SONDAZHI/ Ndryshimet e papritura të numrit të të infektuarve me Covid? 87% e votuesve: Diçka nuk shkon me shifrat

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 23.11.2020, 23:27

Shqipëria po kalon një fazë të vështirë në lidhje me pandeminë Covid, pasi javët e fundit, numri i të infektuarve ka qenë tepër i lartë, ku shifrat janë regjistruar edhe në mbi 800 raste në ditë. Gjithashtu në gjendjen e rënduar bën pjesë edhe situata në spitalet Covid, ku shtrohet problemi i përballimit të një fluksi të tillë pacientësh. Kapacitetet spitalore janë vënë në diskutim në fakt, pasi siç edhe është faktuar nga disa foto të publikuara në televizionet dhe mediat online, mungojnë kushtet dhe hapësirat për trajtimin e pacientëve dhe disa prej tyre janë parë duke u kuruar nëpër ambulanca.

Numri i lartë i rasteve të reja, siç u përmend më sipër, ka qenë problemi më i ndjeshëm. Përveç panikut dhe frikës që ngjallet tek populli, shumë qytetarë janë shprehur skeptikë në lidhje me numrin real të tyre. Kjo pasi një ditë u raportuan mbi 800 raste të reja, ndërsa vetëm një ditë më pas numri zbriti në mbi 500. Kjo rënie e menjëhershme dhe drastike, logjikisht është e dyshimtë dhe nga ana statistikore e diskutueshme. Pra mjaton të njohësh pak Statistikën si shkencë dhe e kupton se ka diçka që nuk shkon në lidhje me shifrat, pasi është e pamundur që të ketë një ndryshim të tillë në një hark kohor prej 24 orësh.

Ndërkohë, përsa u parashtrua më lart, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishe kjo:

Një ditë mbi 800 të infektuar, ndërsa ditën tjetër mbi 500. A ka diçka që nuk shkon me shifrat?

Nga rezultati i votimit vihet re se 87% e qytetarëve u shprehën se në të vërtetë diçka nuk po shkon në raportimin e këtyre shifrave nga ana e autoriteteve shëndetësore; ndërsa 13% e qytetarëve votuan për të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit