JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Sofja i jep fund shpresave për zgjidhje të lehtë të konfliktit me Shkupin
Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 13/01/2021 15:53

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kryediplomatja bullgare, Ekaterina Zaharieva iu jep fund shpresave të Maqedonisë për zgjidhjen më të lehtë të kontestit, pas zgjedhjeve në Bullgari. Ajo tha se pozicioni i Sofjes është i unifikuar në Asamblenë Kombëtare shumë kohë më parë dhe se pas saj qëndrojnë partitë dhe shoqëria bullgare.

“Më e mundur është që nëse ndryshon, të përkeqësohet”-pohoi Ekaterina Zaharieva, ministre e Jashtme e Bullgarisë.

Zaharieva theksoi se propozim planet aksionare janë përgatitje për mbajtjen e takimit të rregullt të Komisionit ndër-qeveritar, që Shkupi do të duhej ta organizonte që vitin e kaluar.

“Ne duam t’i tejkalojmë stereotipet e së kaluarës, të ndalojmë së arsimuari dhe së krijuari popull mbi qëndrim anti-bullgar, t’i japim fund gjuhës së urrejtjes, t’i japim fund arsimit që promovon urrejtje ndaj gjuhës bullgare. Sipas meje nuk është e komplikuar, por është shumë e komplikuar sipas tyre”-pohoi Ekaterina Zaharieva, ministre e Jashtme e Bullgarisë.

Lideri i opozitës maqedonase, Mickoski këmbëngulë se në tavolinë të negociatave është identiteti maqedonas.

“Në tavolinë, përskaj biznesit është edhe identiteti maqedonas. I bëj thirrje Qeverisë, Zaevit, Osmanit, Dimitrovit ta tregojnë dokumentin 12 pikësh! Këtij vendi i duhet pushtet konstruktiv, andaj i ftoj në arsye! Menjëherë të dalin me dokumentin! Të paraqiten para deputetëve në debatin që e organizon Milloshoski! Nëse nuk fshihni dhe nuk shisni, atëherë ejani zotërinj, merreni guximin dhe dilni para opinionit! Mjaftë me fshehje, gënjeshtra, manipulime!”-pohoi Hristijan Mickoski, lider i VMRO DPME-së.

Së fundmi, Ministri Osmani mohoi ekzistencën e aneksit 12 pikësh. Ambasadorja e Gjermanisë, Hollshtajn inkurajoi palët ta thellojnë bashkëpunimin në sferat që nuk kanë dallime duke siguruar se Gjermania me Portugalinë dhe Slloveninë do t’i vazhdojnë përpjekjet për fillimin e negociatave këtë vit.

“Ashtu si deri më tani, edhe më tej nuk kemi plan B. Ajo që mbetet është të vazhdojnë bisedimet për hapjen e negociatave për anëtarësim mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Nuk ka alternativë tjetër, janë plotësuar të gjitha kushtet”-tha Anke Hollshtajn, ambasadore e Gjermanisë.

Sofja po e kushtëzon fillimin e negociatave me heqjen dorë nga pretendimet historike.

/alsat/