Publikuan abuzimet e qeverisë me taksat e qytetarëve, Policia e Shtetit shpall në kërkim gazetarët e medias investigative JOQ Albania

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 28.11.2019, 22:08 | Read in english

Qeveria Rama ka ndërmarrë një sulm për të shuar zërin e medias së lirë, të pashitur tek pushteti, JOQ Albania. Media online më e madhe në trojet shqipfolëse, me fuqinë e përhapjes së informacionit tek i madh e i vogël është parë që në krijim të saj si armiku kryesor i qeverisë.

Kjo është faktuar me sulme të vazhdueshme, e presione nga veglat e qeverisë e cila në thelb trembej nga pushteti i katërt, ai i përcjelljes së aferave qeveritare tek popullit. Qeveria shqiptare aktualisht në pushtet është e njohur jo vetëm në raportet ndërkombëtare për keqtrajtimin dhe përbuzjen e gazetarëve kritikë ndaj punëve të saj, morali dhe idealet e të cilëve prehen shumë larg atyre të shiturve në propagandën qeveritare, por edhe për shantazh e kërcënime ndaj këtyre të fundit.

Bërja publike e disa vjedhjeve galopante me Fondet Publike, përvetësimi për interesa personale në xhepat e tyre të taksave të popullit, preku në plagë qeverinë Rama e cila ndërmori masa ekstreme ndaj redaksisë së JOQ Albania.

Domaini i faqes, u mbyll nga AKEP pa vendin gjykate dhe gazetarët e medias investigative u shpallën në kërkim nga Policia e Shtetit. Në një periudhë kur tërmeti ka shkatërruar një pjesë të mirë të vendit, qeveria nuk mundi ta përballonte bërjen publike të vjedhjes së ndihmave të popullit, nga ana e vartësve të tyre.

Vendimi ishte i papritur dhe i pabazuar në ligj, e për këtë ka ardhur edhe reagimi i shumë organizatave ndërkombëtare për mbrojtjen e lirisë së medias.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit