I shtrohet tapeti i kuq me para Oligarkut Artur Kadareja të BIOMETRIC! 10 MILIARD nga taksat e shqiptarëve

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 23.10.2020, 20:31

BIOMETRIC Albania SHPK është një nga kompanitë më të gostitura nga Fusha e Shendetësisë, përkatësisht e renditur në vendin e dytë përsa i përket përfitimit të tenderave në një vlerë marramendëse prej 10 MILIARD LEKËSH PA TVSH.

Vëmë re se kjo kompani ka marrë gjysmën e tenderave të përfituar si operator i vetëm në garë, pra 500 MILIONË LEKË PA TVSH, në dorë me procedurë të hapur.

Numrin më të madh të tenderave e ka përfituar nga Enkelejd Joti i QSUT, përkatësisht 120 të tillë me vlerë MBI 6 MILIARD LEKË PA TVSH!


OLIGARKË “PËR KOKË”!

Kompania 100% në zotërim të Artur Kadaresë, e ka xhiron vjetore mbi 5.5 MILIARDË Lekë pa TVSH, teksa ka bërë bashkëpunime me “simotrat” e saj, kompanitë e oligarkëve të tjerë të Shëndetësisë, ku ka përfituar tendera të vlerë të frikshme. Një nga bashkëpunimet më të frytshme kjo kompani e ka patur padyshim me MONTAL-in e Skënder Lufin, të cilin e përmendëm edhe në artikullin e kaluar, ku zbuluam gjithashtu edhe metodën e tenderave me ofertë të mbuluar, me skemë të kryqëzuar ku oligarkët bien dakord paraprakisht me njëri-tjetrin se kush do të shpallet fitues i tenderave të Sektorit më frytdhënës të Qeverisë.

 • BIOMETRIC ALBANIA – MONTAL SHPK| 111 tendera të fituar me vlerë MBI 48 MILIARD LEKË PA TVSH

Kadareja ka bashkëpunuar gjithashtu edhe me ALMEDICAL e Llambro Sulotit dhe Oltion Bellos për të fituar (për ata)-disa shuka “të vogla” parash.

 • BIOMETRIC ALBANIA SHPK – ALMEDICAL SHPK| 1 Kontratë publike me vlerë 224 MILIARD LEKË PA TVSH

PARA PUBLIKE QYL! T'I HANI GËZUAR LEKËT TONA KUR JUA FAL QEVERIA

Nga 241 tendera që i kanë dhënë, 112 prej tyre, Kadareja me kompaninë e tij i ka fituar në shkelje me ligjin, kryesisht për mungesë konkurrence! Pyetjet që bien janë si mund t’i jepet një personi të vetëm një vlerë aq e madhe kontratash prokurimesh publike në shkelje me ligjin, pa u hetuar, duke i kaluar si pa gjë të keqe? Cilat janë lidhjet që ka Artur Kadareja me zyrtarët e Rilindjes, nga të cilët përfiton para publike edhe në shkelje, me një fjalë goje?

(Të gjithë tenderat në shkelje të BIOMETRIC mund t'i shikoni këtu)

Për 4 vite (2015-2019), ka përfituar nga Thesari i Shtetit MBI 500 MILIONË LEKË me TVSH për disa transaksione.

VITI 2015-2018

VITI 2019-2020


“E kriposura” Ministria e Shëndetësisë! Rrëqethuni nga Miliardat që kanë marrë Oligarkët me kompanitë e tyre

*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2020 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit