Bashkia Bulqizë i jep 4 miliardë lekë tender, firmës që ofroi gjysëm miliardi më shumë se të tjerët

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 01.05.2021, 21:35

Edhe pas përfundimit të precesit zgjedhor dhe shpalljes së rezultatit, tenderat që ngjallin pikëpyetje vazhdojnë përsëri. Rasti që do t’ju paraqesim në vijim trajton një tender që ngjall dyshime pasi fituese është shpallur një firmë e cila ka ofruar mbi gjysëm miliardë lekë të vjetra më shumë se të tjerët. Tenderi është organizuar nga Bashkia Bulqizë e drejtuar nga Lefter Alla.

Kjo procedurë prokurimi mban numrin e referencës REF-83059-12-23-2020 dhe ka si fond limit vlerën 324,439,000 lekë të reja pa TVSH. Objekti i tenderit është “Ndërtim rrjeti furnizimit dhe rrjeti shpërndarës Ujësjellësi Lagjia Allmet dhe ndërtimi i rrjetit të KUZ lagjia e vjetër, qyteti Bulqizë, Bashkia Bulqizë”.

Duke hulumtuar dokumentacionin e tenderit shikohet së në të kanë marrë pjesë 5 kompani, përkatësisht ”EGLAND & BE-IS” me vlerë të ofruar 323,174,643 lekë të reja pa TVSH, GJOKA KONSTRUKSION me vlerë të ofruar 302,846,800 lekë të reja pa TVSH, KUPA & 2AF ALBANIA GROUP me vlerë të ofruar 276,144,260 lekë të reja pa TVSH, LIQENI VII me vlerë të ofruar 324,239,138 lekë të reja pa TVSH dhe SENKA me vlerë të ofruar 323,577,755 lekë të reja pa TVSH.

Fitues janë shpallur kompanitë EGLAND & BE-IS me vlerë të ofruar rreth 4 miliardë lekë të vjetra nëse llogarisim edhe vlerën e TVSH. Pronarë të tyre janë përkatësisht Rasim Daci dhe Hamz Islamaj. Nëse bëjmë një kalkulim të thjeshtë të vlerave të ofruara vëmë re se fituesit jo vetëm kanë ofruar më shumë se dy nga kompanitë pjesëmarrëse, por rezulton se krahasuar me njërën prej këtyre kompanive, ata kanë ofruar rreh gjysëm miliardë lekë të vjetra me TVSH më tepër.

Kjo është një diferencë tepër e madhe që nuk mund të mos merrte parasysh. Jo vetëm kaq, por afërsia e vlerës fituese me fondin limit të tenderit është mjaft e madhe, përkatësisht sa 99.6 %. Të gjitha këto fakte ngjallin dyshime se fituesi i tenderit ka qenë i paracaktuar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit