SONDAZHI/ Debati Rama-Basha për viktimat Covid, 67% e votuesve: Lulzim Basha ka të drejtë

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 22.11.2020, 23:30

Pandemia Covid vijon të jetë ende prezente në vendin tonë dhe situata e krijuar ka qenë mjaft shqetësuese. Alarmi kryesor që është ngritur nga ekspertët e shëndetit, por edhe nga qytetarët e thjeshtë, ka qenë pikërisht fakti nëse spitalet Covid kanë mjaftueshëm kapacitete për të përballuar rritjen e madhe të numrit të të infektuarve. Kjo pasi spitalet janë parë në kolaps këto ditë dhe nuk vend më për kurimin dhe shtrimin e pacientëve, pasi disa prej tyre janë fotografuar duke marë mjekim nëpër ambulanca dhe çadra.

Gjithashtu, ditët e fundit debati është ndezur mes kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha, i cili ka ngritur disa akuza se qeveria po fsheh numrin real të viktimave nga Covid. Basha ka akuzuar Ramën dhe kabinetin e tij qeveritar, se janë fshehur rreth 400 viktima dhe nuk janë bërë publike në përditësimet dhe njoftimet e Ministrisë së Shëndetësisë. Rama ka reaguar në lidhje me këtë akuzë, duke e hedhur poshtë dhe ka theksuar se qeveria nuk ka mundësi praktike dhe teorike për ta bërë një gjë të tillë. Ndërkohë në lidhje më debatin në fjalë, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

Kush mendoni se ka të drejtë në debatin rreth manipulimit të numrit të viktimave nga Covid-19? Lulzim Basha apo Edi Rama?

Nga rezultati i votimit vërehet se 67% e qytetarëve i japin të drejtë Lulzim Bashës, ndërsa 33%prej tyre përkrahin Ramën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit