Mickoski: Pas 22 majit pres të kemi 62 deputetë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.05.2024, 21:16

Pas rivotimeve në Njësinë e 5-të Zgjedhore, kreu I VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, pret që kjo parti ta ketë shumicën prej 62 deputetëve. Sipas tij, kjo paraqet mundësi historike për vendin.

“Kemi mundësinë historike si asnjëherë më parë në këto tri dekada. Kemi edhe pak punë për të bërë, më 22 maj do të ketë rivotime në Njësinë e 5-të Zgjedhore dhe atje presim plus një deputet dhe kur sërish do t`i drejtohem opinionit, të mos them 61, por të flasim për 62 deputetë”, tha Mickoski.

Synimi i radhës, sipas Mickoskit, do të jetë sigurimi i 2/3 të shumicës në Kuvend, sic tha, për të nis procesi reformues historik, që nuk është parë në Maqedoni.

“Në 100 ditët e para presim lajmë jashtëzakonisht të mira për qytetarët, në rritjen e standardit të tyre jetësor. Do të thoja një “bombë” financiare. Nuk do të merremi me “bomba” politike, me sulme, por planifikojmë ta meritojmë vendin tonë në histori”, u shpreh Mickoski.

Por, i vetëdijshëm për reagimet e vendeve fqinje, si pasojë e veprimeve të Presidentes Siljanovska gjatë ceremonisë së betimit dhe fjalimit në Kuvend, Mickoski paralajmëroi se me fqinjtë do të zhvillohet politikë parimore.

“Lidhur me politikën ndërkombëtare, asnjëherë nuk do të na shihni duke u gjunjëzuar ose duke u nënçmuar. Viteve të kaluara kisha mundësi të takoj autoritete botërore nga Uashingtoni deri në Bruksel e Berlin. S`ka asgjë më inspiruese për mua se sa populli dhe shteti maqedonas. Edhe ndaj tyre do të zhvillojmë politike me argumente dhe asnjëherë s`do të frikësohemi t`i përballim argumentet”, tha Mickoski.

Mickoski u shpreh se koalicioni “Maqedonia Jote” do të synojë parimin “tonën nuk e japim, të huajën nuk e duam”, duke potencuar se nuk do të bëhen hapa të përshpejtuar që mund të kenë kosto të lartë për vendin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit