KSHZ-ja apelon deri te qytetarët e RMV-së se kanë edhe tri ditë kohë për të kontrolluar listën zgjedhore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.03.2024, 12:30

Qytetarët kanë edhe tre ditë kohë për të kontrolluar listën e zgjedhësve. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve apelon qytetarët që për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare të bëjnë vetëkontroll dhe nëse është e nevojshme të kërkojnë ndryshimin, futjen ose fshirjen e të dhënave të tyre nga Lista zgjedhore për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare.

Të gjithë të regjistruarit në listën zgjedhore do të mund të votojnë si në zgjedhjet presidenciale ashtu edhe në ato parlamentare dhe qytetarët me dokumente personale dhe dokumente udhëtimi të skaduara në nëntë muajt e fundit para zgjedhjeve do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës.

Me ndryshimet dhe shtesat e fundit në Kodin Zgjedhor, parashikohet që të gjithë shtetasit që në ditën e zgjedhjeve kanë mbushur moshën 18 vjeç, në përputhje me aktin për shpalljen e zgjedhjeve, të cilët kanë vendbanim në territorin e shteti, do të futet në listën zgjedhore. Me to parashikohen risi të tjera, por një nga më të rëndësishmet është se qytetarët do të mund të votojnë me dokumente personale dhe dokumente udhëtimi të skaduara në nëntë muajt e fundit para zgjedhjeve.

Zëdhënësja e KSHZ-së, Ljupka Guguçevska tha se kjo do të thotë se të gjithë qytetarët që kanë mbushur moshën madhore dhe që nga 8 maji 2024 do të mbushin 18 vjet, do të regjistrohen në ekstraktet nga Lista zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të 8 majit. për zgjedhjet parlamentare. Ndërsa për zgjedhjet presidenciale, në ekstraktet nga Lista zgjedhore do të regjistrohen qytetarët që kanë mbushur moshën madhore në datën 24 prill si datë e mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale.

Deri më tani, vetëm një numër i kufizuar i qytetarëve kanë kontrolluar dhe ndryshuar të dhënat e tyre, me vetëm disa persona që kanë paraqitur kërkesa për ndryshim ose fshirje. Zyrtarët inkurajojnë qytetarët që të kontrollojnë dhe të kërkojnë ndryshime në të dhënat e tyre në mënyrë që të sigurojnë një proces zgjedhor sa më të përshtatshëm dhe transparent për të gjithë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit