SONDAZHI/ A do të aplikoni për Lotarinë Amerikane? 77% e votuesve: “Po”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 09.10.2020, 00:27

Shumë shqiptarë i kanë varur shpresat e tyre te “ëndrra amerikane” duke aplikuar për Lotarinë Amerikane. Bazuar në statistikat e mëparshme, shqiptarët renditen ndër vendet me përqindjen më të lartë të popullsisë që aplikojnë për lotari. Rritja e aplikimeve në Lotarinë Amerikane ka qenë e lartë, veçanërisht pas vitit 2013. Rikujtojmë se në vitin 2016 në të gjithë botën aplikuan 23 milionë njerëz, kryesisht për shkak se administrata Trump tha se do ta hiqte programin.

Ndërkohë kjo gjë është parë si një nga shpresat më të mëdha nga të rinjtë. E vërtetë e hidhur duhet thënë, por rinia shqiptare është katandisur mos më keq. Punësimi dhe karriera në Shqipëri duket mjaft e vështirë për shumicën e studentëve që mbarojnë shkollën. Në rastin më të mirë, edhe ata që gjejnë punë, ose do dalin jashtë profilit që kanë mbaruar, ose do pranojnë të paguhen me paga qesharake. Para pak ditësh u njoftua nga Ambasada Amerikane se janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane.

Lidhur me këtë JOQ Albania krijoi një sondazh me pyetjen:

A do të aplikoni për Lotarinë Amerikane?

Ng rezultati i votimit u pa se 77% e qytetarëve u shprehën se do të aplikojnë, ndërsa 23% prej tyre votuan kundër. Sidoqoftë numri i aplikimeve pritet të jetë i lartë edhe këtë vit.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit