SONDAZHI/ Ndërtimet pa cilësi në Durrës dhe tërmeti, 92% e votuesve: Vangjush Dako duhet të ishte pas hekurave!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 27.11.2020, 00:08

Dita e djeshme shënoi plot një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019, si pasojë e të cilit humbën jetën 51 persona dhe u plagosën qindra të tjerë. Gjithashtu dëmet materiale ishin tejet të rënda ku shumë shtëpi dhe pallate u rrënuan plotësisht. Zonat që u prekën më shumë ishin Durrësi dhe Thumana, ndërsa pasojat vijojnë ende të ndihen edhe sot pas një viti, ku shumë familje po jetojnë nëpër çadra teksa presin rindërtimin e shtëpive. Shumë familjarë rikujtuan edhe njëherë tmerrin që përjetuan një vit më parë, ndërsa rrëfyen mes lotësh dhimbjen që ndiejnë nga humbja e të afërmve të tyre.

Por, përtej tragjedisë që shkaktoi tërmeti, një çështje e shumë diskutuar ka qenë edhe fakti se ai ishte thjesht një fatkeqësi natyrore, apo mos ndoshta abuzimi me lejet dhe ndërtimi pa kriter dhe standardet e duhura, e thelloi edhe më tej tragjedinë? Theksojmë këtu se para tërmetit fatal të nëntorit, një tjetër i parapriu atij, pikërisht më 21 shtator të vitit të kaluar. Ai shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale, aq sa mjaftonin që disa ndërtesa të shpalleshin të pabanueshme. Por qeveria nuk u kujdes për këtë gjë, dhe qytetarët në mungesë të zgjidhejve të tjera u detyruan të vazhdonin të jetonin në to, me frikë dhe ankth.

Gjithashtu, pas analizave të ekspertëve, rezultoi se shumë pallate të shembura në Durrës, ishin ndërtuar jo me standardet dhe parametrat e duhura të sigurisë. Dhe shkaktari për gjithë këto ndërtime pa kriter ka qenë pikërisht ish-kryebashkiaku Vangjush Dako i cili ka dhënë këto leje për kompanitë e ndërtimit, duke menduar vetëm e vetëm për mbushjen e xhepave dhe aspak për jetën e qytetarëve. Ndërkohë që pas tragjedisë që u shkaktua, ai ia ka hedhur paq dhe nuk ka mbajtuar asnjë përgjegjësi.

Në lidhje me këtë çështje, JOQ Albania krijoi një sondazh me pyetje:

Një vit pas tërmetit dhe askush nga "peshqit e mëdhenj" nuk mbajti përgjegjësi për ndërtimet pa cilësi në Durrës. Nëse do të ishim në një vend normal, a duhej të ishte Vangjush Dako pas hekurave?

Nga rezultai i votimit vihet re se 92% e qytetarëve shprehen se Vangjush Dako duhet të ishte në burg, si shkaktar i tragjedisë duke lëshuar leje ndërtimi pa cilësi, ndërsa vetëm një pjesë prej 8% e qytetarëve votuan për të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit