SONDAZHI/ Krimi dhe mentaliteti shqiptar, 91% e votuesve: Duhet ndryshim rrënjësor

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 20.09.2020, 23:50

Tashmë prej kohësh vazhdojmë të vuajmë pasojat e mentalitetit tipik shqiptar, përfaqësuar nga gjaknxehtësia. Se çka një gjë të mbrapshtë, që endet në shoqërinë shqiptare, të cilën e vë re që nga veprimet e jetës së përditshme, të tilla si: padurimi për të kaluar matanë rrugës dhe në vijat e bardha; sherre të tipit "pse më sheh"; mosrespektim i tjetrit, dashakeqësi për arritjet e të tjerëve etje. Mbrëmë psh publikuam një sherr në Tiranë mes disa të rinjsh, ku shkak ishte bërë shoferi i një automjeti i cili i kishte zënë rrugën disa personave me biçikletë. Aq duhej dhe direkt plasi grushti.

Një 33-vjeçar nga Durrësi humbi jetën për shkak të një zënke për një parkim të gabuar. E tmerrshme në çfarë pike jemi katandisur! Megjithatë, për të mos parë vetëm anën e errët, mentaliteti shqiptar ka filluar të ndryshojë edhe pse ka akoma rrugë për të bërë. Faktorë ndikues për këtë gjë mund të përmendim masivizimin e arsimit, kontaktin me zonat urbane, përvojat jashtë shtetit etje. Lidhur me këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

Bazuar në krimet ordinere të tipit "pse më sheh" a mendoni se mentaliteti shqiptar duhet të ndryshojë rrënjësisht?

Nga rezultati i votimit u pa se 91% janë pro një ndryshimi të tillë, ndërsa vetëm një pakicë prej 9% u shprehën kundër. Të paktën shifrat flasin për një rreze drite dhe shprese për ndryshim, pastaj ngelet për t'u parë konkretisht progresi.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit