Ofron JOQ
PREMTIMI U MBAJT, përfundojnë 5 banesat e donatorëve të JOQ Albania
Tre vite më parë, ekzaktësisht më 26 Nëntor 2019, një tërmet shkatërrues prej 6.4 ballësh tronditi Shqipërinë dhe damkoi një gjurmë të përjetshme në memorien dhe shpirtin e shqiptarëve. Të vjetër e të rinj humbën një pjesë të zemrës së...
E-Albania mezi punon, Mirlinda e AKSHIT “dënd” Grigor Jotin dhe Ilir Beqajn me 700 milionë për mirëmbjatje
Ditët e fundit që pas njoftimit nga Rama se të gjitha shërbimet e zyrave publike do të merren tashmë online nëpërmjet sistemit E-albania, ky i fundit pësoi mosfunksionim dhe ngadalësim tepër të lartë. Të shumtë kanë qenë qytetarët që kanë...
Denoncimi/ Banka Raiffeisen mashtron të moshuarin, ia investon gjithë pagën në bursë për 1 vit pa dijeninë e tij
Një e re nga Kamza ka denoncuar pranë redaksisë sonë atë që ajo e quan si mashtrim ndaj një të moshuari nga ana e bankës Raiffeisen, në një degë të Kamzës. Sipas qytetares babai i saj i cili është në...
Viktimat 28 e 32 vjeç punonjës të vëllezërve BIBA miq të Veliajt, dyshohet se kamionit s’i punonin frenat
Një ngjarje tragjike tronditi vendin ditën e sotme në aksin Orikum-Kaninë. Dy punonjës të firmës BIBA-X shpk me pronarë, Barush, Luan dhe Skënder Bibën gjetën vdekjen. 28-vjeçari nga Kavaja me inicialet K.K dhe 32-vjeçari nga Lushnja me inicialet A.B, drejtues...
SKANDALI i rënies së ashensorit të QSUT/ Ard Sulollari u pagua 24 MLN LEKË
Mbi 24 Milionë Lekë me TVSH është paguar “Sulollari Clima” firma me zotërues 100% të aksioneve nga Ardian Sulollari për tenderin e mirëmbajtjes në QSUT e Albana Ficos. Kontrata është lidhur më 31 Dhjetor 2021 dhe do të vazhdojë për...
Veliaj i jep “Gjelit” 100 milionë lekë që t’i rregullojë “zyrën” tigrit dhe luanit
Erion Veliaj vazhdon përsëri të japë tendera të majmë për Kopshtin Zoologjik të Tiranës. Si duket nuk i mjaftuan 7.4 miliardë lekë të vjetra për rikonceptimin e kopshtit dhënë ndaj kompanive “ED KONSTRUKSION”, “G.P.G. COMPANY”, “ALBA KONSTRUKSION” dhe “VEKO”. Madje...
GENER-2 e Bashkim Ulaj “kullufit” 12 milion euro shtesë për skarpatet e Kardhiq-Delvinë
Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë dalin jashtë kontrollit. Vetëm pak ditë më parë firma GENER-2 e Bashkim Ulajt ka “kullufitur” tenderin e rradhës për këtë rrugë. Nuk bëhet fjalë për disa miliona “të vogla” por për plot 12 milionë euro pa...
3.5 MLD LEKË Shkëlqim Fushës dhe Fiqiri Allmuçës të pastrojnë resortet e oligarkëve të Dhërmiut
Kryebashkiaku i Himarës Jorgo Goro do paguajë me paratë e taksapaguesve himariotë oligarkët e vendit që të pastrojnë resortet për oligarkët e tjerë të Shqipërisë. Mbi 1,6 MLD LEKË pa TVSH është Fondi Limit i tenderit të pastrimit për plazhet...
Këshilli i Lartë Gjyqësor gati për hetim nga SPAK, i jep tenderin Dulakëve që ofruan shifrën më të lartë
Këshilli i Lartë Gjyqësor rezulton të ketë organizuar një tender të dyshimtë të denjë për t’u hetuar nga kolegët e SPAK. Natyrisht gjasat janë që kjo mos të ndodhë, por kjo nuk na pengon t’ju tregojmë se çfarë ka ndodhur....
Erion Veliaj i bën ‘kolltuk’ luanit të Kopshtit Zoologjik me 100 MLN Lekët e qytetarëve
Mbi 7 Miliard Lekë i janë dhënë oligarkëve të kompanive të ndërtimit për Rikonstruksionin e Kopshtit Zoologjik nga Erion Veliaj. “ED KONSTRUKSION” shpk – “G.P.G. COMPANY” shpk – “ALBA KONSTRUKSION” – “VEKO” kanë përfituar shumën marramendëse nga kryebashkiaku për veprën...
Ekskluzive/ SPAK i ble 30 MLN LEKË goma fringo BMW X5 të trafikantit të kokainës
Prej kohësh kreu i SPAK, Arben Kraja ka drejtuar në Kuvend ankesa për institucionin që drejton. Në një kërkesë publike ai iu drejtua qeverisë duke i thënë se në SPAK u ka mbaruar edhe letra. Kryeprokurori me rrogë 6 MLN...
Tironsit mbushin ujë me bidona, Veliaj hedh 80 MLN Lekë të furnizojë me ujë vilën e Ramës në Dajt
Nëse paratë e popullit janë shpërdoruar në tendera të pafundme të UKT për furnizim me ujë të pijshëm e sot në 2022, shqiptarët ende mbushin ujë me bote pyetja që bie është kujt i shkojnë këto para?!   View this...
Spitali “ushtarak” kujtohet befas se i ka mbaruar ushqimi, i jep Nikolin Jakës me emergjencë 130 milionë për ta blerë
Një rast tepër flagrant ka ndodhur së fundmi nëpërmjet një tenderi për gatimin e vakteve dhe shpëndarjen e ushqimit në ish-spitalin ushtarak, i njohur zyrtarisht si Spitali Universitar i Traumës në Tiranë. Duket se “befas” stafi i këtij spitali është...
Erseka si “pulë që pjell florinj”, 21 milion euro tender për 17 km rrugë
Nuk e dinim miq që Erseka qenka një “pulë që pjell florinj”. Themi kështu pasi rezulton se për të ndërtuar vetëm 17 kilometra rrugë, do të harxhohen plot 21 milion euro. Nëse bëjmë një llogari të thjeshtë kjo do të...
Qeveria SHET plazhin e Manastirit/ Oligarkët Sadik e Idajet Ismailaj gllabërojnë PERLËN e Jugut
Një tjetër perlë e bregdetit të Jugut është SHITUR nga qeveria! Duket se synimet e Ramës janë vënë në Sarandë e më poshtë pasi pas Butrintit, në radhë ishte plazhi i Manastirit mes Sarandës dhe Ksamilit. Në gjirin me ujëra...
Ekskluzive/ Erion Veliaj përdor fëmijët e çerdheve dhe kopshteve të Tiranës si “kavie” për PFIZER dhe Janis Karathanon
Sipas një denoncimi të një prindi, rezulton se Erion Veliaj nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme të Çerdheve dhe Kopshteve të Bashkisë Tiranë është duke i përdorur fëmijët si burim informacioni për kompaninë private “PFIZER” dhe oligarkun e shëndetësisë Janis Karathano. Një...
Rama bën ‘kurban’ për SPAK Luljeta Bozon?! Vajzës së saj i fusin në xhep tenderin 100 MLN LEKË
Ligji për Prokurimet Publike saktëson qartazi se përfitimi i parave publike nga persona me lidhje familjare të të gjitha përkufizimeve, të personave me poste publike, është i ndaluar dhe dënohet me ligj. Një shkelje e tillë duhet sanksionuar në zbatim...
Gerta e Shëndetësisë “ia luan” prapë Tit Patushit, i “fal” 1.4 miliardë lekë në tenderin ku 6 firma ofruan më pak
Ogerta Manastirliu, tipja që aktualisht ulet në kolltukun e Ministres së Shëndetësisë, duket se vazhdon përsëri t’i ketë qejf dhuratat që i bën Petrit Patushit. Ky i fundit është pronar i kompanisë AGRI CONSTRUCTION (Ish ARECO), e cila është “zhdëpur”...
Kush është Nadir Çausholli?! Oligarku i qeverisë marketon VIAGRAN e tij me lekët e popullit
Nadir Çausholli, oligarku i Shëndetësisë u duk sikur e kishte lënë pas dore këtë fushë pasi pak ditë më pari mori licencën e autobusëve të tij me naftë Green Line për linjën e Unazës së kryeqytetit. Autobusë të cilët janë...
Qeveria SHET Butrintin/ Koncesioni 10-vjeçar, gati për hotele e restorante
Një tjetër koncesion 10-vjeçar është bërë gati këtë radhë për Parkun Kombëtar të Butrintit të Mbrojtur nga Unesco. Në Kuvend qeveria ka bërë gati koncesionin e dhënies së Butrintit, perlën e arkeologjisë shqiptare për një dekadë tek Fondi Shqiptaro-Amerikan me...
Ogerta Manastirliu ministresha e FERRIT, do u japë oligarkëve të Shëndetësisë 50 MILIARD Lekë
Një letër e Ton Daans ish-këshilltarit holandez të ish-ministres së Drejtësisë Etilda Gjonajt nxorri publikisht fytyrën e vërtetë të Shëndetësisë shqiptare, sektorit ku derdhen më shumë para pas Infrastrukturës e ku jo vetëm shqiptarët, por të huajt skandalizohen nga shërbimi...
Skënder Brataj do të “gjurmojë vdekjen”, blen 200 MLN LEKË GPS për ambulancat që vonohen 40 minuta
Mbi 200 MLN LEKË është tenderi i fundit i hapur nga Urgjenca Kombëtare me drejtor Skënder Bratajn për blerje GPS për ambulancat që vonohen mbi 40 minuta për të mbërritur në vendngjarje e për t’i dhënë ndihmën e parë qytetarëve...
Oligarku ‘jeshil’ i qeverisë Nadir Çausholli/ Veliaj i jep ‘Unazën’ me autobusë me naftë që ndotin Tiranën
Ngjyra jeshile simbolizon ngjyrën e parave… Mbase kjo është edhe arsyeja se pse oligarku qeveritar Nadir Çausholli i ka autobusët e tij ngjyrë jeshile e ndezur për të ndjellë ardhjen e parave… Së fundmi oligarku i Shëndetësisë i dënuar me...
Adrian Çela i OSHEE në hall, ble me lekët e popullit 600 MLN LEKË llastiqe lekësh
Duket se drejtori i OSHEE Adrian Çela ka rënë në krizë për llastiqe lekësh… Nëse populli i varfër shqiptar vuan për para, drejtori i Ramës, Adrian Çela vuan për llastiqe që t’i lidhë paratë e përfituara nga postet e tij...
ÇMENDURI! Bardh Spahia do paguajë 250 MLN Lekë rojet e Çuçit që të ruajnë UJËRAT E ZEZA
Demokratët e Sali Berishës sapo kanë futur tentakulat në paratë publike në rrugë shtetërore, përpos rrugës nëpërmjet bizneseve private dhe duket se po u shijon së tepërmi pas disa viteve mungesë. Bardh Spahia, kandidati i vetëm blu i Shtëpisë së...
SHQIPTARË, qeveria bën mjekët turq “SULLTANË” me paratë tona! 300 MLN Lekë hoteli me mëngjes
Një tjetër tender i çmendur Shëndetësie vihet në rresht ndër ata që mund të cilësohen si të pakonceptueshëm, me organizator shtetin shqiptar e sponsor popullin e varfër. Paratë tona do të hidhen në një procedurë publike me vlerë mbi 320...
19-vjeçari vdiq në port nga mungesa e kushteve, Pirro Vengu harxhon 400 milionë për sigurinë kompjuterike
Një ngjarje e cila i kalon kufijtë e normalitetit miq. Vetëm pak ditë më parë, një punëtor 19-vjeçar humbi jetën në Portin e Durrësit si pasojë e mungesës së sigurisë në punë. Rufan Belshakut iu këput jeta në mes për...
Ogerta Manastirliu i bën gati 2 MLD Lekë oligarkëve të Shëndetësisë për teste Covidi
Ogerta Manastirliu, e besuara e Edi Ramës në Shëndetësi, ndarësja e parave publike për oligarkët e kësaj fushe duket se nuk ka ndërmend të ndalet, derisa ligji (flasim gjithmonë nëse është ekzistent) të vërë dorë mbi shpërdoruesit e parave të...
Ergys Verdho nxjerr në shitje vajin e KESH, ANKANDI nis nga 155 MLN Lekë
Ergys Verdho, drejtori i KESH, ish-drejtori i ARRSH, padyshim i cilësuar si një prej personave më të korruptuar të qeverisë Rama, ka nxjerrë në shitje vajin e transformatorëve të Korpooratës Elektroenergjitike Shqiptare. Në një ankand me procedurë të hapur, drejtori...
Blendi Gonxhe nxjerr në shitje për skrap targat e DPSHTRR: Çmimi 20 MLN LEKË
DPSHTRR, institucioni paratë e të cilit, janë thithur nëpërmjet tenderave publikë si një palcë brenda kockës nën drejtimin e drejtorit Blendi Gonxhe. Gonxhe përpos se e ka kthyer këtë institucion në burim vetjak parash, ia ka kthyer simbolikën si foltore...
Nikolin Jaka “shtrin tentakulat” dhe në aviacion, 1 milion euro tender për pastrimin e ALBCONTROL
Nikolin Jaka duket se përfitimet më të mëdha i merr nga tenderat e pastrimit. Kjo pasi nëse i hedh një sy tenderave të fundit me këtë objekt, Jaka rezulton ndër përfituesit e parë me kompaninë e tij SORI-AL. Por nëse...
Rama thotë se pi ujë çezme, por ble me Veliajn 20 MLN LEKË ujë tek oligarkët e Lajthizës
Ditën e sotme në Kuvend, kryeministri Rama tha se se pi ujin që i vjen në çezmë të shtëpisë. Një deklaratë kontraversale kjo, në një kohë kur standardet e ujit të Tiranës janë konsideruar tejet të ulëta për konsum, me...
Niko Peleshi hap palestër 270 MLN Lekë, i mbush xhepat BOSS-it “të pashpirt” shqiptar nga Maqedonia
Siç kemi specifikuar në artikujt tanë të mëparshëm të procedurave të tenderimeve, çudirat me shpërdorimin e parave publike në këtë vend kanë kapur caqet e çmendurisë të titullarëve shqiptarë. Aq shumë janë shtrirë tentakulat gllabëruese të pushtetit sa janë lidhur...
Drejtoresha e Ramës blen 30.000€ me lekët e popullit Fuoristradë 4×4 tek PORSCHE e oligarkut Gentian Bushati
Në një kohë kur Agjencia e Prokurimeve Publike ka kërkuar mos-hartimin e kritereve të veçanta të cilësuara si ‘borgjeze’ në tenderat e blerjeve të automjeteve, drejtoresha Armela Krasniqi e Autoriteti i Mediave Audiovizive ka shpalosur specifikime teknike klienteliste në tenderin...
Thellohet skandali, vinçierët që aksidentuan për vdekje 19-vjeçarin në Durrës, paguheshin 1.5 milion nga Pirro Vengu
Pak ditë më parë ju bëmë të ditur ngjarjen tragjike të humbjes së jetës së një punëtori 19-vjeçar në Portin e Durrësit, i quajtur Rufan Belshaku. Fatkeqësisht të riut iu këput jeta në mes për shkak të një manovrimi të...
Ekskluzive/ 30 milion euro koncesion pronarit të CMA-CGM që vinçi të vrasë punëtorët e portit Durrës
Ngjarja e rëndë që ndodhi dje ku 19-vjeçari Rufan Belshaku humbi jetën në mënyrë tragjike duke u tërhequr zvarrë nga vinçi, na sjell ndërmend një megaskandal tenderash. Bëhet fjalë për plot 30 milionë euro që Autoriteti Portual Durrës i drejtuar...
Pasi shpërndau të dhënat e miliona shqiptarëve, Mirlinda e AKSHIT i “shpërndan” Dulakut 2 milion euro
Vetëm pak muaj më parë bëri bujë të madhe shpërndarja e disa databasave me të dhënat personale të qytetarëve shqiptarë. Të gjithë mësuan se ku punonte kushdo, sa e kishte rrogën, çfarë makine kishte në pronësi etj, etj. Dyshime të...
Oligarkja e krimbur në para Vilma Nushi u vjedh shqiptarëve edhe 7 mijë lekëshin
Nëse kur lexuat titullin e këtij lajmi menduat se thjesht po ironizojmë vjedhjen e madhe që i ka bërë popullit oligarkja e Shëndetësisë Vilma Nushi, menduat gabim. Ky artikull tregon se si në mënyrë të pamëshirshme e deri në palcë-shteruese,...
I hoqën nga puna gruan drejtoreshë, ish-kunata e Ramës qokë Nik Halilit: 100 MLN Lekë në xhep!
“Me njërën dorë të merr me tjetrën të jep”, do ishte shprehja që do i shkonte për shtat qeverisjes Rilindase përsa i përket ortakëve e partnerë në marrëveshjet me mafian italiane. Besnik Halili është zotëruesi i GTS shpk, përfituesi i...
Shëngjini u përpi nga kufomat e pulave të ngordhura/ 60 MLN Lekë Elvis Mirit t’i groposte
Pak ditë më parë, ekskluzivisht në redaksinë e JOQ ALBANIA u dërguan foto të një masakre të ndodhur tek Rana e Hedhun në Shëngjin, ku bregdeti ishte mbushur me kufoma pulash të ngordhura. Në vend që pulat të groposeshin, janë...
Bashkia Shijak bën tenderin e asgjësimit të pulave me grip, fitues shpallet një restorant  
I erdhëm dhe kësaj dite miq! Shpesh dyshohej se deri diku kishte mundësi që shpendët e ngordhura nga Gripi i Pulave në vend që të groposeshin siç e këkon ligji, kishin përfunduar në fakt në ndonjë fabrikë përpunimi mishi apo...
Polici Bilbil Memaj gati për SPAK, mbush xhepat e Nikolin Jakës me 255 milionë për ushqim e gatim
Akademia e Sigurisë Tiranë është një institucion që në thelb përgatit dhe nxjerr nga bankat e saj policët e të ardhmes. Natyrisht ndër vlerat themelore të kësaj akademie dhe që natyrisht çdo polic i ardhshëm duhet të ketë, janë ndër...
Pasi shoferi iu gjet me plumb në kokë, Pirro Vengu i jep tenderin e majmë paraardhësit të tij
Vetëm pak ditë më parë një ngjarje e pazakontë tronditi opinionin. Shoferi i drejtorit aktual të Autoritetit Portual Durrës, u gjet pa jetë me një plumb në kokë brenda makinës së punës dhe shumë larg banesës së tij. Por megjithatë,...
KËSHILLIMI KOMBËTAR/ Dështimi i Ramës i kushtoi shqiptarëve 300 MIJË €, kush oligark përfiton nga legalizimi i kanabisit?
E dini që “Këshillimi Kombëtar” kjo nismë e dështuar e qeverisë Rama u ka kushtuar shqiptarëve 300 Mijë €?! Procesi është zhvilluar nëpërmet dy tenderave të shpallur nga Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje. 321 MLN LEKË  pa TVSH i janë...
Tenderi “Xhiro e fundit”/ Morgu merr me qira 3 fuoristrada të 2022 për 100 milionë lekë
Çudirat shqiptare janë vërtetë të pafundme. Jo vetëm një por shumë më tepër mund të gjenerohen çdo ditë në këtë vend të bekuar të quajtur Shqipëri. Njëra prej tyre e cila me siguri është e denjë për rekordet Guiness është...
Ironia/ Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, sigurim luksi punonjësve në tenderin pa konkurrencë
Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare i drejtuar nga Ervin Mete, duket se vetëm me misionin e tij nuk merret. I krijuar në vitin 2006, Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) është institucion publik, i pavarur nga ekzekutivi, përgjegjës për rregullimin dhe mbikëqyrjen...
Para dy muajsh i helmonte masivisht, Pjerin Ndreu hedh 20 MLN Lekë për të sterilizuar qentë e Lezhës
Vetëm pak muaj më parë, mediat denoncuan një masakër që Bashkia Lezhë po u bënte qenve të bashkisë duke i helmuar masivisht. Ishte një vajzë e cila për redaksinë e JOQ Albania tha se shpëtoi njërin prej tyre nga helmimi,...
Erion Veliaj blen me paratë e tironsave 300 MILION LEKË shkurre dekorative
Duket se kryebashkiaku Erion Veliaj ia ka ‘gjetur vendin’ parave të qytetarëve të Tiranës. Prej disa vitesh zbaton derdhjen e taksave të qytetarëve në shkurre dekorative duke qenë se Tiranën po e rrafshon duke dhënë lejë ndërtimi. Shkurret dekorative për...
Shqipëria në luftë/ Ardian Çela i OSHEE hedh 10 MLD nga paratë e popullit për kabina elektrike inteligjente
Shqipëria është në kohë lufte thotë kryeministri, por pavarësisht kësaj, tenderat me vlera të frikshme nuk ndalen. Asnjë koncesion nuk anulohet, teksa qeveria mban të neutralizuar emocionalisht shqiptarët me 3 mijë lekëshin në muaj e duke luajtur gjiganti-shkurtabiqi me çmimet...
Avokati i Popullit “ia fut popullit”, pret 40 milionë “me gërshërë” për blerje fuoristrade tek Porsche Albania
Avokati i Popullit është një institucion që me letra presupozohet se mendon për popullin. Ju si thoni, a mendon vërtetë për të? Epo tenderi në vazhdim kemi frikë se do tregojë pikërisht të kundërtën. Se jo vetëm Avokati i Popullit...
Mjerim “Migjenian” në Tiranë/ Pensionistët dynden në shi tek posta për 3 mijë lekë më shumë
Një video në pamje të parë e një konflikti banal e shfaqur ditën e sotme nga Joq Albania tregonte një punonjëse të Postës Shqiptare që po trajtonte në mënyrë shtazarake disa dhjetra pensionistë të gjorë që ishin dyndur pranë postës...
Bledi Çuçi “i bën respektin” Grigor Jotit, 300 milionë lekë për të blerë bojë printeri
Nuk ngelet mbrapa shokëve as etë Bledi Çuçi, ministri i Brendshëm që deri pak kohë më parë i bënte reklamë vajit të palmës, i njohur gjërësisht për pasojat e tij në sëmundjet kardiovaskulare apo deri edhe kanceroze. Gjithsesi përtej kësaj,...
Hyjnë me këmbë të djathtë në SPAK Arbër Teqja dhe Edlira Bode/ I vjedhin popullit 30 MLN LEKË!
Nëse do të përmendnim fjalën Spitali Amerikan, padyshim që do t’ju vinte në mendje zhvatja e pacientëve, vjedhja e xhepave të shqiptarëve nëpërmjet koncesionit të Hemodializës dhe padyshim administratori Klodian Allajbeu. Ky i fundit veçse është kthyer në një gllabërues...
Oligarku Shkëlqim Fusha gllabëron Syrin e Kaltër! Mirela Kumbaro i fut në xhep 300 MLN Lekë nga taksat tona
Rreth një muaj më parë JOQ ALBANIA denoncoi publikisht një tender me karakter korruptiv përsa i përket ndërtimit të një vend-parkimi tek zona e Syrit të Kaltër të Sarandës nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura nën varësinë e MTM....
Skandali/ Shërbimi Veterinar i Tana Kikës abuzon dhe me tenderin për groposjen e pulave të ngordhura  
Bjeri t’i biem miq, se në Shqipëri jemi. Kjo është shprehja që me shumë mundësi e përdorin rëndshëm të gjithë pushtetarët dhe militantët e partive që “fati” u ka dhënë të jenë në pozicione drejtuese në administratë. Vetëm pak ditë...
Erion Veliaj harxhon 1.3 miliardë për të blerë bitum te firma me ofertën më të lartë
Ujku, ujku, por ndërkaq urithi të bën gjëmën... Kështu është një shprehje popullore, e përshtatur me situatën. Nëse këto ditë të gjithë janë fokusuar të afera e inceneratorëve dhe në arrestimet e kërkuara së fundmi nga SPAK, dikush tjetër në...
Agjencia e Blerjeve të Përqëndruara shpall fituese pa konkurrencë firmën e dënuar për vjedhje tenderash
Shpesh herë ju kemi sjellë në vëmendje kompaninë Sinani Trading. Kjo kompani dikur quhej “M. B. KURTI" SHPK. Shemsi Sinani, ish-administratori i kësaj kompanie ka qenë i akuzuar dhe më pas është dënuar nga gjykata për përfitime të tenderave fiktivë...
EKSKLUZIVE/ 6 kulla gjigante do gllabërojnë Liqenin, oligarkët pronarë me bekimin e Ramës
Kullat e parave të pisëta po kapin qiejt në kryeqytet ndërsa pushteti është bërë një biznesmenët që po gllabërojnë edhe centimetrin në këtë shtet. Përfitimet janë galopante nga të dyja anët ndërkohë që populli i thjeshtë vuan për bukën e...
Këshilli i Qarkut Tiranë “me shpatë në dorë”, 500 milionë lekë Nazif Bajramit ndonëse 5 firma ofruan vlerë më të vogël  
Çudira shqiptare është pak për të thënë për rastin e një tenderi tepër të dyshimtë të organizuar nga Këshilli i Qarkut Tiranë. Ky institucion ka si kryetar Aldrin Dalipin, i cili duket se ka filluar të imitojë Veliajn përsa i...
Manastirliu i fal 1.3 MLD oligarkes Shpresa Joanidhi, darka në Spitalin e Durrësit: 1 kokër hudhër
Një rast që me fakte provon “shëndetësinë e Rilindur” të qevrerisë Rama, mbërriti para pak ditësh në redaksinë e JOQ ALBANIA. Një pacient i shtruar në spitalin e Durrësit me foto denoncoi vaktin e servirur në këtë spital, i cili...
Tomi i AKEPIT “mbyt në miliona” BNT ELECTRONICS në tenderin pa konkurrencë
Ja prapë Tomi miq. Po, po, ai vetë. Tomi i AKEP-it. Zotëria duket se nuk lodhet kurrë kur vjen puna të organizojë procedura tenderash të dyshimta. Njërin prej tyre ua paraqitëm vetëm pak ditë më parë, por si duket SPAK-ut...
EMRAT/ Rama jep leje për kullë të re tek Liqeni, oligarkët betonizojnë me restorte Jalën e Dhërmiun
Një javë më parë u bë publike lista e lejeve të ndërtimit e të zhvillimit nga Këshilli Kombëtar i Territorit (KKT). Në mbledhjen e sekretariatit janë miratuar një sërë lejesh për oligarkë e biznesmenë të Shqipërisë, si në Tiranë ashtu...
Bashkia Shkodër “lëshon dorën”, 150 milionë për artikuj ushqimorë në tenderin pa garë
Nuk është e thënë që abuzimet me tenderat të bëhen vëtëm nga institucionet qëndrore apo nga Bashkia Tiranë. Duket se as Bashkia Shkodër nuk ngelët mbrapa kur vjen puna për t’i gjetur vendin milionave që qarkullojnë nga taksat e shqiptarëve....
Nuri Belba i Bashkisë Prrenjas i “fal” 115 milionë Luan Kaprit ndonëse dha ofertën më të lartë
Tenderat janë vërtetë një problem i madh për mënyrën sesi përdoren për të shpërdoruar paratë e popullit shqiptar. Ndonëse taksat janë të larta dhe askush në qeveri nuk ka ndërmend t’i ulë, këto para që u merren shqiptarëve duket se...
Nadir Çausholli, oligarku me vepra penale që Rama i jep tendera kërkon kompensim për naftën
Shqipëria, ky vend paradoksal… Ku të varfërit kanë mbetur të tillë pasi i kanë shtypur qeveritë ndër vite, e oligarkët e pasur kërkojnë të shtrydhin popullin deri në qelizën e fundit, me aleat qeverinë. Qeveria Rama 3 është padyshim ajo...
Abuzimi i Veliajt me njoftimet e taksave, 60 milionë për të printuar në letër informacionin që të gjithëve u del online
Gjatë viteve të fundit qeveria në pushtet është mburrur shpesh se ka futur në përdorim teknologjinë dhe marrjen e shërbimeve online, duke evituar në këtë mënyrë vonesat, rradhët apo deri edhe tek kursimi i letrës së printuar. Por rezulton se...
Tomi Frashëri i AKEP mbush xhepat e Grigor Jotit me qindra milionë lekë në tenderin me vlerë sa 99% e fondit limit
Ju kujtohet shprehja e famshme “Jepi Tomi”? U bë disa kohë në fakt që nuk është përdorur më për shkak se AKEP ka qëndruar disi në hije kohët e fundit përsa i përket tenderave. Por duket se Tomi Frashëri, kryetari...
Safet Gjici nxjerr në ankand FK Kukësin për 65 Milionë Lekë
Bashkia e Kukësit ka nxjerrë në ankand 12.5% të aksioneve të klubit të futbollit të Kukësit. Vlera fillestare e kësaj përqindjeje të zotëruar nga Safet Gjici do të jetë mbi 65 MLN Lekë pa TVSH. Pjesa më e madhe e...
Shqiptarët s’po blejnë dot as bukë, drejtoresha e Çuçit ble 2.4 MLD Lekë mish tek Olta Sharra
Nertila Mihali, dtejtoresha e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara ka liruar zinxhirin me fondet publike duke ia kërcitur një tender me shifra të frikshme. Drejtoreshat famëkeqe të këtij institucioni njihen për abuzimet galopante me Paratë Publike, aq sa përfundojnë në...
47 MLN LEKË ushqim për qentë e Policisë/ Populli vdes për bukë, Albert Metani mbush xhepat
Drejtori i Policisë se Shtetit duke se ka prioritete në këto kohëra të vështira për popullin shqiptar. Duket se është skemë e Rilindjes që titullarët e institucioneve shtetërore të harxhojnë paratë e taksave të qytetarëve që mendohen disa herë në...
Gati për SPAK vëllai i deputetit të PS Xhemal Qefalia/ Në xhep 110 MLN LEKË! Prangat Drejtorit të Burgjeve Admir Abrija
Që nga koha kur u arrestua Fatos Tushe për abuzime me Fondet Publike për një tender të dhënë nga bashkia Lushnje me vlerë rreth 25 MLN Lekë, ”tenderat me Procedurë Me Negocim Pa Njoftim do përfundonin në SPAK!” Ky ishte...
Veliaj nuk i ndahet lekut, abuzim prej 270 milionë lekësh me varret e kryeqytetit
Erion Veliaj vazhdon të kryejë më së miri detyrën e tij të shpërndarjes së parave publike sa në një anë, në tjetrën. Por problemi qëndron në faktin se këto “shpërndarje lekësh” lart e poshtë, nuk shkojnë për të mirën e...
Kush është biznesmeni i karburanteve Plarent Gjinari që futi në xhep 730 MLN për larje çarçafësh tek spitali i Fierit?!
Spitali Rajonal “Memorial” Fier… spitali që u krijua nga Erdogan dhe tashmë është vënë në funksion të ministres së Ramës për të zhvatur fondet publike. Duket se tenderi i majmë me objekt shërbimi larje çarçafësh i ka kaluar një kompanie...
Pensionistët mezi shtyjnë muajin, “MARINA BAY LUXURY RESORT” merr 250 milionë lekë tender nga Sigurimet Shoqërore
Gjithmonë e më shumë numri i tenderave të çuditshëm në Shqipëri  po rritet në mënyrë të shpejtë. Sasitë e parave që qarkullojnë në këto lloje tenderash ka marrë përmasa të frikshme. Mirëpo nëse deri tani jemi mësuar të shohim kryesisht...
Pas denoncimit nga JOQ, Tan Agolli dhe Alfio Rrotani “ngelen thatë”, anulohet tenderi dhe SPAK fillon procedimin
Pas denoncimit ekskluziv të JOQ Albania të një tenderi abuziv të Fondit Shqiptar të Zhvillimit me artikullin e datës 27.01.2022, duket se SPAK i vënë para provave të pakundërshtueshme ka filluar procedimin. Bëhet fjalë për një tender tepër të çuditshëm...
Veliaj vazhdon “traditën”, miliona lekë tender firmës që garoi e vetme dhe ofroi sa 95% e fondit limit
I qetë dhe pa zhurmë, ndoshta duke shfrytëzuar situatën aktuale të luftës në Ukrainë, Erion Veliaj ka vazhduar të “merret” me tenderat e tij të dyshimtë. Bashkia Tiranë organizon siç dihet një numër tepër të madh tenderash në vlera të...
Artan Hoxha hedh në erë Buxhetin e Shtetit/ Me 2.3 MLD Lekë do rikonstruktojë FSHS, 200 MLN i fut në xhep
Duke qenë se Rusia nuk po i ndal bombardimet ndaj Ukrainës, titullarët e shtetit shqiptar të frymëzuar nga kjo situatë lufte ia kanë vënë bombën Buxhetit të Shtetit. Pra hedhje në erë e taksave të qytetarëve, sidomos atyre të studentëve shqiptarë....
Mand Subashi si Veliaj, ble 40 MLN Lekë pemë dekorative për të vdekurit
Ashtu si Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit dhe kolegu i Veliajt, Armando Subashi ka agjencinë e tij të Gjelbërimit në Fier. Për të hequr stresin e SPAK, kryebashkiaku ka vendosur të harxhojë ca para publike nëpërmjet kësaj agjencie për 40...
Skandali/ Celibashi i KQZ kapet ”me presh në duar”, vërtetohet mashtrimi me tenderin për dhomat e fshehta të votimit
Ilirjan Celibashi është aktualisht Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve. Siç dihet në datë 6 mars 2022 do të mbahen zgjedhjet e pjesshme për kryetar bashkie në Shqipëri. Për këtë arsye po bëhen përgatitjet e nevojshme për realizimin e këtij procesi të...
Këshilli i Lartë i Prokurorisë “qëras” me 70 milionë Dulakët në tenderin pa konkurrencë me vlerë sa 99.4% e fondit limit
Çudirat vazhdojnë të dashur miq! Janë aq të shumta sa nuk bëhet fjalë për një në ditë por për disa brenda ditës. Jemi mësuar që tenderat e dyshimtë të jepen kryesisht nga institucionet shtetërore apo bashkitë. Por në rastin konkret...
Tironsa, ia ‘bëni hallall’ 30 MLN Lekë Erion Veliajt?! Me paratë e xhepave tuaj do pastrojë koshat dekorativë
Asnjë përgjegjësi për aferën 430 Milion Euroshe të inceneratorëve teksa paratë e bashkisë së Tiranës vazhdon t’i shpenzojë për pastrime koshash…shërbim ky i monopolizuar i Shkëlqim Fushës me të cilin sipas burimeve i ka prishur pazaret. Fusha është përfitues i...
I ‘hyn frika’ SHISH/ Me rroga 580 Milionëshe, Helidon Bendo siguron shëndetin me lekët e popullit
Të bërë publike pak muaj më parë në databazën e pagave, ajo më e larta në Republikë i përkiste një zyrtari të lartë të SHISH. Ky personazh i cilësuar si anonim në databazën e publikuar ka një rrogë prej 58...
Ervis Beberi i ARRSH i fal 125 milionë ish-deputetit të PS për “të dhënë mend”
Përsëri Evis Berberi! Duket se institucioni i tij ARRSH nuk di të ndalet në dhënien e tenderave sa të çuditshëm aq edhe të dyshimtë. Bëhet fjalë për Autoritetin Rrugor Shqiptar i cili ka vendosur të hapë një procedurë prokurimi që...
Pas publikimit databazave, drejtoresha filtraxhie e AKSHI-t Mirlinda Karcanaj hedh 1.3 MLD për siguri të dhënash
Ditën e sotme e në vazhdim do të bëjmë një fushatë të vogël sy dhe mendje-hapëse para se të ngrohet koha dhe të gjithë ta zhvendosin vëmendjen se në cilin hotel të oligarkëve të Jugut t’i kalojnë pushimet. Qëllimi i...
Kumbaro i “vë traun” Syrit të Kaltër | Gati 333 MLN Lekë nga taksat tona për vendparkim makinash
Për shumë vite, rruga e aksesimit të Syrit të Kaltër në jug të vendit ka qenë një makth si për turistët e huaj edhe ata vendas. Probabiliteti që të çani gomat e automjetit tuaj janë shumë të larta sidomos nëse...
Tenderi skandaloz me 800 milionë lekë i ECO-TIRANA, Veliaj dhe Mazniku gati për pranga
Tenderi që do t’ju paraqesim sot është vërtetë skandaloz dhe nëse në Shqipëri do të funksiononin siç duhet organet e hetimit dhe drejtësia, Veliaj dhe Mazniku do të përfundonin në pranga. Por ju e dini që kjo nuk do të...
Skandali/ Përjashtohen nga tenderat ata që hanë paratë e shqiptarëve, “kumbari” i Bashës e klientët e Veliajt
Në Buletinin Publik të APP ditën e sotme ajo që bie në sy para se të kalosh në sektorin e tenderave është fakti se një numër i madh kompanish janë përjashtuar për 10 muaj nga procedurat e tenderimeve publike. Nuk...
Pasi Gentian Sula mori miliarda tendera me AGIKONS, e shoqja harxhon miliona nga taksat e shqiptarëve për evente mondane
AGIKONS është një ndër kompanitë që ka përfituar më shumë tendera nga institucionet e shtetit shqiptar. Dhe këtu nuk flasim për shifra të vogla, por për vlera që shkojnë ne nivele miliardash. Një pjesë të konsiderueshme të tenderave kjo kompani...
Veliaj i lë të gjithë pa fjalë, “gostit” Nazif Bajramin me 700 milionë për kopshtin dhe çerdhen e Shkozës
Erion Veliaj përditë e më tepër nuk rresht së na habituri me numrin e madh të tenderave të dyshimtë që jep nëpërmjet institucionit që drejton. Siç mund të merret me mend lehtë, Bashkia Tiranë është njëri ndër institucionet e pushtetit...
Bashkia Tiranë dhe Lushnje i japin brenda ditës 2 miliardë lekë Ludmilla Ngjeliut për tuba
Ekziston një kompani e cila quhet ALEN – CO e cila për habi të të gjithëve rezulton të ketë fituar dy tendera të ndryshëm nga dy bashki të ndryshme brenda të njëjtës ditë. Nuk bëhet fjalë për “thërrime” por për...
Veliaj lë pa fjalë ariun, ia blen reçelin tek i dënuari për korrupsion
Erion Veliaj pasi nuk ka lënë të madh e të vogël pa habitur me tenderat e tij, së fundmi duket se ka lënë pa fjalë edhe vetë ariun e Kopshtit Zoologjik. Vetëm pak ditë më parë ju informuam në lidhje...
“5 Maji” KULLAT e MILIARDAVE që Erion Veliaj po i ndan oligarkëve/ Nga Ilir Shtufi, tek Anton Gjinaj, Geci e Salillari
PJESA I Gjatë javëve të fundit, e jo më larg se sot, skenat e barbarisë të ushtruar nga Policia e Shtetit ndaj banorëve të 5 Majit, kanë patur një arsye të fortë… Pas forcës së ushtruar ndaj popullit, gjithnjë fshihet...
Manastirliu i jep 1.2 miliardë AGIKONS të Gentian Sulës, megjithëse ofroi qindra milionë më shumë se të tjerët  
Tenderat në fushën e shëndetësisë janë ato të cilët i japin mundësi oligarkëve të ngjyejnë mjaftueshëm mirë “kafshatën” e tyre. Por problemi qëndron në faktin se kafshata në fjalë ngjyhet me paratë publike të shqiptarëve, të cilët presin në fakt...
Erion Veliaj blen 70 MLN Lekë veshje për punonjësit e UKT
70 MLN LEKË PA TVSH është një prej tenderave të fundit të UKT TIRANË me autoritet prokurues Bashkinë Tiranë. Fituesi i këtij tenderi të shpallur me Flamur të Kuq është shpallur Vojsava Zenelaj. Tenderi konsiderohet në shkelje me ligjin e...
Tak-Tak SPAK?! Lindita Nikolla ble 17 MLN Lekë lule me paratë e shqiptarëve
Nëse menduat se çudirat e pushtetarëve me paratë publike të popullit shqiptar sa vijnë e rrallohen, keni menduar gabim. Pasi Dritan Agolli përfundoi në SPAK për aferën klienteliste të 500 MLN Lekëve, duket se e ka tërhequr këmbën zvarrë për...
Bashkia Tiranë harxhon 330 milionë lekë për të analizuar të dhënat e veta
Bashkia Tiranë duket se nuk ka më se për çfarë t’i harxhojë paratë publike dhe shpik tendera nga më të çuditshmit. Duket se kjo është një periudhë në të cilën ky institucion po harxhon para “me grushta”, pasi thuajse çdo...
Lali Lekut i ikën “tepeleku”, 2 miliardë lekë për rikonstruksionin e gjimnazit “Partizani”
Lali leku nuk di të ndalet, por kësaj rradhe duket se i ka “ikur” vërtetë tepeleku. Kjo pasi rezulton se bashkia Tiranë do të harxhojë rreth 2 miliardë lekë për të rikonstruktuar shkollën e mesme ‘Partizani” në Tiranë. Një shifër...
Abuzimet e Manastirliut/ 92 milionë lekë pa garë firmës GEN-ALB-FARMA me ofertë sa 97% e fondit limit
Ditë për ditë po ju paraqesim tendera njëri pas tjetrit të cilët në rastin më të mirë mund të cilësohen si të dyshimtë e në rastin më të keq abuzim e vjedhje e hapur e parave të shqiptarëve. Fusha e...
THELLOHET SKANDALI/ 500 MLN Rrotanit e Endrit Maçit, dizenjoi logon e restorantit të Dritan Agollit e FSHZH
Nëse ende jeni duke pritur reagimin e SPAK për nisjen e hetimeve ndaj Dritan Agollit për abuzimin me paratë publike, mos vazhdoni ta prisni! Lidhja pushtetarë-prokurorë të paguar nga taksat tona me bekimin e Yuri Kim, u vërtetua. Po ashtu...
Tenderi gallatë/ Veliaj harxhon 6 miliardë lekë për 2 kilometra pedonale në Liqenin e Farkës
Të gjithë thonë se Lul Basha fle gjumë, por në fakt duket se më shumë po fle gjumë SPAK. Madje duket se ky institucion ka rënë në gjumin letargjik të dimrit. E pra, në vend që këtë ta bëjë arusha...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit