Studimi: Njerëzit me ngjyrë 2 herë më shumë shanse të infektohen me Covid!

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 12.11.2020, 18:46

Sipas një studimi të revistës “E Clinical Medicine”, njerëzit me ngjyrë preken më shumë se të tjerët nga Covid-19. Ky studim nënvizon se njerëzit me ngjyrë kanë dy herë më shumë gjasa se të bardhët për t’u infektuar nga koronavirusi. Studimi në fjalë ka marrë në shqyrtim të dhëna nga 18 milionë njerëz. Studimi i revistës publikohet nga Lancet dhe ndër të tjera vëren se po ashtu aziatikët kanë 1.5 herë më shumë gjasa se të bardhët për t’u infektuar.

Studimi në fjalë është kryer në bashkëpunim me studiuesit e universiteteve Leicester dhe Nottingham. Ata grumbulluan të dhëna nga tetë studime në Mbretërinë e Bashkuar dhe 42 të tjera në Shtetet e Bashkuara. Sipas tyre gjetjet e këtij studimi kanë një rëndësi urgjente për shëndetin publik.

Ndër të tjera studimi nxjerr në pah se ka pasur disa dëshmi se njerëzit që u përkasin pakicave etnike, janë në rrezik më të madh nga koronavirusi, por arsyet nuk janë kuptuar ende plotësisht. Dr Manish Pareek, i cili është edhe autori kryesor i studimit në fjalë, u shpreh se ka pak prova që tregojnë se rreziqet rrjedhin nga faktorët gjenetikë.

“Njerëzit që u përkasin pakicave etnike, kanë më shumë të ngjarë të punojnë në vijën e parë të frontit dhe të jetojnë në familje të mëdha”, është shprehur Pareek.

Sakaq studiuesja tjetër e këtij studimi, dr Shirely Sze u shpreh se duhet të punohet për të minimizuar ekspozimin ndaj virusit të këtyre grupeve etnike.

“Ne duhet të punojmë për të minimizuar ekspozimin ndaj virusit të këtyre grupeve në rrezik, duke ua lehtësuar qasjen në burimet e kujdesit shëndetësor”, tha dr Shirley Sze.

Ndërkohë sa i takon Covid-19 dhe përhaprjes së tij nëpër botë, ai ka prekur mbi 52 milionë njerëz në të gjithë botën. Prej tyre, mbi 1.2 milion kanë vdekur, ndërsa mbi 34 milionë janë shëruar. Shtetet e Bashkuara janë vendi më i prekur në botë, me mbi 10.4 milionë të infektuar dhe mbi 241,000 viktima.

Burimi: The Lancet | Përktheu dhe Përshtati: Joq Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit