Në Islandë shpallet gjendje e jashtëzakonshme, vullkani shpërthen sërish

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.03.2024, 12:24

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Islandën jugore pas një tjetër shpërthimi vullkanik në Gadishullin Reykjanes, i katërti që nga dhjetori.

Për momentin llava ka arritur në mbrojtjen lindore rreth qytetit të vogël, të evakuuar të Grindavik. Rrjedhat e fuqishme dhe të shpejta të llavës filluan vonë të shtunën por autoritetet thonë se ato janë zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme.

Zyra Meteorologjike e Islandës tha se rrjedhat e llavës po rridhnin ende të dielën, por ritmi me të cilin ata lëviznin kishte filluar të ngadalësohej.

Drejtori i mbrojtjes civile të Islandës, Vídir Reynisson, tha se gjithçka që mund të bëhej për t'u përgatitur për rrjedhjen e llavës ishte bërë dhe shqetësimi më i madh ishte ndikimi në infrastrukturë.

Pellgjet e grumbullimit të llavës pranë mbrojtjeve ishin gjithashtu shqetësuese, shtoi ai.

Shpërthimi filloi pas orës 20:00 me orën lokale të shtunën, në veri të Grindavik, sipas shërbimit të mbrojtjes civile të vendit. Ky është një vend i ngjashëm me shpërthimin që filloi më 8 dhjetor.

Pamjet e shpërthimit treguan re tymi dhe magmë të ndezur që rrjedhin dhe flluskojnë nga vrimat në tokë.

Shpërthimi nuk ka prekur aeroportin kryesor ndërkombëtar, i cili shtrihet në veri-perëndim të Grindavik.

Ndërkohë, llava që lëviz drejt perëndimit po shkon në drejtim të Lagunës Blu dhe një termocentrali gjeotermik, i cili siguron ujë të nxehtë për pjesën më të madhe të gadishullit Reykjanes.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit