JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

SONDAZHI/ 79% e votuesve: Shteti ka faj për vdekjen e 10-vjeçarit në Kakavijë
Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 16/08/2020 21:16

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Samuel Ndoji është vogëlushi 10-vjeçar nga Kallmeti i Lezhës i cili ndërroi jetë nga përplasja fatale prej ambulancës në Kakavijë. Përplasja ishte aq e fortë sa fëmija nuk ka mundur tu mbijetojë plagëve të marra.

Ngjarja e rëndë ngjalli zemëratën e shqiptarëve pasi thuajse nuk pati asnjë reagim nga Kryeministri Rama ndërsa sot Blendi Gonxhe deklaroi se shkak për aksidentin u bë vetë fëmija që i preu rrugën ambulancës.

Dekarata e tij në Facebook u pasua me reagimin e Edi Ramës që përsëriti të njëjtën fjali: Fëmija i preu rrugën autoambulancës!

Shteti dhe kryeministri ka vendosur që të heqë dorë nga përgjegjësia për këtë ngjarje të rëndë që ndodhi në pikën kufitare të Kakavijës.

Lidhur me këtë ngjarje JOQ Albania krijoi një sondazh në të cilin pyet qytetarët nëse mendojnë se shteti ka faj për vdekjen e këtij fëmije vetëm 10-vjeç.

Pyetja e shtruar ishte:

A është fajtor shteti (qoftë edhe tërthorazi) për vdekjen e 10-vjeçarit sot në Kakavijë?

Duke u referuar në votimin e kryer në Instagram dhe Facebook, rezulton se 79% e shqiptarëve mendojnë se shteti është fajtor për vdekjen e fëmijës.

Kjo nënkupton që nëse situata e rëndë në Kakavijë nuk do të ishte krijuar, nëse njerëzve do u siguroheshin çadra për të kaluar ditët dhe netët, ngjarja do ishte shmangur pasi Samueli i vogël ishte zhvendosur me prindërit për të gjetur pak hije në këto ditë të nxehta gushti.