JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Skandali me “Pandora Papers”: Pep Guardiola, Shakira dhe Di Maria ndër ’emrat e famshëm’ që fshehën pasurinë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04/10/2021 11:38

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Disa nga politikanët më të njohur në botë dhe shumë udhëheqës botërorë janë përfshirë në skandalin e Pandora Papers këtë javë. Raporti ka ekspozuar sesi elitat kanë fshehur pasurinë e tyre përmes skemave krijuese të shmangies së taksave. Hetimi, i bazuar në një nga skandalet më të mëdha të dokumenteve financiare ndonjëherë, zbuloi një botë të fshehur të pasurisë së mbrojtur që i përkiste qindra politikanëve dhe miliarderëve. Ky ishte një nga hetimet më të mëdha globale të mediave ndonjëherë dhe hetimi përfshiu më shumë se 600 gazetarë të cilët së bashku analizuan rreth 11.9 milion dokumente.

Ata gjetën lidhje midis pothuajse 1 000 kompanive në parajsat në det të hapur dhe 336 politikanëve të nivelit të lartë dhe zyrtarëve publikë, duke përfshirë më shumë se dhjetëra krerësh shtetesh dhe qeverish. Krahas politikanëve, figurat publike të lidhura me asetet në det të hapur përfshinin edhe këngëtaren kolumbiane Shakira dhe supermodelen gjermane Claudia Schiffer . Avokatët e të dy figurave i thanë ICIJ se investimet ishin legjitime dhe mohuan çdo sugjerim për shmangien e taksave. Sidoqoftë, disa yje të sportit tani e gjejnë veten të implikuar.

  • Carlo Ancelotti: Trajneri i Real Madrid është akuzuar për grumbullimin e pasurisë së tij në det të hapur për të shmangur taksat.
  • Pep Guardiola: Trajneri i Manchester City dyshohet se fshehu 500 000 Euro në një llogari bankare në Andorran.
  • Angel di Maria: Sipas Pandora Papers, anësori i PSG po grumbullon paratë e tij në një kompani të fshehtë në Panama.
  • Sachin Tendulkar: Me sa duket, superylli i kriketit dërgoi paratë e tij për të shmangur taksat në Ishujt e Virgjër Britanikë.
  • Gerard Pique: Mbrojtësi i Barcelonës është martuar me Shakira, duke e lidhur atë në mënyrë indirekte me skandalin.

Burimi:thesouthafrican Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA