SONDAZHI/ 83% e votuesve: Maskat nuk e kanë ulur numrin e të infektuarve me Covid

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 30.10.2020, 00:05

Që prej 15 tetorit mbajtja e maskave është bërë e detyrueshme me Akt Normativ dhe moszbatimi i këtij ligji ndëshkohet me gjobë 3 mijë lekë të reja fillimisht dhe 5 mijë lekë nëse kapeni si përsëritës. Ndërkohë një fakt që ra në sy nga raportimet dhe përditësimet e Ministrisë së Shëndetësisë në lidhje me situatën e Covid në vend, ishte pikërisht rritja e menjëhershme e numrit të të infektuarve vetëm një ditë para se të hynte në fuqi ligji. Por mesa po shihet edhe pse maksat janë bërë me detyrim, numri i rasteve të reja ka qenë shumë i lartë ditët e fundit.

Kjo gjë ngre dyshime edhe njëherë nëse maskat janë apo jo efektive në mbrojtjen nga Covid. Lidhur me këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte kjo:

A mendoni se vendosja e detyrimit për të mbajtur maskë, ka dhënë ndonjë efekt në uljen e numrit të të infektuarve?

Nga rezultati i votimit dalllohet se 83% e qytetarëve u shprehën se mbajtja e maskave nuk ka ndikuar aspak në uljen e numrit të rasteve të reja me Covid, ndërsa vetëm një pakicë prej 17% mendojnë të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit