Ka shpresë! Krijohet vaksina e dytë me efiktivitet 94.5% kundër Covid-19

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 16.11.2020, 22:26

Duket se shpresat për të mundur Covid-19 po shtohet dita ditës. Një vaksinë e dytë kundër koronavirusit është provuar të jetë 94.5% efektive, çka shton optimizmin. Vlen të theksohet se vaksina vjen vetëm një javë pasi kompania Pfizer bëri publike vaksinën e saj. Vaksina e Pfizer u përcaktua si 90% efektive.

“Ky është një moment i rëndësishëm në zhvillimin e kandidatit tonë për vaksinat COVID-19. Që nga fillimi i janarit, ne e kemi ndjekur këtë virus me qëllimin për të mbrojtur sa më shumë njerëz në të gjithë botën. Të gjithë së bashku, ne e kemi ditur që çdo ditë ka rëndësi", tha Stéphane Bancel, shefi ekzekutiv i Moderna.

Më tej ai shtoi se kjo analizë e përkohshme pozitive nga studimi i Fazës 3 ka dhënë vlerësimin e parë klinik që vaksina mund të parandalojë virusin COVID-19, përfshirë sëmundjen e rëndë. Provat e fazës së Moderna-s kishin regjistruar më shumë se 30,000 pjesëmarrës në SH.B.A, ndërsa Pfizer kishte regjistruar më shumë se 43,500 pjesëmarrës. Efikasiteti i kësaj vaksine përcaktohet nga shfaqja e 95 rasteve COVID-19 midis pjesëmarrësve, nga të cilat 90 raste janë vërejtur në grupin e placebo kundrejt 5 rasteve të vërejtura” në ata që u është dhënë vaksina kandidate.

Sipas ekspertëve të kompanisë Moderna, efektet anësore të vaksinës ishin përgjithësisht të lehta ose të moderuara. Ata u shprehën se efketet anësore përfshinin dhimbje në vendin e injektimit, lodhje, dhimbje të muskujve dhe dhimbje koke.

Sa i takon kohës se kur mund të vihet në dispozicion kjo vaksinë, kompania do të aplikojë për një Autorizim Përdorimi Emergjent (EUA) me Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SH.B.A.-së dhe do të paraqesë aplikacione në agjencitë rregullatore globale. Po ashtu kompania Moderna tha se ishte në rrugën e duhur për të zhvilluar 500 milion deri në 1 miliard doza globale në 2021.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit