Tani pyesim Excelin

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 04.11.2019, 18:53

Microsoft sot njoftoi një azhurnim në Excel që sjell pyetje të gjuhës natyrale në mjetin e spreadsheet. Në dispozicion tani për Office Insiders, kjo karakteristikë e re ju lejon të bisedoni me Excel ashtu si jeni duke biseduar me një person dhe të merrni përgjigje të shpejta në pyetjet tuaja pa pasur nevojë të shkruani një pyetje.

"Pyetja e gjuhës natyrore është një hap tjetër drejt bërjes së informacioneve të të dhënave dhe vizualizimit më të afrueshme dhe të arritshme për përdoruesit me nivele të ndryshme të përvojës në Excel," shpjegon Microsoft. "Përdoruesit e lajmeve nuk do të kenë nevojë të dinë se si të shkruajnë një formulë për të fituar njohuri të dobishme nga të dhënat e tyre, ndërsa power users do të jenë në gjendje të kursejnë kohë duke automatizuar procesin e zbulimit të të dhënave thjesht duke bërë pyetjet e duhura dhe duke shtuar shpejt grafikët dhe tabelat e nevojshme për vendime më të mira dhe më të shpejta ".

Vlen të përmendet se Google tashmë ofron veçori të ngjashme në Sheets Google. Në përvojën time, Google nganjëherë bën një punë mjaft të mirë në gjetjen e të dhënave, por gjithashtu rregullisht nuk arrin të gjejë madje edhe një pikë të vetme relevante të të dhënave, kështu që mbetet të shihet se sa e mirë Excel është krahasuar me atë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit