SONDAZHI/ 90% e votuesve: Është turp për këtë vend që të drejtohet nga Edi Rama dhe Ilir Meta!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 29.07.2020, 01:49

Flitet shpesh lart e poshtë që "ky vend" nuk bëhet, "kemi 30 vjet tranzicion dhe asgjë nuk ka ndryshuar", "klasa politike është e korruptuar" etje, dhe mendimet janë nga më të ndryshmet ku disa fajin ia vënë politikanëve, e disa të tjerë popullit! Ka zëra që thonë se vetëm një frymë e re dhe një brez i ri politikanësh mund ta nxjerrin vendin nga ngërçi.Ndërkohë situata aktuale ekonomike paraqitet tepër e rënduar, kjo edhe si shkak i pandemisë së koronavirusit dhe mungesës së efiçencës qeverisëse.

Shqiptarët janë lodhur nga pritja e gjatë tranzitive, ndërsa problemet vetëm sa janë shtuar.Klasa politike shqiptare duhet të zëvendësohet nga njerëz me vizion dhe me ide të qarta se si ta cojnë vendin përpara dhe drejt një zhvillimi të qëndrueshëm, çka ka munguar këto vite. Pakënaqësia e popullit ndiehet dhe mjafton vetëm pak që të shfaqet publikisht.

I tillë ishte dhe sondazhi i datës 27 korrik, ku pyetja që shtrohej ishte:

A është turp për këtë vend që të drejtohet nga Edi Rama dhe Ilir Meta?

Nga përllogaritjet rezultoi se 90% e shqiptarëve u shprehën PO dhe vetëm 10% e tyre votuan JO.

Pra duket qartë mendimi i popullit dhe zhgënjimi i tij në lidhje me pritshmëritë e politikës.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit