SONDAZHI/ Yuri Kim: Në Shqipëri pastrohen paratë e krimit nga bota; 89% e votuesve: Qeveria e ka lejuar diçka të tillë!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 26.11.2020, 00:07

Skandalet e qeverisjes së rilindasve kanë qenë të shumta, por më i diskutuari ( edhe ndërkombëtarisht) ka qenë pikërisht krimi dhe korrupsioni dhe paratë e pista që gjenerohen nga ata. Para dy ditësh, amabasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim, ka lëshuar një tjetër mesazh të fortë në drejtim të politikës shqiptare. Ajo u shpreh se SHBA do mbështesë luftën ndaj krimit dhe korrupsionit.

Kim tha:

Qeveria e SHBA qëndron në krah të popullit shqiptar në luftën tuaj kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ne do të vazhdojmë të punojmë drejtpërdrejtë me ju, me qeverinë dhe shoqërinë tuaj civile, dhe nëpërmjet partnerëve të çmuar si OSBE, për t'u përballur me këtë kërcënim kriminal së bashku dhe për të siguruar qeverisjen e mirë dhe sundimin e shëndetshëm të ligjit që vendi meriton.

Gjithashtu nër të tjera, ambasadorja theksoi se në shumë raste të ardhurat e krimit në SHBA, Britani apo Itali pastrohen në Shqipëri, ku një pjesë e madhe shkon për të korruptuarit dhe për të thelluar akoma më shumë aktivitetin kriminal, i cili siç ka rezultuar në këto 7 vjet qeverisje nga Rilindja, ka qenë në nievele të larta. Në lidhje me deklratën e ambasadores amerikane, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishte e tillë:

Sipas ambasadores USA, paratë e krimit në botë pastrohen edhe në Shqipëri. Sipas mendimit tuaj, a e ka lejuar qeveria pastrimin e parave të krimit në vend?

Në përfundimt të votimit, vihet re se 89% e qytetarëve shprehen se qeveria e ka lejuar dhe favorizuar një aktivitet të tillë të jashtëligjshëm; ndërsa vetëm një pakicë prej 11% e qytetarëve mendojnë se qeveria nuk e ka lejuar pastrimin e parave të krimit në vendin tonë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit