Yzedin Bozhaj, kush është oligarku që ha nga të gjitha anët?

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 17.05.2021, 21:51

SHËNDELLI SHPK është një prej përfitueseve më të mëdha të parave publike nëpërmjet procedurave të prokurimeve publike. Kompania në pronësi të Yzedin Bozhajt jo vetëm renditet në vendin e parë si përfituesja më e madhe e tenderave të bashkisë Gjirokastër, por zë edhe një vend të rëndësishëm ndër kompanitë që përfitojnë më shumë nga bashkia e Tiranës. Nëse do i hidhnim një sy kontratave publike të fituara të Bozhajt do të vinim re se ka përfituar në të gjithë sektorët ku derdhen paratë publike.

Kjo kompani ka përfituar procedura prokurimesh publike me vlerë mbi 8.7 Miliard Lekë nga bashkitë e Shqipërisë, ku ka bashkëpunuar me disa nga kompanitë më të famshme të oligarkëve të ndërtimit. 3.8 Miliardë Lekë për 2 tendera në sektorin e Shëndetësisë. Në sektorin e Ndërmarrjeve Publike është fitues i dy tenderave në bashkëpunim me NGRACAN 1934 për një tender me vlerë 242 Milionë Lekë dhe me LTE Construction në një tender me vlerë 245 Milionë Lekë. Përsa i përket FZHSH, Bozhaj ka përfituar dy kontrata të frikshme me vlerë mbi 7.7 Miliard Lekë pa Tvsh. Përsa i përket derdhjeve të Thesarit të Shtetit, kjo kompani e kalon vlerën e 15 Miliard Lekëve pa Tvsh për vitet (2013-2021).

Një tjetër tender më vlerë të lartë i është dhënë Yzedin Bozhajt në shkelje, nga bashkia e Mallakastrës. Qerim Ismailaj furnizon me paratë e popullit, një tender me vlerë 343 Milionë që ai ia ka dhënë Bozhajt duke skualifikuar të gjitha kompanitë e tjera pjesëmarrëse në konkurrim.

Fakti qesharak në këtë tender është se ka marrë pjesë pikërisht kompania e të vëllait të tij të ish kryebashkiakut Agron Kapllanaj, e cila është skualifikuar. Pas skandalit të bërë publik se ish-kryebashkiaku i jepte tendera vëllait të tij, pra e mbushte me para publike, Ismailaj ka vendosur që të luajë “fair playn”, për të treguar që tenderat i përfitojnë edhe oligarkë tjerë me të cilët ai nuk ka lidhje farefisnore.

Kompanitë janë përjashtuar nga mundësia për të fituar tenderin për shkak të përpilimit të një specifike të veçantë në shtojcën nr 9 të dokumenteve të prokurës publike. Këto tendera zbatohen vazhdimisht nga autoritetet kontraktuese me qëllim që të nxjerrin fitues një kompani të caktuar.


*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2021 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit