Shqiptarët dhe bangladeshasit po braktisin vendin/ Rama kërkon t’i mbajë duke rritur pagat, a do ia vlejë?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.03.2023, 19:16

Pak vite më parë, kryeministri Edi Rama iu bënte thirrje të huajve që të investonin në Shqipëri pasi i konsideronte shqiptarët “dele” që nuk organizohen në sindikata dhe nuk kërkojnë të drejtat e tyre.

Dikur Rama i cilësoi shqiptarët popull dembel që rrinë vetëm në kafene dhe nuk duan të punojnë. Asokohe ai iu kërkoi sipërmarrësve shqiptarë që të punësonin bangladeshas, afrikanë e indianë në bizneset e tyre me shpresën se bizneset do ringrihen e bashkë me to edhe ekonomia.

Por tani që jemi në vitin 2023 shumë gjëra kanë ndryshuar. Fuqia punëtore po e braktis çdo ditë e më shumë Shqipërinë. Nëse dikur largoheshin nga vendi vetëm shtresat e ulëta të shoqërisë, tani po largohen edhe të rinjtë, studentët, shtresa e mesme, punëtorët, zanatçinjtë dhe jo vetëm.

Një shembulli konkret i largimit të fuqisë punëtore profesioniste janë farmacistët të cilët duke ndjekur rrugën e infermierëve dhe mjekëve po largohen çdo ditë e më shumë në drejtim të Gjermanisë, Italisë dhe Anglisë.

E duke u ndalur te Anglia përmendim me qindra-mijëra të rinj që janë larguar dhe po largohen pasi në Shqipëri nuk shohin asnjë të ardhme. Për ta rrogat minimale nuk mund të quhen të tilla pasi çmimet janë stratosferike dhe niveli i jetesës po rritet vazhdimisht.

Ndërkohë që nëse dikur Rama i mbante shpresat te të huajt nga Bangladeshi, Sri Lanka dhe India, tani këto shpresa janë shuar plotësisht. E themi këtë pasi me qindra punëtorë të ardhur nga këto vende po e shfrytëzojnë Shqipërinë si një trampolinë për të ikur drejt vendeve të Evropës. Sapo nisin punë në Shqipëri, këta shtetas largohen fshehurazi duke lënë punëdhënësit e tyre në udhëkryq dhe punën në gjysmë.

I gjendur përballë një situate të tillë ku shqiptarët kanë braktisur vendin e tyre dhe të huajt po e shfrytëzojnë për qëllimet personale, Rama po kërkon të marrë masa.

Tani që jemi në prag zgjedhjesh dhe shumë biznese kanë mbetur pa punëtorë, Rama iu kërkon sipërmarrësve që të rrisin rrogat minimale pasi në të kundërt nuk do pajisen me leje ndërtimi e investimi.

Një metodë të tillë Rama e ka provuar edhe në zgjedhjet e mëparshme, por koha e ka treguar se nuk ka qenë aspak efektive. Mbetet për t’u parë nëse këtë vit rritja e pagës minimale do i mbajë shqiptarët në vendin e tyre, ku çmimet e ushqimeve, karburanteve dhe qirave janë më të larta se në shumë vende të Rajonit dhe më gjerë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit