Llatja shuka me lekë oligarkëve për zgjedhje/ 800 MLN Yzedinit dhe Eralit të shpyllëzojnë Gjinarin

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 25.01.2023, 22:57

Vetëm pak ditë më parë në JOQ Albania mbërriti një denoncim i rëndë i faktuar me foto ku fadromat rrëzonin pemët e Gjinarit të bukur, një prej fshatrave turistikë më të bukur të Elbasanit.

Kjo perlë e Shqipërisë së mesme po shpyllëzohet nga kryetari i bashkisë Elbasan Gledian Llatja me qëllim betonizimin e saj nga oligarkët. Motivi nis me dhënien e disa milionë lekëve nga taksat e popullit në këmbim të sigurimit të votave si në prag zgjedhjesh lokale që jemi.

Llatja ka nisur të bëjë mirë llogaritë për sponsorat e tij që do i sigurojnë votat në zonën e Elbasanit dhe Yzedin Bozhaj së bashku me përfituesin tjetër të tenderit prej mbi 810 Milionë Lekësh pa TVSH, Eral Myftaraj kanë kompani të fuqishme dhe një numër të konsiderueshëm punëtorësh që padyshim përkthehen në interes për kryetarin rilindas të Elbasanit.

“Shëndelli shpk” e Bozhajt dhe “Meteo shpk” e Eral Myftarajt janë shpallur fitues në tenderin për betonizimin e Gjinarit dhe Fushëkuqes. Pamjet e prerjes së pishave apo rrëzimit të tyre me mjete të tonazhit të rëndë janë një masakër vizuale dhe shpirtërore por kjo kosto është e pallogaritshme për kryebashkiakun Llatja i cili ka gjetur sponsorat për vota.

Myftaraj është ortak në disa biznese të rëndësishme në vend me të tjerë biznesmenë të fuqishëm të cilët do të vihen në shërbim të kryebashkiakut.

Zgjedhjet janë afër dhe Llatja ka hapur thesin për të cilin JOQ Albania në kuadër të shfrytëzimit të taksave të popullit për oligarkët ka shumë për të investiguar dhe publikuar në interes të opinionit publik.

View this post on Instagram

A post shared by JOQ Albania (@joqalbania)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit