JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

SONDAZHI: 74% e votuesve: Në Shqipëri ka materiale që mund të rrezikojnë jetën e banorëve si në Liban
Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 06/08/2020 22:15

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shpërthimi në Beirut tronditi botën.

Qindëra të vdekur dhe mijëra të lënduar përlotën këdo pa pamjet. Por për Shqipërinë kujtoi një plagë të vjetër: Shpërthimin e Gërdecit, depoja e armëve ku më 15 mars, 2008 rreth orës 12:05 humbën jetën të paktën 26 persona.

Gërdeci është fshat i qarkut të Tiranës, Shqipëri dhe shpërthimi ndodhi në një "fabrikë" për demontimin e armëve.

Fatkeqësisht ngjarja e rëndë shkaktoi dhimbje në shumë familje shqiptare dhe edhe sot plagët e shpirtit shoqërojnë familjarët që humbën të dashurit e tyre, bijtë baballarët dhe nënat djemtë.

Shpërthimi i fuqishëm në Beirut risolli në kujtesë Gërdecin dhe pamjet që nuk hiqen nga kujtesa të kërpudhës me tym e flakë që mbuloi zonën përreth.

Lidhur me këtë ngjarje JOQ Albania krijoi një sondazh në të cilin pyet shqiptarët nëse mendojnë se në vendin tonë ka ende diku materiale të rrezikshme që mund të rrezikojnë jetën tonë.

Pyetja e shtruar ishte:

A mendoni se edhe në Shqipëri ka magazina me materiale të rrezikshme të cilat mund të rrezikojnë jetën e banorëve si në Liban?