“Luftë Titanësh”/ Oligarku Fatmir Struga eliminon një tjetër oligark, përfiton 500 MILIONË nga Lekët tona

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 04.02.2021, 20:52

Enkel Joti padyshim që mund të futet në listën e atyre funksionarëve publike në poste të larta drejtuese që shpërdoron paratë e Buxhetit të Shtetit dhe i fut ato në xhepat e oligarkëve të Shëndetësisë. Drejtori i QSUT ka lidhur marrëveshje goxha fitimprurëse me të preferuarit e tij në këtë fushë, drejtorë kompanish farmceutike, barnash, e jo vetëm, pasi nuk ka tender të hapur nga institucioni që ai drejton, që të mos jetë i shënuar me shkelje.

ENKEL JOTI | EDI RAMA

Këtë radhë një tender me vlerë mbi gjysmë miliard lekë i është dhënë Fatmir Strugës, zotëruesit të FEDOS, kompanisë që mban inicialet e pjesëtarëve të familjes Struga. Sipas shifrave zyrtare, kjo kompani ka përfituar 4.7 MILIARD LEKË në sektorin që përfiton vlerën më të lartë nga Buxheti i Shtetit çdo vit.

556 MILIONË LEKË ka futur në dorë Struga pasi 2 nga kompanitë që merrnin pjesë fiktivisht në tender, pjesë e TRUSTIT të grupit të tij, OES Distrimed i çiftit Rizaj dhe Eltian 2009 e Resulajve, nuk kanë paraqitur ofertë ekonomike. GEN-ALB SHPK të e Marenglen Koçias dhe Albano Begos, konkurrentin e vetëm në këtë tender, Struga e ka eliminuar duke bërë ankesë në KVO, e cila i është pranuar. Dy ortakët nuk e kanë lënë me kaq dhe e kanë ankimuar vendimin, por në fuqi është lënë vendimi i parë duke shpallur fitues Strugën në këtë tender me vlerë të frikshme.

Rikujtojmë se të dyja këto kompani, kanë përfituar secila dy tendera me vlerë të frikshme, teksa vendi vlonte nga protestat për Klodian Rashën.


Vendi ‘vlonte’ në protesta, tenderat e Shëndetësisë ‘vu’! 1.5 Miliard për maska nga QSUT e Shefqet Ndroqi


*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2020 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit