SONDAZHI/ Çështja e kasetës, 83% e qytetarëve: Zhurmë për të hequr vëmendjen nga hallet reale të popullit!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 19.11.2020, 00:52

Ditët e fundit një temë delikate në lidhje luftën e Kosovës në vitet 1998-1999 ka marrë vëmendjen e mediave në mbarë vendin. Qeveria po akuzon kryedemokratin Lulzim Basha se ka fshehur kasetën e Bellanicës, e cila tregon krimet e serbëve në Krushë. Madje akuzat shkojnë edhe më tej, duke aluduar se Basha ka shërbyer si agjent për të zbuluar krimet e UÇK-së. Dëshmitari i masakrës së Krushës së Madhe, Melaim Bellanica, ka deklaruar se filmimet origjinale të masakrës ia ka dhënë Lulzim Bashës, ndërsa ky i fundit nuk ia ka kthyer.

Ndërkohë, shumë qytetarë shprehen se kjo ëshë loja e radhës, që politika shqiptare po kurdis me qëllim për të larguar vëmendjen nga hallet dhe problemet reale të shqiptarëve. Në lidhje me këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

A mendoni se gjithë kjo zhurmë mediatike për kasetën po bëhet për të hequr vëmendjen nga problemet e vërteta të Shqipërisë?

Nga rezultati përfundimtar i votimit, vihet re se 83% e qytetarëve mendojnë se e gjithë kjo zhurmë po bëhet me qëllim që të largohet vëmendja nga hallet e përditshme të shqiptarëve; ndërsa vetëm një pakicë qytetarësh prej 17%, shprehen për të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit