SONDAZHI/ 53% e votuesve: Zgjedhjet në SHBA nuk janë manipuluar!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 05.11.2020, 23:29

Zgjedhjet presidenciale në SHBA kanë qenë vërtetë të çuditshme dhe ndryshe si anjëherë më parë. Kjo për faktin se bota ndodhet nën pandminë Covid-19 dhe procesi i votimit shihej me skepticizëm se si do të shkonte. Por përkundër kësaj, sipas statistikave, rezulton se pjesëmarrja ka qenë shumë e lartë, duke thyer rekordet dhe pritshmëritë. Gara ka qenë tepër e ashpër dhe me diferenca mjaft të ngushta teksa rezultatet kanë ndryshuar dhe janë përmbysur herë pas here, duke e bërë të vështirë çdo lloj parashikimi.

Ndërkohë Trump nuk ka qenë i kënaqur nga rezultatet e deritanishme dhe ka deklaruar se do t'i kontstojë zgjedhjet, çka ka bërë që të krijohet një lloj kaosi. Edhe në Shqipëri këto zgjedhje janë ndjekur me mjaft interes, për shkak të marrëdhënieve që vendi ynë ka me SHBA-të. Në lidhje rezultatin e deritanishëm dhe spekulimet për manipulim, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

A mendoni se zgjedhjet në SHBA janë manipuluar?

Nga votimi vihet re se 47% e qytetarëve mendojnë se zgjedhjet janë manipuluar, ndërsa pjesa më e madhe prej 53% nuk mendojnë diçka të tillë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit