JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Nga droga tek tenologjia, Escobar-ët sjellin smartfonin më të ri në treg
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26/12/2019 13:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Nga Escobar, tashmë mund të kemi dhe smfartphone të palosshëm të quajtur fold 1. Kompania është themeluar nga Roberto Escobar, vëllai i famëkeqit Pablo.

Familja e ish-drejtuesit të kartelit famëkeq Medellin ka njoftuar se “Escobar inc” po përgatitet të nisë një smartphone të përparuar me ekrani fleksibël.

Roberto Escobar tha për Reuters:

Unë kam qenë e interesuar në elektronikë për një kohë të gjatë. Doja të dilja në treg me një telefon që është i ndryshëm nga të gjithë të tjerët”.

Sipërmarrësi suedez Olaf Gustafson është Drejtori i Përgjithshëm i Escobarit. Ai shprehet se teknologjia më e mirë në botë sot janë telefonat fleksibël. Tani, është si dhjetë vjet më parë me një aparat fotografik. Ne po ndryshojmë gjërat. Në thelb, ne jemi Steve Jobs i ri në këtë biznes.

Eskobar “del 1” do të funksionojë në Android dhe do të kushtojë 349 dollarë në versionin bazë, ndërsa për modelin me më shumë memorie, çmimi do të jetë 499 dollarë.

Themeluesi, 72-vjeçari Roberto Escobar, kaloi 12 vjet në burg për përkatësinë e Kartelit Medellin. Ai u dorëzua para autoriteteve në 1992 ndërsa vëllai i tij i famshëm u vra në vitin 1993 në një aksion të përbashkët nga policia amerikane dhe kolumbiane.

Tani, 30 vjet më vonë, ai shpreson të përdorë emrin e famshëm të familjes në shitjet e telefonave inteligjentë.

***

Burim: IlSecoloXIX|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania