Vendi ‘vlonte’ në protesta, tenderat e Shëndetësisë ‘vu’! 1.5 Miliard për maska nga QSUT e Shefqet Ndroqi

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 14.12.2020, 19:48

Teksa protestat për Drejtësi për vrasjen e paprecedentë të Klodian Rashës vlonin në kryeqytet dhe qytetet e tjera të vendit, institucionet e Shëndetësisë shpallën fituesit e dy tenderave shumë-milionësh. Në datën 10 Dhjetor, QSUT dhe Shefqet Ndroqi kanë shpallur dy kompani fituese për tenderat me objekt furnizimin me maska mbrojtëse personale për përballimin situatës së Covid-19 për 2 muaj. Të dyja procedurat e tenderimit janë në shkelje totale me ligjin e prokurimeve publike, pasi janë shënuar me FLAMUR TË KUQ për Mungesë Konkurrence dhe Mungesë Gare, Negocim i Drejtpërdrejtë (Për procedura mbi 5 Milion Lekë).

Të dyja kompanitë që janë shpallur fituese, i kanë përfituar tenderat në një Procedurë me Negocim, pra para në dorë, zgjedhje personale e Operatorit Ekonomik nga institucioni që ka hapur tenderin.

-535 MILIONË LEKË PA TVSH i ka dhënë QSUT kompanisë “FEDOS SHPK" të Fatmir dhe Orion Strugës babë e bir.

-850 MILIONË LEKË PA TVSH i ka dhënë Spitali Universitar "Shefqet Ndroqi" kompanisë “GEN-ALB FARMA” të Marenglen Koçias dhe Albano Bogos.


FEDOS SHPK-FATMIR DHE ORION STRUGA, MILIARDA SEKRETË NGA RAMA

Në një shqyrtim të shpejtë që mund t’i bëjmë kësaj kompanie, vëmë re se FEDOS e Strugajve ka përfituar 44.4% të tenderave në Sektorin e Shëndetësisë si operator i vetëm, pra duke mos respektuar rregullin bazë ligjor të Prokurimeve Publike, konkurrencën. Dhe 43% të tyre i ka përfituar me procedurën Kërkesë për Propozim, të ofruar nga Autoriteti Kontraktor dhe 39.4% me Procedurë të Hapur.

Rikujtojmë se gjatë kohës së pandemisë, qeveria nënshkroi një Vendim në Fletoren Zyrtare që e lejonte të kryente tendera sekretë për nevoja emergjente ku ndër to ishte edhe kompania e Fatmir Dhe Orion Strugës që përfitoi tenderin për materiale mjekësore anti-Covid për Ministrinë e Drejtësisë, rast ky, i denoncuar bujshëm edhe nga opozita.

 • Teksa ka përfituar nëpërmjet Transaksioneve nga Thesari i Shtetit 2.1 MILIARD LEKË PA TVSH.
 • Ndërsa tendera në Fushën e Shëndetësisë me vlerë 3.2 MILIARD LEKË PA TVSH.


GEN ALB- ALBANO BEGO DHE MARENGLEN KOÇIA

Të dhëna për “GEN-ALB FARMA SHPK” e Marenglen Koçias dhe Albano Begos 44.4% të tenderave i ka përfituar si operator i vetëm në garë, pra s’ka konkurruar me asnjë dhe i ka përfituar në pjatë të artë të gjitha paratë e shqiptarëve, ndërsa 72.5% të tyre i pa përfituar me procedurën Kërkesë për Propozim nga Autoriteti Kontraktor.

 • Të dhëna mbi këtë kompani për transaksione nga Institucionet Buxhetore të vendit, nuk janë bërë publike dhe transparente për taksapaguesit shqiptarë.

Spitali Rajonal Vlorë është Institucioni i Shëndetësisë nga i cili kjo kompani ka përfituar më shumë tendera. Në një tender të bërë publik pak kohë më parë nga JOQ ALBANIA, "Gen-Alb" u shpall fitues i një tenderi prej 50 MILIONË LEKËSH nga Spitali i Vlorës megjithëse kishte dhënë ofertën më të lartë ekonomike mes operatorëve të tjerë konkurrues.


*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst apo ato me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2020 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit