SONDAZHI/ A jeni dakord me ndalimin e lëvizjes nga ora 22:00 deri 06:00? 56% e qytetarëve: Jo!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 10.11.2020, 23:55

Ndërsa vendi ynë po përballet me një situatë kritike sa i përket pandemisë së koronavirusit, qeveria ka marrë disa masa të reja. Kujtojmë se që prej 15 tetorit ka hyrë në fuqi Akti Normativ i cili e bën të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente publike. Por megjithëkëtë, numri i rasteve të reja ka qenë mjaft i lartë ditët e fundit. Për këtë arsye ditën e djeshme u njoftuan masa shtesë me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit. Komiteti i Ekspertëve vendosi që nga dita e mërkurë të kufizohet lëvizja e njerëzve në fashën orare nga ora 22:00 deri në 06:00, me përjashtim të emergjencave shëndetësore apo nevojave të domosdoshme.

Kujtojmë se në Shqipëri aktualisht janë në fuqi disa masa, si mësimi online në universitetet e vendit, ndalimi i grumbullimeve masive në aktivitetet kulturore dhe sportive etje. Ndërkohë ditën e sotme u njoftuan edhe masat ndëshkuese për qytetarët që nuk binden, të cilat përfshijnë nga gjoba në vlerë 10 mijë lekë të reja, heqjen e patentave, e deri në burgimin e tyre. Në lidhje me këtë vendim, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte kjo:

A jeni dakord me ndalimin e lëvizjes nga ora 22:00 deri 06:00?

Nga rezultati i votimit u pa që 56% e qytetarëve nuk janë dakord, ndërsa 44% e tyre u shprehën pro një mase të tillë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit