SONDAZHI/ A do ta zbatoni vendimin e Ramës për të mbajtur maska edhe në rrugë? 76% e votuesve: “Jo”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 11.10.2020, 23:46

Nga e enjtja e 15 tetorit hyn në fuqi ligji i ri i cili e bën të detyrueshme mbajtjen e maskave kudo, përveç shtëpisë dhe restorantit apo barit ku konsumon diçka. Rama tha se maska është e detyrueshme, dhe kush nuk e mban do të gjobitet. Madje gjoba do të vijë bashkë me faturën e dritave. Ndërkohë ky vendim ka shkaktuar reagime të shumta dhe në rrjetet sociale janë publikuar video kur para disa muajsh vetë kryeministri deklaronte se maskat nuk mbrojnë dhe të mos harxhojmë lekë kot. Gjithashtu, ditën e sotme ai insitoi në vendimin e marrë së fundmi.

Rama tha:

Të gjithë ne së bashku, do bëjmë diçka të madhe, të respektojmë rregullat e të vendosim maskat. këto të fundit nga dita e enjte do jenë të detyrueshme, në mënyrë që larg qoftë të mos detyrohemi të mbyllemi sërish. Është shumë e rëndësishme të sprapsim rrezikun e një infektimi masiv që mund të na çojë në mbyllje, sepse aty vërtet pastaj do të jetë shumë e rëndë për të gjithë.

Lidhur mekëtë vendim JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyeta e shtruar ishte:

A do ta zbatoni vendimin e Ramës për të mbajtur maska edhe në rrugë?

Nga rezultati i votimit u pa se 76% e qytetarëve u shprehën kundër këtij vendimi dhe vetëm një pjesë e vogël prej 24% votuan se do ta respektojnë urdhrin e liderit suprem! Kujtojmë se ditën e enjte më datë 15 tetor, në orën 18:00 do të mbahet një protestë kundër këtij vendimi, ndërsa pritet që pjesëmarrja e qytetarëve të jetë maksimale.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit