Venecia bëhet me pagesë! Duhet të paguani para se të futeni në qytet

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 13.01.2022, 17:06

Në një rregull të ri të miratuar nga autoritetet italiane, për të hyrë në Venecia duhet të paguani një tarifë. Kjo do të miratohet për pak javë dhe po bçhet me qëllim për të taksuar vizitorët kalimtarë në qytet, raporton LadBible.

100,000 turistë vizitojnë Venecian çdo ditë dhe “bllokojnë” qytetin turistik të kanaleve duke vizituar Bazilikën e Shën Markut dhe Urën Rialto. Turistëve do u duhet të blejnë një biletë online, e cila do të jetë e vlefshme për vetëm një ditë.

Biletat do të kushtojnë 5€ dhe sipas kryebashkiakut së qytetit kjo do inkurajojë njerëzit ta vizitojnë qytetin për më gjatë se një ditë.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit