një aeroplani të ri luftarak
Italia Rishi Sunak, ka thënë se Britania do të bashkëpunojë me Italinë dhe Japoninë për të ndërtuar një aeroplan luftarak të gjeneratës së re. Sunak ka thënë se partneriteti në mbrojtje do të garantojë që Britania dhe aleatët të jenë...
Komisioni Europian “kërcënon” Shqipërinë: Tërhiqni skemën e pasaportave të arta, ose rrezikoni pezullimin e vizave
Shqipëria duhet të frenohet nga zbatimi i Programit të Pasaportës së Artë të njohur edhe si Skema e Shtetësisë së Investitorëve dhe të shfuqizojë bazën ligjore për një program të tillë, duke aplikuar ndryshime të reja në Ligjin për Shtetësinë....
Dita nis me vranësira, rriten edhe temperaturat, parashikimi i motit për sot
Territori Shqiptar mbetet në mbziotërimin e vranësirave të shumta në pothuajse gjithë ditën e premte, ku pritet që më të fokusuara vranësirat të jenë në zonat Veriore dhe pjesërisht Veriperëndimore. Vranësirat herë pas here do të pësojnë zhvillime duke gjeneruara...
Shpërthen makina me gaz në Institut/ Plagoset shoferi, gruaja dhe dy fëmijët e mitur
Një makinë ka marrë flakë mbrëmjen e sotme në Institut. Mësohet se automjeti që drejtohej nga shtetasi me iniciale O.N dyshohet se si pasojë e rrjedhjes së gazit ka shpërthyer në lëvizje e sipër. Brenda në automjet ndodhej drejtuesi, bashkëshortja e...
Plas sherri mes djemve të “Përputhen”, Albi Zhuka godet Arbërin
Një sherr ka ndodhur mes një konkurrenti dhe ish-konkurrenti të emisionit "Përputhen". Albi Zhuka, ish-konkurrenti i programit për të rinj është përplasur me konkurrentin aktual të emisionit Arbër Avdyli. JOQ ALBANIA ka siguruar pamjet e sherrit mes dy të rinjve....
Avokati Altin Goxhaj hedh në gjyq mediat e Soros në Shqipëri: Kanë shpifur e manipuluar fjalët e mia
Avokati i njohur Altin Goxhaj ka hedhur në gjyq përfaqësuesit mediatik të Soros në Shqipëri, BIRN, BalkanInsight dhe Faktoje. Padia, thotë avokati vjen pas shpifjeve që këto media kanë bërë ndaj tij pas fjalimit që ai ka mbajtur më 12...
Aksident në Koplik/ 38-vjeçari humb kontrollin e “Opel-it” dhe vdes rrugës për spital
Një aksident tragjik ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Koplik. Mësohet se një 38-vjeçar me iniciale M.L ka humbur jetën pasi duke drejtuar automjetin tip "Opel" ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga. 38-vjeçari ka humbur jetën rrugës për...
7 shqiptarë arrestohen në Spanjë: Kryen 40 grabitje me vlerë 800,000 euro
Garda Civile në Spanjë ka çmontuar një bandë kriminale me origjinë shqiptare e cila akuzohet për 40 grabitje me vlerë 800,000 euro. Mediat spanjolle raportojnë se shtatë shtetasit shqiptarë që janë arrestuar e kishin bazën në Gandia, në qytetin e...
Mirlinda e AKSHIT e “lëshon fare dorën”, 7.3 miliardë për Grigor Jotin dhe ish-ortakun e Ilir Beqajt
Pasi dështoi totalisht në menaxhimin dhe mbrojtjen e të dhënave të shqiptarëve nga lloj-lloj sulmesh brenda vendit e jashtë tij, drejtoreshë Mirlinda e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, “hedh në hava” mbi 7.3 miliardë lekë për dy “dashuritë” e...
8 Dhjetori e gjen Shqipërinë me më pak shqiptarë, që nga 1990 janë larguar më shumë se 1.2 milionë persona
8 Dhjetori shënon Ditën Kombëtare të Rinisë për shqiptarët. 32 vite më parë  një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike, protestave paqësore që sollën rënien e sistemit komunist dhe...
Shqiptarët po kërkojnë azil edhe në Greqi, autoritetet u refuzojnë kërkesat
Shqiptarët nuk po kërkojnë azil vetëm në Francë, Britani apo Gjermani. Një kërkesë e lartë është vënë re edhe ndaj vendeve fqinje si Greqia. Sipas të dhënave të Ministrisë greke të Migracionit dhe Azilit në dhjetë muajt e parë të...
Zjarr i madh në një rrobaqepësi në Tiranë, dëmet materiale të shumta
Një rrobaqepësi është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në Tiranë. Nga informacionet paraprake bëhet e ditur se zjarri ka rënë në zonën e Freskut. Në vendngjarje po shkojnë dy zjarrfikëse dhe një autoambulancë. Brenda rrobaqepësisë dëmet janë të shumta....
Me snajper, armë gjahu dhe 1367 fishekë/ Si tentoi 53-vjeçari të kalonte me Land Rover në Portin e Durrësit?
Selman Lajçi  është shtetasi i arrestuar në Portin e Durrësit. 53-vjeçari nga Kosova është arrestuar pasi në mjetin e tij tip ‘Land Rover’ kishte një arsenal armësh. Konkretisht atij i’u gjetën; një armë zjarri snajper, një pistoletë, një armë gjahu...
Në dhomë me tifozen kroate që po çmend Katarin: Zhvishem nëse fiton Kroacia
Ivana Knöll është modelja kroate e cila ka çmendur tifozët nëpër stadiumet e Katarit me veshjet e saj seksi që nga fillimi i Kupës së Botës. Kudo që ajo shfaqet në Katar, tifozët "tërbohen" pasi të gjithë duan të bëjnë...
Projekti ende në letër/ Shiten 110 apartamente në portin e Durrësit, kush po i blen?
Ndonëse nuk është hedhur asnjë metër kub beton, në projektin e Portit të Durrësit janë shitur 11 apartamete. Velra e tyre është shumë e lartë duke filluar 110 mijë euro banesa me e vogël teksa mësohet se vlera e një...
Dy vite pas vrasjes së Klodian Rashës, Nevaldo Hajdari nuk pranon 12 vite burg
Sot janë mbushur plot 2 vite që nga vrasja e të riut Klodian Rasha, nga ish-efekivi i forcave Shqiponja, Nevaldo Hajdari. Dy ditë para se të bëheshin 2 vite nga kjo ngjarje e rëndë, ish-efektivi Hajdari ka çuar çështjen penale kundër...
Polici u plagos në firmën e biznesmenit, kush po e fsheh çështjen e rëndë?
Ardian Salla, me profesion polic bashkiak në Cërrik, prej datës 30 nëntor 2022 po lufton me jetën. Ai është plagosur në pikën e shfrytëzimit të lumit Shkumbin. Polici rezultonte të ishte i punësuar, nga firma Meteo sh.p.k por i pasiguruar....
Bien shitjet e gjelave të detit në Elbasan, tregtarët: S’ka njerëz as lekë
Në shumë familje shqiptare, gjeli i detit është traditë në ndërrimin e viteve. Por këtë vit, në qytetin e Elbasanit shumë familje do të duhet të festojnë pa gjel deti në tryezat e tyre pasi nuk kanë para. Tregtarët në...
Xhamitë në Katar, atraksioni kryesor i tifozëve të Kupës së Botës
Prej disa javësh tanimë, Katari është kthyer në kryeqendrën botërore të sportit dhe jo vetëm. Miliona tifozë nga e gjithë bota kanë mbërritur në Katar për të mbështetur Kombëtaret e tyre të preferuara. Por përveç sportit, tifozët në kohën e...
Arrestohet Albana Ferraj, ish-drejtuesja e OSHEE-së mori 131 mijë euro rryshfet për një tender
Shpesh JOQ ka denoncuar me prova dhe fakte sesi tenderat në Shqipëri jepen pa garë, të njejtave kompani apo të njejtëve emra të lidhur me politikën. E sikur të mos mjaftonte kjo, për çudi tenderat fitohen me flamur të kuq,...
Listës së heronjve u shtohet një grua! Zonja, që shet misra tek “21 Dhjetori” shpallet “Heroina e Muajit Nëntor”
Rabie Koçi është “Heroina e Muajit Nëntor”. Ajo është zonja fisnike, që shet misra në zonën e “21 Dhjetorit” në Tiranë, e cila u me gjestin e saj, mori vëmendjen e të gjithë shqiptarëve. Edhe pse aty ku shet misrat,...
Me shotgun, snajper dhe pistoletë, arrestohet një person në Portin e Durrësit
Një person është arrestuar së fundmi në Portin e Durrësit. Gjatë kontrollit të makinës së tij, shtetasit  Selman Lajçi nga Kosova i është zbuluar një arsenal armësh. Brenda në makinën e Lajçit është gjetur  një snajper, një shotgan dhe një pistoletë. Nga...
“Trafikantët dhe lotaria amerikane” Google nxjerr të dhënat për shqiptarët: Beratasit më të interesuarit për “porno”
Edhe pak javë na ndajnë nga fundi i vitit 2022 dhe të gjithë bëjnë një rezyme, përmbledhje të vitit që po lëmë pas. Edhe motori i kërkimit "Google" ka bërë një përmbledhje të fjalëve, termave, emrave më të kërkuar gjatë...
Me dhëmbë të thyer dhe mbipeshë, niset drejt Austrisë ariu që u mbajt 20 vite në restorantin në Tiranë
Ariu i fundit i murrmë i Shqipërisë u shpëtua nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve të mërkurën dhe do të dërgohet në një vend të sigurt në Austri. Organizata "Katër Putrat" kanë bërë gati të gjitha dokumentet që...
Ujësjellësit, asetet fikse 16 mijë lekë për banor, kostot e amortizimit në rritje
Rrjeti i ujësjellës kanalizimeve në vend daton me dekada dhe kostot e amortizimit të tij gjithmonë në rritje janë një nga kërcënimet kyçe për buxhetet anemikë të shoqërive të ujësjellës-kanalizimeve. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë pranon se kjo kosto do...
Deputeti britanik: Gjuha e Braverman për shqiptarët përkeqëson situatën e brishtë dhe të rrezikshme
Gjuha që Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suela Braverman po përdor për azilkërkuesit shqiptarë po “përkeqëson” një situatë tashmë të rrezikshme, ka paralajmëruar një deputet veteran konservator. Sir Roger Gale dënoi retorikën e përdorur nga Sekretarja e Brendshme e...
Vrau të dashurën nga xhelozia/ Shqiptari në Greqi lihet në paraburgim, tensione në gjykatë nga familjarët e vajzës
Qamil Taja është 25-vjeçari shqiptar që qëlloi në kokë partneren e tij 19-vjeçare në banesën e saj në Pire, Krisjana Brakaj duke i marrë jetën. 25-vjeçari shqiptar pasi qëlloi dhe vrau partneren e tij me dy plumba në kokë, lajmëroi...
Zbulohen 6 doza kanabis në qelinë e Izetit, i burgosuri në Drenovë tenton t’i gëlltisë
Gjatë ditës së sotme policia ka zbuluar drogë në burgun e Drenovës. Sasia e lëndës narkotike është gjetur në qelinë e një prej të dënuarve. Bëhet e ditur se Policia ka gjetur 6 doza kanabis në qelinë e të dënuarit...
Qytetarja denoncon faqen online: Më kërcënuan, pasi u thashë se atletet nuk janë origjinale
Shumë shqiptarë zgjedhin që nëpërmjet faqeve online në rrjetet sociale të blejnë online për vete ose të afërmit e tyre. Këto shihen si zgjidhje për të kursyer kohën e qytetarëve që nuk mund të shëtisin çdo dyqan me radhë, por...
Sonte të gjithë sytë nga qielli, “Hëna e Ftohtë” do të dhurojë spektakël
Krahas disa ngjarjeve astrologjike sot, data 8 dhejtor 2022 do të shënojë një mbrëmje të veçantë.   Hëna e plotë, që njihet edhe si "Hëna e Ftohtë", do të ndriçojë qiellin, teksa është e njohur edhe për trajektoren e saj...
Donte të vriste personat që i ekzekutuan shokun e tij, arrestohet 32-vjeçari në Vlorë
Policia e Vlorës ka arrestuar sot Sali Zenelin 32-vjeç. Ky i fundit ishte shpallur në kërkim nga policia pasi pas vdekjes së mikut të tij, Taulant Beqirajt, qëlloi me armë zjarri në drejtim të mjetit me të cilën u larguan 2 autorët. Gjykata e...
Kirurgia e syve paralajmëron femrat: Mos mbani shpesh qerpikë artificialë, rrisin rrezikun e infeksioneve
Shumë femra duan të duken bukur ndaj dhe përdorin mënyra nga më të ndryshmet që duken të tillë. Shumica vendosin edhe qerpikë artificialë për tu zbukuruar më shumë në paraqitjen e jashtme të fytyrës. Mirëpo Dr Elizabeth Hawkes, kirurge kozmetike...
Zogj të pikturuar në muret e xhamave në autostrada/ Ja çfarë domethënie kanë
Në autostrada anembanë botës, ka mure xhami që janë vendosur për të kufizuar ndotjen akustike. Këto sipërfaqe transparente janë përgjegjëse për ngordhjen e mbi 100 milionë zogjve në vit në të gjithë botën. Zogjtë nuk mund t'i dallojnë, duke bërë...
Elon Musk e kthen selinë e Twitter në hotel, autoritetet e San Franciskos nisin hetimin
Pas blerjes së Twitter, Elon Musk duket se ka zgjedhur që të qëndrojë në zyrat e firmës. Sipas BBC, Musk e ka kthyer selinë e Twitter, në hotel pasi ka shndërruar zyrat në dhoma gjumi. Ndaj kësaj, autoritetet e San...
Zyrtare/ Humbja ndaj Marokut rezulton fatale, Luis Enrique nuk është më trajner i Spanjës
Luis Enrique nga sot nuk është më trajner i kombëtares së Spanjës. Lajmin e ka bërë me dije vetë Federata e Futbollit të Spanjës, që komunikon ndarjen me marrëveshje të dy palëve. Ky largim i ish-trajnerit të Barcelonës vjen pas...
Çfarë kërkuan më së shumti njerëzit në Google në vitin 2022? Del lista e fjalëve dhe personazheve
Google ka publikuar listën e plotë fjalëve që kanë kërkuar më së shumti njerëzit për vitin 2022, që po shkon drejt mbylljes. I papritur është fakti që fjala më e kërkuar për këtë vit është emri i një loje, e...
Për herë të parë në 40 vjet/ Punëtorët e New York Times-it në grevë: Nuk na rrisin rrogat
1.000 punëtorë të së përditshmes amerikane, New York Times, kanë hyrë të enjten në grevë  për herë të parë në më shumë se 40 vjet. Gazetarët dhe punëtorë tjerë të kompanisë kanë nisur grevën 24-orëshe, pas dështimit të arritjes së...
Plagosi me thikë vjehrrin dhe kunatin, arrest me burg për 27-vjeçarin
Më datë 4 dhjetor rreth orës 21:30, në lagjen “1 Maji”, pas një sherri të çastit, dhëndri Rildi Kocja plagosi me thikë vjehrrin Xhevdet Brahushi, 62 vjeç dhe kunatin, Albion Brahushi 30 vjeç. Më pas i la në rrugët e...
Berisha shfaqet me syze në takimin zyrtar/ Flet për Gerti Shehun: Është informator!
Ish-kryeministri Sali Berisha është takuar sot me ish-presidentin kroat, Stipe Mesiç, i cili ndodhet sot në Tiranë. Në takimin me të Berisha është shfaqur duke mbajtur syze, për shkak të dëmtimit në fytyrë nga goditja me grusht që i bëri...
Qyteti në SHBA zgjedh një 18-vjeçar për kryetar të bashkisë
Nëse në Shqipëri kemi 32 vite me të njëjtat figura në krye të vendit dhe kryetarë bashkie, që tashmë u është fryrë barku prej babëzisë për ta vjedhur popullin e zonës ku drejtojnë, në SHBA i besojnë një 18-vjeçari. Jaylen...
JOQ e publikoi duke shkatërruar hostelin në Tiranë/ Ky është 26-vjeçari, policia e arreston
Ditën e djeshme, JOQ publikoi një video ku shihej një i ri që shkatërronte një hostel në Tiranë, për arsye ende të panjohura. Siç shihej nga pamjet, i riu shkatërronte biznesin, teksa të huajt të tmerruar largoheshin me çanta në...
STUDIMI: Meshkujt e shkurtër janë narcistë dhe kanë tendenca psikopatie
Meshkujt shtatshkurtër në një studim të fundit shkencor dëshirojnë ta mendojnë veten si 'mbretër të shkurtër', duke shtuar se kanë më shumë prirje narciste dhe psikopatie. Autorja kryesore e studimit, Monika Kozłowska, nga Universiteti i Wrocław në Poloni, tha për...
Familja e Klajdit ju përgjërohet me lot në sy/ 27-vjeçari me leucemi ka nevojë për ndihmën e shqiptarëve!
Një apel prekës për ndihmë ka mbërritur mëngjesin e sotëm në redaksinë e JOQ Albania. Klajdi Aga, 27 vjeç ka nevojë për ndihmën e të gjithë shqiptarëve. I riu po lufton prej disa muajsh me leuceminë. Ai është i shtruar...
Trajneri e caktoi të stërvitet me rezervat, Ronaldo kërcënon me largimin nga kombëtarja
Cristiano Ronaldo nuk po trajtohet siç ai e priste në këtë Botëror nga kombëtarja e Portugalisë, veçanërisht nga trajneri Fernando Santos. Pas ndeshjes me Zvicrën, ka ndodhur një episod tjetër, që e përkeqëson marrëdhënien e tij me trajnerin. Gazeta portugeze,...
Detaje të reja për Gerti Shehun/ 5 vite më parë plagosi rëndë një roje për pultin e televizorit, e la 9 ditë pa ndjenja
Gerti Shehu, 31-vjeçari, i cili goditi me grusht ish-kryeministrin Sali Berisha, teksa po marshonte në protestë, ndodhet ende në spitalin e Traumës dhe më pas do të shoqërohet në ambientet e paraburgimit sepse ndaj tij është firmosur urdhërarresti. Por nga...
“Toka është e rrafshët, Gjeografia gënjen”, Getinjos ia mbështet edhe Karrica i ‘Lugatit’ dhe i dalin kundër shkencës
Getoar Aliu, Getinjo banor i BBVK, u bë viral me deklaratën e tij ku thoshte se Toka është e rrafshët dhe se nuk beson atë çfarë i është thënë në shkollë lidhur me formën e planetit. “Unë i kam pas...
Sot bëhen 2 vite nga vrasja e Klodian Rashës, efektivi i Shqiponjave e qëlloi pas shpine se kaloi orën policore
Ditën e sotme mbushen dy vite nga vrasja e Klodian Rashës nga ish-efektivi i repartit Shqiponja në Policinë e Shtetit, Nevaldo Hajdaraj. 25-vjeçari Rasha u vra pak pas mesnate, në orët e para të datës 8 dhjetor 2020, që përkon...
E mori nga puna dhe e rrahu në një lokal në Tiranë, 33- vjeçari i ishte lutur gruas ta falë pasi nuk do bëhej më xheloz
Gjatë ditës së sotme, Amarildo Shabani 33- vjeç u arrestua nga Policia tiranë. I riu mori  me forcë bashkëshorten e tij nga vendi i punës dhe më pas e dhunoi atë në një lokal. Vajza ishte në urdhër mbrojtje dhe punonte në...
Porti i ri i fut “ethet” banorëve të Porto Romanos/ Paralajmërojnë qeverinë: Do e mbrojmë tokën me gjak, vlerësojeni mirë!
Lançimi i projektit për ndërtimin e portit të ri në Durrës, i ka futur “ethet” banorëve të Porto Romanos. Kur dihet se tashmë qeveria nuk është shumë transparente, apo kur vjen puna tek shpronësimet lë për të dëshiruar, ata kanë...
Shqiptari shndërron restorantin në fermë kanabisi në Itali, fitime deri në 45 mijë euro në muaj
Policia italiane ka çmontuar një restorant i kthyer  në fermë kanabisi nga një shqiptar. Plantacioni i kanabisit ishte ngritur brenda një ish-restoranti të braktisur për disa kohë në kodrat Acquesi, pranë Bashkisë Moirano. Dhomat e ndërtesës ishin shndërruar në dhoma për mbjellje,...
Çmimi i naftës bie për herë të parë nën 200 lekë për litër, por sot duhej të shitej 17 lekë më pak
Ditën e djeshme Bordi i Transparencës vendosi ulë çmimet e karburanteve pas rënies së çmimeve në bursë. Nga 206 lekë për litër që nafta ishte më parë, tashmë shitet me pakicë me 198 lekë për litër, duke pësuar një ulje...
Shkatërrohet banda e grabitësve shqiptarë në Itali, përfituan 300 mijë euro
Policia italiane ka arrestuar 4 shqiptarë pasi akuzohen për grabitje. Të rinjtë janë të moshës 26 deri në 33 vjeç dhe akuzohen se janë pjesë e një grupi grabitësish. Ata janë angazhuar në grabitje me përfitime 300 mijë euro në...
Mori gruan me forcë nga puna dhe e dhunoi në një lokal, arrestohet 33-vjeçari në Tiranë
Një 33-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi ka dhunuar gruan e tij, e fundit kjo që dispononte një urdhër mbrojtjeje. Në njoftimin për media bëhet e ditur se i riu e kishte marrë me forcë bashkëshorten...
Fondi 1 miliardë euro i BE/ Qeveria del thatë nga samiti i Tiranës, Shqipëria merr vetëm 80 milionë
Bashkimi Europian dhe liderët e Ballkanit Perëndimor u pritën nga qeveria jonë në samitin e parë që organizohej në Tiranë. Nga ky samit natyrshëm priteshin lajme të mira dhe një prej tyre mund të quhet fondi prej 1 miliardë eurosh,...
I kërkuar nga drejtësia italiane për trafikim lëndësh narkotike, arrestohet 21-vjeçari nga Patosi
Është prangosur ditën e sotme shtetasi Mateo Isufaj, 21 vjeç banues në Patos. Ky i fundit ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi kundrejt tij është caktuar masa e sigurisë “Arrest me burg” nga shteti Italian. Ai akuzohet për veprën penale...
Sot Dita Kombëtare e Rinisë, 32 vite nga Lëvizja Studentore që solli demokracinë
Sot shënohen 32 vjet nga ngjarjet e dhjetorit 1990, që  sollën rënien e sistemit komunist dhe ardhjen e demokracisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe...
Vranësira dhe reshje shiu, parashikimi i motit për ditën e sotme
reshje shiuNë vendin tonë sot do të vijojnë vranësirat e shpeshta të jenë prezente përgjatë gjithë ditës në të gjithë territorin Shqiptar. Parashikohet që vranësiat herë pas here të pësojnë zhvillime të përkohëshme duke krijuar mundësi për reshje të pakta...
Shqipëria ka kapjen më të lartë të shtetit nga bizneset dhe mbetet më e korruptuara në rajon
56% e të anketuarve shqiptarë pohojnë se u është kërkuar një ryshfet dhe 47% pranojnë se e kanë dhënë atë. Të dyja këto shifra janë më të lartat në rajon, sipas raportit të fundit “Monitorimi i sistemit të korrupsionit 2021”,...
“Nuk i hapa telefonin babait ditën kur ai vrau veten, gjithmonë pyes veten ‘po sikur?'”
Chris Door, një 31-vjeçar me origjinë nga Anglia ka treguar për mediat se ka humbur një telefonatë nga babai i tij në ditën kur ai vrau veten. Asokohe ai ishte një 20-vjeçar në punë që refuzoi t'i përgjigjej pasi mendonte se...
Po përpiqej të fliste me to, 58-vjeçari pickohet për vdekje nga një tufë bletësh
Një burrë është pickuar për vdekje pasi u përpoq të fliste me një tufë bletësh që ai besonte se ishin rimishërim i paraardhësve të tij në Afrikën e Jugut . Nkosentsha Njimbana, 58 vjeç, vdiq në shtëpinë e tij në Zalara, Afrika...
Ronaldo në stol kundër Zvicrës, Georgina e revoltuar: Turp që nuk e shijuam lojtarin më të mirë në botë për 90 minuta
Georgina Rodriguez ka reaguar ashpër pasi partneri i saj Cristiano Ronaldo u lejua të luante vetëm pak minuta në ndeshjen e Kupës së Botës të Portugalisë kundër Zvicrës të martën mbrëma. Modelja, 28 vjeçare u mërzit kur partneri i saj...
BE thirrje shteteve anëtare: Njihni prindërit e së njëjtës gjini dhe të drejtat e tyre
Një projekt-ligj i ri i Komisionit të BE-së kërkon të sigurojë që të drejtat e fëmijëve nga çiftet e të njëjtit seks të respektohen në të gjitha shtetet e BE-së. Nisma synon veçanërisht mbrojtjen e të drejtave të prindërve të të njëjtit...
Gert Shehu që sulmoi Berishën “reper” me emrin Eva në YouTube: E ke me kusht, po u zure ngushtë bëhu grusht
Gert Shehu është 31-vjeçari që sulmoi ish-kryeministrin Sali Berisha, ditën e djeshme në protestën e Opozitës në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit". I riu i cili ndodhet i shtruar në spitalin e Traumës pas dhunës që mori nga simpatizantët e Berishës është...
Tiranë/ Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali i panjohur ndalon makinën dhe e ndihmon
Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte dhunë, të bërtitura, sherre, biseda me zë të lartë, shoferë që vetëm i bien borive për çdo gjë, e shumë ngjarje të tjera banale mes njerëzve në mjedise publike. Në shumë...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit