Made public government’s abuses with citizens’ taxes, the Police marks “WANTED” the journalists of the investigative media JOQ Albania

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 28.11.2019, 12:52

The Rama government has undertaken an attack to silence the voice of the free media, refused to be sold to the government, JOQ Albania. The largest online media in Albanian-speaking lands, with the power of spreading information to young and old, has been seen since its creation the main enemy of the government.

This has been proven by constant attacks and pressures from the tools of the government, which is basically afraid of the fourth power, that of conveying government affairs to the people. The Albanian government currently in power is known not only in international reports for the mistreatment and contempt of journalists critical of its work, whose morals and ideals rest far from those sold in government propaganda, but also for blackmail and threats against these journalists.

The publicizing of some galloping thefts with Public Funds, the embezzlement for personal interests in their pockets of the people's taxes, hurt the wound of Rama government, which took extreme measures against the editors of JOQ Albania.

The site's domain was closed by AKEP without a court decision and investigative media journalists were declared wanted by the State Police. At a time when the earthquake has destroyed a good part of the country, the government did not afford the video where their subordinates weere stealing people's food.

The decision was unexpected and not based on the law, which is why there has been a reaction from many international organizations for the protection of media freedom.

View this post on Instagram

A post shared by JOQ Albania (@joqalbania)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit