JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

13 OLIGARKËT MË TË FUQISHËM TË TIRANËS/ Shifrat e frikshme të miliardave që ka marrë secili nga Bashkia
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10/05/2021 22:18

 • Share
 • Share
 • Share
 • Share

Nëse e keni vrarë ndonjëherë mendjen se cili prej përfituesve të parave publike është më i fuqishmi përsa i përket vlerës së përfituar nga taksat e shqiptarëve, përgjigjen do jua japim në këtë artikull. Shumë prej tyre i kemi përmendur në artikujt tanë denoncues ku pasqyrohet abuzimi i parave publike me anë të shqyrtimit të prokurimeve publike.

Më poshtë gjeni të ilustruar sipas vlerës në miliarda, kompanitë e më të fuqishmëve oligarkë në bashkinë e Tiranës

(Informacionin e plotë mund ta lexoni duke klikuar këtë link)

14 KOMPANITË QË KANË PËRFITUAR NGA PARATË PUBLIKE TË QYTETARËVE TË TIRANËS:

 1. FUSHA SHPK (SHKËLQIM FUSHA) – 58 MILIARD
 2. SALILLARI SHPK (PËLLUMB SALILLARI)– 33 MILIARD
 3. GPG COMPANY (PAQSOR BUZI)– 23 MILIARD
 4. CURRI SHPK (FAIK CURRI)– 21 MILIARD
 5. ALBA KONSTRUKSION (XHAVIT ISMAILI)– 21.7 MILIARD
 6. ALKO-IMPEX General Construction (ARBËR ABAZI)– 19 MILIARD
 7. FUSHA, 2T, SHANSI INVEST- 16 MILIARD
 8. VËLLEZËRIT HYSA (KUJTIM, BESNIK, FLUTURA)– 14.8 MILIARD
 9. FUSHA SHPK, EDIL AL SHPK- 13 MILIARD
 10. ANK (AGIM KOLA)– 12.7 MILIARD
 11. SHANSI INVEST (SHPËTIM CINGA)– 12.3 MILIARD
 12. SHKËLQIMI 07 (SHKËLQIM KAPLLANAJ)– 12.1 MILIARD
 13. GECI SHPK (RAM GECI)– 11.4 MILIARD

SHKËLQIM FUSHA

Ashtu siç pritej, vendin e parë, me shifrën e frikshme prej 58 miliard lekësh pa TVSH të përfituara nga Bashkia e Tiranës e merr FUSHA Shpk e Çim Fushës. Kontrata në vlerë të frikshme, plus shtesa pothuajse në të gjitha procedurat e tenderimeve publike ku institucione nën varësinë e Bashkisë Tiranë e kanë nxjerrë fitues për 51 tendera, ku 27 prej tyre i ka të klasifikuara me FLAMUR TË KUQ.

Lista e disa prej tenderave me vlerë të frikshme të FUSHA SHPK

PËLLUMB SALILLARI

Stafeta pasohet nga Pëllumb Salillari dhe Paqsor Buzi, përfitues tenderash në mënyrë të vazhdueshme nga Bashkia e Tiranës dhe pasohet nga Faik Curri dhe Xhavit Ismaili.

FAIK CURRI

Ajo që vihet re në listë, është që të gjitha janë kompani me objekt veprimtarie në fushën e ndërtimit. Vendin e gjashtë e mban Arbër Abazi, nipi i Sadri Abazit, i cili ka “përthithur” si fshesë me korrent shumë tendera të bashkisë Tiranë. Vendin e shtatë e mban FUSHA SHPK, 2T dhe SHANSI INVEST bashkuar të cilët kanë përfituar vetëm një tender me vlerë 17 MILIARD nga UKT për shtesë impianti të Bovillës.

TAN DULAKU

Në vendin e dhjetë renditet sërish FUSHA bashkuar me kompaninë e Artan Dulakut Edil-Al, përfitues të 3 tenderave me vlerë të frikshme, një prej tyre Rijetësimi i Piramidës së Tiranës me vlerë 12 Miliard Lekë pa TVSH.

Më pas renditen Agim Kola, Shpëtim Cinga dhe Shkëlqim Kapllani të cilët i kemi hasur shpesh edhe në artikujt tanë denoncues të tenderave më vlerë të madhe në shkelje.

SHPËTIM CINGA

Në vend të fundit renditet GECI SHPK i Ramë Gecit, i cili ka fituar tenderin për Rehabilitimin e varrezave Sharrë dhe lidhja me rrugën ekzistuese Kombinat me një vlerë prej 2.7 MILIARD LEKË PA TVSH.

RAM GECI


|Harta e Oligarkëve të Shqipërisë| EMRAT që kanë marrë MILIONA EURO nga Taksat e Shqiptarëve (Sipas Qyteteve

“Hapet thesi!” EMRAT/ Kush janë oligarkët që kanë përfituar MILIARDA nga taksat e shqiptarëve?

*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2021 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

">