SONDAZHI/ A do protestonit në rast mbylljeje nga Covid? 63% e qytetarëve: PO!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 09.11.2020, 23:18

Tashmë Europa po përjeton zyrtarisht valën e dytë të koronavirusit. Qindra raste të reja po raportohen çdo ditë në shtetet kryesore se Angli, Itali, Spanjë, Francë, Gjermani etje. Për këtë arsye qeveritë përkatëse kanë ndërmarrë masa kufizuese me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit. Por, kjo nuk është pritur mirë nga shumë qytetarë, pasi një mbyllje e dytë do të ishte e papërballueshme ekonomikisht për shumicën prej tyre. Kujtojmë se prej disa javësh vendimet për mbylljen dhe masat kufizuese janë kundërshtuar me forcë dhe ka patur protesta masive.

Më aktivet prej tyre kanë qenë në Itali, ku qytetet kryesore si Milano, Napoli, Torino dhe vetë kryeqyteti italian, Roma, janë përfshirë në demonstrata dhe përplasje të forta mes qytetarëve dhe autoriteteve. Vendi ynë gjithashtu ka patur një situatë kritike sa i përket pandemnisë Covid-19, ku prej disa ditësh diskutohet rikthimi i karantinës së pjesshme. Ndërkohë ky vendim u mor ditën e sotme nga Komiteti i Ekspertëve, ku u lajmërua se duke nisur nga e mërkura e kësaj jave, do të kufizohet lëvizja e njerëzve nga ora 22:00- 06:00 dhe ky vendim do të zgjasë për tre javë.

Në lidhje me situatën e përgjithshme dhe protestat masive ndaj masave anti-Covid, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

Në shumë qytete në Europë po bëhen protesta kundra mbylljeve nga Covid-19. A do të protestonit ju në rast të një mbylljeje edhe tek ne?

Nga rezultati i votimit vihet re se 63% e qytetarëve u shprehën të gatshëm të ngrihen kundër një mase të tillë; ndërsa 37% prej tyre votuan negativisht për të dalë në protestë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit