|EMRAT| Oligarkët e Shëndetësisë që vodhën popullin! Na shitën maska e dezinfektantë me çmime stratosferë!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 16.10.2020, 00:22

Konkurrenca si një e mirë publike mbrohet me ligj dhe si rregullator për sigurimin e këtij procesi është institucioni publik, Autoriteti i Konkurrencës. Në fushën e Shëndetësisë, abuzimet nga subjektet tregtare farmaceutike dhe ato të shpërndarjes së barnave bëhen haptazi dhe ndëshkimet nuk vijnë thuajse asnjëherë. Gjatë muajve të karantinës shkurt-maj 2020, rezulton se shumë prej këtyre subjekteve kanë abuzuar me çmimet e produkteve më të kërkuara, duke i rritur në mënyrë të pajustifikuar. 24 prej tyre janë gjobitur ditën e sotme për shkak se akuzohen se kanë abuzuar me çmimin e maskave dhe dezinfektantëve në kohë pandemie. 14 farmaci janë gjobitur vetëm me 1 milion lekë ndërsa 10 subjekte vetëm me gjobë prej 2 milion lekësh, ku në total gjoba llogaritet në vlerën e 34 milion lekëve. Një gjobitje minimale krahasuar me numrin e MILIARDAVE që fitojnë në vit këto kmpani nga paratë e shqiptarëve, të cilët nuk u lodhën duke i zhvatur.

Nga këqyrja në terren e subjekteve, konstatohet se në vend ka mungesë të materialeve në nivelin e tregtisë me pakicë, rritje të pajustifikueshme të çmimit në të gjitha nivelet e tregtimit të këtyre materialeve si depo-farmaceutike dhe rrjeti i farmacive.

LISTA E KOMPANIVE TË GJOBITURA

 • Delta Pharma AL SHPK- EDUART CURRAJ
 • Pharma One SHPK- BEN PETANI
 • Delta Med SHPK- BEN PETANI
 • Alfarmakos SHPK- IZMIR SHEHU, VLADIMIR MARGJEKA
 • Trimed SHPK- ENDRIT HIDO (NIPI I VILMA NUSHIT), GENTIANA PESHKATARI, SHANI PEPOSHI
 • Evita SHPK- ERTEL KËRÇUKU, Administratore ELONA SARAÇI
 • IMI Farma SHPK- IRAKLI MIO
 • Fufarma SHA- ISUF BERBERI
 • Medicamenta SHPK- ILIR SHEHU
 • Mini Invest Albania SHPK- ILIR DHE VILMA ANTONI, ARBEN XHABAFTI
 • O.E.S Distrimed SHPK- ORJADA JAHO, ERMAL RIZAJ
 • Montal SHPK- SKËNDER LUFI
 • MSE SHPK- DENISA BISHYTI
 • Farma Net Albania SHPK- SOKOL TOPÇIU
 • Tresi Farm SHPK- VIOLETA DHE TOLI GOGA, ANXHELA ÇIPI
 • Incomed SHPK- GENTIAN KREKA
 • Florifarma SHPK- FRANGË DHE LAZER MARKU
 • Lekli SHPK- LUAN LEKLI
 • Dial ALB SHPK- ARBËR TEQJA
 • Sirol 2008 SHPK- LORIS HITAJ
 • Aquila Group SHPK- EDMOND ZISO


Një fakt interesant është tregu është monopolizuar nga firmat e oligarkëve të Shëndetësisë për një mall apo shërbim të caktuar dhe ansnjëri nuk pranon të lëshojë "PE"( MILIARDA)! Ndër to, MEGAPHARMA SHPK, një nga gjigantët e përfitimit të tenderave në këtë fushë. Pak ditë më parë JOQ raportoi se ky subjekt, i cili është i vetmi i autorizuar për të importuar dhe për të hedhur në treg vaksinën e gripit, furnizonte me këtë vaksinë vetëm grupin e farmacive “Orange”, ku zotëron 75 % të aksioneve. Një shkelje flagrante e parimit të konkurrencës në treg në rrjetin farmaceutik. AK e ka kaluar këtë rast vetëm me paralajmërim një gjobë për kompaninë oligarkike, gjobë me 10 % të vlerës së xhiros së një viti më parë. Në vitin 2019, kjo kompani e ka patur xhiron vjetore MBI 22 MILIARD Lekë, ndërsa 10% e gjobës do të ishte mbi 2 Miliard e 200 mijë lekë, por që iu fal kompanisë ligj-shkelëse, për arsye të paditura...


Në fakt MEGAPHARMA, e cila theu ligjin e konkurrencës dhe furnizon vetëm kompanitë farmaceutike të saj, është një prej gllabërueseve më të mëdha të PARAVE PUBLIKE!

Në artikujt tanë të mëparshëm rezulton se kjo kompani, mban vendin e 4-t ndër kompanitë simotra oligarkike të grupit të ngushtë të personazheve që ka përfituar MBI 8 MILIARD Lekë pa TVSH për 986 kontrata prokurimesh publike.

MEGAPHARMA SHPK (PETRIT VASILI kamufluar ROBERT ÇINA, MONIKA dhe RASIM HAMZARAJ)

RASIM HAMZARAJ | PETRIT VASILI

Por shfrytëzimin e parave publike nga kjo kompani dhe lidhjet klienteliste politikë-tendera, do i bëjmë publike në artikujt tanë të ardhshëm.


“Mjerë ky popull”/ Vaksinat e gripit “i merr në dorë” vetëm një farmaci në Shqipëri

“E kriposura” Ministria e Shëndetësisë! Rrëqethuni nga Miliardat që kanë marrë Oligarkët me kompanitë e tyre

“Fluturojnë-Fluturojnë MILIARDAT!” |EMRAT| Oligarkët e Shëndetësisë që kanë gllabëruar Lekët e shqiptarëve

*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2020 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit