SONDAZHI/ A ju duken normale vetëhedhjet nga katet e larta të spitaleve shqiptare? 85% e votuesve: Jo!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 12.11.2020, 00:10

Koronavirusi vijon të jetë një shqetësim dhe problem serioz edhe në vendin tonë. Vetëm në javët e fundit janë raportuar një numër mjaft i lartë të infektuarish, ku sipas Ministrisë së Shëndetësisë shifrat kanë qenë në mënyrë konstante mbi 300, ndërsa ditët e fundit edhe mbi 500 raste në ditë! Kapacitetet e spitaleve dhe mundësitë e tyre për të përballuar një fluks kaq të madh pacientësh kanë qenë gjithashtu një problem më vete. Por brenda dyerve të spitaleve nuk dihet shumë se çfarë ndodh dhe e gjithë situata rrethohet nga një lloj misteri.

Fakt për këtë janë disa raste të përsëritura, ku deri tani katër pacientë janë vetëhedhur nga katet e spitaleve Covid duke i dhënë fund jetës. Rasti më i fundit ishte ai tek Infektivi, ku një 69-vjeçar u hodh nga kati i dytë, i cili u pikas nga polici i turnit i cili lajmëroi mjekët dhe u shpëtua, por pas përkeqësimt të gjendjes së tij shëndetësore, ka ndërruar jetë mëngjesin e djeshëm. Ndërkohë autoritetet shëndetësore janë munduar ta justifikojnë këtë gjë duke thënë se raste të tilla ndodhin në të gjithë botën.

Në lidhje me këtë problematikë JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte kjo:

A ju duken normale kaq shumë hedhje nga katet e larta të spitaleve shqiptare?

Vihet re se 85% e qytetarëve mendojnë se kjo gjë nuk është normale, ndërsa vetëm një pakicë prej 15% votuan se kjo gjë ndodh dhe është e tillë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit