Lojë e dyfishtë babë e bir në familjen STRUGA/ Zhvasin para publike me dy kompani me emër të njëjtë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.07.2021, 22:34

Në një procedurë prokurimesh publike të hapur nga Qendra Shëndetësore e Specialiteteve nr.1 me objekt: Loti 1. ”Blerje Kite, Reagente dhe materiale konsumi për laboratorin për aparatin Nihon Coden/ ose ekuivalent i tij”, është shpallur fitues me 100% të Fondit Limit Fatmir Struga me kompaninë e tij FEDOS Uppsala. Oligarku i Shëndetësisë, ka në pronësi dy kompani të emërtuara njëlloj. FEDOS, atë të cilën e ka patur në pronësi me të birin Orion Strugën, ku kishte 50% të aksioneve që më pas ia shiti dhe Fedos Uppsalan ku është 100% zotërues vetë i aksioneve me të cilën do e përdorë si backup në raste “nevoje”.

Mbase babë e mirë nuk janë marrë vesh në ndarjen e parave publike, ose kanë si synim t’i shtyjnë ato nëpërmjet kompanisë së re, janë këto dy teoritë që bien mbi ujkun e vjetër të tenderave të Shëndetësisë, Fatmir Strugën. Kompania që ai zotëron, që ka fituar edhe tenderin e dyshimtë për të cilin flitet në këtë artikull, është marrë me para në dorë, pa konkurrentë dhe në “pikën e fundit” të parave publike, plot 25 Milionë Lekë pa TVSH.

Kompania e re e Strugës, ka vetëm 5 tendera të fituar më së shumti nga ky institucion në varësi të ministrisë së Shëndetësisë dhe Spitali i Lezhës, me një vlerë prej 79 Milionë Lekësh pa TVSH. Ndërsa FEDOS i madh ën pronësi të të birit, është fitues i 177 tenderave me vlerë rreth 6 Miliardë Lekë pa TVSH. Nuk dihet se cilat janë lidhjet e Strugajve me qeverinë që favorizohen në shumë tendera klientelistë, në gjithë këtë hije dyshimi që bie mbi veprimtarinë e tyre në këtë fushë. Gjithsesi në vijim do të hedhim dritë brenda këtij tuneli të errët që ka fshehur brenda Strugajt dhe titullarë të qeverisw.


“Luftë Titanësh”/ Oligarku Fatmir Struga eliminon një tjetër oligark, përfiton 500 MILIONË nga Lekët tona

Vendi ‘vlonte’ në protesta, tenderat e Shëndetësisë ‘vu’! 1.5 Miliard për maska nga QSUT e Shefqet Ndroqi

© 2021 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit