Sport
Barazim pa gola në Këln, Anglia zhgënjen kundër Sllovenisë
Ka përfunduar sfida në Këln, ku Anglia nuk ka shkuar më shumë se një barazim pa gola kundër Sllovenisë, për të mbyllur fazën në grupe. Sfida nisi me ritëm të lartë nga të dyja skuadrat duke provuar në portat e...
Për herë të dytë në Europian/ Amir Abrashi e mbyllur me kokën lart
Mesfushori kuqezi, Amir Abrashi ishte pjesë e Kombëtares shqiptare për herë të dytë në një Europian. Abrashi e ka mbyllur këtë eksperiencë me një postim në rrjetet sociale, teksa falenderon tifozët. “Përfundon një aventurë e jashtëzakonshme në Euro 2024. Për...
Luftë për kualifikimin/ Njihuni me formacionet zyrtare të Danimarkë-Serbi
Danimarka dhe Serbia zbresin në fushë për të luajtur fatet e tyre në Grupin C. Danezët i mjafton vetëm një barazim për t’u kualifikuar për më tej, por një fitore do i siguronte atyre vendin e dytë ose dhe të...
Publikohen formacionet Angli – Slloveni, “Tre Luanët” kërkojnë fitore
“Tre Luanët” do të përballen mbrëmjen e sotme me Slloveninë në Këln, në një përballje që mund t’i sigurojë lehtësisht vendin e parë në Grupin C. Sllovenia, që deri më tani është në kuotën e 2 pikëve dhe do të...
Austria e para në Grupin D, mposht Holandën
Austria ka arritur në vendin e parë te grupit D, duke mposhtur me rezultatin 2-3 Holandën në Berlin. Ishin austriakët e Rangnick ata që kaluan të parët në avantazh falë një autogoli të Malen në minutën e 6’. Pjesa e...
Franca barazon me Poloninë dhe e mbyll Grupin D në vendin e dytë
Ashtu siç pritej sfidat e Grupit D, të Euro 2024 sollën plot spektakël e emocione, teksa në fundin e tyre skuadrat kanë arritur të gjejnë rrugët e rrjetave. Kështu, Polonia ka barazuar Francën me anë të “bomberit”, Robert Lewandowski, duke...
I dënuar nga Turqia me 10 vite burg, arrestohet në Kapshticë 50-vjeçari
Policia Kufitare në Kapshticë ka arrestuar një 50-vjeçar, i cili ishte dënuar nga autoritetet turke me 10 vjet e 2 muaj burgim, për prodhim dhe shitje të narkotikëve. Policia njofton se në hyrje të Shqipërisë u arrestua Seksioni për Hetimin...
Merrnin ilaçet nga spitali Onkologjik t’i shisnin në privat, disa persona nën hetim, mes tyre mjekë
Edmond Gashi, mjek pranë spitalit Onkologjik në QSUNT, Emiljano Leka, koordinator pranë Spitalit Onkologjik ne QSUNT, Alketa Ymeri(Pere), mjeke pranë Spitalit Onkologjik në QSUNT, Brikena Qirjazi, Zv/Drejtoreshë në QSUNT e ngarkuar me detyra për shërbimin onkologjik, Halil Gashi, Florian Marku,...
Sherri mes serbëve dhe anglezëve, Vuçiç: U sulmuan nga shqiptarët, krenar për djalin tim
Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas pjesëmarrjes së djalit të tij Danilo, në sherrin e tifozëve në Gjermani, në prag të ndeshjes së Kampionatit Evropian të Futbollit ndërmjet Serbisë dhe Anglisë. Duke folur për mediat serbe ai tha se nuk...
Italia rrëmben një pikë në fund dhe eliminon Kroacinë nga Euro 2024
Italia ka arritur të barazojë në minutën e fundit përballë Kroacisë në Leipzig, duke mbyllur kështu Grupin B. Sfida nisi mirë për të dyja skuadrat, por golat e vetëm erdhën në pjesën e dytë. Luka Modric kaloi në avantazh kroatët...
Përfundon ëndrra Euro 2024, Shqipëria mposhtet nga Spanja
Shqipëria është eleminuar përfundimisht nga Europiani “Gjermani 2024”, pasi është mundur nga Spanja me rezultatin 0-1 në Dyseldorf. Vetëm një gol i Ferran Torres, në minutën e 13’-të të sfidës kanë mjaftuar që “Iberikët” të sigurojnë fitoren, me “Kuqezinjtë” e...
Mbyllet pjesa e parë, “La Roja” në avantazh ndaj “Kuqezinjve”
Pa përfunduar pjesa e parë me rezultatin 1-0 ku “Kuqezinjtë” u ndëshkuan me një gol të Ferran Torres. Spanjollët kanë arritur të shënojnë vetëm brenda 13 minutave përballë “Legjionarëve” tanë, duke na prerë goxha hovin, në këtë sfidë tejet të...
Italia përballet sot me Kroacinë, publikohen formacionet
Përveç takimit mes Shqipërisë dhe Spanjës, në orën 21:00 do të zbresin në fushë dhe Kroacia me Italinë, për të vendosur fatet e Grupit B. Në këtë sfidë, kroatët do të kërkojnë me çdo kusht fitoren në mënyrë që të...
Sylvinho ul në stol Hysajn, ja formacionet zyrtare të Shqipëri-Spanjë
Mund të konsiderohet si një prej përballjeve më të rëndësishme, në historinë e futbollit tonë, që prej orës 21:00 do të ndeshen, me “gjiganët” e Spanjës, në sfidën e fundit të fazës së grupeve, të Euro 2024, ku një fitore...
Pa ndjenja në fushë, sulmuesi i Hungarisë ka kocka të thyera në fytyrë dhe tronditje në tru
Sulmuesi hungarez Barnabas Varga ka pësuar thyerje të kockave në fytyrë pas përplasjes së fortë në ndeshjen e skuadrës së tij në Euro 2024 përballë Skocisë. Në minutën e 68-të ai u përplas me portierin Angus Gunn dhe mbrojtësin Anthony Ralston dhe ra në fushë...
Olsian Velia, kampion i Shqipërisë në çiklizëm
Çiklisti Olsian Velia rrëmbeu vendin e parë në garën për titullin kampion të Kampionatit Kombëtar Shqiptar. Velia u rendit më i miri për displinën e kronometrit (shpejtësisë) dhe rezistencës me kohën 53 minuta e 02 sekonda me një mesatare 40,5...
Pjesë e një organizate kriminale, arrestohet 38-vjeçari në Tiranë, pritet ekstradimi i tij në Itali
Një 38-vjeçar i akuzuar nga autoritetet italiane, për organizatë kriminale, armëmbajtje pa leje dhe trafikim narkotikësh është arrestuar në Tiranë. I riu i identifikuar si Altianado Feimi u vu në pranga në kuadër të operacionit “Wanted 3”, në rrugën “Xhorxh...
Yamal mund të mungojë ndaj Shqipërisë, ligji e ndalon të ‘punojë‘ pas orës 20:00
Spanja rrezikon të shkelë ligjin e rreptë gjerman në ndeshjen ndaj Shqipërisë për EURO2024. Spanja ka fituar dy ndeshjet hapëse të Euros, duke mposhtur Kroacinë 3-0 përpara se të regjistronte një fitore 1-0 ndaj Italisë. Mirëpo të hënën kur do...
UEFA dënon FSHF-në me 47,000 € gjobë
UEFA ka gjobitur Federatën Shqiptare të Futbollit me 47,500 euro për incidente gjatë ndeshjes me Kroacinë në Hamburg më 19 qershor 2024. FSHF u dënua për sjelljen e tifozëve, ndezjen e flakadanëve, koret dhe pushtimin e fushës. Pritet vendimi për...
Ronaldo vendos rekordin historik në Europian
Portugalia mposhti mesditën e sotme Turqinë,  me rezultatin 3-0. Sulmuesi portugez, Cristiano Ronaldo vendosi një rekord historik, me asistin e dhënë te goli i tretë i shënuar nga Bruno Fernandes. 39-vjeçari, përveçse është golashënuesi më i mirë në historinë e...
Belgjika mposht Rumaninë, merr fitoren e parë në EURO 2024
Belgjika ka marr fitoren e parë në EURO 2024, ku triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen e javës së dytë në Grupin E. Belgët dominuan të gjithë ndeshjen, ndërsa Rumania nuk ia doli të shfrytëzonte humorin e mirë pas fitores...
Ish-futbollisti i Al-Nassr humb jetën nga sulmet izraelite në Palestinë
Lufta mes Hamas dhe Izralit ka shkaktuar dhjetëra viktima dhe nga sulmet më të fundit të ushtrisë izraelite, nuk ka shpëtuar pa u prekur aspo bota e futbollit, teksa mes viktimave të bombardimeve është edhe një futbollist së bashku me...
Publikohen formacionet/ Shansi i fundit për Belgjikën në ndeshjen ndaj Rumanisë
Ndeshja e sotme është shansi i fundit për të shkëlqyer, për belgët. Pas një humbjeje tronditëse ndaj Sllovakisë, “Djajtë e Kuq”, të Belgjikës tashëm sfidojnë Rumaninë, në sfidën e xhiros së dytë, të Grupit E, të Euro 2024. Sa i...
Portugalia kalon zyrtarisht grupin, mposht 3-0 Turqinë
Portugalia ka mposhtur Turqinë me rezultatin 3-0, për të siguruar matematikisht vendin e parë dhe kalimin në Grupin F. Luzitanët ishin dominues gjatë gjithë takimit, ndërsa pjesën e parë e mbyllën në avantazh të dyfishtë. Bernardo Silva zhbllokoi takimin në...
Spektakël pa gola, Holanda dhe Franca ndajnë pikët
Në sfidën Holandë-Francë nuk pati asnjë gol të shënuar, me skuadrat që ndanë pikët në Leipzig pas barazimit pa gola. Në minutën e 68’ rrjeta u tund nga Xavi Simons, goli i të cilit u pa katër minuta nga VAR-i...
Përballja ndaj Kroacisë/ Bufon: Pas ndeshjes do të flasim ndryshe
Vetëm dy ditë larg sfidës ndaj Kroacisë, në një deklaratë për mediat ka folur shefi i delegacionit të Italisë, Gianluigi Buffon që theksoi se tashmë skuadrës i duhet të rigjejë sigurinë në fushë ndërsa u shpreh i bindur se me...
De Biasi: Hysaj është gjykuar keq, ai e do shumë fanellën e Shqipërisë
Ish-trajneri Gianni De Biasi teksa ka folur për ekipin e Kombëtares për ndeshjen ndaj Kroacisë, është ndalur edhe tek mbrojtësi Elseid Hysaj. Ky i fundit u gjykua masivisht pas ndeshjes me Italinë për uljen e kokës në momentin që kundërshtarët...
Publikohen formacionet e sfidës Holandë-Francë
Mbrëmjen e sotme Kylian Mbappe do të jetë mungesa e madhe, për përballjen ndaj “Tulipanëve” të Holandës, në “Red Bull Arena”, të Lajpcigut, sfidë e vlefshme për fazën e grupeve të Euro 2024. Sa i përket formacioneve, tekniku Ronald Koeman...
Zgjedhjet në universitete, votohet për rektorët dhe dekanët e rinj, mediat s’lejohen të hyjnë brenda
Këtë të premte po mbahen zgjedhjet për drejtuesit e rinj të 12 Universiteteve publike, ku 6500 pedagogë dhe 88 mijë studentë po votojnë për drejtuesit e rinj. Deri më tani procesi nuk është shoqëruar nga incidente, përveçse në universitetin e...
Po shihte ndeshjen kundër Spanjës, legjenda e futbollit italian mbahet peng dhe grabitet
Legjenda e futbollit të Italisë, Roberto Baggio dhe familja e tij ranë pre e një grabitje të armatosur të enjten teksa shikonin përballjen e vendit të tyre ndaj Spanjës në Euro 2024. Sipas mediave italiane, grabitës të armatosur hynë në...
Mourinho: Shqipëria është surpriza e këtij Evropiani
Trajneri i portugez i Fenerbahçe, Jose Mourinho e ka cilësuar Shqipërinë si surprizën e Kampionatit Evropian. Përmes një postimi në platformën “X”, Mourinho shkruan se Kombëtarja e Shqipërisë është një nga skuadrat që theu çdo parashikim. “Shqipëria është një nga...
Italia i “dhuron” fitoren, Spanja siguron kualifikimin
Pas Gjermanisë, Spanja arrin kualifikimin për në fazën me eleminim direkt, të Kampionatit Evropian të futbollit, Euro 2024. “Iberikët” e Spanjës, kanë arritur të sigurojnë tre pikët përballë kampionëve në fuqi të Evropës, Italisë. Sfida nisi vrullshëm nga spanjollët, të...
Shqipëri-Kroaci/ UEFA hap hetim disiplinor për sharjet, reagon Mirlind Daku
UEFA ka nisur një hetim ndaj FSHF-së për sjelljen e tifozëve në ndeshjen Kroaci-Shqipëri, por edhe ndaj sulmuesit të Kombëtares shqiptare, Mirlind Daku. Pas ndeshjes me Kroacinë, sulmuesi bëri një festim ku gjithashtu ka ofenduar dhe sharë shtetin maqedonas. NJOFTIMI...
Spanja e Italia mbyllin në “paqe” pjesën e parë
Spanja dhe Italia ndahen në “paqe” në këtë pjesë të parë. “Iberikët” e Spanjës po përballen në “Veltnis Arena”, të Glesnkirshenit, me “Të Kaltërit” e Italisë, në sfidën e xhiros së dytë, të Grupit B, të Kampoinatit Evropian të futbollit,...
Mbappe “zgjedh” maskën, i bashkohet skuadrës në stërvitje
Pas dëmtimit në ndeshjen gjatë Austrisë, “ylli” i ekipit të Francë, Kylian Mbappe pësoi një frakturë në hundë, duke e detyruar kështu, të linte në mënyrë të menjëhershme fushën e lojës. Pas këtij dëmtimi mjekët francezë i këshilluan “galaktikut” më...
Favoritët për Grupin B, Spanjë-Itali publikojnë formacionet
Spanja dhe Italia, përballen mes tyre, ku pritet të jetë një ndeshje e luftuar, me spektaklin që është i garantuar. Dy kombëtaret shihen si favorite të grupit B dhe për këtë arsye do të kërkojnë me çdo kusht fitoren. Po...
Daku shau maqedonasit, Federata: Të kërkojë falje, UEFA të marrë masa disiplinore
Federata e Futbollit të Maqedonisë ka reaguar pas një video të bërë virale në rrjetet sociale ku futbollisti i Kombëtares shqiptare, Mirlind Daku shfaqet me megafon në fushë duke sharë maqedonasit. Për këtë ngjarje të ndodhur ditën e djeshme, pas mbarimit...
New York Times: Shqipëria është pak e çmendur, po i bën rivalët të djersisin
Para se të shkelmonte një top në Grupin B, kroati Luka Modric kishte paralajmëruar se ky ishte grupi më i vështirë i turneut. Ai mund të mos jetë fokusuar thjesht në përballjet e ekipit të tij me Italinë dhe Spanjën,...
Çmenduri! Balla dhe Rrumbullaku lënë pa pushime vere policët, zbardhet dokumenti
Duke nisur nga 20 qershor dhe deri në shtator, asnjë punonjës policie nuk do të bëjë pushime verore. Ky është urdhri i fundit i marrë nga Policia e Shtetit, firmosur nga Muhamet Rrumbullaku. Urdhri në fjalë është marrë në kuadër...
Kroatët dhe shqiptarët kënduan bashkë, Federata Serbe: UEFA t’i dënojë ose nuk marrim pjesë në Europian
Harmonia e tifozëve shqiptarë dhe atyre kroatë, si para ndeshjes Kroaci-Shqipëri por edhe gjatë saj, duket se nuk i ka pëlqyer aspak serbëve. Federata Serbe e Futbollit do t’i kërkojë UEFA-s të dënojë Shqipërinë dhe Kroacinë për këngët që tifozët...
Me golin ndaj Skocisë, Shaqiri thyen rekordin e Ronaldos
Mesfushori shqiptar i kombëtares Zviceriane, Xherdan Shaqiri zyrtarisht bëhet lojtari i parë në futboll që ka shënuar në 3 Europianët e 3 Botërorët e fundit. Goli që shënoi mbrëmjen e sotme ndaj Skocisë, e bëri ish-futbollistin e Liverpool që të...
EURO 2024/ Skocia dhe Zvicra barazojnë në klasiken e Këlnit
Ndeshja Skoci-Zvicër ka përfunduar në barazimin 1-1 në takimin e javës së dytë në Grupin A, duke mbajtur ende të hapur garën për vendin e dytë. Skocezët morën avantazhin e lojës në minutën e 13’ falë golit të shënuar nga...
Zvicra barazon me Skocinë, Shaqiri shkund rrjetën skoceze
Pjesa e parë e takimit mes Skocisë dhe Zvicrës u mbyll me një barazim. Zvicrës i ka mjaftuar vetëm 13 minuta për të gjetur golin e barazimit, në “RheinEnergieStadion”, të Këlnit. Një top është kapur bukur nga “ylli” shqiptar i Zvicrës,...
Barazimi me Kroacinë/ Gjasula futet në histori, një tjetër rekord për Shqipërinë
Mesfushori kuqezi, Klaus Gjasula, ishte padyshim protagonisti i sfidës Kroaci-Shqipëri. Gjasula ishte duke realizuar dy gola, në të dyja portat, që fillimisht devijoi në mënyrë të gabuar në portën tonë, por në fund të sfidës me një të majtë të...
“Helvetët” kërkojnë kalimin e fazës së grupeve/ Publikohen formacionet e sfidës Skoci-Zvicër
Zvicra do të kërkojë të bëhet skuadra e dytë, që siguron kalimin për në fazën e radhës, të Kampionatit Evropian të futbollit. “Helvetët” e Zvicrës, kësaj here në “RheinEinergieStadion”, të Këlnit, përballë përfaqësueses së Skocisë, në sfidën e dytë të...
Broja dhe Seferi në stol, formacioni zyrtar i Shqipërisë kundër Kroacisë
Në ndeshjen e dytë të Euro2024, atë përballë Kroacisë, Shqipëria vjen me ndryshime në formacionin startues. Trajneri brazilian Sylvinho ka zgjedhur që këtë herë të lërë në stol Seferin dhe Brojën, teksa Bajrami ka kaluar në krahun e majtë, ndërsa...
Policit të rrugores në Shkodër i vendoset tritol në makinë
Një sasi lënde plasëse i është vendosur makinës së policit të rrugores Kastriot Selimaj, mëngjesin e kësaj të mërkure. Nga shpërthimi ka vetëm dëme materiale, ndërsa ngjarja ka ndodhur në lagjen “Tepe”, në orën 04:00. Makina ka qenë e parkuar...
“Luzitanët” dominues, pjesa e parë përfundon në barazim pa gola
Ka përfunduar një pjesë e parë spektakolare, pavarësisht se goli nuk erdhi kurrë. “Luzitanët” e Portugalisë janë treguar “të magjishëm”, deri në këtë pikë, të sfidës së parë, të rrugëtimit evropian, në Euro 2024. Djemtë e tekniku Roberto Martinez kanë...
Portugalia kërkon fitoren ndaj Çekisë, zbulohen formacionet
Portugalia nis rrugëtimin në Europian, ndaj Çekisë, në ndeshjen e vlefshme për Grupin F. Kombëtarja luzitane, shihet si një nga favoritet për të marrë trofeun dhe do të kërkojë me çdo kusht fitoren. Portugalia vjen si favorite absolute në këtë...
Mbappe theu hundën te shpatulla e tij, Danso: Shpresoj të kthehet shpejt në fushë
Futbollisti i Austrisë Kevin Danso i uron rikuperim sa më të shpejtë francezit Kylian Mbappe. Kjo pasi ky i fundit theu hundën te shpatulla e mbrojtësit në ndeshjen e djeshme, ku “gjelat” fituan me një autogol. “Uroj të rikuperohet dhe...
Tifozi humb ndeshjen e Gjermanisë, sulmuesi i theu krahun gjatë stërvitjes
Një tifoz i Gjermanisë humbi ndeshjen hapëse të Euro 2024 kundër Skocisë, pasi krahu i tij i majtë u thye nga një goditje e topit e sulmuesit gjerman Niclas Füllkrug. Kai Flathmann ishte në stadium kur ai u godit nga...
Kylian Mbappe thyen hundën, rrezikon Europianin
Kylian Mbappe përfundoi me hundë të thyer në ndeshjen hapëse të Francës në Euro 2024 kundër Austrisë. Mbappe u hodh për një goditje me kokë në fund të pjesës së dytë, por ia doli vetëm të godasë aksidentalisht me kokë...
Fitore minimale, Franca siguron pikët e para në Euro 2024
Franca ka siguruar mbrëmjen e kësaj të hëne, tre pikët e para në Kampionatin Evropian të futbollit. “Gjelat” mundën Austrinë, me rezultatin minimal, 0 me 1, në një lojë tejet të luftuar. Goli i vetëm i sfidës erdhi në minutën...
Koret kundër Kosovës, UEFA hap hetimin ndaj Serbisë
UEFA ka hapur një hetim ndaj Serbisë, për koret kundër Kosovës, të kënduara nga tifozët dhe gjatë ndeshjes ndaj Anglisë, zhvilluar mbrëmjen e të dielës në “Gelsenkirchen”. Hetimi bëhet për dy shkelje, hedhje e objekteve në fushë dhe mesazhe provokuese...
Mbyllet pjesa e parë, Franca merr “dhuratë” golin në Dyseldorf
Francezët marrin “dhuratë” golin që i çoi në avantazh. Austria po kalonte disa minuta fantastike në sfidën ndaj “Gjelave” të Francës, mirëpo një aksion fantastik i këtyre të fundit ka parë dy herë kampionët e botës të festojnë, duke marrë...
Franca përballet me Austrinë, zbulohen formacionet
Franca do të nis mbrëmjen e sotme rrugëtimin në Europian ndaj Austrisë, në ndeshjen e vlefshme për Grupin D. Franca shihet si një nga favoritet për të fituar Euro 2024 dhe do të kërkojë ta nisë këtë kompeticion me fitore....
Belgjika mposhtet nga Sllovakia në Frankfurt, VAR i anulon dy gola
Belgjika është mposhtur 0-1 nga Sllovakia. Sfida nisi mjaft mirë për sllovakët, të cilët gjetën avantazhin që në minutën e 7’ me Schranz. “Djajtë e Kuq” të Europës provuan të gjenin rrjetën, gjë që e arritën në pjesën e dytë...
Djali i Vuçiç i përfshirë në sherrin e tifozëve serbë me anglezët, as rojet e tij s’e ndalojnë dot
Djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç është përfshirë në sherrin mes tifozëve serbë dhe atyre anglezë para ndeshjes së djeshme. Pamjet e publikuara në media tregojnë momentin kur Danilo Vuçiç lufton me truprojat e tij për t'u futur në sherrin mes...
“Tre Luanët” mposhtin Serbinë në sfidën e parë të Euro 2024
“Tre Luanët” e Anglisë kanë arritur të sigurojnë një fitore shumë të lehtë mbrëmjen e kësaj të diele, teksa në “Veltnis Arena”, të Gelsenkirshenit kanë mundur Serbinë me rezultatin minimal, 0 me 1. Goli i vetëm i sfidës erdhi nga...
Koret raciste të tifozëve serb, gazetari shqiptar u përgjigjet me shqiponjën
Mbrëmjen e sotme Serbia po luan kundër Anglisë ndeshjen e parë të vlefshme për Europianin. Para fillimit të ndeshjes, tifozët serb kanë bërë kore raciste kundër Kosovës. I pranishëm në Veltins-Arena është gazetari i sportit Arlind Sadiku. Pas raportimit për...
Barazimi i parë i Europianit, Danimarka befasohet në Hamburg
Sllovenia dhe Danimarka kanë barazuar 1 me 1. Ndeshja e luajtur në Hamburg pa nga 1 gol për secilën pjesë. Kështu në pjesën e parë shënoi Eriksen për danezët. Në të dytën Sllovenia ia doli të befasonte me Erik Janza,...
Hamburg/ Një burrë me kazmë dhe molotov sulmon tifozët, policia gjermane e qëllon
Një operacion policor është duke u zhvilluar në Hamburg përpara ndeshjes së sotme mes Polonisë dhe Holandës pasi një burrë sulmoi oficerët dhe tifozët me një kazmë dhe molotov. Ngjarja ndodhi në zonën St Paul të qytetit, pranë një parku...
Humbja ndaj Italisë/ Asllani: Më vjen keq për tifozët, donim t’u dhuronim një rezultat pozitiv
Pas disfatës me Italinë, Kristjan Asllani pranon se ka shumë keqardhje që nuk arritën të gëzonin tifozerinë fantastike kuqezi me një rezultat pozitiv. Mesfushori vlerëson faktin që kuqezinjtë qëndruan në lojë deri në fund, por pranon supremacinë e Italisë. “Mund...
Përfundon sfida ndaj Italisë, Shqipëria mposhtet 2-1
Shqipëria mposhtet me rezultatin 2-1  ndaj Italisë. “Të Kaltërit” e Italisë kanë treguar se meritojnë të jenë sërish kampionë të Evropës, teksa në sfidën e parë të rrugëtimit, në Euro 2024 kanë mundur në “Signal Iduna Park”, “Legjionarët” e Shqipërisë,...
REKORD/ Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Europianëve
Futbollisti i Kombëtares shqiptare shënoi golin më të shpejtë në histori të kampionateve Europiane. Nedim Bajrami ka shënuar emrin e tij me gërma të arta në historinë e futbollit ndërkombëtar. Me rrjetën e tij në 23 sekonda lojë, fantazisti kuqezi...
EURO 2024/ Tension para Itali-Shqipëri, ndalohen 50 tifozë italianë
Policia gjermane për rreth pesëdhjetë tifozë italianë pak minuta para nisjes së ndeshjes Itali-Shqipëri në Dortmund. Sipas informacioneve të policisë, grupi i mbështetësve u ndalua para se të vinte në kontakt me tifozë të tjerë shqiptarë pranë një restoranti. Sipas...
FORMACIONET ZYRTARE/ Stadiumi ‘pushtohet’ nga ngjyrat kuq e zi për sfidën Shqipëri-Itali
Në më pak se 1 orë, “Kuqezinjtë” e Kombëtares sonë do të përballen në “ferrin” gjerman, me kampionët në fuqi të Evropës, Italinë, në sfidën e parë të rrugëtimit të tyre të dytë, në turneun më madhor të futbollit, në...
Policia gjermane thirrje tifozëve anglezë: Pini kanabis në vend të alkoolit
Policia gjermane ka bërë një paralajmërim për tifozët anglezë duke u kërkuar atyre që të pinë kanabis në vend të alkoolit për të parandaluar problemet e mundshme. Autoritetet janë të shqetësuara se tifozët anglezë dhe serbë të dehur mund të...
Gjermania dominon Skocinë, triumfon me rezultatin 5-1
Gjermania e nisi me “këmbën e mbarë” Europianin, teksa triumfoi me goleadë 5-1 ndaj Skocisë në Mynih. Djemtë e Julian Nagelsmann arriten një fitore të madhe, me pesë gola, tre të cilët erdhën që në fraksionin e parë të lojës,...
Nesër sfida e parë ndaj Italisë në Euro2024, kombëtarja shqiptare mbyll përgatitjet
Diten e neserme më datë 15 qershor, ora 21:00 në stadiumin e Dortmundit  do të luhet super sfida Itali – Shqipëri. Kombëtarja shqiptare ka zhvilluar sot seancën zyrtare stërvitore në stadiumin e Dortmundit, duke mbyllur kështu edhe përgatitjet për duelin e parë...
Humb jetën 35- vjeçari, bie në kontakt me energjinë elektrike në portin e Porto Romanos
Një 35-vjeçar, punonjës në Portin e Porto Romanos, ka rënë në kontakt me rrymën elektrike dhe duke humbur jetën këtë mbrëmje. Në polici janë shoqëruar personat përgjegjës ndërsa grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. “Rreth orës...
Starton “EURO 2024”/ Gjermania e nis “me këmbë të mbarë”, shënon në minutat e para
Pas një  pritjeje të gjatë, Euro 2024 fillon këtë mbrëmje në Mynih me një përplasje midis mikpritësve Gjermanisë dhe Skocisë së Grupit A. Kemi golin e parë të Euro 2024 dhe nuk vonoi shumë! Gjermanët e nisën me këmbën e...
Gjermani-Skoci ndeshja hapëse e Europianit, publikohen formacionet zyrtare
Gjermania-Skoci, do të jetë ndeshja hapëse e Europianit, që starton mbrëmjen e sotme në orën 21:00. Gjermanët kërkojnë ta nisin me fitore rrugëtimin në Euro 2024, aty ku janë edhe organizatorë të turneut. Kujtojmë se pak minuta para fillmit, janë...
“Ata janë të shkathët dhe të shpejtë”, Donnarumma: Ndeshja me Shqipërinë më e rrezikshmja
Portieri dhe kapiteni i Italisë, Gianluigi Donnarumma, ka deklaruar se objektivi i skuadrës italiane është të fitojë të tria ndeshjet e tyre në fazën e grupeve në EURO 2024. I pyetur se çfarë mendon për kundërshtarët e parë të Italisë,...
Serbët tremben nga tifozët shqiptarë: Mund të na provokojnë në ndeshjen me Anglinë
Ende pa nisur zyrtarisht kampionati Europian 2024, shqiptarët po pushtojnë faqet kryesore të mediave ndërkombëtare për tifozërinë dhe gatishmërinë për të mbështetur Kombëtaren. Shqipëria do të luajë në Dortmund, Hamburg dhe Dusseldorf kundër Italisë (e shtunë ora 21:00), Kroacisë dhe...
Sfida me Italinë/ Të premten kuqezinjtë do të stërviten në stadiumin e Dortmundit
Kombëtarja shqiptare, që vazhdon të jetë e grumbulluar ne Sportcenter Kaiserau të Kamenit, ka zhvilluar këtë të enjte një seancë stërvitore gjatë pasdites. Skuadra dhe stafi teknik janë fokusuar te pjesa taktike dhe me ngarkesa fizike të reduktuara, teksa gjendja...
Sfida kundër Shqipërisë, Spalletti zbulon formacionin
Trajneri Italian,  Luçiano Spalletti duket se zbuluar formacionin para ndeshjes me Shqipërinë. Me grupin e plotë për duelin me kuqezinjtë, Spalletti do të hedh në fushë formacionin me skemën 3-4-2-1 sipas mediave italiane. Lajmi i mire për Italinë, me skuadrën...
Euro2024/ Caktohen gjyqtarët, kush do ta drejtojë ndeshjen Shqipëri-Itali
Gjermani Felix Zwayer do të jetë arbitri i ndeshjes të së shtunës mes Shqipërisë dhe Italisë që do të luhet në Dortmund, në ndeshjen hapëse të Grupit B në Kampionatin Evropian 2024. Ndihmësi anësorë është caktuar bashkatdhetarët e tij, Stefan...
Detaje nga hapja e Euro 2024/ Mbi 2.7 milionë tifozë do ndjekin ndeshjet në stadiume
Nesër në mbrëmje do të statojë kampionati evropian i futbollit Euro 2024, qindra oficerë policie nga e gjithë Evropa kanë shkuar në Gjermani për të ndihmuar për masat mbrojtëse ndaj kërcënimeve të mundshme. Ministrja e Brendshme e Francës, Nancy Faeser ...
“Ne mund të fitojmë”/ Mesfushori i Italisë: Shqipëria është ekip i fortë
Mesfushori i Italisë, Bryan Cristante ka folur në prag të ndeshjes që Italia do të luajë përballë Shqipërisë në Euro 2024. Në një intervistë të dhënë për UEFA-n, Cristante e vlerëson maksimalisht Kombëtaren kuqezi, duke thënë se Shqipëria është një...
Pelegrinazhi i përvitshëm në Laç, kremtimi i madh për përmbylljen e 13 të martave
Datat 12 dhe 13 qershor shënojnë festën e Shna Ndout, ku mijëra pelegrinë i drejtohen Kishës së Laçit në shenjë sakrifice, falënderimi dhe lutjeje për një jetë të mbarë, shëndet dhe plotësimin e dëshirave. Njerëz të të gjithave besimeve, trevave,...
Teknologjia e “topit të lidhur”/ Ndeshjet e Euro 2024 do të gjykohen me mikroçip
Fansat që do ta shohin Euro 2024 në televizor mund të ndjekin për herë të parë gjykimin e ndeshjeve përmes homologut të ‘snikometrit’ që përdoret në kriket. Teknologjia e “topit të lidhur” kombinon topat e ndeshjeve me një mikroçip që...
Tare “tremb” Italinë: Skuadrat nuk kanë diferenca
Shqipëria do të përballet në ndeshjen e parë të Euro 2024, ndaj Italisë më 15 qershor. Ish-sulmuesi i kombëtares kuqezi, Igli Tare në një intervistë për “Gazzetta Dello Sport” tremb italianët duke theksuar se axurrët përveç eksperiencës, nuk kanë asgjë më...
Kombëtarja përgatitet e plotë për duelin debutues ndaj Italisë
Kombëtarja shqiptare ka vijuar me përgatitjet në kuadër të ndeshjes së parë në Kampionatin Europian ndaj Italisë. Kuqezinjtë sot kanë zhvilluar vetëm një seancën stërvitore në kampin bazë në Kaiserau. Të gjithë lojtarët kanë punuar për më shumë se një...
Arsene Wenger: Shqipëria do të jetë “Kali i Zi” i Europianit
Ish-trajneri i Arsenal, Arsene Wenger thotë se Shqipëria mund të jetë “Kali i Zi”, pra surpriza e këtij Europiani. Duke bërë parashikimet e tij për këtë Europian, Wenger thot se kuqezinjtë e Sylvinhos kanë cilësi dhe mund të befasojnë. “Shqipëria mund...
Përfshihet nga flakët një banesë në Vlorë, ndërron jetë i moshuari
Një banesë në qytetin e Vlorës është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme, ku si pasojë ka humbur jetën një i koshuar. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Osman Haxhiu” në Vlorë. Nuk dihen ende shkaqet e zjarrit në banesë. Raportohet...
De Biasi: Shqipëria kundërshtar që nuk duhet nënvlerësuar
Gianni De Biasi, ish-trajneri dhe arkitekti i kualifikimit të parë të Shqipërisë në finalet e një Kampionati Evropian, ka folur për përballjen e Shqiprisë me Italinë këtë Europian. Në një intervistë për “La Gazzetta Dello Sport”,  De Biasi deklaroi se...
Robert Lewandowski do të humbasë ndeshjen e parë të Euro 2024 me Poloninë
Polonia do të jetë pa sulmuesin e dëmtuar Robert Lewandowski në ndeshjen hapëse në Kampionatin Evropian kundër Holandës të dielën. Mjeku i ekipit polak Jacek Jaroszewski tha në një deklaratë që ylli i Barcelonës ka pësuar një dëmtim në kofshë...
Kaos dhe tension te Gjermania, dy futbollistët përplasen në stërvitje
Kampionati Evropian është shumë afër, por kaosi dhe tensioni që ka kapluar Gjermaninë si vend pritës, është shfaqur në stërvitje. Të hënën, 'Mannschaft' u stërvitën në kampin e tyre në Westphalia, por Antonio Rudiger dhe Niclas Fullkrug patën një përplasje të...
Shpëtohen 4 turistët gjermanë në Theth
4 turistë gjermanë, duke eksploruar me këmbë zonën e Thethit, kanë mbetur të bllokuar në mes të malit ku njëri prej tyre ishte lënduar dhe nuk mund të vijonte rrugën në këmbë. Menjëherë pas marrjes së njoftimit, shërbimet e emergjencave...
Shpërthim në Tiranë, policia jep detajet: Nuk ka të lënduar
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë. Sipas njoftimeve vende nuk ka një adresë fikse, por dihet vetëm se zhurma është dëgjuar në zonën e Myslym Shyrtit. Raportohet se shpërthimi ka ndodhur ngjitur me fushat e...
Euro 2024/ Capello paralajmëron Italinë: I duhet intensitet dhe guxim
Një ditë pas fitores 1-0 në miqësore me Bosnjë Hercegovinën, Italia udhëtoi për në Gjermani nga aeroporti i Firences. Një nga ish-trajnerët më me peshë në Itali, Fabio  Capello nuk është plotësisht i kënaqur me performancën e ekipit. Nëpërmjet Gazzetta...
Hysaj flet para ndeshjes me Italinë: Duhet të kemi besim te vetja
Kombëtarja shqiptare po qëndron në Kamen dhe po përgatiten në kuadër të Evropianit “Gjermani 2024”,  për sfidat ndaj Italisë, më 15 qershor, Kroacisë, më 19 qershor dhe Spanjës, më 24 qershor. Nga kampi bazë në SportCentrum Kaiserau anësori i mbrojtjes,...
Milloshoski: Mickoski në dalje publike do të përmend vetëm emrin “Maqedonia”, askush nuk mund të na largojë nga NATO
Hristijan Mickoski formalisht do ta ndjek realitetin e ri, por në daljet publike do të përdorë vetëm termin “Maqedonia”, thonë disa nga zyrtarët e OBRM-PDUKM-së. Kjo vjen pasi që kryeministri grek Kyryakos Mitsotakis dje i bëri thirrje Mickoskit të deklarojë...
Publikohet kënga zyrtare që do shoqërojë kombëtaren në EURO 2024
Këngëtari i njohur nga Kosova Capital T ka publikuar sot këngën  që do të ndjekë Kombëtaren shqiptare gjatë këtij kampionati europian në Gjermani. Kënga titullohet “Albania” dhe përveç krenarisë për ekipin e kombëtares në tekst dhe në videoklip evidentohen edhe...
Nuk u zgjodh nga Sylvinho, Sokol Cikalleshi largohet nga kombëtarja
Sokol Cikalleshi ka vendosur që të tërhiqet nga kombëtarja shqiptare, pasi u la jashtë nga trajneri Sylvinho për kampionatin Europian. Ai shkruan se i ka ardhur fundi rrugëtimit të tij me ekipin kombëtar dhe ndihet i lumtur që ka dhënë...
Del lista/ Këta janë futbollistët e zgjedhur nga Sylvinho
Tranjeri Sylvinho ka publikuar listën e futbollistëve që ka zgjedhur të marrë në Euro 2024. Ajo që shihet nga lista, është se mungojnë tre futbollistë kyçë, si Myrto Uzuni, Sokol Cikalleshi dhe Keidi Bare. Lista zyrtare: Portierë: Etrit Berisha, Tomas...
Egnatia kampione e Shqipërisë për herë të parë, mposht Partizanin në “Final Four”
Egnatia është shpallur kampione e Kategorisë Superiore pasi ka mposhtur Partizanin në finalen e “Final Four”. Goli i vetëm i kësaj sfide erdhi që në pjesën e parë. Ishte Spahiu ai që në minutën e 35-të ka dhuruar një asist...
Skuadra shqiptare e Deçiç fiton për herë të parë titullin kampion në Mal të Zi
Deçiçi i Tuzit është shpallur kampion në ligën elitare të futbollit në Malin e Zi për sezonin 2023/24. Klubi shqiptar bëhet i pari që fiton trofeun më të rëndësishëm në historinë e futbollit malazez. Fitorja e skuadrës shqiptare erdhi pas...
Tyson Fury pas humbjes: Isha më i mirë, fitoren ia dhanë Usyk për shkak të Ukrainës
Boksieri Oleksandr Usyk është shpallur kampion boksi në botë, në kategorinë e peshës së rëndë, pas fitores kundër Tyson Furyt në Riad të Arabisë Saudite. Ukrainasi Usyk u bë kampioni i parë i padiskutueshëm i boksit me katër rripa në...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit