EHang dhe ecuria e tij…

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 01.11.2019, 17:08

Ndërmarrja autonome kineze e lëvizjes ajrore EHang ka paraqitur pranë KSHZ-së dokumentet e kërkuara për të dalë publik në Sh.B.A në shkëmbimin e NASDAQ, me një ofertë fillestare publike 100 milion dollarë. Kompania, e cila ka bërë demonstrime fluturuese me pasagjerë në bord, është duke u përgatitur të nisë shërbimin e saj të parë tregtar në Guangzhou pasi mori miratimin nga rregullatorët lokalë dhe kombëtar për të vendosur dronët e saj në zonë.

Në nisje, EHang do të përdorë zanatin e saj vertikal të ngritjes dhe uljes vertikale (VTOL), i cili ka vend për dy pasagjerë në bord. EHang jo vetëm që ndërton avionët, megjithëse – qëllimi i tij është të ndërtojë shumë, shumë-aeroplan (sa më shumë ‘mijëra,” sipas Forbes) rrjete autonome transporti që shpreson se do të shërbejnë për të lehtësuar dhe shmangur trafikun e ngjeshur tokësor. Guangzhou, me një popullsi të vlerësuar prej mbi 13 milion, vuan nga një trafik i konsiderueshëm.

EHang po ndërton gjithashtu aftësi logjistike dhe transporti mallrash, si dhe shërbime të pasagjerëve. Kompania beson se mund të ofrojë transport të caktuar ndërkufitar që mund të shkurtohet në 40 deri në 60 përqind, dhe pasi të arrijë shkallën, ajo gjithashtu thotë se kostot kanë potencialin të zvogëlohen deri në 50 përqind .

E themeluar në vitin 2014, EHang njoftoi për herë të fundit fondet në 2015, kur mblodhi 42 milion dollarë në një raund të Serisë B të udhëhequr nga GP Capital, me GGV Capital, ZhenFund, Lebox Capital, OFC dhe PreAngel gjithashtu pjesëmarrës.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit