SONDAZHI/ 79% e votuesve: Vendimi i Ramës për mbajtjen e maskave në rrugë do rrisë tensionin me policinë!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 13.10.2020, 22:20

Duke filluar nga dita e enjte Edi Rama, ka paralajmëruar gjoba për këdo që nuk mban maskë në çdo ambient, qoftë edhe në rrugë. Ky paralajmërim ka marrë reagime të shumta dhe qytetarët duket se nuk janë dakord. Lidhur me këtë kanë reguar edhe shumë mjekë të cilët e quajnë absurd vendimin dhe se maska është e domosdoshme, por jo në çdo ambient, e aq më tepër të gjobiten qytetarët.

Ditën e enjte është njoftuar edhe një protestë e shoqërisë civile, kundër këtij vendimi, i cili nuk është pritur mirë nga qytetarët shqiptarë. Sipas KM gjobat do të vijnë në faturën e dritave dhe qytetarët do të gjobiten në ambientet që kapen, qoftë edhe në rrugë. Për aplikimin e gjobave mësohet se do të përdoret policia bashkiake dhe ajo e shtetit. Lidhur me këtë JOQ ALBANIA organizoi dje një sondazh, i cili kishte si temë pikërisht përplasjet mes policisë dhe qytetarëve.

Pyetja ishte:

A mendoni se vendimi i fundit i Ramës për mbajtjen e maskave në rrugë do të rrisë tensionin mes policisë dhe popullit?

Ashtu siç edhe pritej, 79% e votuesve mendojnë se ky vendim do të rrisë tensionin, pasi shumica e qytetarëve e shohin si absurd vendimin, dhe jo se janë kundër mbajtjes së maskave, por ekspertët nuk e këshillojnë diçka të tillë, e për më tepër në ambientet e hapura është vështirë që virusi të përhapet.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit