SONDAZHI/ 89% e votuesve: Parcelat me drogë do të përdoren për financimin e fushatës elektorale

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 10.10.2020, 00:00

Siç dihet financimi i partive politike është aktivitet publik dhe transparent. Të paktën kështu parashikohet nga ligji. Qytetarët dhe organet kompetente duhet të kenë qasje të plotë deri te raportet financiare të partive dhe të jenë tansparente për qytetarët. Ka dy mënyra se si financohen partitë politike gjatë fushatave elektorale. E para është financimi nga shteti që do të thotë se ndahen mjete të posaçme nga buxheti vjetor i shtetit për financimin e partive politike. Mënyra e dytë është ajo private të tilla si pagesa e anëtarësimit, donacionet, trashëgimitë, shitja e materialeve propaganduese etje.

Para pak muajsh, Këshilli Politik në Shqipëri diskutoi për financimin e fushatës elektorale dhe u ra dakord për një model financimi miks mes financimit privat dhe atij nga buxheti i shtetit. Por një çështje që shqetëson shumë qytetarët, por edhe ndërkombëtarët, është fakti se mund të përdoren para të pista të gjeneruara nga tregtimi i 'mallit', pasi janë zbuluar shumë parcela të mbjella kohët e fundit.

Lidhur me këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh me pyetje:

A mendoni se parcelat me drogë do të përdoren për financimin e fushatës elektorale?

Nga votimi rezulton se 89% e qytetarëve mendojnë se parcelat e mbjella me 'mall' do të përdoren për financimin e fushatës elektorale, ndërsa vetëm një pakicë prej 11% mendojnë të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit